Skip to main content

 

Alpine @ *Pi


Dneska vyšla nová verze Alpine Linuxu, která má nově podporu i pro ARMv7. Jsem nejvíc rád za Armbian, ale přiznejme si, že je to někdy až moc tlustý systém na malé počítače typu Orange Pi. Proto bych rád zkusil i něco tenčího, něco bez systemd (že, @Miroslav Prýmek ), ideálně něco, co běží jen v RAM - protože potom se to nemá jak pokazit!

Nejsem první s takovým nápadem (jako obvykle, Cimrmane!), takže si sem odložím linky na dobu, kdy na to budu mít čas. Pokud to někoho inspiruje, může mě předběhnout a pak se pochlubit:

https://wiki.alpinelinux.org/wiki/DIY_Fully_working_Alpine_Linux_for_Allwinner_and_Other_ARM_SOCs

https://github.com/atlury/Alpine-Linux-Allwinner-H3-Distro

Mimochodem, toto vypadá jako český Arch Linux pro Orange Pi:
https://blog.brichacek.net/arch-linux-on-orange-pi-zero/
 
Jak píšu, na mobilu tohle fakt neřeším, ale na domácím AV zařízení ano. Argument 2$ neberu. To jsem si nemusel kupovat AVR, sloupové repro apod. Není to vůbec nic extra (cca 15 kKč), ale proč to zbytečně mršit zařízením za 2$? Na zvuku to poznat jde. Nepoznám sice FLAC proti MP3 320 kbps, nejsem netopýr/HiFista/audiofil, ale MP3 128 kbps proti MP3 320 kbps už ano.
This entry was edited (1 year ago)
 
No to nemusel, kdyz prehravas MP3 (jako vsichni). Už ano? Zkus si ten test. (doporucuju kvalitni sluchatka) Proc to mrsit - no protoze uz to zmrseny je - ja to vnimam opacne, pokud posloucham mp3 a neslysim rozdil mezi 128k a 320k (precejen ucho uz neni nejmladsi) tak asi nema cenu resit aptX-HD, ale vpohode staci standardni A2DP za $2. Zadny slysitelny rozdil - 15kKc / $2. (taky mam kvalitni Yamahu a rucne vyrabene CZ repro Agyo)

 

OneWireHub fix


 
A jak dopadla ta čidla z TME?
 
dobrá otázka. Vypadají funkčně, ale mají pekelně zajímavé sériové číslo (posledních pět cifer je "0"). Skoro jakoby někdo resetl mašinu, která ta sériová čísla generuje ;-)

 

Regulace teploty mikropáječky


 
ty máš doma úplně super vybavení!! :-)
 
Zas tak moc ne. Spíš bych bral víc umět to co umíte vy, co to tady ( i na G+ ) vedete. S ohledem na příspěvky produktů a podobně.

 

Filesystémy pro MCU


Občas mám chuť doplnit do některého projektu nějakou paměť s filesystémem, abych tam měl soubory. Znám SPIFFS a FAT atd., ale teď jsem našel informaci o LittleFS, který jsem neznal, tak ho sem položím. Jo a v diskusi pod článkem jsou odkazy na další dva nebo tři mně neznámé FS. Velmi zajímavé!

 

WiFi LEDový displej získává reálné obrysy


Jsem se ještě nepochlubil: loni v říjnu jsem na OpenAltu předváděl vizi WiFi LEDového informačního displeje, který jsem později popsal i na blogu zde:
joysfera.blogspot.com/2018/12/….

Od té doby ticho, ale tvrdě jsem makal na krabičce, vytiskl kilogramy plastu nazmar, a už to konečně začíná získávat reálné obrysy! Díky tisku na zrnitou podložku od Josefa Průši to vypadá zatraceně sexy! (což uvidíte, až to nafotím na světle). photos.app.goo.gl/6eoD2BkLq4eX… @elektrotechnika
This entry was edited (1 year ago)
 
Tady je poslední info od Průši, co jsem zaznamenal.

https://josefprusa.cz/tiskove-platy-s-praskovym-pei-prusament-slic3r-nastavitelne-podpory/

Asi to půjde "položit" i na jinou tiskárnu, nicméně na i3 se to přichytává magnety. Já mám jen tu hladkou, protože dodání s podložky práškovým pei bylo delší a nechtěl jsem čekat :-). Docela rád bych si ji přikoupil, ale to zatím volný prodej v eshopu v nedohlednu. Jedině s novou tiskárnou.
 
@Michal Paseka je to jak píše @Jiří Blažek , ale počkejte na odpoledne, nafotím to na světle a nebudete chápat... Původně jsem tu podložku podceňoval, ale teď jsem se s ní naučil tisknout a ten výsledek je naprosto famózní. Na pohledové věci je to v porovnání s hladkou "nebe a dudy" - fakt úplně profi vzhled.

 

DS18B20 fake counterfeit waterproof shit


This entry was edited (1 year ago)
 
Protože se nenechávám spamovat notifikacemi na e-mail, ale chci využít notifikace na webu, u těch ikon nahoře. Objeví se za 1/2 hodiny a stejně nereflektují to, co jsem už četl.
 
nahlásíme jako bug a bude. Jen to musím zase přesně zdokumentovat...

 

suchou rýži kvůli CJMCU-9833


V Číně bude nějaký chudák až do Velikonoc jíst jen suchou rýži, protože mi omylem poslal CJMCU-9833 - sine wave square wave triangle generator.
Pokud to nebude chtít vrátit, tak to budu na nejbližším setkání s vámi rozdávat, protože co já s tím?
 
Můžeš si postavit hezkej signální generátor. 😁
 
nevidím pro signální generátor použití. Ale v noci jsem přemýšlel, že bych tím dokázal udělat něco jako generátor čistých tónů, DTMF, nebo by tím šlo zahrát písničku, díky té sinusovce. Ale zas na co? DTMF asi už není v praxi na nic.

 

Nejmocnější síla Vesmíru


Jen jsem chtěl zdokumentovat jakou sílu má mé slovo: včera ve 23 hodin jsem sem napsal, že (cituji) "už mi doma dlouho žádné Arduino s Wiznet W5100 nevytuhlo".
Dnes v 11:39 přestalo odpovídat Arduino v hlavním termostatu. Na ping reaguje (ale ten se odehrává na HW úrovni), ale telnet na port 80 už neudělá nic...

To znamená, že mě tu už sleduje i Zákon schválnosti, ta nejmocnější Síla vůbec. To už Google+ můžou opravdu vypnout, už tam nikdo nezůstal :-)))
 

 

Smrt Huawei!!


 
Já jsem takhle vytuhl po flashnutí SONOFFů (firm. tasmota). Při přihlášení na wifimanager načtení IP, pak hláška není připojení k internetu (logicky) a okamžité odpojení od wifi bez možnosti stihnout otevřít stránku. Musel jsem to udělat z noťasu - tam bez problémů. Mobil Xiaomi Redmi 4X.
 
podle mě do těch captive portálů vrtají i v různých verzích Androidu. Ještě i na tom Huawei mi to 100% šlapalo v Androidu 7, ale od verze 8 se výzva pro přihlášení k captive portálu objeví jen jednou za uherský rok - něco tam podělali (nevím, jestli u Google nebo u Huawei, víc osmiček doma nemám). Je to na pytel - tak jednoduchá funkcionalita a není možné ji udělat spolehlivou.
This entry was edited (1 year ago)

 

Arduino 1.8.5 vs 1.8.8


Zkoušel jsem dnes zkompilovat můj pokojový termostat nejnovějším ArduinoIDE, o kterém jsem tu nedávno psal, že má nové Ethernet knihovny.

Takže: s v1.8.8 zabírá kód termostatu 32632 bajtů, a potřebuje 1351 bajtů RAM.
S v1.8.5 zabírá kód o 2220 bajtů méně a potřebuje o 80 bajtů méně RAM.

Rozdíl je to zásadní, uvážíme-li, že v Arduinu mám k dispozici jen 31744 bajtů. Když zkompiluju verzí 1.8.5, budu mít ještě 1332 bajtů na další programový kód. Když zkompiluju verzí 1.8.8, nevejde se to do Flash paměti o skoro 900 bajtů, což nejspíš nepůjde ani zoptimalizovat (čti někde ubrat)...
 
Jo, jasně, blbě jsem to automaticky napsal jako sec. 😁
 
Tak za 1/2 roku uvidíme 😁. Ale náhoda je ...

 

Espressif tlačítko


 
Nadneseně jsem tím mířil k tomu že bez převodu na nějaký mechanický kontakt můžeš mít opravdovou vodotěsnost, ne určitý stupeň voděodolnosti.
 
Aha to jsem ten účel jazýčkového kontaktu pochopil špatně.

 

Seek Thermal Compact - první dojmy


This entry was edited (1 year ago)
 
Ty něco piješ? Nebo nějaké nachlazení? :D
 
Moc hezký, asi před týdnem jsem ji objednal do práce. Tu nejdražší za 13000. Ale vybrali si ji sami a zatím prý ok. Nemají ji na měření teploty, ale spíš na koukání jak chladne výrobek, orientačně. A to bude asi lepší než bezdotykový teploměr co měli teď.

 

Superpowers MEGA2560


This entry was edited (1 year ago)
 
No tak použij převodník logických úrovní i s regulátorem napětí pro ten BMP085. Anebo provozuj tu MEGA desku na 3,6 V.

 

Revolut?


 
Nevím, jaký je v tom rozdíl oproti GPay, ale osobně jsem AirBank NFC ani neaktivoval a místo toho jsem zašel do mBank pro kreditku. Spokojenost...
 
Rozdíl je v tom když platíš.
GPay - do 500kc stačí rozsvícený display ( to snad i AirBank)
Nad 500 - GPay odemknes mobil, zaplatíš a jdeš. AirBank - odemknes, přiložiš k terminálu, na mobilu vyťukáš přihlášení/potvrzení pro AirBank appku, znovu přiložíš k terminálu, konečně zaplaceno tak odchazíš.

O mBank jsem přemýšlel taky ale druhej účet je zbytečný pro mě ( byť zadarmo ). A přecházet jinam se mi nechce neboť jinak jsem u Air zcela spokojen . Díky onomu spojení s Monetou se snad vyřeší i tohle.

 
Nevidel jste nahodou nekdo "chytre" spinace at uz wifi/433? Znamy shani do bytu, ale jelikoz maji v domacnosti i dedecka a babicku, tak chce klasicke hw vypinace, ne dotykove, coz vylouci snad vse co je momentalne na trhu:)
 
K čemupak je asi tolik místa uprostřed? Žeby na dotykový sensor do dvoupin konektoru?

 

Jak nahradit Arduino komunitu z G+


Dívám se ještě na G+, co by mi tak mohlo chybět, a vidím, že jsem byl v nějaké Arduino komunitě, kde kromě brutálního spamu občas probleskly odkazy na užitečné nebo zajímavé projekty. Ale ony byly všechny jen přebírané z webu, takže stačí občas chodit na https://create.arduino.cc/ - zřejmě do "Arduino Project Hub".

@Elektrotechnika a Bastleni
 
Já se dívám zde, jde to tam filtrovat podle platforem atd. a vypadá to, že ty z Arduino tam jsou také:
www.hackster.io/arduino?ref=to… www.hackster.io/arduino?ref=to…
blog.hackster.io/tagged/arduin… blog.hackster.io/tagged/arduin… (RSS medium.com/feed/hacksters-blog… medium.com/feed/hacksters-blog… )
This entry was edited (1 year ago)
 
Evidentně blbne editování komentářů. Vypadá to, jako by prošla jen první změna a další už pak neproběhnou. Včera jsem psal komentář a po prvním uložení vypadal takto: https://screenpresso.com/=L7T9g
Pak jsem tam jen něco opravoval a znovu uložil, jenže jsem si nevšiml, že z URL adresy, které jsem neměl v TAGu URL, zduplikoval a ten tag ke každé URL přidal. Tak vzniklo to, co je výše. Tak jsem to chtěl opravit, ale už se mi to nedaří. Udělám změnu, uložím to, vidím to po uložení OK, ale po prvním refresh stránky je tam opět stará verze nerdica.net/images/smiley-unde…
Včera jsem to dával za vinu cache, ale ani dnes se to neprojevilo, zkoušel jsem to několikrát.
Už jsem si toho všiml dříve.
This entry was edited (1 year ago)

 
Koukám, že je stále jen verze s micro USB konektorem, ten nemám na telefonu snad už 3 roky :-(

 

Arduino IDE 1.8.8


Upgraduju si právě Arduino IDE z 1.8.5 na 1.8.8 a tak ze zvědavosti porovnávám soubory a pozoruju rozdíly. Kromě přechodu z GCC 4.9.2 na verzi 5.4.0 (na kterou jsem se kvůli (ne)podpoře ATMEGA328PB těšil před 3/4 rokem) jsou zajímavé i změny/opravy v low-level knihovnách Arduina - např. v HardwareSerial nebo ve Wire (I2C). A to ani nemluvím o velkých změnách v Ethernetu, které na první pohled ani nejsem schopen pochopit. Asi se fakt vyplatí držet se poslední verze, přestože to často zase něco někde jinde rozbije :-)
 
mě snad trefí... stačí, když řeknu, že něco nejde, a okamžitě to někdo udělá!!
www.aliexpress.com/item/MEGA25… https://www.aliexpress.com/item/MEGA2560-PRO-EMBED-Micro-USB-Adapter-Development-Board-CH340G-ATMEGA2560-16AU-for-Arduino-ATmega2560-Expansion-Module/32968615346.html
This entry was edited (1 year ago)
 
Mě by se spíše líbila malá deska přímo s ATMEGA2560 s integrovaným W5500 a PoE. Něco takového, ale menší a ne za takovou šílenou cenu: https://www.sparkfun.com/products/11229

 

Espressif dáreček


Dneska večer se bude rozbalovat nějaké překvapení... :-)
 
Bude online prenos?
 
Jo po pulnoci, tak to uz taky budu spat... Skoda.

 

DS18B20 disassembly failure


Zkoušel jsem rozdělat dvě "vodotěsná" čidla z Číny, abych zjistil, co je v nich ve skutečnosti za senzory. Bohužel se mi je nedaří rozdělat po dobrém - senzory jsou do trubičky vlepené tak silně, že ...
 
Když to nejde ven dírou, tak možná vzít Dremel a dostat se k čidlu císařským řezem z boku?