Skip to main content


Moje DIY PLCéčko začíná fakt vypadat jako PLCéčko :)

https://youtu.be/hUlRulOE0iU

YouTube: VID 20191017 154700 (Miroslav Prýmek)

Jsem rád že to potěšilo. Aspoň k něčemu mezi Vámi bastlíři jsem :D.
Pokud není potřeba to mít zakryté, tak se dají věci hezky dělat do té první "krabičky". Ta lišta která drží PCB se dá kupovat dlouhá a má krásné drážky kde to dobře drží.
- To jen tak na okraj doplnění.

A o těch šroubovacích klipech vím zas jen díky tomu že se to podobně řeší i u průmyslových zařízení kde si člověk zvolí jak to namontuje - na stojáka / na ležato nebo přišroubovat na panel.

tvé zkušenosti/znalosti a informace jsou pro mě nejvíc přínosné!

Já se taky přidávám. Lukáši, tvoje zkušenosti z komerční praxe jsou pro bastlíře-amatéra fakt cenné. Mám sice z Energomonitoru taky nějakou zkušenost s výrobou komerčních zařízení, ale jednak přímo u výroby hw nejsem a hlavně jsme dost jiný segment, takže i naše postupy jsou jiné. Takže tvoje příspěvky jsou pro mě fakt cenné, dík moc za ně!

Dával jsem to na Twitter ale tam všici nejste, takže ještě jednou zde.
https://photos.app.goo.gl/5oBH5utikSkPT42G7Jo, srandičky, to by nám šlo! :)

Přejmenování města Zlín na počest Karla Gotta a Waldemara Matušky na GottWaldov
#Czech #humor
My, občané České republiky, žádáme přejmenování městi Zlín na počest Karla Gotta a Waldemara Matušky na město s názvem "GottWaldov".

https://www.petice.com/pejmenovani_msta_zlin_na_poest_karla_gotta_a_waldemara_matuky_na_gottwaldovTěžce nabyté zkušenosti bastlíře amatéra :)


DIN lišta je nejlepší vynález hned po krájeným chlebu!

Po letech bastlení jsem konečně dokonvergoval k formfactoru mých domácích prototypů, který skvěle funguje po všech pro mě důležitých stránkách:

- prototypovací desky 5x7cm (akorát tak velké, aby se tam vešly nejrůznější funkční celky)
- wirewrappované propoje na desce
- 3d-tištěný držák desky na DIN lištu (parametrizovaný model v OpenSCADu!)
- "interní" propojení mezi deskami pomocí "dupont" konektorů (z těch ještě hodlám přejít na JST XH)
- externí propojení pomocí normálních "ethernetových" kabelů - přes klasický keystone do patchpanelu
- kde to jen jde, použít pro komunikaci CAN bus

Tenhle setup je skvěl... show more

Nemíváš prosímtě nějaké dny otevřených dveří? Jsi zjevně tam, kam se chci dostat, a jsem tvými pokroky a úspěchy úplně oslněn! Prozatím by mi velmi pomohl aspoň OpenSCAD pro držák na lištu... Díval jsem se na to asi před rokem a nedokázal jsem si představit, že to půjde vytisknout tak, aby to bylo opakovaně nacvaknutelné. Nakonec jsem vyměkl až tak, že jsem zvažoval kupovat tu nacvakávací část a teprve na ni nějak montovat vlastní krabičku, ale to už jsem nedotáhl, už se to moc komplikovalo...
This entry was edited (2 weeks ago)

Ty jsi ale lichometník :) Myslím, že to trochu přeháníš :)

Ten model ti pošlu, jakmile budu u druhýho komplu, to není problém. Akorát je teda blbý, že by si zasloužil trochu poladit ("opakovaně nacvaknutelný" to je, akorát těch opakování zvládne v současným stavu max malý desítky bych řekl) a ten kód je dost nečitelný - je tam spousta konstant označených a, b, c, d, ... a bohužel jsem někde zašantročil náčrt, co jednotlivý konstanty znamenají. Debil, no :) Nevím jestli nebude snazší si to vytisknout a podle výtisku napsat kód znovu, než se ten současnej snažit pochopit :)

Klidně to nejdřív polaď, já se zase třeba připomenu někdy. Teď jsem se pustil do třech tak velkých bastl akcí, že stejně nemám časoprostor těšit se z nečitelného SCAD skriptu :-)
This entry was edited (2 weeks ago)

Naprostý souhlas. Zrovna včera mi dorazilo dalších 4m DIN lišt.

cítím se neuvěřitelně out. Kam jako ty lišty dáváte? Do pokojů na zdi? Na fasádu? Jsem bezradný!

Tak jednu máme všichni v domovním rozvaděči, že jo :) Já mám pak ještě dvě venkovní krabičky, kde mám elektroniku k řízení zalívání, tak tam mám ty svoje modulky taky nacvakaný na DIN liště. Pak ještě tu ten testbed, co byl výš na fotce. A ještě jednu lištu schovanou v rohu knihovny, kde mám pokusnou automatizaci obýváku (ovládání světel, hifi, ...)

Celkově teda po baráku jich mám teď pět. A to jenom proto, že nejsem teď ve svým, takže nebuduju domácí automatizaci, jak bych chtěl.

zítra zajedu někam ty železa koupit teda, abych nebyl takový mimoň, ale nejspíš mi to tu jen zůstane ležet na hromadě dalších věcí, které jsem si podle jiných nakoupil :-))

Jo, zajdi, já ti někdy bro pošlu ten model a pak už nebudeš mít výmluvu, abys to nevyzkoušel! ;)

To mělo být "brzo", ne "bro". Zas takovej gansta nejsu :)

na rozdíl od doby, kdy jsem na DIN zkoušel naskočit minule, dnes Thingiverse nabízí mnoho a mnoho modelů, co prý jdou nacvaknout. Některé na to nevypadají, ale jiné trochu ano. Takže jsem zvědav i na ten tvůj, je-li from scratch, jak jsi to pojal :)

Cestou nejmenšího odporu, jako vždycky :)

Friction fit! A když nepůjde nasadit, tak větší silou ;)
@mprymek

Škoda že jsem z dalekého kraje. Kratší kousky ( cca 30cm +-20cm ) se vyhazují do šrotu ( a nejen ty - srdce bastlíře, navíc kdysi napůl vedeného že nikde nic není k dostání, pláče ).

budu muset zavést nějakou (ne)pravidelnou linku k tobě, protože máš opravdu velké možnosti :-) Počítám, že jak budu mít Teslu, že se budu už jen projíždět krajinami a navštěvovat ostatní bastlíře :-)

Jako trošku podvadim. Mám v plánu zrekonstruovat rozvaděč. Takže minimálně půlka padne na něj.
@mprymekTohle je prostě famózní! Jak se ty klíče musí postupně přendávat z jedné díry do druhé, aby se zabezpečil správnej postup. Geniálně jednoduchý. Dechberoucí design a ux!

https://youtu.be/pPM-HlQp98w?t=81

YouTube: TRAXX - uzemnění lokomotivy (Jiří Plicka)

Zajímavé, ale není mi vůbec jasné, v čem je uzemnění (resp. postup) tak kritická věc, že musí být takto důkladně zabezpečena. Případně proč se to musí dělat takto složitě a ručně a není to řešeno SW+HW, jako sekvence kroků provedená "na tlačítko".
This entry was edited (1 month ago)

To nevím. Docela by to asi stálo za dotaz na autora videa.

Tipoval bych, že to je prostě proto, že tam jde opravdu o život, takže udělat to takhle je jednodušší než vymýšlet systém, který by to uměl zajistit elektronicky a byl stejnou měrou odolný proti závadě...

Plus předpokládám, že ty jednotlivé části budou nějaké moduly, které je tak jako tak potřeba mít ovladatelné zvlášť, takže navíc se tam přidají vlastně jenom ty klíče.

Z videa není patrné zda je to pravidelně prováděný postup třeba na konci dne nebo jen při údržbě.
Soudím že při údržbě tedy a jako důvod bych viděl jen tu bezpečnost.
Něco jako takový Příkaz B s následným připojením zkratovací soupravy a následným ověřením že je vedení bezpečné vypnuté.

V komentářích píše: pouze servis nebo případně při mimořádné události, kdy například hasiči se budou muset dostat pod mašinu.Když jsem dneska připravoval na Youtube to video z předchozího příspěvku, tak jsem asi hodinu nadával jak už dlouho ne.

Prvně jsem video z mobilu natáhl na YT s tím, že ho tam jenom kousek ustřihnu. Zjistil jsem, že s YT editorem nejsem schopnej fungovat (a to jsem ještě asi půl hodiny vůbec hledal, kde na tom jejich dementním webu je) a ustříhl to v Kdenlive. Nahrání na YT po druhé.

Poté jsem chtěl k videu přidat takový ty jednoduchý textový bubliny s vysvětlením, co se tam děje. Opět půl hodiny hledání. Bezvýsledný. Všechny návody na webu jsou pro nějaký starší verze YT webu. Zoufalost. Nakonec zjištění, že textové bubliny YT bez náhrady zrušilo. Vztek. Už fakt velkej. Div že noťas neletěl vzduchem někam do kouta.

P... show more

mám radost - další člověk, který může pochopit a ocenit, proč mi vyrobit každé video trvá mnoho desítek hodin :-)
This entry was edited (1 month ago)

Tyhle moje problémy byly ale většinou proto, že prostě videa točím jednou za uherskej rok. Teď už vím, že od YT nemám očekávat vůbec nic kromě "úložiště videa" a všechno si připravit předem doma až do finální podoby...

Jinak samotný stříhání v Kdenlive mi přijde celkem v pohodě. Akorát ty titulky tam mají udělaný hrozně teda (nebo ten nástroj blbě používám, to je taky dost možný). Jo a taky ten finální render docela trvá, to musí být u půlhodinovýho videa taky opruz.

BTW, natočili jsme s děckama asi tři stop motion videa, ale ještě k nim nemáme hudbu, takže nejsou publikovaný. Občas na ně po delší době kouknu a líbí se mi kupodivu čím dál víc :) P... show more

Já když dělal ty dvě? videa, počítal jsem rovnou s textem a prostě to tam dal při "stříhání". To celkem šlo ale chvíli jsem přemýšlel proč není něco známého a rozšířeného kde by šlo jednoduše editovat a podobně.
Přitom na fotky je toho hromada...

Dneska toho asi bude víc na mobily než na PC...Po tom, co jsem před měsícem rozblikal ledku na ESP32 (nejsložitějším možným způsobem - https://nerdica.net/display/a85d7459-195d-3df8-f94c-a19473620287) se mi dnes konečně podařilo dotáhnout nejsložitější možnou implementaci binárních hodin - pomocí ESPčka, CAN busu a dvou STM32. A to se vyplatí! :)

https://youtu.be/Hr9TC7lkydM

P.S. Taky už jste někdy zkoušeli drbat se levou rukou za uchem brankáře fotbalového týmu sousední vesnice?

YouTube: MCU-PLC Binary Clock Demo (Miroslav Prýmek)

Bi-hodiny!Mám nějakej folklorní záchvěv, zítra musím uvařit k obědu valašskou kyselicu! :)Moc pěkná přednáška o umělé inteligenci. První půlka je takové obecné představení principů - nic nového pro někoho, kdo o AI něco ví. Druhá půlka jde ale postupně až do různých (zatím?) sci-fi, filosofických a etických záležitostí jako obecná AI, problém vypnutí, problém bezpečnosti, konkurence mezi životem "uhlíkovým" a "křemíkovým" apod.

U těch závěrečných zamyšlení by si někdo mohl říkat, že je ten člověk blázen a má zbytečné starosti, ale to jsme si taky před pár lety říkali, že AI nidky nebude dobře hrát go, že :) U všeho navíc dává odkazy na relevantní vědce, kteří se tím zabývají, takže si každ... show moreImage/photo

Krajina se potáhla suknem smutku a zoufalost zatekla do všech škvír...

...no, trochu jsem si zapřeháněl. Prostě, tak dlouho se piplám s hydroponickýma rajčatama a nakonec jsem je musel zlikvidovat, protože chytly plíseň bramborovou. Úroda nula. Jak říkáme my drsňáci: Aby do toho pečená husa kopla!

No nic, eto žizň, Pán Bůh dal, Pán Bůh vzal, jméno Páně budiž pochváleno :)

Nicméně, jak nás učí moudří, když něco končí, jiné začíná. A tak jsem svoji pěstitelskou posedlost nasměroval do bezvadné věci, kterou najdete pod buzzwordem "microgreens". Je to starý dobr... show more

nepochopil jsem z tvého popisu, v jaké fázi se to "sklízí" a jak (a co přesně) se konzumuje...

Výhonky mají prvně něco, čemu se říká děložní lístky [1](u slunečnice dva lístky) - ty jsou v zárodku skryté už v semenu a pak teprve postupně začínají ze stonku růst "pravé lístky". Co jsem tak četl, sklízí se většinou jakmile naroste první pár pravých lístků. Tj. při velikosti někde kolem 5-10cm. Sklízí se celá rostlinka nad úrovní hlíny - tj. narozdíl od klasickýho nakličování bez zbytku semene a bez kořínků.

Viz např. https://youtu.be/zen69zOyvxc?t=818

Asi se s tím dá docela dost experimentovat, protože chuť se v průběhu růstu bude měnit. A taky u některých rostlinek prý dost záleží na podmínkách... show more

Mně to právě připadá šíleně vzdálené a nepochopitelné, asi jako vyšívání nebo něco podobného. Vůbec nechápu, že s tím máš čas trávit čas. Pro mě je jídlo jen zdržování od práce, a suroviny k výrobě jídla obstarávám nejjednodušším a nejrychlejším možným způsobem, protože i ten čas strávený v hytlermarketu mi brání v tom něco vytvořit na počítači či s páječkou. Pěstovat něco vlastního je pro mě úplné sci-fi, myslím tedy z hlediska času, který nemám ani na to, co dělat chci, ani na to, co dělat musím.

Jo, to jsem tipoval, proto mě ten dotaz překvapil :)

Mě vaření baví docela dost a to pěstování mám asi nějak v krvi, jsem z (kdysi) zemědělského rodu. Akorát takové to velké okopávání a tak mě nebaví, takže se uchyluju k těmhle různým mičurinským experimentům :)Právě mi přišel spam se subjectem "OKOUZLUJÍCÍ zahradní hadice: [...]".

No nevím, asi by to chtělo nějakej údernější click-bait, tohle na mě moc nezapůsobilo :)To jsem nevěděl, že Jakl je brňák!

Toto je oficiální stránka Ladislava Jakla. Bývalé tajemník prezidenta republiky Václava Klause [...]

https://www.facebook.com/pg/jakl.ladislav/about/Loooool!

https://twitter.com/schwarzenbergk/status/1162597112976224257

Nejlepší účet na Twitteru 😀😀👍
Můj nejnovější mičurinský experiment: zvyšování výnosů zálivkou energy drinkem!

Image/photo

Kecám, je tam voda :)

Nicméně tenhle superjednoduchý systém DIY vertikální zahrádky mě tak zaujal, že jsem ho hned musel vyzkoušet :) Jsem zvědavej, jak to bude fungovat.

Image/photo

Postup výroby:

https://www.youtube.com/watch?v=ozu2WupRbH4

Vzhledem ke stylu mého posedu u PC je toto nemožné ale pravidelně mažu stovky znaků z textových polí.
Tím postem jsem jen chtěl říci to že prostě usnu ať se děje co se děje.
Občas, místo toho abych poslechl tělo, si sednu vedle k bastlířskému stolu ( kde je poněkud více akce ) a chodím pak spát když se rozednívá.
Každopádně ne vždy mě to udrží vzhůru takže občas hrot páječky je jinde než má být, zahazuji součástky ( to trhnutí když se člověk probere z mikrospánku ), případně padám do galvanizační lázně ( obrazně, mám to vždy v celkem malé mističce ). - Když usínám u bastlení je to už velmi vážná známka toho že bych měl opravdu j... show more

tak vidím, že jsme tu všichni stejní blázni. Snad to zdraví vydrží...Slíbená ukázka prvního woodworku s novou pilou: fešácká ubikace pro rajčátka :)

Blbý ale je, že mi chytly plíseň bramborovou :((( Všechny podezřelý listy jsem otrhal a objednal "chytrou houbu", která by měla plíseň sama hledat a požírat. Snad zabere. Jinak nebude letos asi úroda žádná, to by mě teda dost namíchlo :(

Image/photoProof of concept: MCU jako soft-PLC


Udělal jsem takový pokus: port jádra OpenPLC nad PlatformIO/Arduino. Takže se dá ESP32 (nebo s triviální úpravou jakýkoliv jiný Arduino-supported čip) použít jako soft-PLC. Používám tam standardní překladač Matiec, takže by měl fungovat jakýkoliv Structured Text program.

https://github.com/mprymek/mcu-plc

(mohlo by zajímat @Lukas Kymla )
@Lukas Kymla Arduino OpenPLC PlatformIO

Děkuji za info. Momentálně se nenudím ale zkusím někdy ( doufám brzy ale... )Doba dřevěná


Když jsem objevil Arduino, zjistil jsem, že všechny problémy světa se dají řešit procesorem. Když jsem zprovoznil 3D tiskárnu, měl jsem najednou všechno vytištěný z plastu. A teď jsem si konečně koupil něco, po čem už léta toužím: pokosovou pilu! Takže teď bude všechno ze dřeva! ;) (první víkendový projekt už je hotový, zveřejním záhy)

Šel jsem do levnýho modelu https://www.hornbach.cz/shop/Pokosova-pila-Einhell-TC-SM-2131-Dual/8860464/artikl.html a působí na mě v pohodě - konstrukce dobrá, žádné podezřele ošizené materiály, na moje potřeby vypadá, že bude úplně v poho. Akorát odsávání pilin t... show moreJsem na sebe pyšnej, právě se mi podařilo rozblikat LEDku na ESP32!

...nejsložitějším možným způsobem ;)

- na ESPčku mám Modbus/TCP slave a připojení na wifinu
- na domácím servříku ve virtuálu nainstalovaný https://www.openplcproject.com/runtime
- v OpenPLC mám ESPčko přidané jako externí slave
- čili OpenPLC přes TCP a Modbus posílá ESPčku přes wifi instrukce "rozsviť" a "zhasni" :)

K úplné dokonalosti už chybí jenom to, aby ESPčko neblikalo LEDkou, ale ovládalo ještě něco jinýho přes CAN bus. To mám samozřejmě v plánu zprovoznit záhy :)

---

Už hodně dlouho jsem toužil po tom, si programování PLC vyzkoušet, a musím říct... ee... show more
ESP32 OpenPLC PLC

Ani jedno ani druhy - chtel jsem si to OpenPLC proste vyzkouset.

A mě, jako elektrikářovi je ladder ( lad) - tedy to co je vidět na obrázku, bližsí než "normalní" programovací jazyk. Je to víc stavěné jako reléová logika ( z mého pohledu ).

Standartně se použivá třeba pro Logo!, kteréžto prostředí ani nic jiného neumí.
OD S7-1200 výše se ale už napíše blok v stl ( takový strukturovaný seznam příkazů ) který je mnohem efektivnější a náslědně se ony bloky poskládají v ladderu.
SAmozřejmě se dá udělat program v ladderu ale je to strašně kostrbaté, složité a nepřehledné.

Jo a minimánlně Siemens PLC nepracují se vstupy hned ale každý cyklus si udělají mapu vstupů/výstupů a s tím pak pracuje ten cyklus. Ale přerušen... show more

nerozuměl jsem ani slovo - docela depresivní :-)

Z toho si vůbec nic nedělej, PLCčka jsou taková specialita, že to nejspíš nikdy nebudeš potřebovat. A kdyby jo, tak si to prostě nastuduješ :) Pro programátora je to docela mind twist, ale o to větší je to zábava, nakouknout do úplně jinýho světa, kde se ale v podstatě řeší to samý :)

Yay! :D Aspoň jednou.

Logo!
Je malý programovatelný automat -PLC - který nestojí moc ( v porovnání se standartním PLC ) a přesto zastane dost práce. Navíc je i rozšiřitelný, takže ideální kandidát na řízení menších věcí ( myčka, pila .. )
https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/industrial/plc/logo.html

S7-1200
https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/industrial/plc/s7-1200.html
Je už celkem výkonné PLC, stojí více než Logo! a rovněž rozšiřitelnost je poněkud větší. Bez problémů zvládá i n... show more

K těm cenám: to Logo! docela jde. Ale co mi úplně vyrazilo dech, je tohle:
https://cz.rs-online.com/web/p/products/7466463/

V téhle oblasti, kde desetitisíce lítají sem tam jako nic, bych chtěl podnikat :)

Jé, no to je milý překvapení, že PLCčka znáš. To určitě někdy využiju k nějakýmu dotazu.

Jo, docela chápu, že elektrikářovi to je bližší. Pro mě je na tom nejvíc matoucí právě to, že je to úplně něco jinýho, než co znám z programování. Ale některý věci musím uznat, že jsou fakt inspirativní - některý záležitosti se řeší touhle logikou snadněji. Jako například některý typy souběhů (nevím, jak to nazvat, prostě "protichůdný signály"). Líbí se mi, že se dá coil označit jako "set" nebo "reset" a dělá přesně tuhle jednu věc. Není to jako "a := b" v programování, kde se stejně přenáší true i false. To je zajímav... show more

Nebudu tvrdit že je znám ale rád se podělím o to co vím. Účast na několika kurzech / školeních u Siemensu raději zmiňovat nebudu :D.

Bohužel jsem v práci brán nejen jako potenciální programátor ( minimálně PLCček ) takže mě prostě občas někam pošlou. Zárověň s tím bohužel nepracuji takže se dá vytušit jak to s tím co do mě na školení nacpou dopadá. Navíc mi to dělá guláš v mé snaze se naučit aspoň trochu s arduino "céčkem", obzvláště v tom jak ten program je zpracováván ( jinak než u PLC :D ). Takže jsem se takto zvládal zabavit na delší dobu řešením problému který jsem si sám způsobil.

Občas se ale k něčemu přimotám, či se k... show moreIceland has lost its first glacier to rising temperatures. Now, scientists from Rice University and Iceland are planning to install a plaque near the sad pile of ice and snow formerly known as Ok Glacier. https://earther.gizmodo.com/scientists-wrote-a-eulogy-for-icelands-first-glacier-lo-1836542745Ať žije Sigrok/PulseView!


Jsem teď na pár dní slaměnej vdovec, tak si můžu víc hrát. A dneska jsem se rozhodl udělat revizi svých elektronických analytických toolů.

Historicky jsem postupně nabyl čtyři nástroje (v tomhle pořadí):

  • logický analyzér Bus Pirate
  • logický analyzér Open Bench Logic Sniffer
  • logický analyzér Saleae Logic (čínský klon samozřejmě)
  • digitální osciloskop Sainsmart DDS-120Image/Photo

Ten první už vůbec nepoužívám - nahrál jsem do něj alternativní firmware a slouží jako programátor AVR.

U druhého jsem byl otrávený (ne)kvalitou javovského softwaru a malou pamětí, odlo... show more

Jo, osciloskop je to vpravo, BNC konektory jsou celkem jasny voditko :) Ten tistak neni Bus Pirate, to je ten Open Bench Logic Sniffer.

Bus Pirate (a jakykoliv jiny levny logicky analyzer) afaik nema nic navic oproti Saleae, jehoz cinsky klony jsou za babku. Navic BP (a i ten dražší OBLS) má navíc omezenou paměť, což je strašně otravný. Největší pecka na Saleae je právě to, že si člověk může nahrát jak dlouhej úsek chce, bez omezení.