Skip to main content


Poznámka k indexování jednotlivých příspěvků na Nerdica.net


Na Google Plus jsem měl perfektně indexované jednotlivé příspěvky. Stačilo se Google na cokoliv zeptat a většinou pokud jsem o tom někdy psal, hned to našel.

Tady na Nerdica.net to pořád ještě z nějakého důvodu nefunguje. Pokud už Google zaindexuje nějaké klíčové slovo, tak bohužel s URL na hlavní profilovou stránku, kde po kliknutí je stream nových příspěvků, takže ten hledaný se neobjeví. To je pěkně na pytel.

Původně jsem si myslel, že je to chyba/nedokonalost samotného software Friendica, který pohání Nerdica.net (proto jsem i vytvořil bug č. 6042 https://github.com/friendica/friendica/issues/6402), ale teď jsem náhodou něco hledal v DuckDuckGo a našlo mi to spr... show more
This entry was edited (5 months ago)

dopr... Nerdica.net zase zahazuje opravy komentářů, to je smrt! Ta vyhledávací fráze musí být kompletnější, takto: "Petr Stehlík ESP8266 z bláta do louže".GNOME flashback s Compizem = blikání druhého monitoru


Na všech svých počítačích používám už mnoho let operační systém Ubuntu (tedy GNU Linux) a už od verze 12.04 si vracím k normálnímu vzhledu a ovládání pomocí balíčku "gnome-fallback", od 16.04 pak "gnome-flashback". Funguje to i ve verzi Ubuntu 18.04 a je to jediná možnost, jak to používat a nezbláznit se z GNOME 3.

Bohužel už několik let mi zuřivě poblikává druhý monitor, kdykoliv na prvním dělám cokoliv s okny (třeba spustím jakoukoliv aplikaci). Je to nějaká blbá chyba/vlastnost Compizu, protože s Metacity to nedělá, ovšem s Metacity už dnes nefunguje mnoho věcí (asi kvůli absenci OpenGL), takže jsem trpěl s Compizem.

Až dnes se mi asi povedlo najít řešení: v "ccsm" v oddíl... show morechrony na Ubuntu 18.04


Člověk si nainstaluje chrony, aby jeho server poskytoval NTP službu (přesný čas pro klienty v síti), ale ouha - zatracený systemd pustí timesyncd jen proto, aby zablokoval start chrony. Admin nechápe, ručně restartuje chrony, a naráz vše funguje, ale jen do příštího restartu serveru, pak je problém s nefunkčním NTP serverem zpět.

Řešení je ruční:

Make sure both of them are stopped and disabled. You will probably want to mask then as well.

sudo systemctl stop systemd-timesyncd.service
sudo systemctl disable systemd-timesyncd.service

sudo systemctl stop openntpd.service
sudo systemctl disable openntpd.service


You might get away with these two lines but that relies on systemctl give you an error message or warning if there was a problem. This will stop the service after it is disabled.

sudo systemctl disable systemd-timesyncd.service --now
... show moreESP32-BTC


Před pár dny vymyslel @Petr Sramek , že si musíme nakoupit nějaký nový modul ESP32 s LC displejem, protože je na chvilku zlevněný z $15 na $1. Tak jsme si ho všichni koupili, ale než nám přišel (do Zásilkovny :-O), vytáhl jsem ze svého šuplíku marnotratnosti jiný ESP32 modul, taky s displejem (ovšem OLED místo LCD), a začal jsem si hrát.

Jelikož se blíží doba, kdy budu zase nakupovat bitcoin (až vyletí nad $20000), jako první mě napadlo naprogramovat zobrazování jeho aktuální ceny v dolarech. To bylo hotové v okamžiku, takže jsem jen počkal, až přijde nový modul za 23 korun, a program naport... show more
@Petr Sramek ESP32

diaspora nesiri updaty komentarov, takze som to urcite na tomto node necital

naposledy ked som to pozeral tak je na to otvoreny velmi brfadaty ticket a nikto sa nema k tomu aby ho vyriesil. preto nie je na standardnych diaspora nodoch povoleny update postov a/alebo komentarov.

ak by to niekoho zaujimalo tak je to issue 1762 z 2011/08/11 (bez par dni 8 rokov) a feature request z 2014/10.Domeček pro tiskárnu


Dnes jsem si koupil první ASA plast pro 3D tisk. Potřebuju totiž něco na venkovní udělátka, co by vydrželo vlivy počasí, a po posledních zkušenostech v ještě neuveřejněném videu se ukázalo, že PETG to není. ASA je prý takové vylepšené ABS, tak jsem to zkusil objednat a uvidím.

Ovšem dočetl jsem se, že ASA při tisku dost smrdí. To doma nechci. A zároveň jsem byl včera v UniHobby (takové české OBI/Baumaxx/...) a jak jsem tam tak brouzdal, padl mi do oka dětský domeček. No a dnes mě to napadlo: koupím "dětem" dětský domeček, postavím jim ho někde v rohu zahrady, a pak do něj vždycky odnesu tiskárnu, když budu tisknout z nějakého smradlavého plastu - ať si to hezky smrdí venku. Geniální? Ještě nevím...... show more
This entry was edited (5 months ago)

Mimochodem, zdá se, že Nerdica zase ukazuje svou stinnou stránku - svůj původně včerejší příspěvek jsem pozdě večer doplnil o odstavec "proč ne ABS" - a teď tam ten odstavec není. Grrr!

Teď jsem ještě dohledával, jestli si dobře pamatuji, ale ASA by mělo mít navíc oproti ABS nejen menší smrštivost a 10 x vyšší odolnost proti UV záření, ale i právě zanedbatelný zápach. Teď už jen ověřit na vlastní kůži. Mám tu černý od Devil Design.

koupil jsem hnědý od Devil Design, takže stačí, co zjistíš ty, u mě to bude platit taky :-) Až na absenci boxu, to jsem chtěl ošidit tím tiskem někde mimo dům :-)Jak moc je zelený switch úsporný?


Je lepší vzít někde zadarmo vyřazený starší ethernetový switch, nebo je ve výsledku levnější koupit nový, moderní, rádoby úsporný switch? Zajímalo mě to, a tak jsem to změřil a natočil při tom mé první FullHD video (to jen abyste se nedivili, proč se to chvílemi seká :-)
https://youtu.be/-TSzWATsgRc