Skip to main content


 

LED Lupo-lampa z Lidlu a kur... kazítko


Koupil jsem si před pár lety velkou LEDovou lampu z Lidlu s obrovskou lupou. Všechno na této lampě je kovové, kromě jediné drobnosti, která drží trn lampy na rohu stolu (vizte fotky). Je to zjevné kazítko, které má za úkol zkrátit životnost jinak skvělé lupo-lampy.

Po několika hodinách modelování v Onshape.com se mi povedlo vytvořit duplikát, a ten pak za 2x5 hodin vytisknout - nejdřív bez podpor, to se trošku zhroutil ten vnitřní prostor, takže bílé železo nešlo zasunout, a podruhé s podporami - to se opět nedalo bílé železo zasunout, protože tam tentokrát zavazely podpory.

Nakonec jsem ale většinu podpor zevnitř vyrýpal ven, a lampa zdá se drží. Pokud se někdo chce podívat na model, tak je tady:
... show more

Tady je to vidět opravdu pěkně :-)

je to hrozná páka - když tou lampou o délce ramena 1 metr manipuluju, abych si lupu přiblížil nad pájené místo, tak to musí na ten úchyt působit obrovskou silou... Ale výrobce je buďto blb nebo vychytralý - všecko z kovu, jen to klíčové držátko z plastu...

Přitom by mělo stačit zesílit. Snad to bude u tvého modelu lepší.

tak. Úmyslně jsem ho v první fázi udělal stejně silný jako originál, ale stačí přidat dovnitř více ramen, nebo je zesílit, a je to...

Jsem zvedav, jak to dlouho vydrzi, asi by bylo lepsi to vymyslet jinak, aby pri tisku byly vrstvy vertikalne. Takto hrozi separace vrstev. Dle fotek mne napada jeste prodlouzit sroub, ktery prochazi tou kovovou svorkou tak (na prvni fotce je videt ten ulomeny vnitrek drzaku pod svorkou a skrz ni sroub), aby ten sroub tvoril vlastni jadro trnu, na ktery se "napichne" lampa. Tedy aby dochazelo k lepsimu prenosu sily pri paceni ramenem lampy az na svorku, ktera vse drzi na desce stolu. Nevim jak vypada ten vlastni trn, vychazim z me lampy z IKEA s podobnym resenim, ktere zatim drzi...

o možné separaci vrstev vím, ale tisknout tento tvar jinak moc nešlo. Upřímně řečeno jsem chvíli uvažoval, že to vyrobím celé ze železa, ale pak jsem dal ještě 3D tisku šanci, a bylo to myslím rychlejší, než kdybych něco pižlal a svařoval... 

Další očesaný OS pro embedded zařízení: Yocto Project


Náhodou jsem narazil na další možnost, jak na malých počítačích neprovozovat kompletní GNU/Linux OS, který startuje půl minuty a pak tam běží třicet démonů, které dělají bůhvíco. Jmenuje se Yocto Project a bydlí tady: https://www.yoctoproject.org/

samozřejmě jsem neměl čas ho vyzkoušet, ale popis vypadá dobře. Asi to nebude tak hardcore jako Buildroot ( https://buildroot.org/ ), ale pořád to může být zajímavá možnost.
Landing
#
This entry was edited (2 weeks ago) 

Android Auto podomácku


Mám "nové" auto, a je v něm přes deset let staré multimediální prostředí, tj. úplné třetihory. Dnes jsem náhodou narazil na projekt, který by měl umožnit postavit si moderní prostředí zvané Android Auto, ale pěkně doma z šuplíkového Raspberry Pi: Crankshaft.

Nemám čas to teď zkusit, takže to sem jen linkuju pro vás.
This entry was edited (2 weeks ago) 

Celková cena vlastnictví automobilu


Nečekaně jsem teď prodal mé auto Ford Focus combi r.v. 2007, které jsem si koupil v létě 2010 v autobazaru jako dovezené z Itálie s najetými 104 tisíci km dle tachometru. Když jsem ho po přesně devíti letech prodával, měl najeto 169 tisíc km. Dal jsem k němu veškeré servisní a jiné doklady, ale ještě předtím mě napadlo ta čísla posčítat, abych viděl, co mě to vlastně stálo. Je to docela zajímavé:

Kupní cena 180 tisíc Kč, prodejní cena 40 tisíc Kč => cena vlastnictví 140 tisíc
Cena běžné údržby (jen olej, filtry, klima, baterie, rozvody, a STK): 60 tisíc
Cena pneu (4x nové protektory ježděné celoročně): 20 tisíc
Cena povinného a ha... show more

Souhlas, vlastnit auto je drahá věc. Doba na sdílení aut ještě asi nějaký čas nebude, byť auto stojí většinu času doma. Při sdílení mohou dělat problém právě i ty špičky ráno a odpoledne/večer, kdy chce jet většina.

Jestli jsi měl jen takové popojížďky, tak se asi nevyplatilo mít havarijko, protože pravděpodobnost, že to při nich výrazněji sešrotuješ není velká. Ale člověk si říká, co kdyby .... To znám a také zaplacené havarijko funguje jako dobrá prevence, že se nic nestane 😁. Já ho platit musím, protože občas použiji auto na služební cestu a je to tím pádem povinně.
Také je obdivuhodné, že se těmi krátkými popojížďkami nekazilo, prot... show more

Takže každý kilometr stál 400k/65k = 6,15 Kč. A cena benzínu je v tom méně než třetina. Proto je úplně zbytečné koukat na cenu benzínu, nedejbože dojíždět ke vzdálené benzínce, kde je o trochu levnější, stejně to nebude o víc než 10 %. Všechny ostatní náklady to bezpečně přebijou. 

MyGica DVB-T2 pořád ještě ne


Z nějakého bláhového důvodu jsem doufal, že v kernelu 5.0 už bude podpora pro mou USB klíčenku s DVB-T2 tunerem. Teď konečně vydali kernel 5.0 pro Ubuntu 18.04, tak jsem ho hbitě nainstaloval, zkusil, a ... opět nic.

https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Geniatech_T230C2
DVB-T

Petře stáhni si FW pro Tesla Proxy T2
https://www.tesla-electronics.eu/tesla-proxy-t2-detail

je to vlastně EVOLVEO Sigma T2 a někdo psal,že tam jsou i ovladače pro linux.
This entry was edited (2 weeks ago)

Screen ze staršího manuálu Tesla Proxy T2:
https://dl.dropbox.com/s/3fih1y9hfber5bw/Project.jpg
i mistr tesař se někdy utne .Já to podle ovladačů tenkrát špatně odhadl na mygica T230C misto T230C2 :-D

a nějaký aktuální kernel jsi nezkoušel? Pokud je to nějaký novější kousek, tak rozdíl půl roku vývoje může hrát velkou roli.

Pro mě je 5.0 nejaktuálnější (na produkčním stroji si nechci nic rozbít instalací ne-repozitářového kernelu). Kdysi jsem právě kvůli tomuto USB testoval Fedoru, kde byl tehdy novější, ale to jsem měl nějaký spare HW, který teď zrovna nemám po ruce.
Vlastně tu mám pár notebooků, ale všechny mají jen 32 bitové CPU - na tom už dneska asi nejnovější distra ani nespustím :-/

#Fedora Kernel Team buildí všechny verze kernelů (někdy i git snapshoty) pro Rawhide: https://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8
Nemá to žádné vnější závislosti, tak to nainstaluju do všech verzí Fedory. Rebootuju, vyzkouším a pak se vrátím do původního kernelu a ten testovací odinstaluju. Rychlé a bezpečné.
Nevím, jak je to u #Ubuntu, ale věřím, že taky dělají buildy nových kernelů, které jsou někde ke stažení.

díky. Tato USB klíčenka je pěkně stará věc, už to řeším nejméně rok, ale klidně zkusím Fedoru, když jen potřebuju vědět, jestli to tam už přidali. Vlastně by mi stačilo stáhnout zdrojové kódy kernelu, nebo do nich nahlídnout přes nějaký github, nemusím to ani bootovat...


óóóóó právě jsem našel tohle!!
https://patchwork.kernel.org/patch/10997259/ 

Poznámka k indexování jednotlivých příspěvků na Nerdica.net


Na Google Plus jsem měl perfektně indexované jednotlivé příspěvky. Stačilo se Google na cokoliv zeptat a většinou pokud jsem o tom někdy psal, hned to našel.

Tady na Nerdica.net to pořád ještě z nějakého důvodu nefunguje. Pokud už Google zaindexuje nějaké klíčové slovo, tak bohužel s URL na hlavní profilovou stránku, kde po kliknutí je stream nových příspěvků, takže ten hledaný se neobjeví. To je pěkně na pytel.

Původně jsem si myslel, že je to chyba/nedokonalost samotného software Friendica, který pohání Nerdica.net (proto jsem i vytvořil bug č. 6042 https://github.com/friendica/friendica/issues/6402), ale teď jsem náhodou něco hledal v DuckDuckGo a našlo mi to spr... show more
This entry was edited (4 weeks ago)

Hehe, ještě zajímavější je hledat "Stehlík z bláta do louže": super zaindexováno na libranet.de (bože, proč jen jsem tehdy nezvolil www.libranet.de!), úplně blbě a poloblbě zaindexováno na nerdica.net.
To bude nějaký problém specifický této instanci. Ach jo. Dokážu to najít a spravit?
This entry was edited (4 weeks ago)

dopr... Nerdica.net zase zahazuje opravy komentářů, to je smrt! Ta vyhledávací fráze musí být kompletnější, takto: "Petr Stehlík ESP8266 z bláta do louže". 

GNOME flashback s Compizem = blikání druhého monitoru


Na všech svých počítačích používám už mnoho let operační systém Ubuntu (tedy GNU Linux) a už od verze 12.04 si vracím k normálnímu vzhledu a ovládání pomocí balíčku "gnome-fallback", od 16.04 pak "gnome-flashback". Funguje to i ve verzi Ubuntu 18.04 a je to jediná možnost, jak to používat a nezbláznit se z GNOME 3.

Bohužel už několik let mi zuřivě poblikává druhý monitor, kdykoliv na prvním dělám cokoliv s okny (třeba spustím jakoukoliv aplikaci). Je to nějaká blbá chyba/vlastnost Compizu, protože s Metacity to nedělá, ovšem s Metacity už dnes nefunguje mnoho věcí (asi kvůli absenci OpenGL), takže jsem trpěl s Compizem.

Až dnes se mi asi povedlo najít řešení: v "ccsm" v oddíl... show more 

chrony na Ubuntu 18.04


Člověk si nainstaluje chrony, aby jeho server poskytoval NTP službu (přesný čas pro klienty v síti), ale ouha - zatracený systemd pustí timesyncd jen proto, aby zablokoval start chrony. Admin nechápe, ručně restartuje chrony, a naráz vše funguje, ale jen do příštího restartu serveru, pak je problém s nefunkčním NTP serverem zpět.

Řešení je ruční:

Make sure both of them are stopped and disabled. You will probably want to mask then as well.

sudo systemctl stop systemd-timesyncd.service
sudo systemctl disable systemd-timesyncd.service

sudo systemctl stop openntpd.service
sudo systemctl disable openntpd.service


You might get away with these two lines but that relies on systemctl give you an error message or warning if there was a problem. This will stop the service after it is disabled.

sudo systemctl disable systemd-timesyncd.service --now
... show more 

ESP32-BTC


Před pár dny vymyslel @Petr Sramek , že si musíme nakoupit nějaký nový modul ESP32 s LC displejem, protože je na chvilku zlevněný z $15 na $1. Tak jsme si ho všichni koupili, ale než nám přišel (do Zásilkovny :-O), vytáhl jsem ze svého šuplíku marnotratnosti jiný ESP32 modul, taky s displejem (ovšem OLED místo LCD), a začal jsem si hrát.

Jelikož se blíží doba, kdy budu zase nakupovat bitcoin (až vyletí nad $20000), jako první mě napadlo naprogramovat zobrazování jeho aktuální ceny v dolarech. To bylo hotové v okamžiku, takže jsem jen počkal, až přijde nový modul za 23 korun, a program napo... show more
@Petr Sramek ESP32

diaspora nesiri updaty komentarov, takze som to urcite na tomto node necital

naposledy ked som to pozeral tak je na to otvoreny velmi brfadaty ticket a nikto sa nema k tomu aby ho vyriesil. preto nie je na standardnych diaspora nodoch povoleny update postov a/alebo komentarov.

ak by to niekoho zaujimalo tak je to issue 1762 z 2011/08/11 (bez par dni 8 rokov) a feature request z 2014/10. 

Domeček pro tiskárnu


Dnes jsem si koupil první ASA plast pro 3D tisk. Potřebuju totiž něco na venkovní udělátka, co by vydrželo vlivy počasí, a po posledních zkušenostech v ještě neuveřejněném videu se ukázalo, že PETG to není. ASA je prý takové vylepšené ABS, tak jsem to zkusil objednat a uvidím.

Ovšem dočetl jsem se, že ASA při tisku dost smrdí. To doma nechci. A zároveň jsem byl včera v UniHobby (takové české OBI/Baumaxx/...) a jak jsem tam tak brouzdal, padl mi do oka dětský domeček. No a dnes mě to napadlo: koupím "dětem" dětský domeček, postavím jim ho někde v rohu zahrady, a pak do něj vždycky odnesu tiskárnu, když budu tisknout z nějakého smradlavého plastu - ať si to hezky smrdí venku. Geniální? Ještě nevím...... show more
This entry was edited (2 months ago)

ASA tu mám pár dnů. Ještě jsem nic netiskl. Zatím modeluji krabičku pro RPi4 a ověřuju na PETG. Co jsem zkoušel ABS (jen malé kroužky barevné), tak box smrad udrží. Po tisku se musí vyvětrat. Tak jsem na ASA zvědav. Otestují v řádu dnů.

Teď jsem ještě dohledával, jestli si dobře pamatuji, ale ASA by mělo mít navíc oproti ABS nejen menší smrštivost a 10 x vyšší odolnost proti UV záření, ale i právě zanedbatelný zápach. Teď už jen ověřit na vlastní kůži. Mám tu černý od Devil Design.

koupil jsem hnědý od Devil Design, takže stačí, co zjistíš ty, u mě to bude platit taky :-) Až na absenci boxu, to jsem chtěl ošidit tím tiskem někde mimo dům :-) 

Jak moc je zelený switch úsporný?


Je lepší vzít někde zadarmo vyřazený starší ethernetový switch, nebo je ve výsledku levnější koupit nový, moderní, rádoby úsporný switch? Zajímalo mě to, a tak jsem to změřil a natočil při tom mé první FullHD video (to jen abyste se nedivili, proč se to chvílemi seká :-)
https://youtu.be/-TSzWATsgRc

doplnění kvůli stížnosti na twitteru plus USB bonus: https://youtu.be/2_bRQ00k6w8 

WiFi Displej k WiFi Teploměru dokončen


Neuvěřitelné: po roce práce jsem konečně dokončil WiFi Displej (jj, tolik práce, a přitom taková blbost! :-) Kdo byl loni na OpenAltu na mé přednášce, kde jsem vysvětloval, jak mě napadlo postavit WiFi displej, a už jsem tam i dokonce rozhazoval plošné spoje a měl funkční prototypy, tak je to konečně hotové a vypadá to takto: https://youtu.be/NpB7YU8FMv4

YouTube: WiFi Displej (WiFi Teploměr)

Máš to vymazlené. Např. z možnosti konfiguračně otočit vzhůru nohama zobrazení je vidět, že jsi nad tím opravdu přemýšlel.

Je to tak - Paretovo pravidlo zafungovalo: funkční elektroniku jsem měl už loni na podzim, v krabičce to bylo už před Vánoci, ale poslední drobné změny v konfiguraci jsem ladil mnoho měsíců :-) 

Raspberry Pi 4B


Okamžitě objednávám, abych to mohl pro vás otestovat a nahlásit, jestli je to už použitelné pro přehrávání videa. Otázkou totiž není, jestli to bude umět HEVC H.265 nebo 4K@60 rozlišení - tohle jsou už potvrzené skutečnosti a je to super. Otázkou stále zůstává, jestli to bude umět HDR, tedy 10bitové barvy... V tom by se totiž Raspberry Pi 4B odlišilo od starých Orange Pi, které uměly 4K a H.265, ale neuměly HDR...

Ondřej Caletka reshared this.

Super, díky za zpravodajství. RPi 4 objednávám. Tiše předpokládám, že bude umět HDMI-CEC a KODI bude dobře podporovat MythTV (v to druhé doufám)....

zatím jim to na přehrávání jaksi vůbec nefunguje, to je zajímavé, jak nedodělané to po půl roce práce vydali. Každopádně současná verze KODI je s MythTV použitelná - jedu na ní na OrangePi...

Tak uz mam RPi 4B taky doma. Zatím jsem toho nestihl moc otestovat, ale v podstatě potvrzuji to, co psali na root.cz: je to výkonné, ale pro Raspbian ještě není k dispozici HW akcelerace - tu má dotaženou zatím jen LibreElec. A taky to docela hřeje - ve srovnání s RPi 3B i OrangePi. 

na servřík Intel nebo ARM?


Včera jsem nakoupil veškerý hardware na stavbu serveru s Intel CPU - po letech čekání na rozumně levný ARM minipočítač (ala Něco Pi) a koketování s myšlenkou koupit nějaký ten nabušenější board, kde jsou ale vždycky s něčím problémy, jsem to prostě vzdal a koupil ten Asus N3050T s Intel Atom, co mi doporučil @plesi .

No a okamžitě poté, co jsem to nakoupil, ohlásili nečekané vydání Raspberry Pi 4B, které řeší všechno, co bylo na předchozích Raspberry Pi nedostatečné pro provoz serveru: paměť (nyní až 4 GB), konektivita (nyní USB 3) a hlavně síť (nyní skutečný gigabit). Tedy stále chybí SATA rozhraní, ale disky p... show more
This entry was edited (2 months ago)

Ondřej Caletka reshared this.

ASRock J5005-ITX opět skladem...zase mám tušení,že když to teď koupím,tak do týdne se budu mlátit do kebule :-/:-D
https://m.heureka.cz/zakladni-desky/asrock-j5005-itx/

@Petr Stehlík jakpak je asi Petr daleko se stavbou ?

mám tu ediční plán asi dvanácti videí (co chci natočit) a stavba většího serveru je až asi čtvrtá v pořadí, takže se k tomu teprve snažím nějak propracovat.

A po Jetson Nano,Odroid N2 další deska na rpishop.cz
Tentokrát
ODROID-H2 x86
https://rpishop.cz/zakladni-desky/1685-odroid-h2-x86.html

teď koukám,že ty paměti Crucial 2x2GB co jsem pořídil opravdu levně (266Kč+poštovné zdarma- letní akce/výprodej) mironet opět pěkně natáhnul cenu zpět na 1483 Kč. https://www.mironet.cz/crucial-4gb-2x2gb-ddr3-sodimm-1066mhz-pc38500-cl7-150v-pro-applemac+dp247241/?gclid=EAIaIQobChMI-OqCieGq4wIVAswYCh3qBQDpEAQYASABEgLq6vD_BwE

... to byla zase jednou z prdele klika :-):-D

Základní deska Asus N3050T se opět vrátila s nejlepší cenou na 1070Kč a někde i zpět k 1900Kč.
Kdo pořídil levně může se teď poplácat po rameni ;-) 

W5100 sockety zase zase zase!


Tak pro připomenutí: https://nerdica.net/display/a85d7459-205c-dc54-49db-a4d103232299

Dnes je to 29 dní, takže výtuh mě nepřekvapil. Ukazují se dvě velmi důležité věci, tedy padlé naděje:

1) prodloužit delay(X) těsně před client.stop() z 1 ms na 8 ms, jak doporučil @Kamil Zmeškal , ničemu nepomohlo

2) zkompilovat nejnovější knihovny z Arduino 1.8.9 nepomohlo

Dále se mi povedlo lépe než dřív zdokumentovat postup vedoucí k "vytuhnutí" (nejedná se o skutečný výtuh, všechno funguje, viz níže):

1) normálně používám daný web já ze stolního počítače z Google Chrome. Takto to m... show more

Možná by bylo zajímavé dumpnout síťový provoz za pomocí nějakého packet snifferu do souboru a podívat se, např. ve Wiresharku, jak si mezi sebou povídají. Mnohokrát mi to pomohlo.

tak máme 16.7., a výtuh se opět objevil. Zkusil jsem tedy wireshark a vidím tohle:
1) moje PC pošle TCP SYN paket na port 80 Arduina
2) Arduino za 111 mikrosekund odpoví TCP RST paketem
3) za 2,5 milisekundy moje PC pošle TCP retransmission SYN
4) Arduino opět hned odpoví TCP RST
5) moje PC to ještě jednou zkusí TCP retransmission SYN
6) Arduino na to zase hned TCP RST

moje PC je z toho tak vydivočené, že se zeptá ARP, jestli má arduino fakt tu IP adresu, jakou si myslí, že by mít mělo - na to W5100 okamžitě odpoví, že ano, že to souhlasí.

A pak se to opakuje od začátku, stále bezvýsledně.

Co se z toho dá poznat?

To bude následek, ne příčina. Třikrát provedený nepodařený handshake a poté kontrola adres v ARP tabulce. To je správné chování. W5100 nechce navázat spojení
Ty adresy skutečně sedí? Ve Wiresharku je nutné u jednotlivých paketů zkontrolovat zdrojovou a cílovou adresu a zdrojové a cílové porty. Pomáhá mi, když si to nakreslím na kus papíru.
Další možností je, že W5100 bude vytížené

Všechny adresy sedí. W5100 nemá být čím vytížené, na ping ochotně odpovídá. Taky samotný Arduino program normálně běží. Jen ta klasická webserverovská podmínka

if (webserver.available())

asi holt nevrátí true, z nějakého neznámého důvodu. Vždycky ale až tak po měsícid od restartu, čili je to nedebugovatelné.

Může být. To že zařízení odpovídá na ping ještě neznamená, že poběží webserver, naopak je to jen známka toho, že W5100 žije. Ping pouze použije ICMP protokol k tomu, aby zjistil dostupnost stroje v síti.
V okamžiku, kdy se v kódu spouští webserver, W5100 provádí interně sekvenci několika kroků. A podle mě, je jeden z prvních právě vytvoření funkčního TCP spojení, nad kterým bude probíhat vlastní komunikace webserveru. A to nevznikne. W5100 se z nějakého důvodu rozhodne, že nedovolí tento komunikační kanál vůbec vytvořit. Výsledkem je potom „false“ na test dostupnosti webserveru.
Napadá mě několik možných příčin:
1. Síť
• Jak jsi popisoval situaci, kdy se připojí Android... show more

Předně ti děkuji, že se tím vůbec zabýváš. Debugging této záležitosti celou dobu selhává na tom, že za prvé se mi nedaří reprodukovat problém, kdy chci, a za druhé problém nastává až za několik týdnů po restartu na produkčních zařízeních, které nemají vyveden sériový port a jsou různě nainstalované v ne moc dostupných zařízeních/místech.

Teď konkrétně k jednotlivým podezřením:
- nemám jiné zařízení se stejnou MAC adresou
- v software se nic v měsíčním rytmu neděje
- chybu v programu vyloučíme, až konečně zveřejním webserverovou knihovnu (mělo být už před 16 měsíci)
- hardware nejspíš není problém, p... show more
This entry was edited (1 month ago)

Ještě k tomu, co se k daným web serverům připojuje - je to vyloženě ad-hoc, když je potřeba třeba změnit nastavení limitu vody (jednou za několik dnů při dopouštění bazénu), nebo když je potřeba zatopit v koupelně (zcela náhodně, podle počasí), nebo doma vyvětrat (na termostatu zapnout větrání).
Většinou se to pokazí tím, že se na webserver připojí někdo jiný než já, což většinou lidé dělají z mobilů. Jakože mně to funguje, funguje, pak se připojí někdo jiný, a pak mně to nefunguje, a pak už to nikomu nefunguje (minule to ještě bylo tak, že to někomu předemnou pořád ještě fungovalo).
Připadá mi, že mám jedinou možnost, než to celé vyhodím do popelnice: postavit... show more
This entry was edited (1 month ago)

No ještě máš jednu možnost: překousnout svou mužskou ješitnost (Já na to příjdu!), vzít to jako fakt (это жизнь), dát do kódu reset jednou za 14 dní a věnovat svůj drahocený čas něčemu zajímavějšímu :)

Nad tím jsem už taky přemýšlel - upřímně řečeno třeba velké servery se takto běžně provozují, ovšem reset je tam manuální a dozorovaný, protože kolem toho skáčou admini. Tu bych mohl dát auto reset, ale představ si tu smůlu, když by můj automatický systém zastavil vodu v případě havárie, a ono by to zrovna přišlo těsně před plánovaný restart, který by obratem vodu zase otevřel a havárie by se tak významně zhoršila.

Mimochodem, výše jsem psal něco o ad-hoc připojování k web serveru, ale to je velká nepravda: zapomněl jsem, že mi na serveru doma běží cron, který každou minutu tahá data jak z termostatu, tak z vodoměru/wattmetru. Takže tam provoz je neustálý. Teoreticky se může n... show more

> ovšem reset je tam manuální a dozorovaný

Ne vzdycky. Pokud mas sluzbu, ktera leakuje pamet, tak je celkem normalni reseni ji cronem semtam otocit. Ne, ze by to bylo kdovijak elegantni, ale ucel to plni a nic to nestoji...

> představ si tu smůlu

No, idealne bys mel udelat nad timhle tematem obecnejsi uvahu ohledne spolehlivosti, defaultnich stavech a bezpecnych stavech. Protoze k tomu resetu nemusi dojit jenom tim autoresetem, ale treba kvuli vypadku proudu, napetove spicce atd. atd. Chce si to promyslet, jake vlastne mas na to zarizeni pozadavky a jak je splnit. My jsme treba tohle docela resili u jednoho projektu v Energomonitoru - konkretne u spinane zasuvky jsme docela dlouho resili, jak se ma vlastne chovat treba pri vypadku spojeni na server - co se vlastne ma stat, kdyz vypadne spojeni, uzivatel na webu zmeni stav zasuvky a pak se zasuvka pripoji? Navic jsme tam jeste dumali nad soubehy s casovanym vypinanim atd. Bylo to celkem komplexni. Bohuzel si uz nepamatuju detaily, takze zadne obecne pouceni z toho projek... show more

máš pravdu, ale já jsem asi tvrdohlavý - mým cílem je zkrotit Arduino Ethernet. Už jsem si postavil "test bed" a teď studuju zdrojáky Ethernet knihoven. Začíná to být velmi zajímavé, už jsem našel fakt divné věcičky...

Tak určitě je to záslužný, jestli tam nějaký chyby najdeš, neřkuli odstraníš. Já bych se na to asi spíš vyprdnul :)

dvě poznámky k věci: za prvé - nikde není řečeno, že SW restart opraví ethernet problém, takže možná, že ani plánované restarty by nepomohly, a za druhé - to je docela bomba - mě napadlo, proč smrt přichází až čtvrtý týden: v Arduinu je počitadlo času od startu, tzv. millis(), který 25. den přeteče do záporných hodnot, pokud ho někdo uloží do signed long nebo pokud někdo špatně provádí porovnání po odečtení.

Pokud se to děje se železnou pravidelností, tak něco kolem millis() zní jako docela žhavý kandidát.

Napadá mě taková zhůvěřilost: co kdybys millis() zkusil předělat tak, že se po nějaké době a případně za nějakých podmínek (nikdo tam není připojený?) posune o těch 25 dní dopředu? Ať na to nemusíš čekat.

to je jasné, to bude součástí mého test bedu - startovat se bude s millis = 2^31-10 :-)

No jo, zas nosim drivi do lesa :) Jsem celej zhavej, na co prijdes!

posunutý čas nic nepřinesl, takže záporným millis() to není.
This entry was edited (1 month ago)

Mas mou uprimnou soustrast :( 

Filozofický problém s OTA update SPIFFS


Nedávno jsem se tu radoval, že začínám programovat ESP8266 v ArduinoIDE, tedy s Arduino Core, a s překvapením zjišťuji, že je tam kompletně vyřešeno OTA update včetně filesystému, tedy SPIFFS oddílu.

Prakticky to funguje tak, že si na serveru připravíte obraz programového oddílu, pošlete ho do ESP8266, tam se všechno zařídí tak, aby další boot proběhl z oddílu, kde byl uložen ten nový obraz a tak startujete upgradovaný software. Před tím restartem a tedy spuštěním nové verze softu je vhodné aktualizovat i SPIFFS oddíl obrazem s novými verzemi statických souborů. To je vlastně taky OTA update, jen do jiného oddílu. Arduino Core na to všechno má krásná udělátka, všechno funguje.

ALE! Co když mezitím začne člov... show more 

SDR záchvěv


Vždycky jsem obdivoval borce s SDR = Software Definovaným Rádiem. V podstatě to znamená, že s vhodným SW a univerzálním HW je možné přijímat radiové frekvence od dost dlouhých po fakt krátké vlny, takže třeba poslouchat různé radiomajáky, komunikaci mezi letadly nebo záchranáři a kdo ví co ještě.

Dnes jsem ze zvědavosti popadl jednu z DVB-T USB "klíčenek", co jsem nakoupil kvůli DVB-T2 a pustil na ni v Ubuntu soft z balíčku gqrx-sdr. Vidím teď krásně, co se kolem šustne, od 24 MHz až do 1767 MHz. No jo, ale co s tím? Na CB (27 MHz) je ticho, na 433 MHz je ticho, a jinde nevím, co vysílají. Jo, FM rádio tím samozřejmě poslouchat jde, ale to je nuda.

Pak jsem si stáhl rtl_433 z GitHubu (od merbanana), přeložil, pustil, a teď mi to tu zobraz... show more
SDR
This entry was edited (3 months ago)

hele já mám vlastně úplně stejnou zkušenost. Přijímal.jsem.so chvíli Tower z Ruzyně a pak ads-b/acars, ale tak nějak mi to přišlo podobné zbytečné. A SDR dongle je zpátky v šuplíku ;)

ja napr. pouzivam SDR k preposilani ADS-B na flightradar24, je za to business ucet zadarmo. Ale pokud nejsi fanda do letectvi, tak to asi nema smysl :)

https://www.flightradar24.com/build-your-own 

pojistky, startovní čas a vytrhané vlasy


Včera jsem si zase vytrhal spoustu vlasů... Pro můj WiFi teploměr a jeho bezdrátová čidla teď ladím samé low-power věci, takže co nejnižší spotřeba, a běžet po co nejkratší čas, zbytek spát nebo se úplně odpojit od baterie.

Tudíž se mi stalo i to, že jsem vzal můj existující senzor pro měření vysoké teploty pro WiFi teploměr, ve kterém je MCU ATTiny85, a připojil jsem ho krátkým drátkem k mému bezdrátovému čidlu teploty. Jde to tak díky tomu, že moje bezdrátové čidlo teploty na vstupu očekává Dallas DS18B20, a můj senzor vysoké teploty ho zdařile emuluje. Takový šikovný trik, jak nemuset vyrábět bezdrátové čidlo vysoké teploty,... show more
This entry was edited (3 months ago)

...běžel v době, kdy byl oficiálně už bez proudu, strašně podvyživený, ale kvůli nenastavenému BOD jsem to nepoznal...

To znamená, že máš BOD vypnutý? Je to rozumné? Slyšel jsem o hororových historkách jak se při nízkém napětí (bez BOD) koruptila flash a eeprom paměť.

Vypadá to, že ve výchozím stavu (Tiny85 z továrny) je BOD vypnutý. Teď se mi zpětně vybavuje jeden případ, kdy se zjevně koruptila EEPROM při pouhém čtení z ní (aspoň podle symptomů, které mi ten člověk z dálky hlásil). Oh well, člověk se pořád učí...

O tom start-up času jsem taky četl že je lepší tam nechat delší čas kvůli stabilitě. Ale bude se to nejvíce týkat krystalu který je pomalý.
Nějak si nemůžu vybavit kde o tom tak hezky někdo psal, že to bylo srozumitelné i pro mě.

Je to tak, četl jsem stejnou informaci, že krystalu to chvilku trvá. Já teď ponejvíce jezdím na interní oscilátor, tomu snad stačí kratší čas...

Tak dej časem vědět jestli se nevyskytl nějaký zádrhel. 

TODO: CAN car hacking


Jak @Miroslav Prýmek psal, že mu všechno na CANu funguje (kromě auta), tak si sem poznačím dva užitečné odkazy, abych, až jednoho krásného dne budu mít čas, se měl od čeho odpíchnout:

https://hackaday.com/2019/05/09/sniffing-can-to-add-new-features-to-a-modern-car/

https://github.com/autowp/arduino-canhacker
Sniffing CAN To Add New Features To A Modern Car

No zrovna včera jsem z toho byl úplně zoufalej. Sběrnice se chovala zvláštně, zprávy měly citelný zpoždění ("okem" pozorovatelný), kutal jsem na tom celej den. Až k večeru mě napadlo (to už tak bývá...) změřit odpor mezi vodiči sběrnice a až díky tomu jsem zjistil, že nějakej chytrák dal na tenhle modulek

https://www.aliexpress.com/item/SN65HVD230-CAN-Bus-Transceiver-Communication-Module-Thermal-Protection-Slope-Control-for-Arduino/32851150816.html

natvrdo terminační rezistor. Takže pokud je na sběrnici víc než dva nody, je potřeba ho odpájet. Číňan to do popisu samozřejmě nenapíše a našince hned nenapadne, že by někdo udělal... show more 

DS18B20 "z USA"


Mnozí víte, že jsem na začátku roku 19 "objevil" a zdokumentoval některé neduhy falešných a špatně funkčních čínských klonů DS18B20. Z Číny jsem je přestal nakupovat, ale čas od času v zoufalství ještě zkouším kupovat tato čidla na metrovém kabelu v rádoby vodotěsném provedení někde v Česku. Před třemi měsíci jsem pohořel v e-shopu santy.cz, kde jsem pak měl trošku problémy s uznáním reklamace, neboť mi tvrdili takové ty obvyklé řeči "zatím si nikdo nestěžoval" a "namátkově to testujeme a jsou v pořádku". Nakonec jsem je ale přesvědčil, takže dneska díky mně mají v e-shopu tlustý červený nápis NEPODPORUJÍ PARASITE POWER (což je samozřejmě jen j... show more
This entry was edited (3 months ago)

kurnik...u klienta "DICA" (pro systém android) nevidím dlouhý text co jsem zrovna napsal a tak se budu muset přihlašovat přes web https://nerdica.net/ a nebo otestovat něco jiného.

mně k nákupu na neven.cz přesvěčila tato slova na jejich webu: "Neprodáváme šmejd, prodáváme výrobky, které jsme osobně vyzkoušeli a u kterých jsme si jisti, že splní svůj účel a uspokojí zákazníky."

Bohužel nebyla pravdivá, klony DS18B20 jsou příliš děsivé.

http://www.neven.cz/kvalita-a-ceny/