Skip to main content


 

Osciloskop, µCurrent a základní školení


Potřeboval bych nějaké základní školení práce s osciloskopem. Když ho totiž připojím k µCurrent Gold, tak na obrazovce vidím tento mumraj:
Obrázek/fotka
V tu dobu teče přes µCurrent Gold proud 0,003 mA a na výstupu tak je 0,003 mV (ověřeno více multimetry). Čekal bych tedy na osciloskopu rovnou čáru u 0 mV. Ovšem místo toho mi ukazuje průměrně 22 mV s obrovskou mlhou okolo, lítající od 10 do 30 mV.

Když potom přijde nějaká změna v odběru proudu, vypadá to třeba takto:
Obrázek/fotka

As... show more

Podívejte, co jsem ještě našel pěkného: https://lowpowerlab.com/category/new-products/

To jsem dával na G+ před nějakou dobou :). ( cca 4 měsíce zpátky, pokud nekecá MeWe u importovaných dat )
This entry was edited (2 days ago)

bohužel, moje RAM v mozku udrží většinu informací tak dva-tři dny maximálně...

Jednu malou výhodu to ale má: můžu se znovu smát starým vtipům, které ostatní už slyšeli :-)
This entry was edited (2 days ago)

A ještě jedno super video - Dave hledá po laboratoři, odkud se mu bere rušení do osciloskopu: https://youtu.be/BFLZm4LbzQU

To mi hrálo na pozadí když jsem to tu dneska upravoval :D.
A k tomu je tu ještě tohle video - o šumu u digitálních osciloskopů https://www.youtube.com/watch?v=Znwp0pK8Tzk

Ano, to jsem si dneska taky všechno zopakoval... :-)
Mrzí mě, že nemám doma žádné BNC konektory, abych si ještě přes Velikonoce spravil to měření... 

ESP32-CAM


Přišla mi dva měsíce objednaná 2Mpix kamera připojená k ESP32. Vzorový projekt je přímo součástí ESP32 core pro Arduino IDE. Velké překvapení: opravdu to funguje. Dokáže streamovat video s rozlišením až 800x600, nebo stahovat fotky v JPG až do plné velikosti snímače, tj. 1600x1200. Je to teda strašně pomalé (jedna fotka za desítky sekund), ale funguje to.

Na desce je kromě ESP32 taky 4 MB RAM (připojené sériově, takže se zoufale pomalým přístupem), slot na mikroSD kartu a blesk (strašně jasně svíticí LEDka).

Další velké překvapení: rozpoznávání obličejů skutečně funguje. Sice se mi to v pracovně nedařilo pořádně rozjet, protože tu mám hroznou tmu, takže kamera reagovala nesmírně pom... show more

Na "chůvičku" by to chtělo ještě streamovat zvuk.

1) noční chůvička nepude, jak klesá světlo, prodlužuje se reakční doba kamery až k nepoužitelnosti
2) místo HW chůvičky spokojeně používám aplikaci "Dormi" pro Android
3) nad přenosem zvuku jsem přemýšlel - dneska frčí nějaké MEMS mikrofony - nemám s nimi zkušenost, možná bych si měl něco pořídit
4) je zajímavé, že Espressif Systems mají pro ESP32 i rozpoznávání řeči až do té míry, že jim funguje "wake-word", ALE mají to jako closed source jen pro komerční využití! Ono je to totiž nějak moc velká věda, protože OSS řešení prakticky nejsou.
This entry was edited (1 week ago) 

Geekcreit® ESP32-CAM WiFi + Bluetooth Camera Module


Dnes konečně (po 62 dnech) dorazil z Banggood objednaný modul ESP32 s kamerkou OV2640: https://www.banggood.com/Geekcreit-ESP32-CAM-WiFi-Bluetooth-Camera-Module-Development-Board-ESP32-With-Camera-Module-OV2640-p-1394679.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Mimochodem, je opět v akci za stejně dobrou cenu jako v lednu.

Hned jsem si ho vzal do práce, abych si s ním pohrál. Bohužel jsem si nevšiml, že to je asi první ESP32 deska na světě bez (mikro)USB konektoru, takže v práci si nepohraju, nemám tu převodník z USB na TTL UART, a vlastně ani vhodný zdroj.

Díky tomu, že to cestovalo přes dva měsíce, se mezitím vyrojilo několik hotových SW řešení, například... show more 

OSH Park neumí PCB? Aneb ztracen bez infrakamery!


Do tří do rána jsem se dnes mořil s takovou smrtí! U OSH Park jsem nedávno znovuobjednal tři kusy PCB, které mi tam vyráběli už několikrát (stačí v historii objednávek kliknout na znovuobjednat, není potřeba nahrávat nic).

Desky přišly, pracně jsem je osadil (SMD 0603, QFN, mizerná práce pod lupou) a pak zapojil a vidím, že napájecí napětí za regulátorem na 1,8 V jde do zkratu.

Celý večer jsem nad tím dumal, pak jsem v zoufalství začal odpájovávat jednotlivé součástky, až na desce nezbylo nic (od regulátoru dál) a zkrat tam pořád je! Začal jsem proto pod lupou zblízka prohlížet DPS (chybí mi mikroskop) a našel jsem tam nějaké kusy měděných cestiček, které tam vůbec neměly být... show more

A něco na focení malých věcí.
Na inspekci těhle věcí bude třeba to že ona služba která PCB vyrábí ti je i proměří. Nejspíš i na možný zkrat. Aspoň tak bych chápal že by mohla ona služba fungovat.

A IR na to existuje, jednu jsem potkal na Amperu.
Kamera s cenovkou http://totalgeosystem.com/microepsilon-tim-400--tim-450-thermal-imagers-sale-price
A nástavba k ní ( mikroskop ) https://www.micro-epsilon.cz/press/publication/pub-en--2018--05--TIM-microscope-lens.pdf

komunikoval jsem teď s OSH Parkem a ti mi řekli, že sice nedělají elektrický test, ale že dělají AOI a že je to skoro stejně dobré (nevím, co je AOI).

AOI = Automated optical inspection
U nás ve firmě, když automat osází desky, tak pak jdou právě do AOI, který porovná osazenou desku s tím, jak by měla vypadat a nahlásí případné chyby

na twitteru někdo ze Slovenska hlásil, že mu na deskách od OSH Parku chyběly vias. Tak to AOI asi trošku pokulhává...

Mně se moc líbí, jaké mi vždycky najdeš vybavení. Úplně profi :-) Bohužel cenově se mi spíš vyplatí nechat si to osadit někde v české firmě, než abych si koupil tak dobré=drahé vybavení... Přecejen když osazuju 10 kusů ročně, nemůžu si toho tolik dovolit, jako kdybych jich dělal tisíce.

Dodám mnohem více informací: 1) OSH Park mi přesně tuto desku dělal už několikrát za poslední roky, proto jsem ji nekontroloval před osazením.

2) OSH Park dělá desky vždy po třech kusech. Osazoval jsem teď naráz 6 kusů - jednu várku vyrobenou loni na podzim, druhou vyrobenou v lednu t.r. Na konci osazování jsem zjistil, že tři desky jsou funkční, zatímco další tři desky mají stejný zkrat. Náhoda? Anebo to souvisí s těmi várkami, kdy jedna (nevím která) byla vadná?

3) super podrobným zkoumáním jsem dnes zjistil, že "měděná cestička navíc" je jen část platné cesty, která není přikrytá maskou. Když jsem to studoval v 3D náhledu KiCadu, tak to tam bylo taky vidět, takže OSH Park to vyrobil přesně tak, jak to... show more

Ano, to je videt na fotce, ze Pads to Mask clearance je zbytecne velka, nicmene to nijak nesouvisi se zkratem Vcc x Gnd, jen je okolo pajecich plosek vice mista bez masky. Pokud ma deska zkrat i bez soucastek je problem jinde, to je jasny. 

kapesní AI


Nějak se nám roztrhl pytel s jednodeskovými počítači vybavenými brutálním hardwarem schopným provozovat umělou inteligenci. Prakticky zároveň vydali své "kopie Raspberry Pi" dva největší hráči (nepočítám-li Teslu): Google a NVIDIA.

Originální zdroj od Google teď nemůžu narychlo najít, tak aspoň článek na ZDNETu: https://www.zdnet.com/article/googles-raspberry-pi-like-coral-board-lands-turbo-charged-ai-on-a-tiny-computer/

EDIT: "Coral Board" je zde: https://coral.withgoogle.com/products/dev-board/

Video k NVIDIA Jetson Nano je tady a je moc hezké:
#SBC
This entry was edited (4 weeks ago) 

i3 MK3S


Tak už opět tisknu... A dokonce na nové tiskárně MK3S :-)
3Dprint 

Víkend těžkých zpráv, ale Arduino + Ethernet drží!


Včera jsme na twitteru zjistili, že T-Mobile pěkně blbne na DSL IPv6. Už mě to trápí skoro dva měsíce, konečně vím, čím to je. Jen to nevypadá, že by to T-M uměl/chtěl opravit.

Dneska přijeli Atari kluci z FOREVERu předvést mi nové demo, a na něm mi předvedli, že mám vadný grafický procesor v mém malém Atari 800XE.

Do toho se mi dnes pokazila 3D tiskárna, na které jsem dost závislý.

Něco pozitivního by nebylo? Snad tohle: pozítří nám na celý den vypnou proud, tj. v domě bude zima, poteče studená voda a nepůjde si ani uvařit čaj nebo ohřát jídlo. Aha, to ještě není pozitivní. Pozitivní je, že moje Arduino s Ethernetem, které mi hlídá spotřebu elektřiny a vody, už běží d... show more
This entry was edited (1 month ago) 

Pokazila se mi i3 MK3 :-(


Je to přesně rok, co mám doma 3D tiskárnu Průša i3 MK3. Chtěl jsem zrovna napsat blog post o neúnavném a spolehlivém pracantovi, který je vždy připraven mi vytisknout cokoliv, ale ouha - dneska selhala úvodní kalibrace, která normálně probíhá před každým tiskem. Prostě se zastavila u pravého předního rohu a konec.

Zkusil jsem všechno možné i nemožné, počínaje dotažením všech šroubků, kontrolou všech řemenů, instalací nového firmware, kompletním resetem a začátkem kalibrace pomocí Průvodce - NIC NEPOMOHLO. Dokonce jsem snížil PINDA sondu tak, že je skoro zároveň s tryskou, ale pořád to nejde.

Vypadá to, jako by mi někdo ukradl pravý přední kalibrační bod, protože levý předn... show more
@Tom Vít 3Dprint

Tak přecejen si PINDA dokázala nalomit datový drátek, ale napájecí a zemnicí drží, takže PINDA svítí, reaguje správně na kov, ale Arduino se o tom nedoví. To je ale smrt!
New video by Petr Stehlík

Jo, přelámaný dráty jsou potvora :/ .

ja Ted trpím s upgradem mk3s. narazil jsem na to, že mi přijde Bondtech trochu vyoseny a ptfe o kousíček delší. další mají podobný problém https://shop.prusa3d.com/forum/assembly-and-first-prints-troubleshooting-f62/mk3s-stops-extruding-mid-print-filament-grinding--t28052-s80.html#p133139

šit, ten upgrade jsem si bláhově taky objednal. Takže ho raději nedělat? Ten Průša, to je ale podnik :-)

Koupil sis i plasty, nebo sis je tiskl sám? Jestli sám, díval ses na datumy souborů? Já jsem teďka stáhl archivy ze stránek a dívám se, že všechny STL mají datum 14. března, zatímco GCODE z nich vyrobený má datum 13. února a 20. února.
Je možné, že před pár dny ty STL soubory potichu aktualizovali, a zapomněli přegenerovat GCODE? Třeba opravili problém podle návrhu toho člověka s Dremelkou, co jsi linkoval výše?

No, já si dnes také MK3S z MK3 přestavěl, čistě, abych nezakrněl. Že já se do toho pouštěl… Při retrakci skřípe (zřejmě právě Bontech) stejně jako u MK3 (a to je extrudér komplet jiný) a při kalibraci Z ve 3. bodě mi to tu a tam (zatím ne vždy) háže chybu kalibrace. Úplně jsem si vzpomněl na Petra.

S takovou pustím stavebnice k vodě, tisíc a jedna bolístka s každou novou verzí. ;( Spolehlivost a předvídatelnost daleko za řešeními pro profesionály.

tož to už máš taky nalomený kabel k PINDĚ... Způsobuje to ten tvrdý plastový oplet na kabelech. Dnes už naštěstí dávají měkkou hadru, ale několik desítek tisíc tiskáren venku má ten tvrdý plast, co nakonec ty dráty prodře či zlomí.

Zajímavé je, že jsem byl před déle než rokem u Průšů na osobní návštěvě a to už tam měli hotový HW s ARMem (nesměl jsem prozradit, co jsem tam viděl, tak jsem mlčel). Uplynul rok a shánějí programátory. Tak uvidíme, jak to půjde dál. 

Start programu přímo z flash paměti na Orange Pi Zero


Tady panáček popisuje něco, co vypadá jako jednoduchý způsob, jak zapsat vlastní image přímo do flash paměti na Orange Pi Zero (předpokládám, že do té maličké, co je tam z výroby). Zřejmě taky dokáže programovat bare-metal, ale není to z té stránky patrné. Jsem z toho losos. Ale je to lákavé, Orange Pi Zero bez jakékoliv karty, start za 0 sekund, nezničitelné...
OrangePi 

Pěknější URL


Trošku jsem záviděl kolegům s Mastodonem jejich zavináč v URL (např. https://kompost.cz/@fuxoft), než jsem dnes čirou náhodou zjistil, že my na Friendice máme tildu! :-)

https://nerdica.net/~joy
Friendica 

Rozpoznávání hlasu "offline"


Jestli to chápu dobře, tak tohle je nějak pěkně zabalená věc, kterou už roky hledám: "offline" rozpoznávání hlasu, pro automatizaci domácnosti. "Offline" znamená, že se to neposílá nikam do pr... cloudu, ale rozpozná se to doma na vlastním HW.
Hned jak budu mít čas, se na to podívám. Píšu vám to sem, protože to stihnete dřív..
#AI

A co za to chteji? Nikde to nemuzu najit. Penize nebo moji ledvinu?

"Platform: Free for non-commercial Console: Free for non-commercial Intents: Free for non-commercial use Apps: Free for non-commercial use, or any other license when mentioned otherwise"

trochu jsem se na to díval: podporuje asi 4-5 globálních jazyků a má předtrénované tuším 4 různá oslovení (hot word), ale dají se jednoduše přidat další. Jen nevím, jestli je OK dát české oslovení a pak dál mluvit anglicky - například "Karle? Turn on the lights!" 

Přednáška o elektromobilech Tesla ve Zlíně


Narazil jsem na partu lidí nadšených do techniky, kteří se nebojí se sem-tam sejít a pokecat o ní. Minule jsme mluvili o SpaceX, tak teď je logicky na řadě Tesla. Pozvánku pro vás přikládám:
#speaker

Do Zlína to mám bohužel příliš daleko. 

Tisknout z vinylu?


Píšou mi tady z vedlejší obce, že právě vydali zbrusu nový plast do 3D tiskáren: vinyl. Prý je nejlepší a taky flame retardant, což mě docela zajímá (na elektrokrabičky). Ale nejspíš by byl ještě lepší i na mechanické části, ozubená kola a jiné mechanismy? Kdo ví... Asi bych ho měl vyzkoušet...
#3Dprint 

Průša i3 MK3S


Zrovna jsem se chystal napsat, že už mám 11 měsíců i3 MK3 a že je to super, ale v tom Průša vydal verzi i3 MK3S a já mám zase důvod přemýšlet, jestli není na čase upgradovat :-))
Original Prusa i3 MK3S and MMU2S release, SL1 and powder-coated sheets update
#3Dprint

tu páčku od filament sensoru nemají na pružince, ale odtahují ji magnety? hmm..

Upgrade za 499 Kč, pokud si všechny plastové části vytisknu sám. Co tam za tu pětistovku asi bude? Možná pár dní počkám na první zkušenosti s tímto upgradem, ale teď jsem zrovna moc rád, že jsem ještě nepředělával extruder na nové šikmé chlazení - kdyžtak to udělám až s MK3S.

Naprosto cool jsou ty dva neodym magnety, co se odpuzují, namísto pružinky, která by byla slabé místo. To je prostě bezva nápad, vidím poprvé. 

Sharp 55" 4K Direct LED


Mám teď půjčený takový solidní 55" monitor, který vyrobil Sharp sice původně jako televizi (DVB-T2/S2/C), ale to ignoruju, protože jsem vždycky sháněl akorát velký monitor. Příjemně mě překvapila sestava vstupních konektorů - je tu SCART, kompozitní i komponentní vstup, což je pro mé potřeby (k Atari počítačům a dalším konzolím) naprosto super. Kupodivu tu není VGA, ale to oželím.

Kromě toho ten stroj přímo podporuje YouTube a Netflix - rovnou na dálkovém ovladači je malé tlačítko YouTube a obrovské tlačítko Netflix, což pro předplatitele může být dost pohodlné. Dále je tu vestavěný webový prohlížeč (ještě jsem nezkoušel) a AccuWeather (zkoušel, selhal při načít... show more

Upřímně - nevím, těžko jen tak slovně posoudit. Ale za cenu 10500 Kč podle mě rozumnou 55" 4K TV nevyrobíš, bude tam spousta kompromisů. Podle úhlů to má IPS panel, takže pokud bude mít málo zón (nebo žádnou), tak černá bude problém. Ale může to být i problém jen kusu, špatná montáž. Hledal jsem návod kvůli nastavení, ale podle modelu nenašel (https://www.sharp.cz/cps/rde/xchg/cz/hs.xsl/-/html/centrum-pro-stahovani.htm?p=lc-55UI7252E&q=&lang=CS&cat=0&type=1429&type=1418&type=1214&type=1215&os=&emu=) . Zkus poslat fotku štítku, protože zde... show more

"jen 60Hz panel" znamená, že to naši 50p TV nějak přepočítává a blbě zobrazuje?

To ne, tohle TV zvládají. Ale pokud si dobře pamatuji, tam má Tvá dnešní TV refresh 120Hz, takže jsi poměrně "zhýčkaný" a 60Hz na Tebe může působit rozmazaně, obzvláště v rychlých scénách (sport) atd.

jakože nedokáže obnovit obraz rychleji než za 16 ms? To přece musí stačit, když zdroj obrazu má 50 či 24 Hz, ne?

Já tu refresh frekvenci u monitorů chápu tak že pokud mám například 60Hz monitor tak je ideálních 60fps a víc "nemá smysl".
Takže pro 144Hz monitor to chce 144fps pro ideální "užití" vlastností monitoru.
U TV bych to viděl podobně - tak jak píše Petr ?
Nebo je to úpně jinak?

Nestačí, protože mimo PC/herní mód máš aktivované různé dopočty a interpolaci, u Tvé TV udávají index "400Hz". Pokud by se Ti zobrazoval "čistý zdroj" 24Hz, tak by toho spousta nebyla, na rozdíl od CRT, díky vlastnostem LCD moc koukatelná. Těch 60Hz je takové minimum. Ale bohužel doba, kdy byly běžné ve střední třídě 120Hz panely, je pryč. Ty jsou v rámci šetření a úspor dnes (cca 2 roky zpět) už highend. Dříve byly v highendu 240Hz panely. Částečně se to sice kompenzuje rychlejšími CPU a dokonalejší interpolací, což je levnější na výrobu, ale není to ono.
Je samozřejmě zase nesmysl mít ujetá čísla různých rychlostí motion indexů (800, 1600 atd.), jak se výrobci v reklamác... show more
This entry was edited (2 months ago)

Budu se snažit opět všechny ty super fíčury vypnout a dosáhnout stavu, kdy každý vyslaný pixel z PC bude okamžitě zobrazen na svém místě na LCD. Víc po tom stroji nechci.
Ještě je otázka, co to udělá s analogovým signálem z Atari počítačů, tam bych potřeboval upscaling, ale nic víc.
Až si budu jednou kupovat TV, tak se tedy podívám po tom, aby panel měl aspoň 120 Hz, a hlavně proboha aby černá byla už konečně černá, tj. buďto OLED nebo micro LED (nebo jak tomu říkají - počítám, že se jedná o direct LED podsvícení každého pixelu - nebo maličké skupinky pixelů - zvlášť).

Nejsou micro LED tak že udělali malý ledky? Něco jako OLED ale s obyč LED diodou. Tak jsem to teda pochopil já bez hloubkového studia.

nevím o tom nic, ale to co říkáš je příliš ideální, tak jsem na to raději ani nepomýšlel. Kamil bude vědět. 

Arduino core a SPIFFS


Abych pořád jen hloupě nekritizoval: dneska jsem přemýšlel, jak do programu na ESP8266 přidat soubory. SPIFFS (souborový systém v paměti) je jasný, ale jak tam nahrát soubory z PC? Ukázalo se, že je to neuvěřitelně jednoduché: stačí si v projektu vytvořit adresář "data" a do adresáře se sketchi umístit plugin ESP8266FS. Díky němu se v Arduino IDE Tools ("Nástroje") menu objeví nová položka "ESP8266 Sketch Data Upload" a ta nejenže sama vytvoří potřebný IMG soubor ze souborů v podadresáři data, ale rovnou ho i nahraje do ESP8266 a to dokonce i přes OTA!

Vím, že to už tři roky znáte, ale mě to opravdu příjemně překvapilo. Díky tomu mi přidání podpory statických souborů (HTML, CSS, JS,... show more
#esp8266
This entry was edited (2 months ago)

ja to nevim, takze diky, to bych necekal, ze to je takto easy.Teda necekal jsem, ze by to vubec nejak slo. Super!

uveřejněno jen o pár hodin později, než jsem to řešil. Klasika, Cimrman :-) 

ESP8266: Z bláta do louže


Roky jsem si trhal vlasy z chyb v NodeMCU. Stovky bezesných nocí. Tisíce výčitek, proč jsem to raději nenapsal v C v Arduino IDE pomocí Arduino Core. Určitě by tam nebyly žádné podivné chyby, jsem si vždycky říkal... Chacha, jak krutě jsem se mýlil!

Včera vyšlo Arduino Core 2.5.0 - docela revoluční verze, stovky klíčových oprav, mimochodem už umí i IPv6 (což tu teď není důležité, ale často se mě na to lidi ptali).

Napsal jsem (ještě pro verzi 2.4.2) kratičký prográmek pro můj LEDový informační displej. Vše bezvadně fungovalo, ale ve verzi 2.5.0 změnili SSL knihovnu, tak jsem to musel přepsat. Inspiroval jsem se z dodaného příkladu BasicHttpsClient. Výsledek ale padal chvíli poté, co z webu načetl nové teploty a zobrazil je n... show more
#ESP8266
This entry was edited (2 months ago)

Je vhodné doplnit, že po dalším dlouhém debugování jsem zjistil, že se jedná o svého druhu chybu mezi klávesnicí a židlí, akorát teda způsobenou špatným příkladem (examplem), který dodávají. Tak jsem vytvořil pull request s opravou:
https://github.com/esp8266/Arduino/pull/5739

:-) hezky. Takze dalsi vec -> neupdateovat. Verim, ze toto nebude jedina zmena / chyba ve verzi 2.5.

jak jsem psal výše, jsou tak stovky klíčových oprav, takže naopak zvesela updatovat :-) To SSL předělali úplně zásadně, přešli z jedné knihovny na druhou, mohlo by to být teď lepší - jen co si lidi předělají programy na novou syntaxi HTTPClient atd. 

ESP32 Cam


Jsem jednoduchý člověk: přečtu článek na Hackaday, jasně vidím, že to nepotřebuji, ale stejně jdu na Banggood a koupím si to taky - za 170 korun jaksi nejde odolat. Omlouvám si to pro sebe slovy "co kdybych jednou... naprogramoval rozpoznávání objektů" či "pro strýčka příhodu... vlastní bezpečnostní kamera"
#shopping

Moc se mi to líbí, ve středu se vracím do Prahy, tak budu objednávat, sice si s tím nyní hrát nebudu, ale co kdy by... :)

Tak změna, nevydržel jsem a právě jsem objednal....

Mimochodem, všiml jsem si že mají i TS100 lehce pod 1000kč... 

Jak na výrobu plošných desek u Seeed Studia


Napsal jsem polopatický návod pro výrobu plošných spojů: Věřím, že to vypadá lépe, než kdybych se zase jen chlubil tím, jaké krásné desky jsem navrhl :-)
PCB

Krásné desky si navrhl 👍. Ne tak popisný návod mám u časomíry pro objednávku na tebou doporučeného výrobce JLCPCB. Objednávka mi zatím dorazila vždy za 14 dnů. S panelizací a se zaměřením velikosti desky taky nebyl problém. Vrtání, lakování, vše OK.

https://www.fstimer.cz/wiki/doku.php?id=objednavka_pcb_s_prokovy#pruvodce_objednavkou_plosnych_spoju 

Alpine @ *Pi


Dneska vyšla nová verze Alpine Linuxu, která má nově podporu i pro ARMv7. Jsem nejvíc rád za Armbian, ale přiznejme si, že je to někdy až moc tlustý systém na malé počítače typu Orange Pi. Proto bych rád zkusil i něco tenčího, něco bez systemd (že, @Miroslav Prýmek ), ideálně něco, co běží jen v RAM - protože potom se to nemá jak pokazit!

Nejsem první s takovým nápadem (jako obvykle, Cimrmane!), takže si sem odložím linky na dobu, kdy na to budu mít čas. Pokud to někoho inspiruje, může mě předběhnout a pak se pochlubit:

https://wiki.alpinelinux.org/wiki/DIY_Fully_working_Alpine_Linux_for_Allwinner_and_Other_ARM_SOCs

https://github.com/atlury/Alpine-Linux-Allwinner-H3-Distro

Mimochodem, toto vypadá jako český Arch Linux pro Orange Pi:
https://blog.brichacek.net/arch-linux-on-orange-pi-zero/
@Miroslav Prýmek OrangePi SBC

Já jsem myslel, že Alpine pro ARM už je nějakou dobu.

Jinak, pokud by ti z nějakýho důvodu nevyhovovalo a toužil bys po něčem lehkým bez systemwtf, mám pro Orange rozchozený i úplně custom systém pomocí buildroot.org, tak můžu kdyžtak navést nebo něco.

psal jsem "ARMv7". Měli armhf. Být pro ARM, a fungovat na Orange Pi je ještě dost daleko od sebe.
Úplně custom systém? Jak to funguje? Máš tam aktuální kernel, a ovladače pro HW, a funguje všechno, nebo co?

Jasny, ja jsem se v tech variantach ARMu nikdy nevyznal :)

Buildroot.org funguje podobne jako Gentoo - naklikas si, co v systemu chces mit a pak se ti to vsechno prelozi ze zdrojaku. V soucasnosti pres nej kernel neprekladam - vzal jsem kernel + moduly z Armbianu a zkombinoval to s userlandem prelozenym pomoci Buildrootu. Kdyz jsem to pred lety pripravoval, tak to byla jedina schudna cesta, kernel pro Orange byl plnej kdovijakych patchu, ktery dostat do Buildrootu by byl dost proces. Dneska, kdyz je H3 v mainline uz by to asi bylo vyrazne jednodussi.

Gentoo neznám, jsem Debianista, takže bych možná buildroot neuměl ovládat. Kernel bych vždycky bral z Armbianu. Běží ti to aspoň celé v RAM?

Ne, ovladani je uplne jiny, jenom princip je stejnej - nastavis, jednim prikazem prelozis. Ovladat bys to umel, pouziva to takovej ten menu system, kterym se konfiguruje preklad jadra (make menuconfig). Zkus to, stoji to za to.

Jo, mam to udelany tak, ze to bezi z RAM. Ale nemusis to tak mit.

S buildrootem a RPi jsem si hrál před cca 2mi roky - díky tomu mi Raspberry Pi B začal přehrávat internetové rádio cca 5 - 6 sekund po zapnutí místo cca 15 s při použití Arch linuxu.
A abych ušetřil čas při buildování, tak jsem si to nechal buildovat na Azure :-) kde jsem měl volný kredit, takže buildování trvalo cca 30 minut ...

takže se na to fakt mám podívat? Je to skoro jako to bare-metal řešení, které jsem hledal? Vlastně člověk potřebuje jen DHCP klienta a jinak asi nic...

Podle mě nic lepšího na customizovanou aplikaci v té době nebylo. Než jsem do toho apoň trochu pronikl tak mi to nějaký čas zabralo, ale rozhodně se to vyplatilo :-)
Naštěstí jsem měl výhodu toho Azure účtu v rámci firemní MSDN, takže udělání nějaké změny mi nezabralo moc času (prostopášně jsem na buildování používal mašinu s 16 jádry a 224 GB RAM)

Nevim, jak to bylo tenkrat, ale dneska Buildroot vyuziva ccache, takze se prekladaji jenom veci, ktere se zmenily. Build z ciste vody muze trvat relativne dlouho, ale nedelas ho moc casto, takze bych tim Petra nestrasil :)

Stoprocentne se na to podivej, fakt to stoji za to.

Zkousel jsem i konkurencni Yocto, ale to je priserny moloch. Pro pouziti ve vetsich firmach/vetsich projektech muze mit opodstatneni, ale pro mensi firmy a projekty je to strasny overkill IMHO. Buildroot je oproti nemu uplna krasa, jednoduchost, primocarost, cistota. Pomoci menu si nastavis, co chces v systemu mit, a pak to jednim prikazem prelozis. No fuss :)

BTW, další věc, kterou bych docela rád na Orange rozchodil, je tahání systému přes iPXE. Výrazně by mi to zpříjemnilo vývoj embedded imidžů. Co jsem ale jenom tak letmo googlil, moc to nevypadá na prošlapanou cestu :(

není na to nutná nějaká podpora někde? Asi nahrát U-Boot do NAND a pak se pomodlit? To vlastně U-Boot musí nastartovat celý hardware, aby mohl stáhnout něco po síti. Je vůbec potřeba ještě Linux, když máme U-Boot?

Jo, prvni stage musis mit urcite na NAND nebo na SD karte. S tim pocitam.

No, na PC je PXE nejaka hw abstrakce asi - presne nevim. Kazdopadne z praktickyho hlediska treba drivery pro sitovky nemusis vubec resit, jeden PXE image ti funguje na cemkoli. A tahle prvni binarka se spusti a uz umi treba pres http natahnout kernel + initr ... a pak uz si muzes delat cokoli.

Problem je, ze PXE je prave asi dost svazany s PC hw. Takze by to asi nekdo musel nejak divoce portovat na konkretni ARM HW, nebo tak neco.

tu to někdo dokázal. Zkopíruj tu knowledge a pak to tu posharuj: https://forum.armbian.com/topic/3362-orange-pi-pc-pxe-boot-boot-over-network/

Jo, tohle vlakno jsem prave videl. Ale jeste jsem si ho neprocetl (a hlavne nepromyslel) dost pozorne. Kdyz ted nad tim tak uvazuju, tak by vlastne uplne stacila SD karta, kde by byl u-boot nakonfigurovanej tak, aby rootfs natahl pres NFS, http apod. To by snad ani nemelo byt uplne tezky udelat.

hlas všechny mezivýsledky, prosím, díky.

OK, snad nezapomenu, neni to uplne moc nahore na TODO listu. Ale mozna to trochu nahoru posunu, protoze uz mam doma jeden pomeranc pro ovladani tiskarny, jeden pro audio a na dalsim vyvijim pro Energomonitor, takze bootovat je vsechny pres sit by se mi libilo.

Mam rozjety sitovy pulseaudio, mam tam mopidy, obcas si z toho pustim radio...

mopidy jsem asi neznal, vidíš to.
Mám v obýváku receiver, ale nepouštím ho, protože má jen FM rádio a tam nehrají, co chci. Vedle mám počítač napojený na NAS s mou oblíbenou muzikou, ale nepouštím ho, protože ovládání je trošku složitější (mythfrontend nebo kodi) a potřebuje zapnout TV, abys viděl, co vybíráš. Možná, že bych si měl sehnat nějakou krabičku, napojit ji k receiveru a udělat ji ovládanou z mobilu, aby se z receiveru linula líbezná muzika dle mého gusta.

Kup si BLE Audio receiver k tvemu receiveru a play z mobilu. Resil jsem presne to same a tohle je funkcni. Volny vstup jiste najdes. Navic muze hrat kazdy (rozumej kdo si pripoji svuj mobil / tablet / ntb) dle sveho gusta...

Ale na mobilu ta muzika není. Navíc mobil často vydává zvuky, které nechci v receiveru slyšet (většinu dne a noci máme puštěnou chůvičku přes mobil).

Jasne, ale jde prehrat tim mobilem z mista kde je - tj. treba z ty NASky, nebo online. No chuvicku bych tam nepoustel, o tom zadna... :-)

správně bychom měli popadnout třeba ESP32 a BLE Audio receiver postavit - a rovnou s digitálním výstupem, ať nedochází k žádné zbytečné konverzi :-)

Nebo jestli mas link na Espressif tak muzes pozadat aby ti poslali demo tohohle dev boardu: https://www.espressif.com/en/media_overview/news/espressif-systems-releases-new-audio-solutions

proti $1.70 se těžko bojuje...

Nevidím smysl v tom, že si postavím nějaké zařízení zaměřené čistě na audio (pro kvalitní poslech), které pojede na BT ale nebude podporovat aptX/aptX-HD/LDAC apod.
U mobilů to neřeším, ale zde bych to určitě chtěl.

Jsem cekal kdo se ozve. Na poslouchani MP3 / Mixclour / streamu / radia je to uplne v pohode. Za $2 bych to vazne neresil. Schvalne si nekdy zkuste toto: http://mp3ornot.com/

Jak píšu, na mobilu tohle fakt neřeším, ale na domácím AV zařízení ano. Argument 2$ neberu. To jsem si nemusel kupovat AVR, sloupové repro apod. Není to vůbec nic extra (cca 15 kKč), ale proč to zbytečně mršit zařízením za 2$? Na zvuku to poznat jde. Nepoznám sice FLAC proti MP3 320 kbps, nejsem netopýr/HiFista/audiofil, ale MP3 128 kbps proti MP3 320 kbps už ano.
This entry was edited (3 months ago)

No to nemusel, kdyz prehravas MP3 (jako vsichni). Už ano? Zkus si ten test. (doporucuju kvalitni sluchatka) Proc to mrsit - no protoze uz to zmrseny je - ja to vnimam opacne, pokud posloucham mp3 a neslysim rozdil mezi 128k a 320k (precejen ucho uz neni nejmladsi) tak asi nema cenu resit aptX-HD, ale vpohode staci standardni A2DP za $2. Zadny slysitelny rozdil - 15kKc / $2. (taky mam kvalitni Yamahu a rucne vyrabene CZ repro Agyo)

Taky jsem neodolal :) Jinak z Mopidy vychazi taky Pi MusicBox, kdyby nekdo hledal. http://www.pimusicbox.com/