Skip to main content


Stále tisknu stencily jako blázen


jsem tak potichu, protože trávím moře času bojem s větrnými mlýny. Jak psal Honza pod minulým příspěvkem, holt tu (slepou) cestu musím prošlápnout, a jak se nerad vzdávám, tak s tím pořád bojuju. Jak vidíte, TQFP32 jsem na 0,4 trysce chytře předělal na úzký chlíveček společný pro všechny nožičky, a teďka se snažím přesvědčit pájku/pastu, aby se po nahřátí pěkně slušně rozdělila a přelila jen na nožičky a neslepovala je.

Skoro by to možná i fungovalo, kdyby v té pastě bylo víc tavidla, se mi zdá...

https://photos.app.goo.gl/EQuaaVGAnJiLT1Kk7

Já když koupil tu drahou QuickChip pastu tak to bylo nebe a dudy ( bez přidávání čehokoliv ) oproti té čínské ( a to i s přidaným fluxem ).

Ale nezkoušel jsem se žádným stencil/šablonou a určitě ne na nějakém QFN pouzdře.
Bylo to opravdu pocitové porovnání na stejném PCB co jsem měl doma navíc.

přiznám se, že taky podezřívám pastu, protože mám na každé desce několik mnoho kuliček cínu, které musím ručně sbírat. A hádej, kde jsem ty vyprskané kuličky viděl první... ano, u tebe ve videu špatné pasty.
Takže mě asi čeká QuickChip pasta, zdá se... Tady s touto vysoce kvalitní už nevím, jak dál: https://www.neven.cz/kategorie/dum-a-hobby/ruzne/vysoce-kvalitni-sn63pb37-olovena-pajeci-pasta-s-dlouhou-trvanlivosti/

a tak už vím kdo testnul čínskou pastu z e-shopu neven .
Já si koupil jen tu špulku cínu. @Petr Stehlík zde: https://avdweb.nl/tech-tips/solder-paste-dispenser se píše,že na polské pasty můžeš otestovat pastu smícháním s Topnik gel nebo Topnik RF800 .
To bude asi taky nějaký polský vtípek.

Nejspíš to vtípek bude, protože ten RF800 jsem na zkoušku koupil a to je naprosto příšerné tavidlo. Tedy v porovnání s AMTECH, QuickChip, Kester fluxy.
A když se přidá k pastě tak to prskání je ještě horší. Tedy konrkétně k té čínské Mechanic. Třeba to s jinou funguje dobře. Nebo v peci či nižší teplotě.

Bohužel už nevyzkouším, pasta letěla do nebezpečného odpadu :( . Je totiž dost možné že jsem nedělal vše jak bych měl.

Vzal jsem to díky videu od SDG Electronic kde nějaký měl jiný od stejného výrobce. Bohužel jiný.

tak to nas*re:-/ Já na to moje ruční šmudlání používám jenom https://www.hadex.cz/p018a-pajeci-kapalina-perfekt-30mlpro-mekke-pajeni/ a olovnatý cín .To by se Vám do pece nehodilo ;-):-D

Nenech se zmást. Já nepatřím k těm profíkům co dělají věci v peci. Já k tomu jen teď trochu víc čuchnul protože jisté pouzdra se ručně sice dají ale pasta je jednodušší prostě.
Pasta je samozřejmě hezky olověná ( 63/37 ), stejně jako cín co běžně používám.

Mimochodem, u těch tekutých tavidel mám problém že se moc rychle odpaří / znehodnotí. Ty gelové vydrží déle, zbytečně nikam daleko netečou ani po ohřátí.

jj,jinak ta pájecí "bezoplachová" kapalina "perfekt" je asi jen kalafuna v lihu a pěkně lepí,takže bezoplachová jsem dal do uvozovek . Budu muset taky otestovat něco jinýho,lepšího a gelového,protože nemám s čím srovnávat a takhle budu jen pro smích.

prosímtě připomeň mi, kde's ji koupil - byl jsem automaticky na TME, ale neviděl ji tam.

Mouser - měl jsem tam toho víc ( což i chce protože od 1300kč máš poštu+clo zdarma. Protože USA )
https://cz.mouser.com/ProductDetail/910-TS391AX

Pokud najdu čas, teď před vánocema je to hodně obtížný, zkusil bych s ní zapájet něco menšího. S ručním dávkováním samozřejmě ( dělal jsem to samé předtím s čínskou a tak vzniklo ono video s prskající pastou ).

K těm kuličkám. Měl jsem v ruce takový hezký zesilovač který pár let normálně fungoval. Do ruky se mi dostal jen proto že se měnila anténa a stožár.