Skip to main content


Alpine @ *Pi


Dneska vyšla nová verze Alpine Linuxu, která má nově podporu i pro ARMv7. Jsem nejvíc rád za Armbian, ale přiznejme si, že je to někdy až moc tlustý systém na malé počítače typu Orange Pi. Proto bych rád zkusil i něco tenčího, něco bez systemd (že, @Miroslav Prýmek ), ideálně něco, co běží jen v RAM - protože potom se to nemá jak pokazit!

Nejsem první s takovým nápadem (jako obvykle, Cimrmane!), takže si sem odložím linky na dobu, kdy na to budu mít čas. Pokud to někoho inspiruje, může mě předběhnout a pak se pochlubit:

https://wiki.alpinelinux.org/wiki/DIY_Fully_working_Alpine_Linux_for_Allwinner_and_Other_ARM_SOCs

https://github.com/atlury/Alpine-Linux-Allwinner-H3-Distro

Mimochodem, toto vypadá jako český Arch Linux pro Orange Pi:
https://blog.brichacek.net/arch-linux-on-orange-pi-zero/
@Miroslav Prýmek OrangePi SBC

Jak píšu, na mobilu tohle fakt neřeším, ale na domácím AV zařízení ano. Argument 2$ neberu. To jsem si nemusel kupovat AVR, sloupové repro apod. Není to vůbec nic extra (cca 15 kKč), ale proč to zbytečně mršit zařízením za 2$? Na zvuku to poznat jde. Nepoznám sice FLAC proti MP3 320 kbps, nejsem netopýr/HiFista/audiofil, ale MP3 128 kbps proti MP3 320 kbps už ano.
This entry was edited (10 months ago)

No to nemusel, kdyz prehravas MP3 (jako vsichni). Už ano? Zkus si ten test. (doporucuju kvalitni sluchatka) Proc to mrsit - no protoze uz to zmrseny je - ja to vnimam opacne, pokud posloucham mp3 a neslysim rozdil mezi 128k a 320k (precejen ucho uz neni nejmladsi) tak asi nema cenu resit aptX-HD, ale vpohode staci standardni A2DP za $2. Zadny slysitelny rozdil - 15kKc / $2. (taky mam kvalitni Yamahu a rucne vyrabene CZ repro Agyo)OneWireHub fix


Až mě zas někdy uvidíte s vytrhanými vlasy, anebo vám moje rodina řekne, že mě celé víkendy nevidí, tak to je proto, že debuguju zatrápené cizí knihovny, které kolidují s čínskými posranými kopiemi DS18B20. Občas mám ale po několika non-stop dnech a nocích ležení v kódu a čtení logických analýz i nějaké výsledky: ... show more

@Petr Stehlík a ako ti funguje u tých čínskych "klonoch" (tie čo majú vadné parazitné napájanie) rozlíšenie 10 a 11bit pri normálnom externom napájaní (3pin)??
U mňa som si všimol, že tieto dve rozlíšenia nefungujú - nedajú sa zmeniť. Pri znovunačítaní rozlíšenia je tam buď 9bit alebo 12bit. U "normálnom" DS18B20 (funkčné parazitné napájanie) to funguje nádherne.
Na otestovanie som vtedy použil bežný príklad z Arduino IDE s 10ks DS18B20 zapojených samostatne alebo i po 2-5ks na zbernici s externým napájaním. Máš nejaké skúsenosti i s takýmto prípadom?
Prípadne viete mi toto niekto tu z vás prítomných otestovať/preveriť?

hehe, další chyba? Zajímavé. Já ty fejky vyřazuju rovnou, dál je neřeším. Jestli mají 6 nebo 7 chyb už je mi jedno. Mám jich doma stovky, můžu se na nich pověsit...
Horší je, že se mi nedaří sehnat originály za rozumnou cenu. www.neven.cz mi je teď nabídl snad za 199 Kč/kus?

A ty levnější, co neven.cz nabízí, jsou asi čínské kopie,... ale třeba fungují? Už to někdo od nich zkoušel?
Momentálně ještě mám k dispozici 7 čínských, které šlapou. Až dojdou, tak holt budu muset nakoupit za draho.

já jsem zkoušel akorát od santy.cz a pohořel jsem moc. Od neven.cz to zkoušet nebudu, vlastně už nebudu zkoušet nic, je to IMHO marné.

A jak dopadla ta čidla z TME?

dobrá otázka. Vypadají funkčně, ale mají pekelně zajímavé sériové číslo (posledních pět cifer je "0"). Skoro jakoby někdo resetl mašinu, která ta sériová čísla generuje ;-)Regulace teploty mikropáječky


Kdysi jsem si koupil pájecí stanici W.E.R. 898BD, která má horký vzduch a páječku. Několik let poté jsem pořád ještě pájel páječkou z Lidlu, která nemá skutečnou regulaci teploty hrotu, ale spíš to jen nějak odhaduje. Když to zjistil tuším @Jan Kratochvíl (a možná i někdo jiný), tak na mě velmi naléhal, abych zahodil tu nebezpečnou věc z Lidlu a začal pájet tím 898BD - že to má všechno mnohem lepší - jak regulaci teploty hrotu, tak i bezpečnost celého provedení.

A tak jsem někdy v srpnu 18 začal pájet. Ze začátku mi dělalo zle, že mám pořád nízkou teplotu, že hrot nic netaví, ale nakonec jsem si zvykl na to, že mus... show more

ty máš doma úplně super vybavení!! :-)

Zas tak moc ne. Spíš bych bral víc umět to co umíte vy, co to tady ( i na G+ ) vedete. S ohledem na příspěvky produktů a podobně.Filesystémy pro MCU


Občas mám chuť doplnit do některého projektu nějakou paměť s filesystémem, abych tam měl soubory. Znám SPIFFS a FAT atd., ale teď jsem našel informaci o LittleFS, který jsem neznal, tak ho sem položím. Jo a v diskusi pod článkem jsou odkazy na další dva nebo tři mně neznámé FS. Velmi zajímavé!WiFi LEDový displej získává reálné obrysy


Jsem se ještě nepochlubil: loni v říjnu jsem na OpenAltu předváděl vizi WiFi LEDového informačního displeje, který jsem později popsal i na blogu zde:
joysfera.blogspot.com/2018/12/….

Od té doby ticho, ale tvrdě jsem makal na krabičce, vytiskl kilogramy plastu nazmar, a už to konečně začíná získávat reálné obrysy! Díky tisku na zrnitou podložku od Josefa Průši to vypadá zatraceně sexy! (což uvidíte, až to nafotím na světle). photos.app.goo.gl/6eoD2BkLq4eX… @elektrotechnika
This entry was edited (11 months ago)

Jej, mám tam zbytečně dongl navíc, teď to vidím.

Nebylo by nějaký info o té podložce? Dá se někde sehnat i k jiný tiskárně než MKx? díky

Tady je poslední info od Průši, co jsem zaznamenal.

https://josefprusa.cz/tiskove-platy-s-praskovym-pei-prusament-slic3r-nastavitelne-podpory/

Asi to půjde "položit" i na jinou tiskárnu, nicméně na i3 se to přichytává magnety. Já mám jen tu hladkou, protože dodání s podložky práškovým pei bylo delší a nechtěl jsem čekat :-). Docela rád bych si ji přikoupil, ale to zatím volný prodej v eshopu v nedohlednu. Jedině s novou tiskárnou.

@Michal Paseka je to jak píše @Jiří Blažek , ale počkejte na odpoledne, nafotím to na světle a nebudete chápat... Původně jsem tu podložku podceňoval, ale teď jsem se s ní naučil tisknout a ten výsledek je naprosto famózní. Na pohledové věci je to v porovnání s hladkou "nebe a dudy" - fakt úplně profi vzhled.DS18B20 fake counterfeit waterproof shit


Asi si pamatujete moje anabáze s "vodotěsnými" čidly teploty DS18B20 na kabelu - na G+ jsem to loni docela rozmazával. Long story short - je nadlidsky obtížné koupit funkční čidla v tomto provedení, protože se zdá, že Číňan opravdu ovládl výrobu napodobeniny DS18B20 takovým způsobem, že to laik nepozná a navíc tím zaplavil místní trh, takže výrobci "vodotěsných" čidel je začali (ty napodobeniny) používat místo originálů od Maxim Integrated (dříve Dallas Semiconductor).

Začal jsem proto nedávno s novou taktikou: obepisuji prodejce na AliExpressu ještě před objednávkou s dotazem, jestli používají originální a 100% funkční čidla - že jestli ano, tak jich nakoupím tuny, ale jestli pak nebudou fungovat, tak jim to hodím na hlavu a p... show more
This entry was edited (11 months ago)

Protože se nenechávám spamovat notifikacemi na e-mail, ale chci využít notifikace na webu, u těch ikon nahoře. Objeví se za 1/2 hodiny a stejně nereflektují to, co jsem už četl.

nahlásíme jako bug a bude. Jen to musím zase přesně zdokumentovat...suchou rýži kvůli CJMCU-9833


V Číně bude nějaký chudák až do Velikonoc jíst jen suchou rýži, protože mi omylem poslal CJMCU-9833 - sine wave square wave triangle generator.
Pokud to nebude chtít vrátit, tak to budu na nejbližším setkání s vámi rozdávat, protože co já s tím?

Můžeš si postavit hezkej signální generátor. 😁

nevidím pro signální generátor použití. Ale v noci jsem přemýšlel, že bych tím dokázal udělat něco jako generátor čistých tónů, DTMF, nebo by tím šlo zahrát písničku, díky té sinusovce. Ale zas na co? DTMF asi už není v praxi na nic.Nejmocnější síla Vesmíru


Jen jsem chtěl zdokumentovat jakou sílu má mé slovo: včera ve 23 hodin jsem sem napsal, že (cituji) "už mi doma dlouho žádné Arduino s Wiznet W5100 nevytuhlo".
Dnes v 11:39 přestalo odpovídat Arduino v hlavním termostatu. Na ping reaguje (ale ten se odehrává na HW úrovni), ale telnet na port 80 už neudělá nic...

To znamená, že mě tu už sleduje i Zákon schválnosti, ta nejmocnější Síla vůbec. To už Google+ můžou opravdu vypnout, už tam nikdo nezůstal :-)))

Zátuhy mi nastávaly už třeba po 4 dnech běhu, někdy to vydrželo i měsíc. Ale komunikace jsem tam měl spousty. Když jsem po zátuzích terminálem vyčítal z arduina stav socketů, byly všechny zabrané. Proto jsem udělal pokus výměny W5100 za W5200, ale tam to dopadlo stejně - po čase bylo místo čtyřech všech osm socketů také beznadějně "vyprodaných". Z toho stavu pomohl jedině až hw restart, nebo sw restart ethernetu. Pak jsem zkoušel vypnout toho http klienta, kterým jsem odesílal data ven do DB a výrazně se to zlepšilo. Ale neustalo. Tak jsem vypnul http server a nechal klienta. Také nepomohlo. Až když jsem vypnul vše a nechal jen Blynk komunikaci, tak nastal klid. Od té doby Blynkem načítám a posílám vše. Pořád to tak vypadá na chybnou práci s http... show moreSmrt Huawei!!


Ladím WiFi displej, kód píšu v C, používám WiFiManager. Když zkompiluju oproti starší verzi Arduino core (2.4.1), vše jede. Když oproti 2.5.0-beta2, tuhé. Ladím dlouho, zkouším postupně upgradovat WiFiManager na -hotfixes a nakonec i na -development (kde je VŠECHNO přepsáno). Pořád stejně tuhé - přihlásím se na mobilu Huawei P10 Lite na ESP AP, přidělí mi 192.168.4.2, tak ručně spustím prohlížeč, napíšu do něj jak otrok 192.168.4.1, a stránka se nenačte.
Celé hodiny všechno možné zkouším, pořád nic.
A pak mě to napadne - vytáhnu starý nejlepší mobil Nexus 5 a naráz všechno funguje, nemusím ani opisovat IP adresu, okamžitě se to samo všechno udělá!

Huawei do pekla!!!

I když...... show more

Tak anonymni rezim - na testovani vzdycky. Dokonce se mne na to ptali onehda na supportu Aliexpressu, jestli jsem to zkousel v anonymnim rezimu, kdyz jsem resil, ze mi nejde platit kartou.

Já jsem takhle vytuhl po flashnutí SONOFFů (firm. tasmota). Při přihlášení na wifimanager načtení IP, pak hláška není připojení k internetu (logicky) a okamžité odpojení od wifi bez možnosti stihnout otevřít stránku. Musel jsem to udělat z noťasu - tam bez problémů. Mobil Xiaomi Redmi 4X.

podle mě do těch captive portálů vrtají i v různých verzích Androidu. Ještě i na tom Huawei mi to 100% šlapalo v Androidu 7, ale od verze 8 se výzva pro přihlášení k captive portálu objeví jen jednou za uherský rok - něco tam podělali (nevím, jestli u Google nebo u Huawei, víc osmiček doma nemám). Je to na pytel - tak jednoduchá funkcionalita a není možné ji udělat spolehlivou.
This entry was edited (11 months ago)Arduino 1.8.5 vs 1.8.8


Zkoušel jsem dnes zkompilovat můj pokojový termostat nejnovějším ArduinoIDE, o kterém jsem tu nedávno psal, že má nové Ethernet knihovny.

Takže: s v1.8.8 zabírá kód termostatu 32632 bajtů, a potřebuje 1351 bajtů RAM.
S v1.8.5 zabírá kód o 2220 bajtů méně a potřebuje o 80 bajtů méně RAM.

Rozdíl je to zásadní, uvážíme-li, že v Arduinu mám k dispozici jen 31744 bajtů. Když zkompiluju verzí 1.8.5, budu mít ještě 1332 bajtů na další programový kód. Když zkompiluju verzí 1.8.8, nevejde se to do Flash paměti o skoro 900 bajtů, což nejspíš nepůjde ani zoptimalizovat (čti někde ubrat)...

Jo, jasně, blbě jsem to automaticky napsal jako sec. 😁

Tak za 1/2 roku uvidíme 😁. Ale náhoda je ...Espressif tlačítko


Dnes mi Espressif poslal dokumentaci k tomu mesh tlačítku, co jsem rozbaloval ve videu na YouTube - je v soukromém git repozitáři, hehe. Z dokumentace se zdá, že se snaží vyvinout chytré žárovky, které už ale na trhu dneska prodává několik subjektů. Ani nevím, jak ty prodávané fungují, jestli na WiFi nebo BT nebo ještě jinak - Espressif to zjevně zkouší na své mesh technologii.

No a to tlačítko je naprogramované a čeká, že s ním budu ovládat jejich chytrou žárovku, kterou nemám. Takže dokud neseženu konektor na ty jemné piny, tak je mi to asi k ničemu. A až to jednou budu schopen naprogramovat, tak z toho můžu udělat nevím co - pořád to asi zůstane 4tlačítkem... Hmm, tak nevím, jak s tím ve světě prorazí.

Jinak v té... show more

Nadneseně jsem tím mířil k tomu že bez převodu na nějaký mechanický kontakt můžeš mít opravdovou vodotěsnost, ne určitý stupeň voděodolnosti.

Aha to jsem ten účel jazýčkového kontaktu pochopil špatně.Seek Thermal Compact - první dojmy


1) Alza mi drze prodala nenápadně otevřené a tedy zřejmě již použité zboží, čehož jsem si v prodejně nevšiml. Skřeti!

2) microUSB konektor na nejlepším telefonu všech dob je orientován tak, že Seek Thermal kamera míří na opačnou stranu, než kamera telefonu, tj. je to nepoužitelné.

3) software Seek Thermal pro Android je šílený, 3/4 položek v "menu" otevřou webovou stránku uvnitř aplikace a aby toho nebylo málo, tak ty stránky trvají na odsouhlasení cookies...

4) neumím ten soft ovládat, musím si o něm něco přečíst.

5) relativní barvy (přepočet teplot na barvy vždy podle nejnižší a nejvyšší teploty v daném záběru) jsou na pendrek, člověk při prohlížení kamerou t... show more
This entry was edited (11 months ago)

Ty něco piješ? Nebo nějaké nachlazení? :D

Moc hezký, asi před týdnem jsem ji objednal do práce. Tu nejdražší za 13000. Ale vybrali si ji sami a zatím prý ok. Nemají ji na měření teploty, ale spíš na koukání jak chladne výrobek, orientačně. A to bude asi lepší než bezdotykový teploměr co měli teď.Superpowers MEGA2560


Musím se přiznat: mám nadpřirozené schopnosti. Kdykoliv řeknu nebo napíšu, že něco nejde udělat, najde se okamžitě někdo, kdo to neví, a udělá to!!

Přes oběd jsme se pod mým příspěvkem o Arduino IDE bavili s @kamilzm , že nemáme rozumný MCU, co by řídil ethernet, měl aspoň trochu paměti, nestál majlant a nebyl velký jako Arduino MEGA2560.

Vyslovil jsem tezi, že by to chtělo nějakou malou destičku tak 3x6 cm s procesorem MEGA1280 tak za 6 dolarů, ale že to nejde udělat. Napsal, odeslal, a pak jen z čiré zvědavosti otevřel AliExpress, a co myslíte - měl jsem ho tam!

Destička s procesorem MEGA2560 (tj. 2x lepším, než jsem ře... show more
This entry was edited (11 months ago)

No tak použij převodník logických úrovní i s regulátorem napětí pro ten BMP085. Anebo provozuj tu MEGA desku na 3,6 V.Revolut?


Jak měl/má @Jan Kratochvíl problém s placením na AliExpressu kartou kvůli diakritice ve jménu a @Antonin Kral mu doporučil Revolut předplacenou/přednabíjecí platební kartu, tak jsem si ji nezávisle už dřív taky pořídil a dnes v noci natočil unboxing video té karty: ... show more

Nevím, jaký je v tom rozdíl oproti GPay, ale osobně jsem AirBank NFC ani neaktivoval a místo toho jsem zašel do mBank pro kreditku. Spokojenost...

Rozdíl je v tom když platíš.
GPay - do 500kc stačí rozsvícený display ( to snad i AirBank)
Nad 500 - GPay odemknes mobil, zaplatíš a jdeš. AirBank - odemknes, přiložiš k terminálu, na mobilu vyťukáš přihlášení/potvrzení pro AirBank appku, znovu přiložíš k terminálu, konečně zaplaceno tak odchazíš.

O mBank jsem přemýšlel taky ale druhej účet je zbytečný pro mě ( byť zadarmo ). A přecházet jinam se mi nechce neboť jinak jsem u Air zcela spokojen . Díky onomu spojení s Monetou se snad vyřeší i tohle.


Nevidel jste nahodou nekdo "chytre" spinace at uz wifi/433? Znamy shani do bytu, ale jelikoz maji v domacnosti i dedecka a babicku, tak chce klasicke hw vypinace, ne dotykove, coz vylouci snad vse co je momentalne na trhu:)

K čemupak je asi tolik místa uprostřed? Žeby na dotykový sensor do dvoupin konektoru?Jak nahradit Arduino komunitu z G+


Dívám se ještě na G+, co by mi tak mohlo chybět, a vidím, že jsem byl v nějaké Arduino komunitě, kde kromě brutálního spamu občas probleskly odkazy na užitečné nebo zajímavé projekty. Ale ony byly všechny jen přebírané z webu, takže stačí občas chodit na https://create.arduino.cc/ - zřejmě do "Arduino Project Hub".

@Elektrotechnika a Bastleni

Já se dívám zde, jde to tam filtrovat podle platforem atd. a vypadá to, že ty z Arduino tam jsou také:
www.hackster.io/arduino?ref=to… www.hackster.io/arduino?ref=to…
blog.hackster.io/tagged/arduin… blog.hackster.io/tagged/arduin… (RSS medium.com/feed/hacksters-blog… medium.com/feed/hacksters-blog… )
This entry was edited (11 months ago)

Evidentně blbne editování komentářů. Vypadá to, jako by prošla jen první změna a další už pak neproběhnou. Včera jsem psal komentář a po prvním uložení vypadal takto: https://screenpresso.com/=L7T9g
Pak jsem tam jen něco opravoval a znovu uložil, jenže jsem si nevšiml, že z URL adresy, které jsem neměl v TAGu URL, zduplikoval a ten tag ke každé URL přidal. Tak vzniklo to, co je výše. Tak jsem to chtěl opravit, ale už se mi to nedaří. Udělám změnu, uložím to, vidím to po uložení OK, ale po prvním refresh stránky je tam opět stará verze nerdica.net/images/smiley-unde…
Včera jsem to dával za vinu cache, ale ani dnes se to neprojevilo, zkoušel jsem to několikrát.
Už jsem si toho všiml dříve.
This entry was edited (11 months ago)


Koukám, že je stále jen verze s micro USB konektorem, ten nemám na telefonu snad už 3 roky :-(Arduino IDE 1.8.8


Upgraduju si právě Arduino IDE z 1.8.5 na 1.8.8 a tak ze zvědavosti porovnávám soubory a pozoruju rozdíly. Kromě přechodu z GCC 4.9.2 na verzi 5.4.0 (na kterou jsem se kvůli (ne)podpoře ATMEGA328PB těšil před 3/4 rokem) jsou zajímavé i změny/opravy v low-level knihovnách Arduina - např. v HardwareSerial nebo ve Wire (I2C). A to ani nemluvím o velkých změnách v Ethernetu, které na první pohled ani nejsem schopen pochopit. Asi se fakt vyplatí držet se poslední verze, přestože to často zase něco někde jinde rozbije :-)

mě snad trefí... stačí, když řeknu, že něco nejde, a okamžitě to někdo udělá!!
www.aliexpress.com/item/MEGA25… https://www.aliexpress.com/item/MEGA2560-PRO-EMBED-Micro-USB-Adapter-Development-Board-CH340G-ATMEGA2560-16AU-for-Arduino-ATmega2560-Expansion-Module/32968615346.html
This entry was edited (11 months ago)

Mě by se spíše líbila malá deska přímo s ATMEGA2560 s integrovaným W5500 a PoE. Něco takového, ale menší a ne za takovou šílenou cenu: https://www.sparkfun.com/products/11229Espressif dáreček


Dneska večer se bude rozbalovat nějaké překvapení... :-)

Jo po pulnoci, tak to uz taky budu spat... Skoda.