Skip to main content


Tisk stencilu nebude jednoduchý


Učím se zapékat plošné spoje v troubě. Na to je potřeba stencil - maska, přes kterou se rozetře pájecí pasta, aby skončila jen tam, kde má (na ploškách pro pájení součástek). Stencil umí vyrobit výrobce plošných spojů, akorát já tu mám samé staré PCB, u kterých jsem si stencil kdysi neobjednal. Napadlo mě využít služby pro tisk stencilu na 3D tiskárně - jednoduše stačí převést Gerber soubor obrysu a masky na STL a vytisknout:

https://solder-stencil.me/

Bohužel, jak vidíte na těchto dvou fotkách, s tryskou o průměru 0,4 mm můžu na tisk stencilu zapomenout :-(

... show more

This entry was edited (5 days ago)

leptat šablonu určitě nebudu - opustil jsem leptání plošných spojů, nebudu se k tomu obloukem vracet. A ten dávkovač z Mexika vypadá pěkně, ale za 4000 Kč je to vražda, a pořád ruční práce. Objednal jsem menší trysku do Průši, pokusím se optimalizovat ty Gerbery pro nanášení pájecí pasty, myslím, že to půjde. Přes víkend zkusím vytisknout jednu šablonu a natřít - tam zas záleží, jestli v jedné 0,2mm vrstvě vůbec vydrží materiál, jestli se nerozpadne na vlákna, jestli nebude hrubý povrch, do kterého by se pasta zanášela, jestli výsledek nebude moc vysoký atd. Dám vědět.

Tak stencil si muzes objednat i dodatecne samotnej, ovsem - pokud se to vubec vyplati resit. Stejne jsou na kazde desce soucastky, ktere se paji rucne. Pokud nedelas serii 50+ kusu tak to asi nema cenu resit, neb ta priprava kolem to zabije. Navic ten stencil je vetsinou stejne spatne. Treba na tom tvem obrazku nahore, ty kridelka usb konektoru pastovat nechces, protoze pak tam ten konektor nedas, navic je treba nekdy napul THT, stejnetak ty plosky pro canon konektor, pcb nemuze lezet, kdyz tam bude ten konektor, pripadne pokud je pcb optimalne tlustej tak, ze pasne presne mezi roztec konektoru, tak az ho tam budes nasouvat tak tu pastu setres (a patrne i neco kolem) nebo obecne velke plosky, treba vetsi mosfet v d2pak pouzdre, nebo jeste hur malej IC v SO8, nebo QFn MLF ale s chladici ploskou zespoda, treba oblibeny TP4056, pokud to napastujes pres neupraveny stencil, je tam proste moc te pasty a vysledek je, ze soucastka potom plave na prostredni bouli z cinu a vyvody se nezapaji -> musis to rucne resit, pripadne je treba myslet na toto uz pri designu PCB a pod IC v miste padu... show moreESP32-S2 a ohlédnutí za OpenAltem 2019


Natočil jsem doma jednak drobné doplnění mé přednášky o zbrusu novém čipu ESP32-S2 od Espressif Systems a druhak ohlédnutí za právě uplynulým víkendem s OpenAlt 2019 konferencí, kde mi nečekaně dali extra prostor a čas, čehož jsme docela kvalitně využili! :-) Kdybych to byl býval tušil, mohl jsem se nachystat a něco jsme si tam mohli spolu naprogramovat nebo předvést. Třeba příště? :-)

https://youtu.be/wmADYj0yoT4

Mimochodem, jestli jste někdo tady z Nerdicy byli osobně na OpenAltu nebo dokonce na mé přednášce a nepozdravili jste se se mnou, tak mě to mrzí, protože se tam vždycky těším, koho nového potkám a poznám a něco se od něj dozvím a naučím :-)
videa

OpenAlt reshared this.

Ahoj, letos mi to na OpenAlt nevyšlo. Je mi to líto; dost jsem se těšil na tvoji a ještě pár přednášek. Tak snad zase příště ...

Přednáška byla super, jen mě mrzí že jsem nemohl na tu druhou session.

Chtěl jsem se tě ještě zeptat, zda používáš nějaký veřejný framework pro konfiguraci wifi na ESP32 nebo používáš něco svého?

v ESP-IDF jsem před lety použil vlastní řešení, teď v Arduino Core zkouším WiFiManager, akorát je těžké najít nějakou verzi funkční v ESP32... Je to až nečekaně všechno "rozbité". O tom by taky byla pěkná přednáška, ale spíš už pro pokročilé...OpenAlt 2019


Už několik týdnů se pečlivě připravuju na mé vystoupení na OpenAlt 2019 už zítra, v sobotu odpoledne. Vyrobil jsem vlastníma rukama nejméně dvě překvapení, beru ssebou dvě sady plošných spojů na rozdávání, přivezu i nějaké dříve neviděné ESP32 vývojové desky a moduly. A před chvílí jsem dokonce na GitHub nahrál program, který jsem od včerejška speciálně pro OpenAlt vytvořil.

Z přednášek na OpenAltu nebudou video záznamy. Kdo si to chce užít/zažít, musí tam osobně. Já se těším a jedu. Co vy? :-)

oni to pak kluci nějak zvládli na vlastní kamery a dokonce odstreamovat živě, třeba můj syn bral z domu nějaký levný klon akční kamery a na tu v některé místnosti natáčel. Kvalita tomu odpovídá, ale je to rozhodně lepší než nic.