Skip to main content


 
[Tohle je víceméně soukromá reakce na článek @fuxoft@kompost.cz, ale jde o obecnější téma, tak dávám veřejně]

Reakce na https://www.fffilm.name/2019/03/na-novem-zelande-by-me-za-tohle-zavreli.html

Oblíbená dnešní mantra je: "Jistě, máme svobodu slova, ale přeci nemůžeme dovolit zveřejnění materiálu XY". Inu, v tom případě nemáme svobodu slova.

Mírný vtípek na začátek: asi jde hodně o to, v jakých kruzích se člověk pohybuje, protože mně přijde "dnešní oblíbenou mantrou" spíš to tvoje
"Inu, v tom případě nemáme svobodu slova." Ale dosti žertů na úvod.

Prvně se musím zeptat, co si vlastně... show more

Svoboda slova je, že za nic, co řeknete, nemůžete jít do vězení. Pokud způsobíte nějakou škodu, tak ji samozřejmě musíte uhradit.

Taková svoboda právě nikde na světě není a nejspíš nikdy nebyla. Proto bych tomu konceptu říkal jinak než "svoboda slova", což je koncept, který máme a platí.

prekrucovat vyznam svobody slova je dneska strasne popularni ....

Chtělo by to říct, kdo a případně proč ten význam má překrucovat. Jinak ten příspěvek má nulovou přidanou hodnotu.



 
Pecka :)

https://hackaday.io/project/2870-my-bins




 
Tohle je ten pravý Smart home, ne pitomý automatizovaný žaluzie a Siri!

https://www.youtube.com/watch?v=n5evSrg8ryY



 
Dnešní odpolední projekt: LoRa teploměr.

Arduino Pro Mini, HopeRF RFM95W, DS18B20.

Image/Photo
Arduino LoRa RFM95

A sluší mu to, fešákovi, i v krabičce :)

Image/Photo

Tak jeste plosny spok z JLCPCB ;-).

Jo, tohle je zrovna projekt, na kterým bych si asi výrobu plošňáků zkusil (ještě jsem to nikdy nedělal). Chybí tam ale jedna zásadní součást: power management. Tohle je zatím jenom pokus bez něj, ta baterka je tam úplně na prudko.

A ještě víc by se mi líbilo vymyslet nějakou univerzální kostru, na kterou by se daly navěšet různý sensory, ale to asi nemá smysl dumat dopředu, spíš zkusit jednotlivosti a pak případně zobecnit podle zkušeností.

Kdyz vydrzis, tak mi pristi tyden dorazi plosnak pro optobranu s 18650 chargerem + protection boardem a muzes se insiprovat. Bude i KiCAD source.

Právě proto, že jsem plošňáky ještě nikdy nedělal, bych chtěl první pokus udělat s něčím jednodušším - skoro žádné součástky, jenom propojky mezi paticema pro hotové modulky. První pokus musí být quick win! :)



 
Mám čím dál větší pocit, že ten RJ45 keystone je dobrá volba. Ukázka 3D-tištěného "stojánku" nebo možná "závětří" :) (páč "krabička" to není). Keystone se pomocí paciček v panelu drží, takže se ani nehne a nejsou k tomu potřeba žádné šroubky ani žádná jiná pracná instalace. Cajk!

Na fotkách je vidět, že to zabírá docela dost místa, ale tak člověk nemůže chtít všechno, že :)

Image/Photo
Image/Photo
Image/Photo

Mám raději kulaté konektory, kde se do hotové krabičky jen vyvrtá díra a pro tisk se nemusí řešit podpory pro most. Zrovna ale řeším složitější krabičku, kde mám jak díry kulaté, tak i obdélníkové a rád bych měl podpory jen u těch mostů a díry kulaté bez podpor. Nepřišel jsem na to, jak ve Slicer PE některé podpory odmazat, asi to nejde. Co se mi na tomhle konektoru líbí je, že nemusím řešit pájení a jde to tam "nastrkat".

minule jsi mi vysvětloval, co jsou keystony - ty samozřejmě znám, ale mate mě to tvoje provedení s jakýmsi krycím plastem, které tomu dodává nějakou magičnost navíc. Nemáš odkaz někam do e-shopu, že bych si to prohlédl na lepších fotkách? Jinak je to pěkné, nyní s 3D tiskárnou již není nutné mít díry jen kulaté, takže pokud se dají ty tvé konektory do vytištěné stěny dobře zacvaknout, začíná se mi to nebezpečně líbit! :-)
This entry was edited (1 week ago)

Keystonu jsou mraky druhu, tenhle ma takovy jakoby rozeviraci telo no. Je fakt, ze to tomu dava jeste lepsi rozmer, ale to nebyl zamer, vzal jsem je podle ceny, byla to nahoda.
Ten typ, co mam, by mel byt presne tenhle: https://www.ceit.cz/p/ctnet-keystone-utp-rj45-cat-5e
Koupil jsem ho tady: https://eshop.elkov.cz/produkty/ceit-keystone-linkbasic-cat-5e-1203-1208-10 (mam tam registraci na ICO, takze kupuju o neco malo levnejc)

Ta dira je siroka 15mm, i moje prehistoricka tiskarna to da v PET-G bez problemu bez opor. Mel jsem z toho trochu obavu, ale uz jsem vytiskl asi sest der a vsechny jsou naprosto v pohode.

No to by mě nenapadlo, že to půjde, vždyť to musí tisknout do vzduchu .... Zkusím.

On ten material ma nejakou pevnost v tahu, takze do nejakeho rozmeru to funguje v pohode. Akorat ten "strop" musi byt samozrejme rovny, aby hlava prejela z jedne strany na druhou a tim udelala "most". Pokud by plivala material do vzduchu, tak to samozrejme fungovat nebude :)

když jsem to viděl poprvé, nevěřil jsem svým očím. Funguje to i díky tomu, že ventilátor ochladí plast hned po výstupu z trysky a on tak v podstatě tuhne ve vzduchu při tom vodorovném tažení (zároveň ale nedočkavě čeká, až se na druhém břehu chytí podpěry). Je to nádhera! :-)
This entry was edited (1 week ago)

A to se dozvím teď, když za 5 minut jedu pryč, vrátím se až zítra a nemůžu si to vyzkoušet :-).

Život se s náma nemazlí! ;)



 
Internet je fascinující výdobytek naší doby. Ta přehršle informací! Žádné zdlouhavé hledání v Univerzitní knihovně! Na každém rohu zástupy lidí, kteří vám hned se vším nezištně a ještě anonymně (levá ruka neví, co dělá pravá, znáte to, ne?) poradí! A všichni jsou odborníci. Jako např. ondrák7:

Otázka: Co tak vím, tak se šušká, že u Gigabit Ethernetu (resp. u novějších síťovek) je už jedno, zda-li se použije křížený nebo rovný kabel, že už to síťovka sama od sebe pozná, ale nikde jsem to nenašel potvrzené. Ale jelikož ve Vaší nabídce křížené kabely kat.6 chybí, tak předpokládá... show more

Co z toho plyne? že patch kabely jsou křížené a nepatch nejsou? Jsem z toho jelen!

Hlavně jde o to, že ten pán používá správné pojmy, relativně i se správným vysvětlenímm, ale celkově to úplně komicky domotal :)

Dnešní síťovky samozřejmě umí poznat křížený kabel, ale pozná to každá síťovka na každém hopu, žádná jedna cesta z Brna do Prahy, na které by bylo jedno křížení, není a nikdy nebyla :)

"Patch kabel" se dřív říkalo nekříženým kabelům, protože se používaly na propojování mezi "patch panely". Dneska už se to vůbec neřeší a křížené kabely prakticky neexistují.

"prakticky"... ale jak ti někdo takový starý kabel vyhrabe a zapojí do tvého datového konektoru, můžou se zase dít věci...

Komentuješ pod druhým vláknem :)

Myslím, že je dostatečný to pořádně zdůraznit v návodu a nad konektor dát nálepku, která dá jasně najevo, že to není ethernet.

Já naštěstí dělám věci jenom pro sebe. Když jsem psal "produkční" kvalita, tak jsem tím myslel třeba to, že si na tom postavím rožínání světel, který budu opravdu používat a kdyby to haprovalo, tak by mě to neskutečně vytáčelo :)



 

Datové konektory: causa (doufejme) finita


Už docela dlouho dumám (ne pořád, ale občas, když mě to chytne, docela intenzivně) nad tím, jaké používat konektory pro datové kabely. Různě jsem googlil, četl všelikeré diskuse, zamýšlel se nad všeličím možným a došel až k dočasným pomatením mysli typu "Použiju SATA! Cha! To jsem vám to natřel!", ale pořád z toho jasný favorit nevykrystalizoval.

Nedělal jsem si žádnou seriozní rozvahu, ale postupně se mi v mysli uspořádaly požadavky nějak zhruba takhle:
1. rozumně levný
2. s rozumným počtem pinů (4 a víc)
3. ale zároveň aby se to dalo nějak v klidu pájet a použít na breadboard (tzn. v mém případě ideálně provedení s piny vyvedenými klasicky v 2.54mm rozteči)
4. aby se to dalo... show more
@Petr Stehlík bastlení konektory

Dlouhodobě přemýšlím nad tím samym ale vzhledem k tomu že jsem hodně vyveden z reality svým zaměstnáním, vše zůstává nedořešené.
Už jen v práci narážím na klady a zápory jednotlivých konektorů jejichž cenovky jsou v minimálně desítkách ( euro :D ).

Takže pro své věci klidně použiju USB A , pro lidi jinam použiju 9pin D SUB ( či více ). Oboje je vcelku robusní, je to všude, levné jen občas dost velké. A v případě USB nepoužitelné pro jiné než pro mě.

Občas použiji i JST konektoru ( různé řady ) ale ty mají své mínusy taky. Cenově se dají koupit za pár korun u oblíbeného prodejce s diskontními cenami.

Krásné jsou LEMO ale ty jsou cenově dra... show more

pro @Kamil Zmeškal - odpověď na původní příspěvek bez problému (aktuální Chrome)

Mě to teď začalo dělat tohle 😢
https://screenpresso.com/=ckW1d
Nejsem schopen vložit komentář na "root" téma (když tam kliknu myší, tak se sice zobrazí textbox, ale po uvolnění tlačítka myši zase zmizí). Odpověď na jiný komentář ale funguje.

Zkoušel's na stránce Ctrl+F5? Přecejen je to hromada javascriptu, navíc závislého na zvoleném tématu... No jo, možná si přepni téma?

už se mi to stalo taky. Tu fakt straší... Jinde jsem si zase všiml, že se ti povedly tři následné editace komentářů, což původně nešlo. Nechápu...



 
Tak to vypadá, že mě CAN na ESPčku pěkně vypekl. Několik hodin jsem se mořil s tím, proč mi nechodí žádné zprávy až jsem dospěl do stádia, které se v logických hrách nezývá "zkus všechno použít na všechno" :) Takže jsem zjistil (sláva logickým analyzátorům!), že když mám jedno ESPčko, tak vysílá, jakmile propojím dvě, tak na sběrnici ticho a způsobuje to TX pin. Jakmile ho odpojím na přijímací straně, zprávy chodí.

Mám prozatímní hypotézu, že je to tím, že:

1. protože je CAN multimaster, rozlišuje se tam ne logická nula a jednička, ale "recesivní" a "dominantní" stav. Recesivní znamená "nechávám sběrnici na pokoji" a dominantní znamená "stáhn... show more

takže špatná implementace CAN v ESP32? To je přímo v hardware nebo někde v SDK?

Neni to spatna implementace, spis naopak: STMko ma fikanou implementaci, ktera umoznuje sbernici pouzit i bez transmitteru.

(Jeste to ale nemam uplne potvrzeny, hrozne blbe se to zkousi. Ale je to tak na 90% - u STMek mam vyzkouseny, ze to funguje, u ESPcek se mi to nepodarilo)

Tak jsem nad tím včera v noci ještě seděl a dál to zkoušel a hypotéza byla nejspíš špatná: v tom demu, který mám pro STMka se explicitně přepíná TX pin do open drain módu (takže do nuly drát aktivně stahuje, ale do jedničky ne). Knihovna pro ESP nastavuje normální OUTPUT. Zkoušel jsem to taky předělat na open drain, ale nepodařilo se. Nevím proč, příčinu jsem nenašel, je to strašně pracný ladit.

Každopádně jsem někde na webu narazil na radu, kterou když jsem četl, tak jsem se studem málem propadl, že mě to nenapadlo: před TX pin stačí předřadit diodu! OMG! Pak může být pin nastavenej jak chce, nula na sběrnici projde, jednička neprojde. Jak říká klasik: "a přitom taková blbost"! Ale pro samý zkoumán... show more

Uffff, tak konečně to valí perfektně, spolehlivě. Metoda s diodou před TX pinem je opravdu spolehlivá. ESPečko už mi bridguje tam i zpátky do linuxové slcan síťovky. Konečně!!! To bylo ale trápení :) Ale aspoň jsem se zas něco naučil.

Tak, a teď už si můžu vesele zprovoznit malou CAN sensorovou síť! Juchů!

mám nad tebou aktuálně nepatrný náskok, neboť jsem nakoupil hromadu CAN HW už před mnoha lety. Akorát to bude asi pokryto tak silnou vrstvou prachu, že to tu nikde ani nenajdu...
Tak pak napiš, jak to jde, já se tu zatím budu dál točit v kruhu.

Fakt? Hele a nemohl bys mi nejaky ty transmittery pujcit? Tak 3-4 kusy? Nemuzu se dockat, az mi z dalneho vychodu prijdou...

Jako myslim, pokud by ses tim ted nechtel zabyvat a lezely by ti doma nevyuzity, samozrejme.

mám doma jen jednu věc, a nevím kde přesně je. Jelikož je jen jedna, tak ti zřejmě nepomůže. Mám to pro své auto, tam jsem chtěl s jednou věcí vystačit.

Rikals "hromadu" :)

myslel jsem to obecně. Např. tu někde mám asi 15 věcí na dotykové spínače, potom dva druhy napětím řízených rezistorů (kterými jsem chtěl ovládnout kotel) a desítky dalších věcí, které postupně nakupuju a pak nemám čas je zapojit a oživit.

Ajo, tak to jo. Takova zasoba se hodi, kdyz cloveka chytne slina, aspon nemusi cekat na balicky :) Taky se mi tady vali vselijaky veci, co jsem si kdysi koupil a pak na ne ani nesah. Sem tam jsem fakt rad, ze neco takovyho netknutyho mam, kdyz se to zrovna z nicehoznic hodi :)

Joo, já jsem si dal letos závazek toho co nejvíce zrealizovat z toho co tu mám a nic dalšího neobjednávat. Zatím vše co jsem letos objednal reálně ihned používám. Jistou dobu mi fungovala strategie na Ali přidávat do košíku, jenže se ukázalo, že max 100 položek v košíku je málo :-D.

Přeplněný košík na Ali už mám několik let, tohle opravdu nefunguje. Ten závazek se mi líbí, ale nerad se stresuju ještě víc, takže si už raději nic neslibuju :-)



 
Další zářez s CAN busem: dumal jsem nad tím, jak dostat zprávy do PC pokud možno bez kupování nějakého USB donglu (beztak všechno, co v něm je, mám někde v šuplíku, kurnikšopa!). A podařilo se.

Pro ESP32 existuje arduino sketch [1], který implementuje protokol slcan ("CAN over serial"), ten umí číst tool slcand [2], pomocí kterého se v Linuxu vytvoří virtuální CAN síťovka. Takže dál už se s tím dá pracovat jakoby to bylo jakýkoli jiný socketCAN zařízení. Cool!

Fyzicky teda posílám zprávy do CANu z STM32, chytá je ESP32 a přes seriák posílá do PC. Další krok bude prozkoumat, jak v Linuxu ty zprávy z CAN síťovky vytáhnout třeba pythonem. Pak můžu mít krásně obývák o... show more
This entry was edited (3 weeks ago)



 

Dnešní večerní projekt: externí multimediální wifi klávesnice.


Image/Photo

Měděné drátky jsou dotykové plošky přivedené na ESP32, to přes wifi a MQTT posílá stisknuté klávesy, na počítači běží program, který po stisku klávesy ztlumí nebo zesílí hlasitost, pauzne Rhythmbox nebo zvuk úplně vypne.

Stejnou věc jsem onehdá implementoval pomocí normálních tlačítek a STM32 připojeným přímo na počítač přes USB (tváří se jako klávesnice). Ale vyzkoušet si touch sensory na ESP byla výzva, která se neodmítá ;)

P.S. celej tenhle nápad vznikl tak, že mám obyčejnou, ne-multimediální klávesnici a vždycky když mi někdo volá, hekticky kdesi myší hledám ztlumov... show more
esp32 touch sensors
This entry was edited (3 weeks ago)

ty jsi opravdu hodně vepředu... Chodíš ještě do práce, nebo už bastlíš na 110 %?

Pracuju, ale nikam nechodím :)



 
Takže poslední má prý zhasnout, říkali v Googlu.

Kdo jste se ještě nepřesunuli a chcete mě dál sledovat, najdete mě na https://nerdica.net/profile/mprymek

Pro sledov
... show more



 
Takže poslední má prý zhasnout, říkali v Googlu.

Kdo jste se ještě nepřesunuli a chcete mě dál sledovat, najdete mě na https://nerdica.net/profile/mprymek

Pro sledov
... show more



 
Takže poslední má prý zhasnout, říkali v Googlu.

Kdo jste se ještě nepřesunuli a chcete mě dál sledovat, najdete mě na https://nerdica.net/profile/mprymek

Pro sledov
... show more



 
Takže poslední má prý zhasnout, říkali v Googlu.

Kdo jste se ještě nepřesunuli a chcete mě dál sledovat, najdete mě na https://nerdica.net/profile/mprymek

Pro sledování máte několik možností:

1. pokud máte účet na jakékoliv "federované" sociální síti (Mastodon, Pleroma, Friendica, ...), stačí si mě přidat, interoperabilita s Nerdicou funguje dobře

2. pokud nemáte, nejsnadnější je založit si účet na https://nerdica.net

3. pokud si nechcete zakládat účet na Nerdice, může využít jakýkoliv jiný z výše zmíněných typů serverů. Např. https://mastodon.social/... show more



 
_Knowledge should not be accessible only to those who can pay._

_...university’s multi-million dollar subscription..._

https://www.universityofcalifornia.edu/press-room/uc-terminates-subscriptions-worlds-largest-scientific-publisher-push-open-access-publicly

Hustý.



 
"Debugging is like an onion. There are multiple layers to it, and the more you peel them back, the more likely you're going to start crying at inappropriate times." #geek #computer #humor



 
#geek joke

Komentář na youtube:

When I searched Ebay for "Blue Pill", I found a lot of things that had nothing to do with microprocessors.


(Pokud nechápete, https://wiki.stm32duino.com/index.php?title=Blue_Pill)



 
Posralo se co mohlo, programátor stávkoval, druhej programátor má nějakej dodrbanej software, už jsem googloval číslo na nejbližší psychiatrickou ambulanci, ale nakonec jsem to nevzdal a v téhle nerovné bitvě amatéra s armádou bytostí z nejhlubších pater pekla za notné pomoci neviditelného anděla s ústy ze žhavého uhlí zvítězil!

Tři STM32 a jedno ESP32 na jednom CAN busu! Jo! Jo! Jo!

CAN je pro mě úplně novej svět, hraju si s ním poprvé, ale dost na mě teda zapůsobil. Už se těším, až z daleké Číny dorazí ODB2 konektory a začnu hackovat auto napřímo, bez nějaké trapné androidí aplikace ;)


Image/Photo

Image/Photo

Image/Photo
canbus esp32 stm32

Vidíš nějaké využití CANbus i mimo auto, pro komunikaci mezi částmi jednoho zařízení? Nebo je to úlet?

Právě že využití celkem vidím. CAN je zajímavě udělaná sběrnice s obrovským důrazem na spolehlivost, odolnost proti rušení a nízké, deterministické latence. Takže ideální pro řízení čehokoli realtime - třeba kdybych měl robota s víc procesory, tak bych ji asi použil.

Pohrávám si ale s myšlenkou, jestli ji nepoužívat i na jiné věci. Třeba pro domácí automatizaci mi to nepřijde jako úplně blbá sběrnice a vlastně nevím, proč se nepoužívá víc. Zatím jsem moc komunikaci mezi více procesorama nepotřeboval a když jo, použil jsem Modbus. Ale CAN mi přijde ještě lepší. Akorát teda RS485/Modbus bude asi mimo automotive víc rozšířená, takže by se případn... show more

Zajímavé. Dívám se, že je pouze dvoudrátová. Já si vždy myslel, že potřebuje moc drátů, protože OBD má moc pinů (nikdy jsem to nijak nestudoval).

To je na ní právě hezký - potřebuje jenom jeden diferenciální pár + zem a na krátký vzdálenosti se dá použít i jenom jeden drát. Je to pododný jako RS485. Ale oproti RS485+Modbus má tu výhodu, že je od začátku navržená jako multimaster - tj. jeden drát, na kterém může kterýkoliv uzel vysílat kdykoli se mu za chce a není potřeba žádný master. Mají tam bezvadně jednoduše a přitom fikaně vyřešenou detekci kolizí.

Kdyby tě to víc zajímalo, hezká přednáška je https://www.youtube.com/watch?v=hYC-XznyOlQ (na začátku mluví o RT Linuxu, CAN začíná kolem 20. minuty)

Mirku, to je zase facka - přesně tohle se chystám dělat už tři roky, mám doma všechno nakoupené, dávno vymyšlené, co za fíčury do auta dodělám a jak ho vylepším, ale pořád se k tomu nemůžu dostat... Hochu hochu, ty mi nebezpečně nastavuješ zrcadlo! Kde přesně bereš volný čas na tyto hrátky, pochlubíš se?

Řekněme, že mám teď poněkud nestandardní rodinnou situaci. Je to fajn, že mám čas na tyhle blbosti, ale jinak bys se mnou určitě měnit nechtěl.

Pro tebe je to ale výhoda, aspoň ty slepý uličky projdu za tebe (pokud si teda vyloženě nezakládáš na tom titulu "mistra slepých uliček" :) ).

Můžeš aspoň krátce napsat, co's s autem zamýšlel? Pro inspiraci...

Já mám auto levný/starý (Fiat Multipla), takže žádný extrabuřty tam nevymyslím, ale i jenom dostat z CANu na displej aktuální otáčky, rychlost, spotřebu, by byl fajn bastlířskej zážitek.

Co se týče hackingu auta, spíš uvažuju nad nějakým lokátorem. Když přijedu domů, aby se něco stalo. Akorát ještě úplně nevím co :))))

mám nějakou nejnižší výbavu Fordu, takže mám všecko ručně ovládané (např. okna), zatímco u dražších výbav všechno funguje automaticky. Například si myslím, že když zamknu auto, že by se mohly samy zavřít okýnka - ta dražší výbava to umí. Určitě běží po CANu informace "zamčeno" a taky "někdo chce zavřít okno". Tak jsem chtěl odposlechnout "zavřít okno" a pak tam tu zprávu injektovat. Mám totiž pocit, že u autoCANu se neřeší, kdo zprávu poslal, chi chi. Hacking-friendly.

Jj, sender na CANu vůbec není, takže inject tam jde udělat triviálně. Spíš bych čekal, že takovejhle use case narazí na takový ty otravný "přízemní" věci, jako že ty okýnka v té tvé výbavě na CAN vůbec napojený nejsou, aby se ušetřilo 5M drátu a jeden čip za třicet korun :)

stejně si koupím Teslu a bude pokoj...

Kup si Teslu Orava a bude pokoj :)))

I když to je vlastně pitomost, nějak ovládaný ty okýnka být musí. Tak to je fakt dobrej nápad. Buď teda ušetřili na nějaké řídící jednotce, nebo je to čistě jenom obchodní záležitost a všechno to tam je, akorát je to někde vypnutý :)))

To by mělo jít poštelovat v jednotce IMHO, pokud máš okýnka v elektrice samozřejmě. Můj starší (Mk1 pred faceliftem ) to umí. Zamknu + když podržím zamykací tlačítko tak zavřu okýnka.
A musí být naučena zavřená poloha - zavřeš okýnko ručně a pak na pár vteřin podržíš tlačítko zavírací. Koncáky to žádný nemá, řeší jen proud + naučenou polohu.
Ono tam bývá dost věcí jen povypínaných v řídící jednotce, takže stačí jen vědět kam a čím sáhnout.

Co je blbý tak vetšina automobilek pořád používá svoje protokoly, Který jsou navíc rychlejší pro čtení realtime než OBD2 ( navíc CAN... show more

Jak se "šteluje" v jednotce? Kam a čím tam "sáhnout"?

ELMConfig + ELM327 kabel upraveny aby umel HS-CAN i MS-CAN.
A v GEM modulu nebo by tam mohla být extra část pro okýnka.

Znám to teoreticky, prakticky jsem neměl potřebu a ani kde ( ELMConfig je původně pro Focus II ) protože mám FF I


U těch okýnek by to ale mělo být standartně pokud máš všechny 4 okna v elektrice a okýnka mají naučené koncové polohy. U FF II po FL mají jít dokonce i otevírat dálkově.

Jestli je to nějak jinak u nějaké holé verze, vůbec netuším. Nikdy jsem nic takového nikde neslyšel ani nečetl ale nebudu tvrdit že by to nemohlo být.

A technický detail čerstvě vykopaný, přední okýnka jsou údajně na CANu ale zadní jsou už zas na jiné sběrnici ( LIN BUS ? ).



 
To je zajímavý, že to nejhorší se od nás AI naučí nejrychleji. Microsoftí AI na Twitteru začala být za chvilku rasistická a tahle zase vymýšlí komix o sockách!

:)

Here are some ideas for new comics, courtesy of textgenrnn!
Idea (and illustrations) by Aaron Uglum http://aiweirdness.com/post/182980761147/a-neural-net-designed-some-comics-for-you
Obrázek/fotka
Obrázek/fotka
Obrázek/fotka
Obrázek/fotka

Asi stejný princip jako když se díte nevědomky nejdříve naučí sprostá slova 🤣

Tím spíš, když okolí na dítě nemusí brát ohled a schválně ho sprostá slova učí :)