Skip to main content


 

i3 MK3S


Tak už opět tisknu... A dokonce na nové tiskárně MK3S :-)
3Dprint 

Pokazila se mi i3 MK3 :-(


Je to přesně rok, co mám doma 3D tiskárnu Průša i3 MK3. Chtěl jsem zrovna napsat blog post o neúnavném a spolehlivém pracantovi, který je vždy připraven mi vytisknout cokoliv, ale ouha - dneska selhala úvodní kalibrace, která normálně probíhá před každým tiskem. Prostě se zastavila u pravého předního rohu a konec.

Zkusil jsem všechno možné i nemožné, počínaje dotažením všech šroubků, kontrolou všech řemenů, instalací nového firmware, kompletním resetem a začátkem kalibrace pomocí Průvodce - NIC NEPOMOHLO. Dokonce jsem snížil PINDA sondu tak, že je skoro zároveň s tryskou, ale pořád to nejde.

Vypadá to, jako by mi někdo ukradl pravý přední kalibrační bod, protože levý předn... show more
@Tom Vít 3Dprint

Tak přecejen si PINDA dokázala nalomit datový drátek, ale napájecí a zemnicí drží, takže PINDA svítí, reaguje správně na kov, ale Arduino se o tom nedoví. To je ale smrt!
New video by Petr Stehlík

Jo, přelámaný dráty jsou potvora :/ .

ja Ted trpím s upgradem mk3s. narazil jsem na to, že mi přijde Bondtech trochu vyoseny a ptfe o kousíček delší. další mají podobný problém https://shop.prusa3d.com/forum/assembly-and-first-prints-troubleshooting-f62/mk3s-stops-extruding-mid-print-filament-grinding--t28052-s80.html#p133139

šit, ten upgrade jsem si bláhově taky objednal. Takže ho raději nedělat? Ten Průša, to je ale podnik :-)

Koupil sis i plasty, nebo sis je tiskl sám? Jestli sám, díval ses na datumy souborů? Já jsem teďka stáhl archivy ze stránek a dívám se, že všechny STL mají datum 14. března, zatímco GCODE z nich vyrobený má datum 13. února a 20. února.
Je možné, že před pár dny ty STL soubory potichu aktualizovali, a zapomněli přegenerovat GCODE? Třeba opravili problém podle návrhu toho člověka s Dremelkou, co jsi linkoval výše?

No, já si dnes také MK3S z MK3 přestavěl, čistě, abych nezakrněl. Že já se do toho pouštěl… Při retrakci skřípe (zřejmě právě Bontech) stejně jako u MK3 (a to je extrudér komplet jiný) a při kalibraci Z ve 3. bodě mi to tu a tam (zatím ne vždy) háže chybu kalibrace. Úplně jsem si vzpomněl na Petra.

S takovou pustím stavebnice k vodě, tisíc a jedna bolístka s každou novou verzí. ;( Spolehlivost a předvídatelnost daleko za řešeními pro profesionály.

tož to už máš taky nalomený kabel k PINDĚ... Způsobuje to ten tvrdý plastový oplet na kabelech. Dnes už naštěstí dávají měkkou hadru, ale několik desítek tisíc tiskáren venku má ten tvrdý plast, co nakonec ty dráty prodře či zlomí.

Zajímavé je, že jsem byl před déle než rokem u Průšů na osobní návštěvě a to už tam měli hotový HW s ARMem (nesměl jsem prozradit, co jsem tam viděl, tak jsem mlčel). Uplynul rok a shánějí programátory. Tak uvidíme, jak to půjde dál. 

Chlazení při 3D tisku


Tiskl jsem dnes znovu krabičku na můj laboratorní zdroj (http://joysfera.blogspot.com/2017/04/novy-digitalni-laboratorni-zdroj.html) z PETG a protože jsem měl v pracovně už docela dost plastosmradu, měl jsem pootevřenou ventilačku (venku je -5 ℃) těsně vedle tiskárny.

Pak mi už ale byla zima, tak jsem okno zavřel. Tisknu, tisknu, (ono to trvá 3,5 hodiny!) a pak se podívám na výtisk (zhruba ve třech čtvrtinách výšky těch větracích štěrbin) a vidím, že PETG začal nějak moc stringovat... Chvilku dumám a pak jsem prostě znovu otevřel ventilačku okna. A hle - stringování prakticky zmizelo! Tak mi to připadá, jakože i3 MK3 nemá dostatečné chlazení výtisku a měl bych tisknout vždy jen s otev... show more
3Dprint

Taky by se mi to nechtělo rozebírat. Extruder jsem musel dvakrát rozdělat kvůli srovnání kabelů, to byla snad jediná věc, kde se mi to nepovedlo na poprvé. Mám už tedy ventilátor nakloněný, tak se do toho pouštět nemusím.