Skip to main content


Přiznání: jsem víc na Twitteru a Youtube


Je asi čestné si přiznat, že i když tu na Nerdice je skvělý tým výborných lidí, tak za poslední měsíce jsem neměl čas sem napsat něco rozumného. Přitom, jak jsem sebepozorováním zjistil, na Twitteru jsem prakticky denně (až moc často), a díky tamnímu prodloužení maximální délky zprávy na 280 znaků tam píšu i delší věci, na které jsem si původně (po smrti G+) zařizoval tento účet zde na Nerdice.

Takže pokud mohu poprosit, kdo mě zde sleduje a zároveň nemá účet na Twitteru: pokud vám chybí moje amatérské otázky, všelijaké komentáře nebo prostě jen informace o tom, co jsem zase nezvládl či pokazil, tak o tom teď nejčastěji píšu sem:... show moreAndroid aplikace pro WiFi teploměr je open source


Právě jsem uvolnil mou aplikaci pro Android, která podporuje WiFi teploměr tím, že na ploše můžete mít widget, který neustále zobrazuje aktuální teploty a další měřená data.

Pozor - toto NENÍ dobrý příklad, jak udělat widget pro Android, je to splácáno po vzácných volných chvilkách a zdaleka to není dokončeno. Budu rád za případné pull requesty opravující/vylepšující výsledek.

https://github.com/joysfera/wifi-teplomer-androidStále tisknu stencily jako blázen


jsem tak potichu, protože trávím moře času bojem s větrnými mlýny. Jak psal Honza pod minulým příspěvkem, holt tu (slepou) cestu musím prošlápnout, a jak se nerad vzdávám, tak s tím pořád bojuju. Jak vidíte, TQFP32 jsem na 0,4 trysce chytře předělal na úzký chlíveček společný pro všechny nožičky, a teďka se snažím přesvědčit pájku/pastu, aby se po nahřátí pěkně slušně rozdělila a přelila jen na nožičky a neslepovala je.

Skoro by to možná i fungovalo, kdyby v té pastě bylo víc tavidla, se mi zdá...

https://photos.app.goo.gl/EQuaaVGAnJiLT1Kk7

Mouser - měl jsem tam toho víc ( což i chce protože od 1300kč máš poštu+clo zdarma. Protože USA )
https://cz.mouser.com/ProductDetail/910-TS391AX

Pokud najdu čas, teď před vánocema je to hodně obtížný, zkusil bych s ní zapájet něco menšího. S ručním dávkováním samozřejmě ( dělal jsem to samé předtím s čínskou a tak vzniklo ono video s prskající pastou ).

K těm kuličkám. Měl jsem v ruce takový hezký zesilovač který pár let normálně fungoval. Do ruky se mi dostal jen proto že se měnila anténa a stožár.

Konečně jsem se podíval v utajené schránce v ledničce, jakou gelovou pastu (tavidlo) už léta na občasné opravy SMD používáme. Je to Multifix 450-01, balený ještě v ECS Tools Benešov (původní výrobce Multicore Solders Ltd. Zdá se, že podobnou je možné objednat zde (ale nezkoušel jsem, naše tubička je stále plná)
http://www.esdshop.cz/shop/?page=vyrobok&psk=242&rozbal=80&id=69&lang=cz&PHPSESSID=a7921d3294608b3afe586500c55e17dbTisk stencilu nebude jednoduchý


Učím se zapékat plošné spoje v troubě. Na to je potřeba stencil - maska, přes kterou se rozetře pájecí pasta, aby skončila jen tam, kde má (na ploškách pro pájení součástek). Stencil umí vyrobit výrobce plošných spojů, akorát já tu mám samé staré PCB, u kterých jsem si stencil kdysi neobjednal. Napadlo mě využít služby pro tisk stencilu na 3D tiskárně - jednoduše stačí převést Gerber soubor obrysu a masky na STL a vytisknout:

https://solder-stencil.me/

Bohužel, jak vidíte na těchto dvou fotkách, s tryskou o průměru 0,4 mm můžu na tisk stencilu zapomenout :-(

... show more

Tak stencil si muzes objednat i dodatecne samotnej, ovsem - pokud se to vubec vyplati resit. Stejne jsou na kazde desce soucastky, ktere se paji rucne. Pokud nedelas serii 50+ kusu tak to asi nema cenu resit, neb ta priprava kolem to zabije. Navic ten stencil je vetsinou stejne spatne. Treba na tom tvem obrazku nahore, ty kridelka usb konektoru pastovat nechces, protoze pak tam ten konektor nedas, navic je treba nekdy napul THT, stejnetak ty plosky pro canon konektor, pcb nemuze lezet, kdyz tam bude ten konektor, pripadne pokud je pcb optimalne tlustej tak, ze pasne presne mezi roztec konektoru, tak az ho tam budes nasouvat tak tu pastu setres (a patrne i neco kolem) nebo obecne velke plosky, treba vetsi mosfet v d2pak pouzdre, nebo jeste hur malej IC v SO8, nebo QFn MLF ale s chladici ploskou zespoda, treba oblibeny TP4056, pokud to napastujes pres neupraveny stencil, je tam proste moc te pasty a vysledek je, ze soucastka potom plave na prostredni bouli z cinu a vyvody se nezapaji -> musis to rucne resit, pripadne je treba myslet na toto uz pri designu PCB a pod IC v miste padu... show more

tisk stencilu je právě geniální v tom, že si můžu masku upravit před tiskem přesně tak, jak potřebuju. Např. na některých deskách osazuju jen část součástek, to by Číňan nepochopil, že má udělat poloviční stencil, ale já si to před zkonvertováním do STL pěkně upravím v KiCadu na míru. Je to super. Až na jemnost rozlišení toho tisku - to je zatím slabina.ESP32-S2 a ohlédnutí za OpenAltem 2019


Natočil jsem doma jednak drobné doplnění mé přednášky o zbrusu novém čipu ESP32-S2 od Espressif Systems a druhak ohlédnutí za právě uplynulým víkendem s OpenAlt 2019 konferencí, kde mi nečekaně dali extra prostor a čas, čehož jsme docela kvalitně využili! :-) Kdybych to byl býval tušil, mohl jsem se nachystat a něco jsme si tam mohli spolu naprogramovat nebo předvést. Třeba příště? :-)

https://youtu.be/wmADYj0yoT4

Mimochodem, jestli jste někdo tady z Nerdicy byli osobně na OpenAltu nebo dokonce na mé přednášce a nepozdravili jste se se mnou, tak mě to mrzí, protože se tam vždycky těším, koho nového potkám a poznám a něco se od něj dozvím a naučím :-)

OpenAlt reshared this.

Přednáška byla super, jen mě mrzí že jsem nemohl na tu druhou session.

Chtěl jsem se tě ještě zeptat, zda používáš nějaký veřejný framework pro konfiguraci wifi na ESP32 nebo používáš něco svého?

v ESP-IDF jsem před lety použil vlastní řešení, teď v Arduino Core zkouším WiFiManager, akorát je těžké najít nějakou verzi funkční v ESP32... Je to až nečekaně všechno "rozbité". O tom by taky byla pěkná přednáška, ale spíš už pro pokročilé...OpenAlt 2019


Už několik týdnů se pečlivě připravuju na mé vystoupení na OpenAlt 2019 už zítra, v sobotu odpoledne. Vyrobil jsem vlastníma rukama nejméně dvě překvapení, beru ssebou dvě sady plošných spojů na rozdávání, přivezu i nějaké dříve neviděné ESP32 vývojové desky a moduly. A před chvílí jsem dokonce na GitHub nahrál program, který jsem od včerejška speciálně pro OpenAlt vytvořil.

Z přednášek na OpenAltu nebudou video záznamy. Kdo si to chce užít/zažít, musí tam osobně. Já se těším a jedu. Co vy? :-)

oni to pak kluci nějak zvládli na vlastní kamery a dokonce odstreamovat živě, třeba můj syn bral z domu nějaký levný klon akční kamery a na tu v některé místnosti natáčel. Kvalita tomu odpovídá, ale je to rozhodně lepší než nic.Velké elektro Vánoce 2019 už v říjnu!


Ještě z Google+ si určitě pamatujete, že k elektrobastlířské práci používám minimální vybavení - např. páječku z Lidlu za 299 korun. Vzpomínám si, jak byl u mě v září 2015 @Kamil Zmeškal podívat se, jak a kde vyrábím WiFi teploměry a byl překvapený/zklamaný z prázdné pracovny. Nebýt jednoho-dvou výstřelků (drahý osciloskop a 3D tiskárna), se snažím směrovat většinu příjmů do mé velké rodiny a sám "pro sebe" moc neutrácet - v případě mých výrobků spíš do sebe moc neinvestovat.

Teď se mi ale stala taková věc, že jsem se na Twitteru "chytil špatné party" - tj. lid... show more
This entry was edited (4 months ago)

Toto je asi zatim nejlepsi: https://loto-oscilloscope.aliexpress.com/store/5252022 pokud vas to zajima, mrnete na videa na YT, pripadne ten SOFT! je ke stazeni a mozno vyzkouset. Tedy - je jen pro Windows, takze to tu zapadne. Nicmene je to zatim jediny software k USB osciloskopu, ktery se zda byt super.Přepisuji z Lua do C, a můžu o tom přednášet


Mnoho let jsem to odkládal, pořád jsem věřil, bojoval, snažil se odolat, ale nakonec mě to dohnalo do nejhoršího kouta a tak teď přepisuji velký soft z NodeMCU Luy do Arduino Core pro ESP8266/ESP32.

Je to velký, opravdu silný a nekončící zážitek. Rád budu (v případě zájmu) sdílet nevšední pocity z přepisu pramenící už tuto sobotu na LinuxDays v Praze, kde mám v 16:00 přednášku s málo zajímavým názvem, takže mám přihlášeno jen velmi málo návštěvníků. Budu rád, když se mi tam přihlásíte a pak opravdu přijdete, ať je vidět, že bastlířů neubývá :-)... show more

OpenAlt reshared this.

Tak tady je moje G+ historie, ale jednak je bez komentářů, takže prakticky bezcenná (nejvíc jsem si cenil vašich komentářů), a druhak není vidět bez účtu u MeWe, takže... no ale stejně, tu je ten link: https://mewe.com/profile/5bc8e78073a3f10bad4efc86

můžu to propagovat? Poběží to už furt, nebo to zase cvičně vypneš?Hledání fungujícího vodotěsného DS18B20 pokračuje


Firma TME mi poslala vzorek jejich produktu OKY3065-1 https://www.tme.eu/cz/details/oky3065-1/cidla-environmentalnich-velicin/okystar/, protože jsem jim psal, že pokud bude funkční, že jich nakoupím desítky, spíš stovky, a ještě to všem řeknu, protože po tomto čidle je hlad.

Balíček došel, čidlo jsem rozbalil, připojil na svůj tester (kód mám na githubu) a napsal jim tuto odpověď:

"děkuji vám za poslání vzorku OKYSTAR OKY3065. Jedná se o jeden z nejhorších
čínských padělků DS18B20
. Nejen, že vůbec nefunguje v režimu
parazitního napájení (červený a černý drát spojený), ale dokonce má v
takovém zapojení datovou l
... show more

"předražené" oproti ostatním e-shopům pro neznalého kupujícího. Vyrábět jsem je už zkoušel, proto je teď kupuju.LED Lupo-lampa z Lidlu a kur... kazítko


Koupil jsem si před pár lety velkou LEDovou lampu z Lidlu s obrovskou lupou. Všechno na této lampě je kovové, kromě jediné drobnosti, která drží trn lampy na rohu stolu (vizte fotky). Je to zjevné kazítko, které má za úkol zkrátit životnost jinak skvělé lupo-lampy.

Po několika hodinách modelování v Onshape.com se mi povedlo vytvořit duplikát, a ten pak za 2x5 hodin vytisknout - nejdřív bez podpor, to se trošku zhroutil ten vnitřní prostor, takže bílé železo nešlo zasunout, a podruhé s podporami - to se opět nedalo bílé železo zasunout, protože tam tentokrát zavazely podpory.

Nakonec jsem ale většinu podpor zevnitř vyrýpal ven, a lampa zdá se drží. Pokud se někdo chce podívat na model, tak je tady:
... show more

Jsem zvedav, jak to dlouho vydrzi, asi by bylo lepsi to vymyslet jinak, aby pri tisku byly vrstvy vertikalne. Takto hrozi separace vrstev. Dle fotek mne napada jeste prodlouzit sroub, ktery prochazi tou kovovou svorkou tak (na prvni fotce je videt ten ulomeny vnitrek drzaku pod svorkou a skrz ni sroub), aby ten sroub tvoril vlastni jadro trnu, na ktery se "napichne" lampa. Tedy aby dochazelo k lepsimu prenosu sily pri paceni ramenem lampy az na svorku, ktera vse drzi na desce stolu. Nevim jak vypada ten vlastni trn, vychazim z me lampy z IKEA s podobnym resenim, ktere zatim drzi...

o možné separaci vrstev vím, ale tisknout tento tvar jinak moc nešlo. Upřímně řečeno jsem chvíli uvažoval, že to vyrobím celé ze železa, ale pak jsem dal ještě 3D tisku šanci, a bylo to myslím rychlejší, než kdybych něco pižlal a svařoval...Další očesaný OS pro embedded zařízení: Yocto Project


Náhodou jsem narazil na další možnost, jak na malých počítačích neprovozovat kompletní GNU/Linux OS, který startuje půl minuty a pak tam běží třicet démonů, které dělají bůhvíco. Jmenuje se Yocto Project a bydlí tady: https://www.yoctoproject.org/

samozřejmě jsem neměl čas ho vyzkoušet, ale popis vypadá dobře. Asi to nebude tak hardcore jako Buildroot ( https://buildroot.org/ ), ale pořád to může být zajímavá možnost.
Landing
#
This entry was edited (6 months ago)Celková cena vlastnictví automobilu


Nečekaně jsem teď prodal mé auto Ford Focus combi r.v. 2007, které jsem si koupil v létě 2010 v autobazaru jako dovezené z Itálie s najetými 104 tisíci km dle tachometru. Když jsem ho po přesně devíti letech prodával, měl najeto 169 tisíc km. Dal jsem k němu veškeré servisní a jiné doklady, ale ještě předtím mě napadlo ta čísla posčítat, abych viděl, co mě to vlastně stálo. Je to docela zajímavé:

Kupní cena 180 tisíc Kč, prodejní cena 40 tisíc Kč => cena vlastnictví 140 tisíc
Cena běžné údržby (jen olej, filtry, klima, baterie, rozvody, a STK): 60 tisíc
Cena pneu (4x nové protektory ježděné celoročně): 20 tisíc
Cena povinného a ha... show more

Skoda, vediet to tak by som to pred 3 mesiacmi za 40k pravdepodobne kupil... Teda ak ten focus nebol cerveny.

černá metalíza... taková zvláštní, jakoby s jemnou perletí, moc pěkná barva.Poznámka k indexování jednotlivých příspěvků na Nerdica.net


Na Google Plus jsem měl perfektně indexované jednotlivé příspěvky. Stačilo se Google na cokoliv zeptat a většinou pokud jsem o tom někdy psal, hned to našel.

Tady na Nerdica.net to pořád ještě z nějakého důvodu nefunguje. Pokud už Google zaindexuje nějaké klíčové slovo, tak bohužel s URL na hlavní profilovou stránku, kde po kliknutí je stream nových příspěvků, takže ten hledaný se neobjeví. To je pěkně na pytel.

Původně jsem si myslel, že je to chyba/nedokonalost samotného software Friendica, který pohání Nerdica.net (proto jsem i vytvořil bug č. 6042 https://github.com/friendica/friendica/issues/6402), ale teď jsem náhodou něco hledal v DuckDuckGo a našlo mi to spr... show more
This entry was edited (7 months ago)

dopr... Nerdica.net zase zahazuje opravy komentářů, to je smrt! Ta vyhledávací fráze musí být kompletnější, takto: "Petr Stehlík ESP8266 z bláta do louže".GNOME flashback s Compizem = blikání druhého monitoru


Na všech svých počítačích používám už mnoho let operační systém Ubuntu (tedy GNU Linux) a už od verze 12.04 si vracím k normálnímu vzhledu a ovládání pomocí balíčku "gnome-fallback", od 16.04 pak "gnome-flashback". Funguje to i ve verzi Ubuntu 18.04 a je to jediná možnost, jak to používat a nezbláznit se z GNOME 3.

Bohužel už několik let mi zuřivě poblikává druhý monitor, kdykoliv na prvním dělám cokoliv s okny (třeba spustím jakoukoliv aplikaci). Je to nějaká blbá chyba/vlastnost Compizu, protože s Metacity to nedělá, ovšem s Metacity už dnes nefunguje mnoho věcí (asi kvůli absenci OpenGL), takže jsem trpěl s Compizem.

Až dnes se mi asi povedlo najít řešení: v "ccsm" v oddíl... show morechrony na Ubuntu 18.04


Člověk si nainstaluje chrony, aby jeho server poskytoval NTP službu (přesný čas pro klienty v síti), ale ouha - zatracený systemd pustí timesyncd jen proto, aby zablokoval start chrony. Admin nechápe, ručně restartuje chrony, a naráz vše funguje, ale jen do příštího restartu serveru, pak je problém s nefunkčním NTP serverem zpět.

Řešení je ruční:

Make sure both of them are stopped and disabled. You will probably want to mask then as well.

sudo systemctl stop systemd-timesyncd.service
sudo systemctl disable systemd-timesyncd.service

sudo systemctl stop openntpd.service
sudo systemctl disable openntpd.service


You might get away with these two lines but that relies on systemctl give you an error message or warning if there was a problem. This will stop the service after it is disabled.

sudo systemctl disable systemd-timesyncd.service --now
... show moreESP32-BTC


Před pár dny vymyslel @Petr Sramek , že si musíme nakoupit nějaký nový modul ESP32 s LC displejem, protože je na chvilku zlevněný z $15 na $1. Tak jsme si ho všichni koupili, ale než nám přišel (do Zásilkovny :-O), vytáhl jsem ze svého šuplíku marnotratnosti jiný ESP32 modul, taky s displejem (ovšem OLED místo LCD), a začal jsem si hrát.

Jelikož se blíží doba, kdy budu zase nakupovat bitcoin (až vyletí nad $20000), jako první mě napadlo naprogramovat zobrazování jeho aktuální ceny v dolarech. To bylo hotové v okamžiku, takže jsem jen počkal, až přijde nový modul za 23 korun, a program naport... show more

diaspora nesiri updaty komentarov, takze som to urcite na tomto node necital

naposledy ked som to pozeral tak je na to otvoreny velmi brfadaty ticket a nikto sa nema k tomu aby ho vyriesil. preto nie je na standardnych diaspora nodoch povoleny update postov a/alebo komentarov.

ak by to niekoho zaujimalo tak je to issue 1762 z 2011/08/11 (bez par dni 8 rokov) a feature request z 2014/10.Domeček pro tiskárnu


Dnes jsem si koupil první ASA plast pro 3D tisk. Potřebuju totiž něco na venkovní udělátka, co by vydrželo vlivy počasí, a po posledních zkušenostech v ještě neuveřejněném videu se ukázalo, že PETG to není. ASA je prý takové vylepšené ABS, tak jsem to zkusil objednat a uvidím.

Ovšem dočetl jsem se, že ASA při tisku dost smrdí. To doma nechci. A zároveň jsem byl včera v UniHobby (takové české OBI/Baumaxx/...) a jak jsem tam tak brouzdal, padl mi do oka dětský domeček. No a dnes mě to napadlo: koupím "dětem" dětský domeček, postavím jim ho někde v rohu zahrady, a pak do něj vždycky odnesu tiskárnu, když budu tisknout z nějakého smradlavého plastu - ať si to hezky smrdí venku. Geniální? Ještě nevím...... show more
This entry was edited (8 months ago)

Teď jsem ještě dohledával, jestli si dobře pamatuji, ale ASA by mělo mít navíc oproti ABS nejen menší smrštivost a 10 x vyšší odolnost proti UV záření, ale i právě zanedbatelný zápach. Teď už jen ověřit na vlastní kůži. Mám tu černý od Devil Design.

koupil jsem hnědý od Devil Design, takže stačí, co zjistíš ty, u mě to bude platit taky :-) Až na absenci boxu, to jsem chtěl ošidit tím tiskem někde mimo dům :-)Jak moc je zelený switch úsporný?


Je lepší vzít někde zadarmo vyřazený starší ethernetový switch, nebo je ve výsledku levnější koupit nový, moderní, rádoby úsporný switch? Zajímalo mě to, a tak jsem to změřil a natočil při tom mé první FullHD video (to jen abyste se nedivili, proč se to chvílemi seká :-)
https://youtu.be/-TSzWATsgRcRaspberry Pi 4B


Okamžitě objednávám, abych to mohl pro vás otestovat a nahlásit, jestli je to už použitelné pro přehrávání videa. Otázkou totiž není, jestli to bude umět HEVC H.265 nebo 4K@60 rozlišení - tohle jsou už potvrzené skutečnosti a je to super. Otázkou stále zůstává, jestli to bude umět HDR, tedy 10bitové barvy... V tom by se totiž Raspberry Pi 4B odlišilo od starých Orange Pi, které uměly 4K a H.265, ale neuměly HDR...

Ondřej Caletka reshared this.

Super, díky za zpravodajství. RPi 4 objednávám. Tiše předpokládám, že bude umět HDMI-CEC a KODI bude dobře podporovat MythTV (v to druhé doufám)....

zatím jim to na přehrávání jaksi vůbec nefunguje, to je zajímavé, jak nedodělané to po půl roce práce vydali. Každopádně současná verze KODI je s MythTV použitelná - jedu na ní na OrangePi...W5100 sockety zase zase zase!


Tak pro připomenutí: https://nerdica.net/display/a85d7459-205c-dc54-49db-a4d103232299

Dnes je to 29 dní, takže výtuh mě nepřekvapil. Ukazují se dvě velmi důležité věci, tedy padlé naděje:

1) prodloužit delay(X) těsně před client.stop() z 1 ms na 8 ms, jak doporučil @Kamil Zmeškal , ničemu nepomohlo

2) zkompilovat nejnovější knihovny z Arduino 1.8.9 nepomohlo

Dále se mi povedlo lépe než dřív zdokumentovat postup vedoucí k "vytuhnutí" (nejedná se o skutečný výtuh, všechno funguje, viz níže):

1) normálně používám daný web já ze stolního počítače z Google Chrome. Takto to m... show more

posunutý čas nic nepřinesl, takže záporným millis() to není.
This entry was edited (7 months ago)