Skip to main content


 

LED Lupo-lampa z Lidlu a kur... kazítko


Koupil jsem si před pár lety velkou LEDovou lampu z Lidlu s obrovskou lupou. Všechno na této lampě je kovové, kromě jediné drobnosti, která drží trn lampy na rohu stolu (vizte fotky). Je to zjevné kazítko, které má za úkol zkrátit životnost jinak skvělé lupo-lampy.

Po několika hodinách modelování v Onshape.com se mi povedlo vytvořit duplikát, a ten pak za 2x5 hodin vytisknout - nejdřív bez podpor, to se trošku zhroutil ten vnitřní prostor, takže bílé železo nešlo zasunout, a podruhé s podporami - to se opět nedalo bílé železo zasunout, protože tam tentokrát zavazely podpory.

Nakonec jsem ale většinu podpor zevnitř vyrýpal ven, a lampa zdá se drží. Pokud se někdo chce podívat na model, tak je tady:
... show more

Tady je to vidět opravdu pěkně :-)

je to hrozná páka - když tou lampou o délce ramena 1 metr manipuluju, abych si lupu přiblížil nad pájené místo, tak to musí na ten úchyt působit obrovskou silou... Ale výrobce je buďto blb nebo vychytralý - všecko z kovu, jen to klíčové držátko z plastu...

Přitom by mělo stačit zesílit. Snad to bude u tvého modelu lepší.

tak. Úmyslně jsem ho v první fázi udělal stejně silný jako originál, ale stačí přidat dovnitř více ramen, nebo je zesílit, a je to...

Jsem zvedav, jak to dlouho vydrzi, asi by bylo lepsi to vymyslet jinak, aby pri tisku byly vrstvy vertikalne. Takto hrozi separace vrstev. Dle fotek mne napada jeste prodlouzit sroub, ktery prochazi tou kovovou svorkou tak (na prvni fotce je videt ten ulomeny vnitrek drzaku pod svorkou a skrz ni sroub), aby ten sroub tvoril vlastni jadro trnu, na ktery se "napichne" lampa. Tedy aby dochazelo k lepsimu prenosu sily pri paceni ramenem lampy az na svorku, ktera vse drzi na desce stolu. Nevim jak vypada ten vlastni trn, vychazim z me lampy z IKEA s podobnym resenim, ktere zatim drzi...

o možné separaci vrstev vím, ale tisknout tento tvar jinak moc nešlo. Upřímně řečeno jsem chvíli uvažoval, že to vyrobím celé ze železa, ale pak jsem dal ještě 3D tisku šanci, a bylo to myslím rychlejší, než kdybych něco pižlal a svařoval... 

Další očesaný OS pro embedded zařízení: Yocto Project


Náhodou jsem narazil na další možnost, jak na malých počítačích neprovozovat kompletní GNU/Linux OS, který startuje půl minuty a pak tam běží třicet démonů, které dělají bůhvíco. Jmenuje se Yocto Project a bydlí tady: https://www.yoctoproject.org/

samozřejmě jsem neměl čas ho vyzkoušet, ale popis vypadá dobře. Asi to nebude tak hardcore jako Buildroot ( https://buildroot.org/ ), ale pořád to může být zajímavá možnost.
Landing
#
This entry was edited (1 week ago) 

Android Auto podomácku


Mám "nové" auto, a je v něm přes deset let staré multimediální prostředí, tj. úplné třetihory. Dnes jsem náhodou narazil na projekt, který by měl umožnit postavit si moderní prostředí zvané Android Auto, ale pěkně doma z šuplíkového Raspberry Pi: Crankshaft.

Nemám čas to teď zkusit, takže to sem jen linkuju pro vás.
This entry was edited (1 week ago) 

Celková cena vlastnictví automobilu


Nečekaně jsem teď prodal mé auto Ford Focus combi r.v. 2007, které jsem si koupil v létě 2010 v autobazaru jako dovezené z Itálie s najetými 104 tisíci km dle tachometru. Když jsem ho po přesně devíti letech prodával, měl najeto 169 tisíc km. Dal jsem k němu veškeré servisní a jiné doklady, ale ještě předtím mě napadlo ta čísla posčítat, abych viděl, co mě to vlastně stálo. Je to docela zajímavé:

Kupní cena 180 tisíc Kč, prodejní cena 40 tisíc Kč => cena vlastnictví 140 tisíc
Cena běžné údržby (jen olej, filtry, klima, baterie, rozvody, a STK): 60 tisíc
Cena pneu (4x nové protektory ježděné celoročně): 20 tisíc
Cena povinného a ha... show more

Souhlas, vlastnit auto je drahá věc. Doba na sdílení aut ještě asi nějaký čas nebude, byť auto stojí většinu času doma. Při sdílení mohou dělat problém právě i ty špičky ráno a odpoledne/večer, kdy chce jet většina.

Jestli jsi měl jen takové popojížďky, tak se asi nevyplatilo mít havarijko, protože pravděpodobnost, že to při nich výrazněji sešrotuješ není velká. Ale člověk si říká, co kdyby .... To znám a také zaplacené havarijko funguje jako dobrá prevence, že se nic nestane 😁. Já ho platit musím, protože občas použiji auto na služební cestu a je to tím pádem povinně.
Také je obdivuhodné, že se těmi krátkými popojížďkami nekazilo, prot... show more

Takže každý kilometr stál 400k/65k = 6,15 Kč. A cena benzínu je v tom méně než třetina. Proto je úplně zbytečné koukat na cenu benzínu, nedejbože dojíždět ke vzdálené benzínce, kde je o trochu levnější, stejně to nebude o víc než 10 %. Všechny ostatní náklady to bezpečně přebijou. 

MyGica DVB-T2 pořád ještě ne


Z nějakého bláhového důvodu jsem doufal, že v kernelu 5.0 už bude podpora pro mou USB klíčenku s DVB-T2 tunerem. Teď konečně vydali kernel 5.0 pro Ubuntu 18.04, tak jsem ho hbitě nainstaloval, zkusil, a ... opět nic.

https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Geniatech_T230C2
DVB-T

Petře stáhni si FW pro Tesla Proxy T2
https://www.tesla-electronics.eu/tesla-proxy-t2-detail

je to vlastně EVOLVEO Sigma T2 a někdo psal,že tam jsou i ovladače pro linux.
This entry was edited (2 weeks ago)

Screen ze staršího manuálu Tesla Proxy T2:
https://dl.dropbox.com/s/3fih1y9hfber5bw/Project.jpg
i mistr tesař se někdy utne .Já to podle ovladačů tenkrát špatně odhadl na mygica T230C misto T230C2 :-D

a nějaký aktuální kernel jsi nezkoušel? Pokud je to nějaký novější kousek, tak rozdíl půl roku vývoje může hrát velkou roli.

Pro mě je 5.0 nejaktuálnější (na produkčním stroji si nechci nic rozbít instalací ne-repozitářového kernelu). Kdysi jsem právě kvůli tomuto USB testoval Fedoru, kde byl tehdy novější, ale to jsem měl nějaký spare HW, který teď zrovna nemám po ruce.
Vlastně tu mám pár notebooků, ale všechny mají jen 32 bitové CPU - na tom už dneska asi nejnovější distra ani nespustím :-/

#Fedora Kernel Team buildí všechny verze kernelů (někdy i git snapshoty) pro Rawhide: https://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=8
Nemá to žádné vnější závislosti, tak to nainstaluju do všech verzí Fedory. Rebootuju, vyzkouším a pak se vrátím do původního kernelu a ten testovací odinstaluju. Rychlé a bezpečné.
Nevím, jak je to u #Ubuntu, ale věřím, že taky dělají buildy nových kernelů, které jsou někde ke stažení.

díky. Tato USB klíčenka je pěkně stará věc, už to řeším nejméně rok, ale klidně zkusím Fedoru, když jen potřebuju vědět, jestli to tam už přidali. Vlastně by mi stačilo stáhnout zdrojové kódy kernelu, nebo do nich nahlídnout přes nějaký github, nemusím to ani bootovat...


óóóóó právě jsem našel tohle!!
https://patchwork.kernel.org/patch/10997259/