Skip to main content

 

 
Mě zarazila Pekarová s hodnocením:
"Prezident potvrdil jen známá fakta, žádné nové myšlenky nezazněly"

Nějak mi tam mezi "myšlenky" a "nezazněly" chybí slovo "naštěstí" 🙂
 
To je fakt. Uplne stacily ty stare, kterych aspon polovina byla jak kdyby predchozimu prezidentovi z ukradeneho pera vypadly :)

 

OMG! Už nevím jak dlouho se chystám na to, že teda zkouknu ten Most!, když je to prej tak dobrý, a omylem jsem si jako první pustil poslední díl.

...a ještě jsem si v průběhu sledování říkal, že jsem nečekal, že v prvním díle řeknou pointu a pak se budou vracet v čase. Překvapivě tarantinovské!

 
Ne, samozřejmě pak už ve správným pořadí. Jet pozpátku by bylo fakt psycho :)

Ale vtipný je, že on ten seriál má takový trošku tarantinovský ladění, takže časová smyčka mu až tak neublížila :)))
 
Nebo jsi mohl binárně půlit ;)
@joy

 

 
Vítejte v klubu. Tak nějak bych řekl, že by se profesionální pekaři měli nad sebou trochu zamyslet, když neustále přibývá lidí, kteří si raději pečou doma, přestože s tím je fakt docela dost patlání. Já si dělám žitno-špaldový (2/3 žitné a 1/3 špaldové).
 

 


 

Víte, že smajlíci jsou stará věc? Zavedla je BIble kralická.


 

Myslel jsem, že mám vlčí mlhu, tak jsem musel pro kontrolu vytáhnout starej měřák :)

Běžící (ne spící) ATmega328 na 1MHz a 2.5V si bere 800uA. Pořád tomu nějak nemůžu uvěřit.

 
To jsem vůbec nevěděl, že se u AVR dá frekvence měnit za běhu. To je taky dost zajímavá možnost. I když, když už CPU čeká, tak může klidně spát, že :)
 
ale je to nešikovné - nemůžeš jednoduše uspat na dobu, jakou potřebuješ (např. 200 nebo 900 ms)

 

S kůží na trh


This entry was edited (5 months ago)

 

Moje DIY PLCéčko začíná fakt vypadat jako PLCéčko :)

https://youtu.be/hUlRulOE0iU

YouTube: VID 20191017 154700 (Miroslav Prýmek)

 
Jsem rád že to potěšilo. Aspoň k něčemu mezi Vámi bastlíři jsem :D.
Pokud není potřeba to mít zakryté, tak se dají věci hezky dělat do té první "krabičky". Ta lišta která drží PCB se dá kupovat dlouhá a má krásné drážky kde to dobře drží.
- To jen tak na okraj doplnění.

A o těch šroubovacích klipech vím zas jen díky tomu že se to podobně řeší i u průmyslových zařízení kde si člověk zvolí jak to namontuje - na stojáka / na ležato nebo přišroubovat na panel.
 
Já se taky přidávám. Lukáši, tvoje zkušenosti z komerční praxe jsou pro bastlíře-amatéra fakt cenné. Mám sice z Energomonitoru taky nějakou zkušenost s výrobou komerčních zařízení, ale jednak přímo u výroby hw nejsem a hlavně jsme dost jiný segment, takže i naše postupy jsou jiné. Takže tvoje příspěvky jsou pro mě fakt cenné, dík moc za ně!

 

Tohle je prostě famózní! Jak se ty klíče musí postupně přendávat z jedné díry do druhé, aby se zabezpečil správnej postup. Geniálně jednoduchý. Dechberoucí design a ux!

https://youtu.be/pPM-HlQp98w?t=81

YouTube: TRAXX - uzemnění lokomotivy (Jiří Plicka)

 
Zajímavé, ale není mi vůbec jasné, v čem je uzemnění (resp. postup) tak kritická věc, že musí být takto důkladně zabezpečena. Případně proč se to musí dělat takto složitě a ručně a není to řešeno SW+HW, jako sekvence kroků provedená "na tlačítko".
This entry was edited (7 months ago)
 
To nevím. Docela by to asi stálo za dotaz na autora videa.

Tipoval bych, že to je prostě proto, že tam jde opravdu o život, takže udělat to takhle je jednodušší než vymýšlet systém, který by to uměl zajistit elektronicky a byl stejnou měrou odolný proti závadě...

Plus předpokládám, že ty jednotlivé části budou nějaké moduly, které je tak jako tak potřeba mít ovladatelné zvlášť, takže navíc se tam přidají vlastně jenom ty klíče.
 
Z videa není patrné zda je to pravidelně prováděný postup třeba na konci dne nebo jen při údržbě.
Soudím že při údržbě tedy a jako důvod bych viděl jen tu bezpečnost.
Něco jako takový Příkaz B s následným připojením zkratovací soupravy a následným ověřením že je vedení bezpečné vypnuté.

 

 

 

Mám nějakej folklorní záchvěv, zítra musím uvařit k obědu valašskou kyselicu! :)

 


 

 
nepochopil jsem z tvého popisu, v jaké fázi se to "sklízí" a jak (a co přesně) se konzumuje...
 
Jo, to jsem tipoval, proto mě ten dotaz překvapil :)

Mě vaření baví docela dost a to pěstování mám asi nějak v krvi, jsem z (kdysi) zemědělského rodu. Akorát takové to velké okopávání a tak mě nebaví, takže se uchyluju k těmhle různým mičurinským experimentům :)

 

Loooool!

https://twitter.com/schwarzenbergk/status/1162597112976224257
 
Nejlepší účet na Twitteru 😀😀👍


 

Slíbená ukázka prvního woodworku s novou pilou: fešácká ubikace pro rajčátka :)

Blbý ale je, že mi chytly plíseň bramborovou :((( Všechny podezřelý listy jsem otrhal a objednal "chytrou houbu", která by měla plíseň sama hledat a požírat. Snad zabere. Jinak nebude letos asi úroda žádná, to by mě teda dost namíchlo :(

Image/Photo

 

Proof of concept: MCU jako soft-PLC


Udělal jsem takový pokus: port jádra OpenPLC nad PlatformIO/Arduino. Takže se dá ESP32 (nebo s triviální úpravou jakýkoliv jiný Arduino-supported čip) použít jako soft-PLC. Používám tam standardní překladač Matiec, takže by měl fungovat jakýkoliv Structured Text program.

https://github.com/mprymek/mcu-plc

(mohlo by zajímat @Lukas Kymla )
 
Děkuji za info. Momentálně se nenudím ale zkusím někdy ( doufám brzy ale... )

 

Doba dřevěná 

Iceland has lost its first glacier to rising temperatures. Now, scientists from Rice University and Iceland are planning to install a plaque near the sad pile of ice and snow formerly known as Ok Glacier. https://earther.gizmodo.com/scientists-wrote-a-eulogy-for-icelands-first-glacier-lo-1836542745

 

Obrázek/fotka

Vylepšená ubikace pro rajčátka. Doufám, že se jim ta černá v kombinaci s infantilně neonovýma bude líbit stejně jako mně!

Obrázek/fotka

Říkal někdo "Mičurin"?! ;)

 

Poznámka pro sebe:

Vždycky, vždycky, vždycky připojit ke každému motoru flyback diode, i kdyby se zdálo, že to není potřeba!
 
 
To je mazec teda. I když je to jenom krátkej spajk, 600V je 600V :) Vědel jsem, že to bývá hodně, ale tolik bych asi netipl.

 

Po nekonečné době mám konečně trochu kultivovaný držák na filament! Sláva!

Ještě bych potřeboval někde sehnat větší balení silica gelu, nemáte někdo tip?

Image/Photo

Image/Photo
 
Když ty seš někde na tom dalekém severu, ne? Na severní pól v brzké době cestu mít nebudu ;) Ale dík za nabídku, jestli neseženu, tak se ještě ozvu.

Na youtube jsem viděl silica gel se zabarvením podle absorbované vlhkosti. To by se mi líbilo hodně. Uvidím, jestli někde na webu seženu.
 
myslím, že jsem na nedalekém jihu - 2 km od centra Zlína. Každopádně mě samotného překvapilo, kolik jsem toho gelu už nasbíral - asi kupuju moc MCU :-)

 

Boj s pH sondou: bitva vyhrána. Válka? Se uvidí...


 
Máš u mě pivo za prošlapání této cesty-necesty. Občas po mně lidé chtějí pH sondu k mým WiFi teploměrům, ale já jsem instinktivně odolával. Teď už vím, jak dobře jsem udělal - nemám na těle dost vlasů, které bych si při boji s pH sondou mohl vytrhávat!

 

S úžasem jsem právě zjistil, že je to teprve dva týdny, co jsem psal, že jsem od sousedky dostal malé neduživé rajčátko a že se určitě v hydroponii naboostuje. A taky že jo! Bylo to tak rychlý, že jsem se vůbec ještě nestačil zamyslet, jakou mu udělat oporu :) Budu s tím muset pohnout, nebo se už brzo zlomí.

Image/Photo

:)
 
P.S. kořeny má taky impozantní:

Image/Photo

 

Máme taky robotickou sekačku. A hnedka čtyři!

Image/Photo


 

 
Místnosti typu WC by možná šly řešit přes šméčkvou infrakameru, stačí malé rozlišení s 1 FPS. Větší místnosti asi také, s případným vymaskováním nezájmových oblastí (topení atd.).
 
tak ono PIR čidlo je v podstatě přesně to, co popisuješ - šméčková infrakamera s mizerným rozlišením a FPS, ale za to s automatickým vymaskováním nezájmových oblastí :-)

 

Objevil jsem dost zajímavou desku s STM32F103C8 (to je ten, co je na oblíbeným "Blue Pill"). Má předpřipravené konektory, plošky, piny pro nejrůznější periferie, knoflíkovou baterku pro RTC... Pěkná věc. A nejlepší na tom je, že se prodává kolem stovky. Hezkypěkně.


https://www.ebay.com/itm/ARM-Minisystem-STM32F103C8T6-Development-Board-STM32-Development-Core-Board-/322269976171
 
 
Tak to používáš právě to špatné arduino core, které není moc kompatibilní. Zkus to správné a dej vědět.

 

Pořídil jsem si Youtube Music Premium (protože už mám Google Music, které je i v rámci YT Music, takže mi - doufám - zůstanou playlisty atd.) a jejich promo stránka https://www.youtube.com/musicpremium mě fakt dostala.

Nová streamovací služba. Jo!
Najděte hudbu, kterou hledáte. Pojďte do mě!
Objevte novou hudbu. Už budu!
K dispozici na mobilu a počítači. Jooooooo!

...no, namotivovali mě dobře, call to action bomba, až na to, že na té stránce nejde na nic kliknout. Takže rád bych objevoval, ale nějak nevím, jak. Rád bych si stáhnul tu úžasnou aplikaci, ale jaksi nevím odkud :)
 
Pořídil jsem taky ale nějak bez problémů co se týká aplikací.
V playlisty doufám také :D

 

Peklo zmrzlo: přesedlal jsem zkušebně z gvimu na VS Code.

První produkt Microsoftu, u kterýho nemám chuť si vypíchnout oči, uříznout ruce a někoho zavraždit. S Vim extension se to fakt dá používat! A funguje to dost dobře!
 
používám Git (dříve CVS) s Arduino IDE úplně normálně.
 
Aha, tak to jsem nevedel, ze funguje. Kazdopadne porad zustava to verzovani.

 

Arriving at the machine’s location they found a little bit more than they had expected. In an abandoned building on a side street in Nuremburg there was an intact machine room full of the IBM computer cabinets over a false floor with all the machine cabling in place, and the only usable access was through a street door which hadn’t been opened in decades and which was obstructed by the false floor itself.

To je jak z postapokalyptické textovky :)
How Hard Can It Be To Buy A Computer In Germany And Get It Back Home To The UK?

 

 
Ohledne CANu nic moc zajimavyho, ale ten CAN/relay shield ma moc pekne udelanej, to se mi libi.

 

CAN co nebyl


 
 
stejnou věc už mám několik let v plánu, tvůj post mi jen připomněl tu depresi, že se k tomu nemůžu dostat. U Forda je zajímavé, že je na tom konektoru několik sběrnic - jedna ta "oficiální", na které jsou zřejmě více-méně pouze read-only běžné informace (otáčky, rychlost, spotřeba, ...), a pak je tam nejméně jedna "proprietární Ford", na které už jsou doufám zábavnější informace. Jen jsem prostě ještě neměl čas si do auta sednout s Arduinem či něčím podobným a odposlechnout si to :-(
Docela se začínám obávat, že si dřív koupím další auto, než se dostanu k tomuto auto-bastlení :-|

 

Tyvado, to je nějaká sofistikovaná performance, nebo co to má být?!

http://www.konzultacni-spolecnost.cz/

 

Buchta "Aliens Invasion" uplne nevysla, ale je vyborna :)
Image/Photo

 

 
prekrucovat vyznam svobody slova je dneska strasne popularni ....
 
Chtělo by to říct, kdo a případně proč ten význam má překrucovat. Jinak ten příspěvek má nulovou přidanou hodnotu.


 

Tohle je ten pravý Smart home, ne pitomý automatizovaný žaluzie a Siri!

https://www.youtube.com/watch?v=n5evSrg8ryY

 

Dnešní odpolední projekt: LoRa teploměr.

Arduino Pro Mini, HopeRF RFM95W, DS18B20.

Image/Photo
 
Kdyz vydrzis, tak mi pristi tyden dorazi plosnak pro optobranu s 18650 chargerem + protection boardem a muzes se insiprovat. Bude i KiCAD source.
 
Právě proto, že jsem plošňáky ještě nikdy nedělal, bych chtěl první pokus udělat s něčím jednodušším - skoro žádné součástky, jenom propojky mezi paticema pro hotové modulky. První pokus musí být quick win! :)

 

Mám čím dál větší pocit, že ten RJ45 keystone je dobrá volba. Ukázka 3D-tištěného "stojánku" nebo možná "závětří" :) (páč "krabička" to není). Keystone se pomocí paciček v panelu drží, takže se ani nehne a nejsou k tomu potřeba žádné šroubky ani žádná jiná pracná instalace. Cajk!

Na fotkách je vidět, že to zabírá docela dost místa, ale tak člověk nemůže chtít všechno, že :)

Image/Photo
Image/Photo
Image/Photo
 
minule jsi mi vysvětloval, co jsou keystony - ty samozřejmě znám, ale mate mě to tvoje provedení s jakýmsi krycím plastem, které tomu dodává nějakou magičnost navíc. Nemáš odkaz někam do e-shopu, že bych si to prohlédl na lepších fotkách? Jinak je to pěkné, nyní s 3D tiskárnou již není nutné mít díry jen kulaté, takže pokud se dají ty tvé konektory do vytištěné stěny dobře zacvaknout, začíná se mi to nebezpečně líbit! :-)
This entry was edited (1 year ago)
 
Keystonu jsou mraky druhu, tenhle ma takovy jakoby rozeviraci telo no. Je fakt, ze to tomu dava jeste lepsi rozmer, ale to nebyl zamer, vzal jsem je podle ceny, byla to nahoda.
Ten typ, co mam, by mel byt presne tenhle: https://www.ceit.cz/p/ctnet-keystone-utp-rj45-cat-5e
Koupil jsem ho tady: https://eshop.elkov.cz/produkty/ceit-keystone-linkbasic-cat-5e-1203-1208-10 (mam tam registraci na ICO, takze kupuju o neco malo levnejc)

Ta dira je siroka 15mm, i moje prehistoricka tiskarna to da v PET-G bez problemu bez opor. Mel jsem z toho trochu obavu, ale uz jsem vytiskl asi sest der a vsechny jsou naprosto v pohode.
 
No to by mě nenapadlo, že to půjde, vždyť to musí tisknout do vzduchu .... Zkusím.
 
On ten material ma nejakou pevnost v tahu, takze do nejakeho rozmeru to funguje v pohode. Akorat ten "strop" musi byt samozrejme rovny, aby hlava prejela z jedne strany na druhou a tim udelala "most". Pokud by plivala material do vzduchu, tak to samozrejme fungovat nebude :)
 
A to se dozvím teď, když za 5 minut jedu pryč, vrátím se až zítra a nemůžu si to vyzkoušet :-).