Skip to main content


Projev pana prezidenta mi připomněl dílo Jaroslava Haška.

Plukovník Bedřich Kraus, mající též přídomek von Zillergut, po nějaké vesničce v Solnohradech, kterou jeho předkové prožrali již ve století osmnáctém, byl úctyhodným pitomcem. Když něco vypravoval, mluvil samé pozitivní věci, tázaje se přitom, zdali všichni rozumí nejprimitivnějším výrazům: „Tedy okno, pánové, ano. Víte, co je to okno?“

Nebo: „Cesta, u které po obou stranách jsou příkopy, nazývá se silnicí. Ano, pánové. Víte, co je to příkop? Příkop jest vykopávka, na které pracuje více lidí. Jest to prohloubenina. Ano. Pracuje se motykami. Víte, co je to motyka?“

Trpěl vysvětlovací m
... show more

Mě zarazila Pekarová s hodnocením:
"Prezident potvrdil jen známá fakta, žádné nové myšlenky nezazněly"

Nějak mi tam mezi "myšlenky" a "nezazněly" chybí slovo "naštěstí" 🙂

To je fakt. Uplne stacily ty stare, kterych aspon polovina byla jak kdyby predchozimu prezidentovi z ukradeneho pera vypadly :)OMG! Už nevím jak dlouho se chystám na to, že teda zkouknu ten Most!, když je to prej tak dobrý, a omylem jsem si jako první pustil poslední díl.

...a ještě jsem si v průběhu sledování říkal, že jsem nečekal, že v prvním díle řeknou pointu a pak se budou vracet v čase. Překvapivě tarantinovské!

Ne, samozřejmě pak už ve správným pořadí. Jet pozpátku by bylo fakt psycho :)

Ale vtipný je, že on ten seriál má takový trošku tarantinovský ladění, takže časová smyčka mu až tak neublížila :)))

Nebo jsi mohl binárně půlit ;)
@joy@Petr Stehlík už mi nějak dlouho neřek "kde ty na to bereš čas?!" Takže ti musím dát příležitost ;)

Začal jsem píct domácí kváskovej chleba :)

Mám totiž hrozně rád žitnej chleba (nejlíp klasickou "moskvu"), málo kde ho mají, ještě míň kde ho mají v kvalitě, kterou mám rád, a bez dalších fíčur (nechci tam žádný zrníčka a jiný zdravíčkářský blbosti ;) ). A když je teda tohle všechno zázrakem splněný, tak stojí půl kilovej chleba kolem čtyřiceti korun. Což si my chudí informatici můžeme dovolit jen na svátek.

Tak jsem se naštval a začal píct sám :)

Kupodivu hnedka... show more

Vítejte v klubu. Tak nějak bych řekl, že by se profesionální pekaři měli nad sebou trochu zamyslet, když neustále přibývá lidí, kteří si raději pečou doma, přestože s tím je fakt docela dost patlání. Já si dělám žitno-špaldový (2/3 žitné a 1/3 špaldové).

Pro mě to úplná novota není, manželka před x rokama pekla v takové té "domácí pekárně". Ale jenom čistě pšeničnej. Když jsem chtěl, aby zkusila žitnej, tak měla nějaký remcy, že je to složitý nebo něco.

Takže i z toho důvodu jsem se toho nebál. Já ale peču v normální troubě, výsledek mi přijde lepší, trouba má asi vyšší teplotu a tu pekárnu máme nějakou levnou.

Jo, je to pravda, že by se pekaři měli zamyslet. A někteří to i udělali. Akorát ten poctivej chleba je pak zas drahej (moc nechápu proč) a musí se pro něj někam jezdit, což mi nevyhovuje. Domácí pečení má zas tu nevýhodu, že se na kvásek musí myslet nebo píct pravidelně.

Jak jsem si o tom te... show moreSprávný mičurin mičurinuje (nebo mičůrá?) i přes zimu!

PETkové "záhonky" jsem přestěhoval dovnitř, trochu doplnil a někdejší custom Zalívátor jsem předělal na svůj PeaLC systém. Při té příležitosti jsem mu přidal i myslím docela vydařený xichtík: po nějaké době zvažování různých možností a letmém studování industriálních HMIs nakonec zvítězila normální webová aplikace (Vue.js) + MQTT over websockets + android tablet (desetipalcový Lenovo Tab 4 z Aukra za 1600Kč je naprosto geniální).

Bleskové preview (lepší a delší demo mám v plánu udělat později):
https://youtu.be/B7nvxWdvMAc

---

Teda, ne že by... show moreVíte, že smajlíci jsou stará věc? Zavedla je BIble kralická.Myslel jsem, že mám vlčí mlhu, tak jsem musel pro kontrolu vytáhnout starej měřák :)

Běžící (ne spící) ATmega328 na 1MHz a 2.5V si bere 800uA. Pořád tomu nějak nemůžu uvěřit.

To jsem vůbec nevěděl, že se u AVR dá frekvence měnit za běhu. To je taky dost zajímavá možnost. I když, když už CPU čeká, tak může klidně spát, že :)

ale je to nešikovné - nemůžeš jednoduše uspat na dobu, jakou potřebuješ (např. 200 nebo 900 ms)S kůží na trh


Tak jsem včera slavnostně odstartoval zveřejňování svého DIY PLC projektu.

https://hackaday.io/project/168188-pealc-easy-diy-modular-plc-system
https://github.com/mprymek/PeaLC

Po delší době prima hackování mě teď čeká poněkud míň zábavná fáze: všechny zdrojáky projít, aspoň základně začistit a postupně házet na Github.

Je to trochu otrava, už jenom u blbýho focení jsem včera strávil snad tři hodiny :(
Snad to není zbytečná práce a aspoň někoho to bude zajímat... :fingerscrossed: ... show more
This entry was edited (3 months ago)Moje DIY PLCéčko začíná fakt vypadat jako PLCéčko :)

https://youtu.be/hUlRulOE0iU

YouTube: VID 20191017 154700 (Miroslav Prýmek)

Jsem rád že to potěšilo. Aspoň k něčemu mezi Vámi bastlíři jsem :D.
Pokud není potřeba to mít zakryté, tak se dají věci hezky dělat do té první "krabičky". Ta lišta která drží PCB se dá kupovat dlouhá a má krásné drážky kde to dobře drží.
- To jen tak na okraj doplnění.

A o těch šroubovacích klipech vím zas jen díky tomu že se to podobně řeší i u průmyslových zařízení kde si člověk zvolí jak to namontuje - na stojáka / na ležato nebo přišroubovat na panel.

Já se taky přidávám. Lukáši, tvoje zkušenosti z komerční praxe jsou pro bastlíře-amatéra fakt cenné. Mám sice z Energomonitoru taky nějakou zkušenost s výrobou komerčních zařízení, ale jednak přímo u výroby hw nejsem a hlavně jsme dost jiný segment, takže i naše postupy jsou jiné. Takže tvoje příspěvky jsou pro mě fakt cenné, dík moc za ně!Tohle je prostě famózní! Jak se ty klíče musí postupně přendávat z jedné díry do druhé, aby se zabezpečil správnej postup. Geniálně jednoduchý. Dechberoucí design a ux!

https://youtu.be/pPM-HlQp98w?t=81

YouTube: TRAXX - uzemnění lokomotivy (Jiří Plicka)

Zajímavé, ale není mi vůbec jasné, v čem je uzemnění (resp. postup) tak kritická věc, že musí být takto důkladně zabezpečena. Případně proč se to musí dělat takto složitě a ručně a není to řešeno SW+HW, jako sekvence kroků provedená "na tlačítko".
This entry was edited (5 months ago)

To nevím. Docela by to asi stálo za dotaz na autora videa.

Tipoval bych, že to je prostě proto, že tam jde opravdu o život, takže udělat to takhle je jednodušší než vymýšlet systém, který by to uměl zajistit elektronicky a byl stejnou měrou odolný proti závadě...

Plus předpokládám, že ty jednotlivé části budou nějaké moduly, které je tak jako tak potřeba mít ovladatelné zvlášť, takže navíc se tam přidají vlastně jenom ty klíče.

Z videa není patrné zda je to pravidelně prováděný postup třeba na konci dne nebo jen při údržbě.
Soudím že při údržbě tedy a jako důvod bych viděl jen tu bezpečnost.
Něco jako takový Příkaz B s následným připojením zkratovací soupravy a následným ověřením že je vedení bezpečné vypnuté.Když jsem dneska připravoval na Youtube to video z předchozího příspěvku, tak jsem asi hodinu nadával jak už dlouho ne.

Prvně jsem video z mobilu natáhl na YT s tím, že ho tam jenom kousek ustřihnu. Zjistil jsem, že s YT editorem nejsem schopnej fungovat (a to jsem ještě asi půl hodiny vůbec hledal, kde na tom jejich dementním webu je) a ustříhl to v Kdenlive. Nahrání na YT po druhé.

Poté jsem chtěl k videu přidat takový ty jednoduchý textový bubliny s vysvětlením, co se tam děje. Opět půl hodiny hledání. Bezvýsledný. Všechny návody na webu jsou pro nějaký starší verze YT webu. Zoufalost. Nakonec zjištění, že textové bubliny YT bez náhrady zrušilo. Vztek. Už fakt velkej. Div že noťas neletěl vzduchem někam do kouta.

P... show more

Tyhle moje problémy byly ale většinou proto, že prostě videa točím jednou za uherskej rok. Teď už vím, že od YT nemám očekávat vůbec nic kromě "úložiště videa" a všechno si připravit předem doma až do finální podoby...

Jinak samotný stříhání v Kdenlive mi přijde celkem v pohodě. Akorát ty titulky tam mají udělaný hrozně teda (nebo ten nástroj blbě používám, to je taky dost možný). Jo a taky ten finální render docela trvá, to musí být u půlhodinovýho videa taky opruz.

BTW, natočili jsme s děckama asi tři stop motion videa, ale ještě k nim nemáme hudbu, takže nejsou publikovaný. Občas na ně po delší době kouknu a líbí se mi kupodivu čím dál víc :) P... show moreMám nějakej folklorní záchvěv, zítra musím uvařit k obědu valašskou kyselicu! :)Moc pěkná přednáška o umělé inteligenci. První půlka je takové obecné představení principů - nic nového pro někoho, kdo o AI něco ví. Druhá půlka jde ale postupně až do různých (zatím?) sci-fi, filosofických a etických záležitostí jako obecná AI, problém vypnutí, problém bezpečnosti, konkurence mezi životem "uhlíkovým" a "křemíkovým" apod.

U těch závěrečných zamyšlení by si někdo mohl říkat, že je ten člověk blázen a má zbytečné starosti, ale to jsme si taky před pár lety říkali, že AI nidky nebude dobře hrát go, že :) U všeho navíc dává odkazy na relevantní vědce, kteří se tím zabývají, takže si každ... show moreImage/Photo

Krajina se potáhla suknem smutku a zoufalost zatekla do všech škvír...

...no, trochu jsem si zapřeháněl. Prostě, tak dlouho se piplám s hydroponickýma rajčatama a nakonec jsem je musel zlikvidovat, protože chytly plíseň bramborovou. Úroda nula. Jak říkáme my drsňáci: Aby do toho pečená husa kopla!

No nic, eto žizň, Pán Bůh dal, Pán Bůh vzal, jméno Páně budiž pochváleno :)

Nicméně, jak nás učí moudří, když něco končí, jiné začíná. A tak jsem svoji pěstitelskou posedlost nasměroval do bezvadné věci, kterou najdete pod buzzwordem "microgreens". Je to starý dobr... show more

nepochopil jsem z tvého popisu, v jaké fázi se to "sklízí" a jak (a co přesně) se konzumuje...

Jo, to jsem tipoval, proto mě ten dotaz překvapil :)

Mě vaření baví docela dost a to pěstování mám asi nějak v krvi, jsem z (kdysi) zemědělského rodu. Akorát takové to velké okopávání a tak mě nebaví, takže se uchyluju k těmhle různým mičurinským experimentům :)Loooool!

https://twitter.com/schwarzenbergk/status/1162597112976224257

Nejlepší účet na Twitteru 😀😀👍
Slíbená ukázka prvního woodworku s novou pilou: fešácká ubikace pro rajčátka :)

Blbý ale je, že mi chytly plíseň bramborovou :((( Všechny podezřelý listy jsem otrhal a objednal "chytrou houbu", která by měla plíseň sama hledat a požírat. Snad zabere. Jinak nebude letos asi úroda žádná, to by mě teda dost namíchlo :(

Image/PhotoProof of concept: MCU jako soft-PLC


Udělal jsem takový pokus: port jádra OpenPLC nad PlatformIO/Arduino. Takže se dá ESP32 (nebo s triviální úpravou jakýkoliv jiný Arduino-supported čip) použít jako soft-PLC. Používám tam standardní překladač Matiec, takže by měl fungovat jakýkoliv Structured Text program.

https://github.com/mprymek/mcu-plc

(mohlo by zajímat @Lukas Kymla )

Děkuji za info. Momentálně se nenudím ale zkusím někdy ( doufám brzy ale... )Doba dřevěná


Když jsem objevil Arduino, zjistil jsem, že všechny problémy světa se dají řešit procesorem. Když jsem zprovoznil 3D tiskárnu, měl jsem najednou všechno vytištěný z plastu. A teď jsem si konečně koupil něco, po čem už léta toužím: pokosovou pilu! Takže teď bude všechno ze dřeva! ;) (první víkendový projekt už je hotový, zveřejním záhy)

Šel jsem do levnýho modelu https://www.hornbach.cz/shop/Pokosova-pila-Einhell-TC-SM-2131-Dual/8860464/artikl.html a působí na mě v pohodě - konstrukce dobrá, žádné podezřele ošizené materiály, na moje potřeby vypadá, že bude úplně v poho. Akorát odsávání pilin t... show moreIceland has lost its first glacier to rising temperatures. Now, scientists from Rice University and Iceland are planning to install a plaque near the sad pile of ice and snow formerly known as Ok Glacier. https://earther.gizmodo.com/scientists-wrote-a-eulogy-for-icelands-first-glacier-lo-1836542745Image/Photo

Vylepšená ubikace pro rajčátka. Doufám, že se jim ta černá v kombinaci s infantilně neonovýma bude líbit stejně jako mně!

Image/Photo

Říkal někdo "Mičurin"?! ;)