Skip to main content


 

Raspberry Pi 4B


Okamžitě objednávám, abych to mohl pro vás otestovat a nahlásit, jestli je to už použitelné pro přehrávání videa. Otázkou totiž není, jestli to bude umět HEVC H.265 nebo 4K@60 rozlišení - tohle jsou už potvrzené skutečnosti a je to super. Otázkou stále zůstává, jestli to bude umět HDR, tedy 10bitové barvy... V tom by se totiž Raspberry Pi 4B odlišilo od starých Orange Pi, které uměly 4K a H.265, ale neuměly HDR...

Ondřej Caletka reshared this.

Předem díky za test. Btw v českém DVB-T2 HDR hrozí? IMHO ne. #raspberrypi

v českém DVB-T2 nehrozí vůbec nic, ale na internetech se už běžně povalují HDR verze filmů - někdy už je i problém sehnat neHDR verzi, takže mít funkční přehrávač je docela aktuální/akutní.

Tak vývojáři LibreELEC už půl roku Raspberry Pi 4B testují (nechápu, jak to mohli utajit) a praví, že hardware HDR umí, ale musí se počkat na Intel, než něco přidá do Linux jádra 5.2, a potom se musí počkat na Raspberry Pi, než pojede na kernelu 5.2 (nyní 4.19). Takže nejspíš do podzimu/zimy :-) 

na servřík Intel nebo ARM?


Včera jsem nakoupil veškerý hardware na stavbu serveru s Intel CPU - po letech čekání na rozumně levný ARM minipočítač (ala Něco Pi) a koketování s myšlenkou koupit nějaký ten nabušenější board, kde jsou ale vždycky s něčím problémy, jsem to prostě vzdal a koupil ten Asus N3050T s Intel Atom, co mi doporučil @plesi .

No a okamžitě poté, co jsem to nakoupil, ohlásili nečekané vydání Raspberry Pi 4B, které řeší všechno, co bylo na předchozích Raspberry Pi nedostatečné pro provoz serveru: paměť (nyní až 4 GB), konektivita (nyní USB 3) a hlavně síť (nyní skutečný gigabit). Tedy stále chybí SATA rozhraní, ale disky p... show more
This entry was edited (1 day ago)

Ondřej Caletka reshared this.

Petře...abych se přiznal víc jsem vsázel na to,že pořídíš Odroid N2 a nebo Odroid H2 ;-)

Proč/naco takové drahé věci kupovat? Na server i na hraní je to zbytečně drahé - nejméně dvakrát dražší, než N3050T.

Myslim, ze jsi chybu neudelal, na "home server" se ten ASUS hodi urcite vic. Osobne bych ihned vyhodil ten aktivni chladic, ale to je asi jasne. Taky vidim trochu komplikaci v pouziti NTB pameti, obvykle jsou zbytecne drahe, ale treba mas nejake v supliku, stejne tak pcie sbernice v NTB provedeni, ale nepredpokladam, ze bys do tech slotu neco pripojoval. Dle meho je jakakoliv obyc mini ITX deska pro tento ucel vhodna (MSI H61 - 4xSATA + standardni RAM).

Samozřejmě, že je vše v pořádku, jen to načasování je drtivé. Opravdu jsem, plesi je mi svědkem, roky nad ARM serverem přemýšlel...
Paměti jsem opravdu měl v šuplíku, dneska si domů nesu kejs, brzy natočím video o stavbě nového serveru.

Petře... není potřeba svědectví;-) Myslím,že máš hodně sledujících a podobně smýšlejících pozorovatelů a každý si pamatuje díky tvému "hlasitému přemýšlení"

nějak ten klient pro android "DiCa" neodeslal vše a tak jen připíšu,že Petr všechny své nápady,poznatky,uspěchy ale také i lapálie zveřejňuje a to se mi právě líbí :-)

U toho Asusu se toho větráčku vůbec nebojím a ani ten chladič nebudu měnit. Ta deska moc netopí a opravdu sedí i ta recenze,že ani nevím jak moc bych musel desce naložit aby se vetráček ve výchozím nastavení roztočil. S tou pamětí to nebude až tak složité...i když ten můj šuplík není tak bezedný jak se zdálo,tak inzerátů za pár kaček je dost. 

W5100 sockety zase zase zase!


Tak pro připomenutí: https://nerdica.net/display/a85d7459-205c-dc54-49db-a4d103232299

Dnes je to 29 dní, takže výtuh mě nepřekvapil. Ukazují se dvě velmi důležité věci, tedy padlé naděje:

1) prodloužit delay(X) těsně před client.stop() z 1 ms na 8 ms, jak doporučil @Kamil Zmeškal , ničemu nepomohlo

2) zkompilovat nejnovější knihovny z Arduino 1.8.9 nepomohlo

Dále se mi povedlo lépe než dřív zdokumentovat postup vedoucí k "vytuhnutí" (nejedná se o skutečný výtuh, všechno funguje, viz níže):

1) normálně používám daný web já ze stolního počítače z Google Chrome. Takto to m... show more

Možná by bylo zajímavé dumpnout síťový provoz za pomocí nějakého packet snifferu do souboru a podívat se, např. ve Wiresharku, jak si mezi sebou povídají. Mnohokrát mi to pomohlo. 

Filozofický problém s OTA update SPIFFS


Nedávno jsem se tu radoval, že začínám programovat ESP8266 v ArduinoIDE, tedy s Arduino Core, a s překvapením zjišťuji, že je tam kompletně vyřešeno OTA update včetně filesystému, tedy SPIFFS oddílu.

Prakticky to funguje tak, že si na serveru připravíte obraz programového oddílu, pošlete ho do ESP8266, tam se všechno zařídí tak, aby další boot proběhl z oddílu, kde byl uložen ten nový obraz a tak startujete upgradovaný software. Před tím restartem a tedy spuštěním nové verze softu je vhodné aktualizovat i SPIFFS oddíl obrazem s novými verzemi statických souborů. To je vlastně taky OTA update, jen do jiného oddílu. Arduino Core na to všechno má krásná udělátka, všechno funguje.

ALE! Co když mezitím začne člov... show more 

SDR záchvěv


Vždycky jsem obdivoval borce s SDR = Software Definovaným Rádiem. V podstatě to znamená, že s vhodným SW a univerzálním HW je možné přijímat radiové frekvence od dost dlouhých po fakt krátké vlny, takže třeba poslouchat různé radiomajáky, komunikaci mezi letadly nebo záchranáři a kdo ví co ještě.

Dnes jsem ze zvědavosti popadl jednu z DVB-T USB "klíčenek", co jsem nakoupil kvůli DVB-T2 a pustil na ni v Ubuntu soft z balíčku gqrx-sdr. Vidím teď krásně, co se kolem šustne, od 24 MHz až do 1767 MHz. No jo, ale co s tím? Na CB (27 MHz) je ticho, na 433 MHz je ticho, a jinde nevím, co vysílají. Jo, FM rádio tím samozřejmě poslouchat jde, ale to je nuda.

Pak jsem si stáhl rtl_433 z GitHubu (od merbanana), přeložil, pustil, a teď mi to tu zobraz... show more
SDR
This entry was edited (3 weeks ago)

hele já mám vlastně úplně stejnou zkušenost. Přijímal.jsem.so chvíli Tower z Ruzyně a pak ads-b/acars, ale tak nějak mi to přišlo podobné zbytečné. A SDR dongle je zpátky v šuplíku ;)

ja napr. pouzivam SDR k preposilani ADS-B na flightradar24, je za to business ucet zadarmo. Ale pokud nejsi fanda do letectvi, tak to asi nema smysl :)

https://www.flightradar24.com/build-your-own 

pojistky, startovní čas a vytrhané vlasy


Včera jsem si zase vytrhal spoustu vlasů... Pro můj WiFi teploměr a jeho bezdrátová čidla teď ladím samé low-power věci, takže co nejnižší spotřeba, a běžet po co nejkratší čas, zbytek spát nebo se úplně odpojit od baterie.

Tudíž se mi stalo i to, že jsem vzal můj existující senzor pro měření vysoké teploty pro WiFi teploměr, ve kterém je MCU ATTiny85, a připojil jsem ho krátkým drátkem k mému bezdrátovému čidlu teploty. Jde to tak díky tomu, že moje bezdrátové čidlo teploty na vstupu očekává Dallas DS18B20, a můj senzor vysoké teploty ho zdařile emuluje. Takový šikovný trik, jak nemuset vyrábět bezdrátové čidlo vysoké teploty,... show more
This entry was edited (1 month ago)

...běžel v době, kdy byl oficiálně už bez proudu, strašně podvyživený, ale kvůli nenastavenému BOD jsem to nepoznal...

To znamená, že máš BOD vypnutý? Je to rozumné? Slyšel jsem o hororových historkách jak se při nízkém napětí (bez BOD) koruptila flash a eeprom paměť.

Vypadá to, že ve výchozím stavu (Tiny85 z továrny) je BOD vypnutý. Teď se mi zpětně vybavuje jeden případ, kdy se zjevně koruptila EEPROM při pouhém čtení z ní (aspoň podle symptomů, které mi ten člověk z dálky hlásil). Oh well, člověk se pořád učí...

O tom start-up času jsem taky četl že je lepší tam nechat delší čas kvůli stabilitě. Ale bude se to nejvíce týkat krystalu který je pomalý.
Nějak si nemůžu vybavit kde o tom tak hezky někdo psal, že to bylo srozumitelné i pro mě.

Je to tak, četl jsem stejnou informaci, že krystalu to chvilku trvá. Já teď ponejvíce jezdím na interní oscilátor, tomu snad stačí kratší čas...

Tak dej časem vědět jestli se nevyskytl nějaký zádrhel. 

TODO: CAN car hacking


Jak @Miroslav Prýmek psal, že mu všechno na CANu funguje (kromě auta), tak si sem poznačím dva užitečné odkazy, abych, až jednoho krásného dne budu mít čas, se měl od čeho odpíchnout:

https://hackaday.com/2019/05/09/sniffing-can-to-add-new-features-to-a-modern-car/

https://github.com/autowp/arduino-canhacker
Sniffing CAN To Add New Features To A Modern Car

No zrovna včera jsem z toho byl úplně zoufalej. Sběrnice se chovala zvláštně, zprávy měly citelný zpoždění ("okem" pozorovatelný), kutal jsem na tom celej den. Až k večeru mě napadlo (to už tak bývá...) změřit odpor mezi vodiči sběrnice a až díky tomu jsem zjistil, že nějakej chytrák dal na tenhle modulek

https://www.aliexpress.com/item/SN65HVD230-CAN-Bus-Transceiver-Communication-Module-Thermal-Protection-Slope-Control-for-Arduino/32851150816.html

natvrdo terminační rezistor. Takže pokud je na sběrnici víc než dva nody, je potřeba ho odpájet. Číňan to do popisu samozřejmě nenapíše a našince hned nenapadne, že by někdo udělal... show more 

DS18B20 "z USA"


Mnozí víte, že jsem na začátku roku 19 "objevil" a zdokumentoval některé neduhy falešných a špatně funkčních čínských klonů DS18B20. Z Číny jsem je přestal nakupovat, ale čas od času v zoufalství ještě zkouším kupovat tato čidla na metrovém kabelu v rádoby vodotěsném provedení někde v Česku. Před třemi měsíci jsem pohořel v e-shopu santy.cz, kde jsem pak měl trošku problémy s uznáním reklamace, neboť mi tvrdili takové ty obvyklé řeči "zatím si nikdo nestěžoval" a "namátkově to testujeme a jsou v pořádku". Nakonec jsem je ale přesvědčil, takže dneska díky mně mají v e-shopu tlustý červený nápis NEPODPORUJÍ PARASITE POWER (což je samozřejmě jen j... show more
This entry was edited (1 month ago)

kurnik...u klienta "DICA" (pro systém android) nevidím dlouhý text co jsem zrovna napsal a tak se budu muset přihlašovat přes web https://nerdica.net/ a nebo otestovat něco jiného.

mně k nákupu na neven.cz přesvěčila tato slova na jejich webu: "Neprodáváme šmejd, prodáváme výrobky, které jsme osobně vyzkoušeli a u kterých jsme si jisti, že splní svůj účel a uspokojí zákazníky."

Bohužel nebyla pravdivá, klony DS18B20 jsou příliš děsivé.

http://www.neven.cz/kvalita-a-ceny/ 

Arduino W5100: out of sockets again


Dnes se vracím k mému "oblíbenému" problému: Arduino + ethernet shield Wiznet W5100 se čtyřmi sockety, které jaksi časem dojdou a pak se web server běžící na Arduinu stane nedostupným.

Dobré je, že se mi podařilo zlomit kletbu 30-40 dní: jeden z mých domácích serverů vydržel běžet déle než 6 měsíců! Až dnešní megavýpadek proudu přerušil počítání uptime.

Blbé je, že problém je stále stejný a nějak souvisí s následující kombinací faktorů: web server servíruje stránky s automatickým refreshem (třeba 15sekundovým), přistupuje na něj více klientů přes Chrome a to z mobilních telefonů s Androidem. Například server, co mi běží v koupelně, byl stabiln... show more
This entry was edited (1 month ago) 

Kodi na Orange Pi jede jak z praku!


Mám doma MythTV v provozu už mnoho let (15?). Do nedávna jsem používal miniITX desku s NVIDIA ION jako fan-less přehrávač v obýváku (MythTV frontend). Pak se mi poškodil filesystém na USB flešce, ze které to bootovalo, byl jsem tuze líný ji přeinstalovat, a tak jsem zkusil Kodi na Raspberry Pi. Fungovalo to a tak jsem to používal dál.

Ovšem blíží se DVB-T2 s HEVC, které už Raspberry Pi nepřehraje, takže jsem už tak rok-dva vyhlížel nějakou alternativu. A celou tu dobu se mi tu prášilo na Orange Pi PC Plus (které jsem kdysi předváděl na InstallFestu v Praze s dual bootem Android/Linux). Říkal jsem si, že na to nejspíš nebude Kodi s akcelerovaným přehrávačem v Linuxu (protože tam je zat... show more
HTPC
This entry was edited (2 months ago)

Tak už je doma:-) no nevydržel jsem a mrkl alespoň na BIOS...v šuplíku jsem našel pouze 2GB Kingston KVR1066D3S7/2G . Záludnost je napájecí konektor 7.4 x 5.1mm (zdroje 12V mám pouze s 5.5x2.1mm) Naštěstí jsem si stáhnul manuál z netu ještě před koupí a (mimo jiné) objednal celou sadu konektorů z http://www.neven.cz/kategorie/pocitace-a-kancelar/adaptery-redukce-kabely/sada-10ks-vymennych-napajecich-konektoru-k-notebookum/

(je to ten konektor "J") a mSATA SSD 30GB

http://www.neven.cz/kategorie/pocitace-a-kancelar/pevne-disky/kf1310mcs10-030-30gb-msata-iii-ssd/
no sláva deska žije.

Teď na to nemám čas,ale mám alespoň radost :-D
HDD také nějaké najdu,ale testovaní provedu s menší kapacitou.
První volba padla na FreeNAS,ale to až o víkendu.
Petře...ta deska se ti bude líbit,tak neváhej dokuď se prodává...

ještě poznámka...teď koukám,že kdybych hledal co nejmenší krabici (jen s mSATA,možná i jedno SSD uvnitř) ,tak uchycení desky je stejné jako "Montážní krabice PC Engines pro Alix.1E"
(jednu tu mám z výprodeje pro strýčka příhodu)
https://www.abctech.cz/montazni-krabice-pc-engines-pro-alix-1e_d14515.html

Jen bych musel upravit (vyřezat) zadní část a odvrtat pár děr do vrchní části víka.
(jenže...sem línej a potřebuji více místa ...tak to zůstane jen jako špatný a pracný nápad ) 

Atariáda 2019


Minulý víkend (nebo už předminulý?) jsem byl na pravidelném srazu dospělých dětí v Olomouci. Tady je time lapse video (které jsem ještě neviděl):

https://www.youtube.com/watch?v=GcWbCLRNiiQ&feature=youtu.be

Využil jsem všech 13 hodin, co jsem tam byl, k dokončovacím pracem na "mých" "emulátorech": Atari800 a ARAnyM. Oba dva jsem tam vydal v nových verzích - Atari800 po roce, ARAnyM dokonce snad po pěti letech od posledního vydání.

https://atari800.github.io/
https://aranym.github.io/

Zajímavé je, že organizátoři měli na letošní akci tak rozporuplné reakce návštěvníků (stížnosti na span... show more
Atari

Dokonce Root.cz zveřejnil spoustu fotek. Bohužel mi to už kolikátým rokem časově nevychází, ale pořád jsem někde hodně hluboko Atarista. Vždyť jsem prošel téměř všechny hlavní platformy: 800XE, MegaSTE a Falcon. Bylo to úžasných více než dvacet let od mého pubertálního věku až do nedávné doby. Hodně mi to dalo. A abych nezapomněl: díky za "emulátory"!!!

Rootu jsem je poslal já, znám se s šéfredaktorem. Příště musíš na Atariádu dorazit! 

Osciloskop, µCurrent a základní školení


Potřeboval bych nějaké základní školení práce s osciloskopem. Když ho totiž připojím k µCurrent Gold, tak na obrazovce vidím tento mumraj:
Image/Photo
V tu dobu teče přes µCurrent Gold proud 0,003 mA a na výstupu tak je 0,003 mV (ověřeno více multimetry). Čekal bych tedy na osciloskopu rovnou čáru u 0 mV. Ovšem místo toho mi ukazuje průměrně 22 mV s obrovskou mlhou okolo, lítající od 10 do 30 mV.

Když potom přijde nějaká změna v odběru proudu, vypadá to třeba takto:
Image/Photo

Asi je jasné,... show more

odkaz na kalkulačku nevidím. 400 Hz filtr - co to udělá s obdélníkem o délce 1 ms? Na to budou určitě nějaké simulátory... ale nemám čas, pájím ty nové PCB, co přišly :-)

Ah, dělám opět víc věcí najednou :D . http://sim.okawa-denshi.jp/en/CRtool.php 

ESP32-CAM


Přišla mi dva měsíce objednaná 2Mpix kamera připojená k ESP32. Vzorový projekt je přímo součástí ESP32 core pro Arduino IDE. Velké překvapení: opravdu to funguje. Dokáže streamovat video s rozlišením až 800x600, nebo stahovat fotky v JPG až do plné velikosti snímače, tj. 1600x1200. Je to teda strašně pomalé (jedna fotka za desítky sekund), ale funguje to.

Na desce je kromě ESP32 taky 4 MB RAM (připojené sériově, takže se zoufale pomalým přístupem), slot na mikroSD kartu a blesk (strašně jasně svíticí LEDka).

Další velké překvapení: rozpoznávání obličejů skutečně funguje. Sice se mi to v pracovně nedařilo pořádně rozjet, protože tu mám hroznou tmu, takže kamera reagovala nesmírně pom... show more

Na "chůvičku" by to chtělo ještě streamovat zvuk.

1) noční chůvička nepude, jak klesá světlo, prodlužuje se reakční doba kamery až k nepoužitelnosti
2) místo HW chůvičky spokojeně používám aplikaci "Dormi" pro Android
3) nad přenosem zvuku jsem přemýšlel - dneska frčí nějaké MEMS mikrofony - nemám s nimi zkušenost, možná bych si měl něco pořídit
4) je zajímavé, že Espressif Systems mají pro ESP32 i rozpoznávání řeči až do té míry, že jim funguje "wake-word", ALE mají to jako closed source jen pro komerční využití! Ono je to totiž nějak moc velká věda, protože OSS řešení prakticky nejsou.
This entry was edited (2 months ago) 

Geekcreit® ESP32-CAM WiFi + Bluetooth Camera Module


Dnes konečně (po 62 dnech) dorazil z Banggood objednaný modul ESP32 s kamerkou OV2640: https://www.banggood.com/Geekcreit-ESP32-CAM-WiFi-Bluetooth-Camera-Module-Development-Board-ESP32-With-Camera-Module-OV2640-p-1394679.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Mimochodem, je opět v akci za stejně dobrou cenu jako v lednu.

Hned jsem si ho vzal do práce, abych si s ním pohrál. Bohužel jsem si nevšiml, že to je asi první ESP32 deska na světě bez (mikro)USB konektoru, takže v práci si nepohraju, nemám tu převodník z USB na TTL UART, a vlastně ani vhodný zdroj.

Díky tomu, že to cestovalo přes dva měsíce, se mezitím vyrojilo několik hotových SW řešení, například... show more 

OSH Park neumí PCB? Aneb ztracen bez infrakamery!


Do tří do rána jsem se dnes mořil s takovou smrtí! U OSH Park jsem nedávno znovuobjednal tři kusy PCB, které mi tam vyráběli už několikrát (stačí v historii objednávek kliknout na znovuobjednat, není potřeba nahrávat nic).

Desky přišly, pracně jsem je osadil (SMD 0603, QFN, mizerná práce pod lupou) a pak zapojil a vidím, že napájecí napětí za regulátorem na 1,8 V jde do zkratu.

Celý večer jsem nad tím dumal, pak jsem v zoufalství začal odpájovávat jednotlivé součástky, až na desce nezbylo nic (od regulátoru dál) a zkrat tam pořád je! Začal jsem proto pod lupou zblízka prohlížet DPS (chybí mi mikroskop) a našel jsem tam nějaké kusy měděných cestiček, které tam vůbec neměly být... show more

A něco na focení malých věcí.
Na inspekci těhle věcí bude třeba to že ona služba která PCB vyrábí ti je i proměří. Nejspíš i na možný zkrat. Aspoň tak bych chápal že by mohla ona služba fungovat.

A IR na to existuje, jednu jsem potkal na Amperu.
Kamera s cenovkou http://totalgeosystem.com/microepsilon-tim-400--tim-450-thermal-imagers-sale-price
A nástavba k ní ( mikroskop ) https://www.micro-epsilon.cz/press/publication/pub-en--2018--05--TIM-microscope-lens.pdf

komunikoval jsem teď s OSH Parkem a ti mi řekli, že sice nedělají elektrický test, ale že dělají AOI a že je to skoro stejně dobré (nevím, co je AOI).

AOI = Automated optical inspection
U nás ve firmě, když automat osází desky, tak pak jdou právě do AOI, který porovná osazenou desku s tím, jak by měla vypadat a nahlásí případné chyby

na twitteru někdo ze Slovenska hlásil, že mu na deskách od OSH Parku chyběly vias. Tak to AOI asi trošku pokulhává...

Mně se moc líbí, jaké mi vždycky najdeš vybavení. Úplně profi :-) Bohužel cenově se mi spíš vyplatí nechat si to osadit někde v české firmě, než abych si koupil tak dobré=drahé vybavení... Přecejen když osazuju 10 kusů ročně, nemůžu si toho tolik dovolit, jako kdybych jich dělal tisíce.

Dodám mnohem více informací: 1) OSH Park mi přesně tuto desku dělal už několikrát za poslední roky, proto jsem ji nekontroloval před osazením.

2) OSH Park dělá desky vždy po třech kusech. Osazoval jsem teď naráz 6 kusů - jednu várku vyrobenou loni na podzim, druhou vyrobenou v lednu t.r. Na konci osazování jsem zjistil, že tři desky jsou funkční, zatímco další tři desky mají stejný zkrat. Náhoda? Anebo to souvisí s těmi várkami, kdy jedna (nevím která) byla vadná?

3) super podrobným zkoumáním jsem dnes zjistil, že "měděná cestička navíc" je jen část platné cesty, která není přikrytá maskou. Když jsem to studoval v 3D náhledu KiCadu, tak to tam bylo taky vidět, takže OSH Park to vyrobil přesně tak, jak to... show more

Ano, to je videt na fotce, ze Pads to Mask clearance je zbytecne velka, nicmene to nijak nesouvisi se zkratem Vcc x Gnd, jen je okolo pajecich plosek vice mista bez masky. Pokud ma deska zkrat i bez soucastek je problem jinde, to je jasny. 

kapesní AI


Nějak se nám roztrhl pytel s jednodeskovými počítači vybavenými brutálním hardwarem schopným provozovat umělou inteligenci. Prakticky zároveň vydali své "kopie Raspberry Pi" dva největší hráči (nepočítám-li Teslu): Google a NVIDIA.

Originální zdroj od Google teď nemůžu narychlo najít, tak aspoň článek na ZDNETu: https://www.zdnet.com/article/googles-raspberry-pi-like-coral-board-lands-turbo-charged-ai-on-a-tiny-computer/

EDIT: "Coral Board" je zde: https://coral.withgoogle.com/products/dev-board/

Video k NVIDIA Jetson Nano je tady a je moc hezké:
#SBC
This entry was edited (3 months ago) 

i3 MK3S


Tak už opět tisknu... A dokonce na nové tiskárně MK3S :-)
3Dprint 

Víkend těžkých zpráv, ale Arduino + Ethernet drží!


Včera jsme na twitteru zjistili, že T-Mobile pěkně blbne na DSL IPv6. Už mě to trápí skoro dva měsíce, konečně vím, čím to je. Jen to nevypadá, že by to T-M uměl/chtěl opravit.

Dneska přijeli Atari kluci z FOREVERu předvést mi nové demo, a na něm mi předvedli, že mám vadný grafický procesor v mém malém Atari 800XE.

Do toho se mi dnes pokazila 3D tiskárna, na které jsem dost závislý.

Něco pozitivního by nebylo? Snad tohle: pozítří nám na celý den vypnou proud, tj. v domě bude zima, poteče studená voda a nepůjde si ani uvařit čaj nebo ohřát jídlo. Aha, to ještě není pozitivní. Pozitivní je, že moje Arduino s Ethernetem, které mi hlídá spotřebu elektřiny a vody, už běží d... show more
This entry was edited (3 months ago) 

Pokazila se mi i3 MK3 :-(


Je to přesně rok, co mám doma 3D tiskárnu Průša i3 MK3. Chtěl jsem zrovna napsat blog post o neúnavném a spolehlivém pracantovi, který je vždy připraven mi vytisknout cokoliv, ale ouha - dneska selhala úvodní kalibrace, která normálně probíhá před každým tiskem. Prostě se zastavila u pravého předního rohu a konec.

Zkusil jsem všechno možné i nemožné, počínaje dotažením všech šroubků, kontrolou všech řemenů, instalací nového firmware, kompletním resetem a začátkem kalibrace pomocí Průvodce - NIC NEPOMOHLO. Dokonce jsem snížil PINDA sondu tak, že je skoro zároveň s tryskou, ale pořád to nejde.

Vypadá to, jako by mi někdo ukradl pravý přední kalibrační bod, protože levý předn... show more
@Tom Vít 3Dprint

Tak přecejen si PINDA dokázala nalomit datový drátek, ale napájecí a zemnicí drží, takže PINDA svítí, reaguje správně na kov, ale Arduino se o tom nedoví. To je ale smrt!
New video by Petr Stehlík

Jo, přelámaný dráty jsou potvora :/ .

ja Ted trpím s upgradem mk3s. narazil jsem na to, že mi přijde Bondtech trochu vyoseny a ptfe o kousíček delší. další mají podobný problém https://shop.prusa3d.com/forum/assembly-and-first-prints-troubleshooting-f62/mk3s-stops-extruding-mid-print-filament-grinding--t28052-s80.html#p133139

šit, ten upgrade jsem si bláhově taky objednal. Takže ho raději nedělat? Ten Průša, to je ale podnik :-)

Koupil sis i plasty, nebo sis je tiskl sám? Jestli sám, díval ses na datumy souborů? Já jsem teďka stáhl archivy ze stránek a dívám se, že všechny STL mají datum 14. března, zatímco GCODE z nich vyrobený má datum 13. února a 20. února.
Je možné, že před pár dny ty STL soubory potichu aktualizovali, a zapomněli přegenerovat GCODE? Třeba opravili problém podle návrhu toho člověka s Dremelkou, co jsi linkoval výše?

No, já si dnes také MK3S z MK3 přestavěl, čistě, abych nezakrněl. Že já se do toho pouštěl… Při retrakci skřípe (zřejmě právě Bontech) stejně jako u MK3 (a to je extrudér komplet jiný) a při kalibraci Z ve 3. bodě mi to tu a tam (zatím ne vždy) háže chybu kalibrace. Úplně jsem si vzpomněl na Petra.

S takovou pustím stavebnice k vodě, tisíc a jedna bolístka s každou novou verzí. ;( Spolehlivost a předvídatelnost daleko za řešeními pro profesionály.

tož to už máš taky nalomený kabel k PINDĚ... Způsobuje to ten tvrdý plastový oplet na kabelech. Dnes už naštěstí dávají měkkou hadru, ale několik desítek tisíc tiskáren venku má ten tvrdý plast, co nakonec ty dráty prodře či zlomí.

Zajímavé je, že jsem byl před déle než rokem u Průšů na osobní návštěvě a to už tam měli hotový HW s ARMem (nesměl jsem prozradit, co jsem tam viděl, tak jsem mlčel). Uplynul rok a shánějí programátory. Tak uvidíme, jak to půjde dál. 

Start programu přímo z flash paměti na Orange Pi Zero


Tady panáček popisuje něco, co vypadá jako jednoduchý způsob, jak zapsat vlastní image přímo do flash paměti na Orange Pi Zero (předpokládám, že do té maličké, co je tam z výroby). Zřejmě taky dokáže programovat bare-metal, ale není to z té stránky patrné. Jsem z toho losos. Ale je to lákavé, Orange Pi Zero bez jakékoliv karty, start za 0 sekund, nezničitelné...
OrangePi

Dík. S tímhle jsem se pral asi před rokem a nerozchodil to, tenkrát ještě byly nějaké problémy v ubootu. Moc se ale neraduj, ta flash má 2MB :) Měla by jít vyměnit za větší, ale prý to není úplně blbuvzdorné - prý různí výrobci mají různě lehce modifikovaný protokol, tak se na to musí dát pozor.