Skip to main content


 

Průša i3 MK3S


Zrovna jsem se chystal napsat, že už mám 11 měsíců i3 MK3 a že je to super, ale v tom Průša vydal verzi i3 MK3S a já mám zase důvod přemýšlet, jestli není na čase upgradovat :-))
Original Prusa i3 MK3S and MMU2S release, SL1 and powder-coated sheets update
#3Dprint

tu páčku od filament sensoru nemají na pružince, ale odtahují ji magnety? hmm..

Upgrade za 499 Kč, pokud si všechny plastové části vytisknu sám. Co tam za tu pětistovku asi bude? Možná pár dní počkám na první zkušenosti s tímto upgradem, ale teď jsem zrovna moc rád, že jsem ještě nepředělával extruder na nové šikmé chlazení - kdyžtak to udělám až s MK3S.

Naprosto cool jsou ty dva neodym magnety, co se odpuzují, namísto pružinky, která by byla slabé místo. To je prostě bezva nápad, vidím poprvé. 

Sharp 55" 4K Direct LED


Mám teď půjčený takový solidní 55" monitor, který vyrobil Sharp sice původně jako televizi (DVB-T2/S2/C), ale to ignoruju, protože jsem vždycky sháněl akorát velký monitor. Příjemně mě překvapila sestava vstupních konektorů - je tu SCART, kompozitní i komponentní vstup, což je pro mé potřeby (k Atari počítačům a dalším konzolím) naprosto super. Kupodivu tu není VGA, ale to oželím.

Kromě toho ten stroj přímo podporuje YouTube a Netflix - rovnou na dálkovém ovladači je malé tlačítko YouTube a obrovské tlačítko Netflix, což pro předplatitele může být dost pohodlné. Dále je tu vestavěný webový prohlížeč (ještě jsem nezkoušel) a AccuWeather (zkoušel, selhal při načít... Show more...
Upřímně - nevím, těžko jen tak slovně posoudit. Ale za cenu 10500 Kč podle mě rozumnou 55" 4K TV nevyrobíš, bude tam spousta kompromisů. Podle úhlů to má IPS panel, takže pokud bude mít málo zón (nebo žádnou), tak černá bude problém. Ale může to být i problém jen kusu, špatná montáž. Hledal jsem návod kvůli nastavení, ale podle modelu nenašel (https://www.sharp.cz/cps/rde/xchg/cz/hs.xsl/-/html/centrum-pro-stahovani.htm?p=lc-55UI7252E&q=&lang=CS&cat=0&type=1429&type=1418&type=1214&type=1215&os=&emu=) . Zkus poslat fotku štítku, protože zde... Show more...

"jen 60Hz panel" znamená, že to naši 50p TV nějak přepočítává a blbě zobrazuje?

To ne, tohle TV zvládají. Ale pokud si dobře pamatuji, tam má Tvá dnešní TV refresh 120Hz, takže jsi poměrně "zhýčkaný" a 60Hz na Tebe může působit rozmazaně, obzvláště v rychlých scénách (sport) atd.

jakože nedokáže obnovit obraz rychleji než za 16 ms? To přece musí stačit, když zdroj obrazu má 50 či 24 Hz, ne?

Já tu refresh frekvenci u monitorů chápu tak že pokud mám například 60Hz monitor tak je ideálních 60fps a víc "nemá smysl".
Takže pro 144Hz monitor to chce 144fps pro ideální "užití" vlastností monitoru.
U TV bych to viděl podobně - tak jak píše Petr ?
Nebo je to úpně jinak?

Nestačí, protože mimo PC/herní mód máš aktivované různé dopočty a interpolaci, u Tvé TV udávají index "400Hz". Pokud by se Ti zobrazoval "čistý zdroj" 24Hz, tak by toho spousta nebyla, na rozdíl od CRT, díky vlastnostem LCD moc koukatelná. Těch 60Hz je takové minimum. Ale bohužel doba, kdy byly běžné ve střední třídě 120Hz panely, je pryč. Ty jsou v rámci šetření a úspor dnes (cca 2 roky zpět) už highend. Dříve byly v highendu 240Hz panely. Částečně se to sice kompenzuje rychlejšími CPU a dokonalejší interpolací, což je levnější na výrobu, ale není to ono.
Je samozřejmě zase nesmysl mít ujetá čísla různých rychlostí motion indexů (800, 1600 atd.), jak se výrobci v reklamác... Show more...
This entry was edited (1 week ago)

Budu se snažit opět všechny ty super fíčury vypnout a dosáhnout stavu, kdy každý vyslaný pixel z PC bude okamžitě zobrazen na svém místě na LCD. Víc po tom stroji nechci.
Ještě je otázka, co to udělá s analogovým signálem z Atari počítačů, tam bych potřeboval upscaling, ale nic víc.
Až si budu jednou kupovat TV, tak se tedy podívám po tom, aby panel měl aspoň 120 Hz, a hlavně proboha aby černá byla už konečně černá, tj. buďto OLED nebo micro LED (nebo jak tomu říkají - počítám, že se jedná o direct LED podsvícení každého pixelu - nebo maličké skupinky pixelů - zvlášť).

Nejsou micro LED tak že udělali malý ledky? Něco jako OLED ale s obyč LED diodou. Tak jsem to teda pochopil já bez hloubkového studia.

nevím o tom nic, ale to co říkáš je příliš ideální, tak jsem na to raději ani nepomýšlel. Kamil bude vědět. 

Arduino core a SPIFFS


Abych pořád jen hloupě nekritizoval: dneska jsem přemýšlel, jak do programu na ESP8266 přidat soubory. SPIFFS (souborový systém v paměti) je jasný, ale jak tam nahrát soubory z PC? Ukázalo se, že je to neuvěřitelně jednoduché: stačí si v projektu vytvořit adresář "data" a do adresáře se sketchi umístit plugin ESP8266FS. Díky němu se v Arduino IDE Tools ("Nástroje") menu objeví nová položka "ESP8266 Sketch Data Upload" a ta nejenže sama vytvoří potřebný IMG soubor ze souborů v podadresáři data, ale rovnou ho i nahraje do ESP8266 a to dokonce i přes OTA!

Vím, že to už tři roky znáte, ale mě to opravdu příjemně překvapilo. Díky tomu mi přidání podpory statických souborů (HTML, CSS, JS,... Show more...
#esp8266
This entry was edited (2 weeks ago)
ja to nevim, takze diky, to bych necekal, ze to je takto easy.Teda necekal jsem, ze by to vubec nejak slo. Super!


uveřejněno jen o pár hodin později, než jsem to řešil. Klasika, Cimrman :-) 

ESP8266: Z bláta do louže


Roky jsem si trhal vlasy z chyb v NodeMCU. Stovky bezesných nocí. Tisíce výčitek, proč jsem to raději nenapsal v C v Arduino IDE pomocí Arduino Core. Určitě by tam nebyly žádné podivné chyby, jsem si vždycky říkal... Chacha, jak krutě jsem se mýlil!

Včera vyšlo Arduino Core 2.5.0 - docela revoluční verze, stovky klíčových oprav, mimochodem už umí i IPv6 (což tu teď není důležité, ale často se mě na to lidi ptali).

Napsal jsem (ještě pro verzi 2.4.2) kratičký prográmek pro můj LEDový informační displej. Vše bezvadně fungovalo, ale ve verzi 2.5.0 změnili SSL knihovnu, tak jsem to musel přepsat. Inspiroval jsem se z dodaného příkladu BasicHttpsClient. Výsledek ale padal chvíli poté, co z webu načetl nové teploty a zobrazil je n... Show more...
#ESP8266
This entry was edited (2 weeks ago)
Je vhodné doplnit, že po dalším dlouhém debugování jsem zjistil, že se jedná o svého druhu chybu mezi klávesnicí a židlí, akorát teda způsobenou špatným příkladem (examplem), který dodávají. Tak jsem vytvořil pull request s opravou:
https://github.com/esp8266/Arduino/pull/5739

:-) hezky. Takze dalsi vec -> neupdateovat. Verim, ze toto nebude jedina zmena / chyba ve verzi 2.5.

jak jsem psal výše, jsou tak stovky klíčových oprav, takže naopak zvesela updatovat :-) To SSL předělali úplně zásadně, přešli z jedné knihovny na druhou, mohlo by to být teď lepší - jen co si lidi předělají programy na novou syntaxi HTTPClient atd. 

ESP32 Cam


Jsem jednoduchý člověk: přečtu článek na Hackaday, jasně vidím, že to nepotřebuji, ale stejně jdu na Banggood a koupím si to taky - za 170 korun jaksi nejde odolat. Omlouvám si to pro sebe slovy "co kdybych jednou... naprogramoval rozpoznávání objektů" či "pro strýčka příhodu... vlastní bezpečnostní kamera"
#shopping
Moc se mi to líbí, ve středu se vracím do Prahy, tak budu objednávat, sice si s tím nyní hrát nebudu, ale co kdy by... :)

Tak změna, nevydržel jsem a právě jsem objednal....

Mimochodem, všiml jsem si že mají i TS100 lehce pod 1000kč... 

Jak na výrobu plošných desek u Seeed Studia


Napsal jsem polopatický návod pro výrobu plošných spojů: Věřím, že to vypadá lépe, než kdybych se zase jen chlubil tím, jaké krásné desky jsem navrhl :-)
PCB
Krásné desky si navrhl 👍. Ne tak popisný návod mám u časomíry pro objednávku na tebou doporučeného výrobce JLCPCB. Objednávka mi zatím dorazila vždy za 14 dnů. S panelizací a se zaměřením velikosti desky taky nebyl problém. Vrtání, lakování, vše OK.

https://www.fstimer.cz/wiki/doku.php?id=objednavka_pcb_s_prokovy#pruvodce_objednavkou_plosnych_spoju 

Alpine @ *Pi


Dneska vyšla nová verze Alpine Linuxu, která má nově podporu i pro ARMv7. Jsem nejvíc rád za Armbian, ale přiznejme si, že je to někdy až moc tlustý systém na malé počítače typu Orange Pi. Proto bych rád zkusil i něco tenčího, něco bez systemd (že, @Miroslav Prýmek ), ideálně něco, co běží jen v RAM - protože potom se to nemá jak pokazit!

Nejsem první s takovým nápadem (jako obvykle, Cimrmane!), takže si sem odložím linky na dobu, kdy na to budu mít čas. Pokud to někoho inspiruje, může mě předběhnout a pak se pochlubit:

https://wiki.alpinelinux.org/wiki/DIY_Fully_working_Alpine_Linux_for_Allwinner_and_Other_ARM_SOCs

https://github.com/atlury/Alpine-Linux-Allwinner-H3-Distro

Mimochodem, toto vypadá jako český Arch Linux pro Orange Pi:
https://blog.brichacek.net/arch-linux-on-orange-pi-zero/
@Miroslav Prýmek OrangePi SBC
Já jsem myslel, že Alpine pro ARM už je nějakou dobu.

Jinak, pokud by ti z nějakýho důvodu nevyhovovalo a toužil bys po něčem lehkým bez systemwtf, mám pro Orange rozchozený i úplně custom systém pomocí buildroot.org, tak můžu kdyžtak navést nebo něco.

psal jsem "ARMv7". Měli armhf. Být pro ARM, a fungovat na Orange Pi je ještě dost daleko od sebe.
Úplně custom systém? Jak to funguje? Máš tam aktuální kernel, a ovladače pro HW, a funguje všechno, nebo co?

Jasny, ja jsem se v tech variantach ARMu nikdy nevyznal :)

Buildroot.org funguje podobne jako Gentoo - naklikas si, co v systemu chces mit a pak se ti to vsechno prelozi ze zdrojaku. V soucasnosti pres nej kernel neprekladam - vzal jsem kernel + moduly z Armbianu a zkombinoval to s userlandem prelozenym pomoci Buildrootu. Kdyz jsem to pred lety pripravoval, tak to byla jedina schudna cesta, kernel pro Orange byl plnej kdovijakych patchu, ktery dostat do Buildrootu by byl dost proces. Dneska, kdyz je H3 v mainline uz by to asi bylo vyrazne jednodussi.

Gentoo neznám, jsem Debianista, takže bych možná buildroot neuměl ovládat. Kernel bych vždycky bral z Armbianu. Běží ti to aspoň celé v RAM?

Ne, ovladani je uplne jiny, jenom princip je stejnej - nastavis, jednim prikazem prelozis. Ovladat bys to umel, pouziva to takovej ten menu system, kterym se konfiguruje preklad jadra (make menuconfig). Zkus to, stoji to za to.

Jo, mam to udelany tak, ze to bezi z RAM. Ale nemusis to tak mit.

S buildrootem a RPi jsem si hrál před cca 2mi roky - díky tomu mi Raspberry Pi B začal přehrávat internetové rádio cca 5 - 6 sekund po zapnutí místo cca 15 s při použití Arch linuxu.
A abych ušetřil čas při buildování, tak jsem si to nechal buildovat na Azure :-) kde jsem měl volný kredit, takže buildování trvalo cca 30 minut ...

takže se na to fakt mám podívat? Je to skoro jako to bare-metal řešení, které jsem hledal? Vlastně člověk potřebuje jen DHCP klienta a jinak asi nic...

Podle mě nic lepšího na customizovanou aplikaci v té době nebylo. Než jsem do toho apoň trochu pronikl tak mi to nějaký čas zabralo, ale rozhodně se to vyplatilo :-)
Naštěstí jsem měl výhodu toho Azure účtu v rámci firemní MSDN, takže udělání nějaké změny mi nezabralo moc času (prostopášně jsem na buildování používal mašinu s 16 jádry a 224 GB RAM)

Nevim, jak to bylo tenkrat, ale dneska Buildroot vyuziva ccache, takze se prekladaji jenom veci, ktere se zmenily. Build z ciste vody muze trvat relativne dlouho, ale nedelas ho moc casto, takze bych tim Petra nestrasil :)

Stoprocentne se na to podivej, fakt to stoji za to.

Zkousel jsem i konkurencni Yocto, ale to je priserny moloch. Pro pouziti ve vetsich firmach/vetsich projektech muze mit opodstatneni, ale pro mensi firmy a projekty je to strasny overkill IMHO. Buildroot je oproti nemu uplna krasa, jednoduchost, primocarost, cistota. Pomoci menu si nastavis, co chces v systemu mit, a pak to jednim prikazem prelozis. No fuss :)

BTW, další věc, kterou bych docela rád na Orange rozchodil, je tahání systému přes iPXE. Výrazně by mi to zpříjemnilo vývoj embedded imidžů. Co jsem ale jenom tak letmo googlil, moc to nevypadá na prošlapanou cestu :(

není na to nutná nějaká podpora někde? Asi nahrát U-Boot do NAND a pak se pomodlit? To vlastně U-Boot musí nastartovat celý hardware, aby mohl stáhnout něco po síti. Je vůbec potřeba ještě Linux, když máme U-Boot?

Jo, prvni stage musis mit urcite na NAND nebo na SD karte. S tim pocitam.

No, na PC je PXE nejaka hw abstrakce asi - presne nevim. Kazdopadne z praktickyho hlediska treba drivery pro sitovky nemusis vubec resit, jeden PXE image ti funguje na cemkoli. A tahle prvni binarka se spusti a uz umi treba pres http natahnout kernel + initr ... a pak uz si muzes delat cokoli.

Problem je, ze PXE je prave asi dost svazany s PC hw. Takze by to asi nekdo musel nejak divoce portovat na konkretni ARM HW, nebo tak neco.

tu to někdo dokázal. Zkopíruj tu knowledge a pak to tu posharuj: https://forum.armbian.com/topic/3362-orange-pi-pc-pxe-boot-boot-over-network/

Jo, tohle vlakno jsem prave videl. Ale jeste jsem si ho neprocetl (a hlavne nepromyslel) dost pozorne. Kdyz ted nad tim tak uvazuju, tak by vlastne uplne stacila SD karta, kde by byl u-boot nakonfigurovanej tak, aby rootfs natahl pres NFS, http apod. To by snad ani nemelo byt uplne tezky udelat.

hlas všechny mezivýsledky, prosím, díky.

OK, snad nezapomenu, neni to uplne moc nahore na TODO listu. Ale mozna to trochu nahoru posunu, protoze uz mam doma jeden pomeranc pro ovladani tiskarny, jeden pro audio a na dalsim vyvijim pro Energomonitor, takze bootovat je vsechny pres sit by se mi libilo.


Mam rozjety sitovy pulseaudio, mam tam mopidy, obcas si z toho pustim radio...

mopidy jsem asi neznal, vidíš to.
Mám v obýváku receiver, ale nepouštím ho, protože má jen FM rádio a tam nehrají, co chci. Vedle mám počítač napojený na NAS s mou oblíbenou muzikou, ale nepouštím ho, protože ovládání je trošku složitější (mythfrontend nebo kodi) a potřebuje zapnout TV, abys viděl, co vybíráš. Možná, že bych si měl sehnat nějakou krabičku, napojit ji k receiveru a udělat ji ovládanou z mobilu, aby se z receiveru linula líbezná muzika dle mého gusta.

Kup si BLE Audio receiver k tvemu receiveru a play z mobilu. Resil jsem presne to same a tohle je funkcni. Volny vstup jiste najdes. Navic muze hrat kazdy (rozumej kdo si pripoji svuj mobil / tablet / ntb) dle sveho gusta...

Ale na mobilu ta muzika není. Navíc mobil často vydává zvuky, které nechci v receiveru slyšet (většinu dne a noci máme puštěnou chůvičku přes mobil).

Jasne, ale jde prehrat tim mobilem z mista kde je - tj. treba z ty NASky, nebo online. No chuvicku bych tam nepoustel, o tom zadna... :-)

správně bychom měli popadnout třeba ESP32 a BLE Audio receiver postavit - a rovnou s digitálním výstupem, ať nedochází k žádné zbytečné konverzi :-)

Nebo jestli mas link na Espressif tak muzes pozadat aby ti poslali demo tohohle dev boardu: https://www.espressif.com/en/media_overview/news/espressif-systems-releases-new-audio-solutions


proti $1.70 se těžko bojuje...

Nevidím smysl v tom, že si postavím nějaké zařízení zaměřené čistě na audio (pro kvalitní poslech), které pojede na BT ale nebude podporovat aptX/aptX-HD/LDAC apod.
U mobilů to neřeším, ale zde bych to určitě chtěl.

Jsem cekal kdo se ozve. Na poslouchani MP3 / Mixclour / streamu / radia je to uplne v pohode. Za $2 bych to vazne neresil. Schvalne si nekdy zkuste toto: http://mp3ornot.com/

Jak píšu, na mobilu tohle fakt neřeším, ale na domácím AV zařízení ano. Argument 2$ neberu. To jsem si nemusel kupovat AVR, sloupové repro apod. Není to vůbec nic extra (cca 15 kKč), ale proč to zbytečně mršit zařízením za 2$? Na zvuku to poznat jde. Nepoznám sice FLAC proti MP3 320 kbps, nejsem netopýr/HiFista/audiofil, ale MP3 128 kbps proti MP3 320 kbps už ano.
This entry was edited (3 weeks ago)

No to nemusel, kdyz prehravas MP3 (jako vsichni). Už ano? Zkus si ten test. (doporucuju kvalitni sluchatka) Proc to mrsit - no protoze uz to zmrseny je - ja to vnimam opacne, pokud posloucham mp3 a neslysim rozdil mezi 128k a 320k (precejen ucho uz neni nejmladsi) tak asi nema cenu resit aptX-HD, ale vpohode staci standardni A2DP za $2. Zadny slysitelny rozdil - 15kKc / $2. (taky mam kvalitni Yamahu a rucne vyrabene CZ repro Agyo)

Taky jsem neodolal :) Jinak z Mopidy vychazi taky Pi MusicBox, kdyby nekdo hledal. http://www.pimusicbox.com/ 

OneWireHub fix


Až mě zas někdy uvidíte s vytrhanými vlasy, anebo vám moje rodina řekne, že mě celé víkendy nevidí, tak to je proto, že debuguju zatrápené cizí knihovny, které kolidují s čínskými posranými kopiemi DS18B20. Občas mám ale po několika non-stop dnech a nocích ležení v kódu a čtení logických analýz i nějaké výsledky: ... Show more...

@Petr Stehlík a ako ti funguje u tých čínskych "klonoch" (tie čo majú vadné parazitné napájanie) rozlíšenie 10 a 11bit pri normálnom externom napájaní (3pin)??
U mňa som si všimol, že tieto dve rozlíšenia nefungujú - nedajú sa zmeniť. Pri znovunačítaní rozlíšenia je tam buď 9bit alebo 12bit. U "normálnom" DS18B20 (funkčné parazitné napájanie) to funguje nádherne.
Na otestovanie som vtedy použil bežný príklad z Arduino IDE s 10ks DS18B20 zapojených samostatne alebo i po 2-5ks na zbernici s externým napájaním. Máš nejaké skúsenosti i s takýmto prípadom?
Prípadne viete mi toto niekto tu z vás prítomných otestovať/preveriť?

hehe, další chyba? Zajímavé. Já ty fejky vyřazuju rovnou, dál je neřeším. Jestli mají 6 nebo 7 chyb už je mi jedno. Mám jich doma stovky, můžu se na nich pověsit...
Horší je, že se mi nedaří sehnat originály za rozumnou cenu. www.neven.cz mi je teď nabídl snad za 199 Kč/kus?

A ty levnější, co neven.cz nabízí, jsou asi čínské kopie,... ale třeba fungují? Už to někdo od nich zkoušel?
Momentálně ještě mám k dispozici 7 čínských, které šlapou. Až dojdou, tak holt budu muset nakoupit za draho.

já jsem zkoušel akorát od santy.cz a pohořel jsem moc. Od neven.cz to zkoušet nebudu, vlastně už nebudu zkoušet nic, je to IMHO marné.

A jak dopadla ta čidla z TME?

dobrá otázka. Vypadají funkčně, ale mají pekelně zajímavé sériové číslo (posledních pět cifer je "0"). Skoro jakoby někdo resetl mašinu, která ta sériová čísla generuje ;-) 

Chlazení při 3D tisku


Tiskl jsem dnes znovu krabičku na můj laboratorní zdroj (http://joysfera.blogspot.com/2017/04/novy-digitalni-laboratorni-zdroj.html) z PETG a protože jsem měl v pracovně už docela dost plastosmradu, měl jsem pootevřenou ventilačku (venku je -5 ℃) těsně vedle tiskárny.

Pak mi už ale byla zima, tak jsem okno zavřel. Tisknu, tisknu, (ono to trvá 3,5 hodiny!) a pak se podívám na výtisk (zhruba ve třech čtvrtinách výšky těch větracích štěrbin) a vidím, že PETG začal nějak moc stringovat... Chvilku dumám a pak jsem prostě znovu otevřel ventilačku okna. A hle - stringování prakticky zmizelo! Tak mi to připadá, jakože i3 MK3 nemá dostatečné chlazení výtisku a měl bych tisknout vždy jen s otev... Show more...
3Dprint
Taky by se mi to nechtělo rozebírat. Extruder jsem musel dvakrát rozdělat kvůli srovnání kabelů, to byla snad jediná věc, kde se mi to nepovedlo na poprvé. Mám už tedy ventilátor nakloněný, tak se do toho pouštět nemusím. 

LED lampa s indukcí


Už jsem dlouho neměl #Lidl okénko, protože nám před rokem domů přestal chodit leták a tak nevíme, co nám uniká, neboť tam na osobní kontroly nejezdíme. Ale teď jsem měl z Officialu cestu okolo, tak jsem tam zabrzdil a kromě rohlíků jsem koupil i LED DESK LAMP.

LIVARNOLUX® LED stolní lampa s USB po... | LIDL-SHOP.CZ

Na můj vkus dost drahá sranda, ale přemluvily mě následující fíčury: volitelná barva a intenzita světla, na první pohled pěkné rameno jeřábu (že bych konečně měl osvětlený cíl, když točím nějaké video?), a indukční nabíjení v podložce plus USB... Show more...
Lidl
This entry was edited (4 weeks ago)
Dej sem prosím ještě fotku(y) jak to vypadá na tom telefonu. Díky.
PS: Prvně jsem se zasekl, jak by mohl telefon vyfotit sebe sama, ale pak jsem si uvědomil, že jsi říkal, že jich máš víc 😁
This entry was edited (4 weeks ago)

s největším potěšením! Jedna fotka je před instalací, druhá po instalaci:
2 new photos by Petr Stehlík 

Regulace teploty mikropáječky


Kdysi jsem si koupil pájecí stanici W.E.R. 898BD, která má horký vzduch a páječku. Několik let poté jsem pořád ještě pájel páječkou z Lidlu, která nemá skutečnou regulaci teploty hrotu, ale spíš to jen nějak odhaduje. Když to zjistil tuším @Jan Kratochvíl (a možná i někdo jiný), tak na mě velmi naléhal, abych zahodil tu nebezpečnou věc z Lidlu a začal pájet tím 898BD - že to má všechno mnohem lepší - jak regulaci teploty hrotu, tak i bezpečnost celého provedení.

A tak jsem někdy v srpnu 18 začal pájet. Ze začátku mi dělalo zle, že mám pořád nízkou teplotu, že hrot nic netaví, ale nakonec jsem si zvykl na to, že mus... Show more...

Já má na své (Ersa) s čidlem v hrotu nastaveno jen 280 ℃. Používám různé pájky co dům dal. Jen výjimečně, když potřebuji prohrát větší plochu, tak teplotu zvyšuji (nebo sáhnu po trafopájce).
This entry was edited (4 weeks ago)

až zase jednou budu mít termokameru, tak se podívám, kolik vlastně je na hrotu doopravdy stupňů Celsia. Rozptyl 280 - 370 mi na běžné druhy olovnaté pájky přijde moc šílený.

Předpokládám, že ty směsky, co mám doma, jsou všechny olovnaté: https://wiki.spoje.net/doku.php/howto/electro/soldering

Když jsem na to termokameru zkoušel, ukazovala mi úplné nesmysly.
Nakonec používám měřák co je k tomu určený, z číny. A co jsem testoval ( nechci používat výraz kalibrovat ), tak rozptyl byl maximálně pár stupňů. Oproti pravidlně kontrolovanému měřáku v práci.

Měřák ( kupoval jsem ho poněkud levněji než za kolik je teď )
https://www.banggood.com/DANIU-FG-100-Soldering-Iron-Tip-Thermometer-Temperature-Tester-0-700-p-952899.html?cur_warehouse=CN

Zkoušel jsem i termočlánek typ-K ( to co bývá k multimetrům ), a je tam větší chyba díky špatnému kontaktu s hrotem.

ty máš doma úplně super vybavení!! :-)

Zas tak moc ne. Spíš bych bral víc umět to co umíte vy, co to tady ( i na G+ ) vedete. S ohledem na příspěvky produktů a podobně. 

Filesystémy pro MCU


Občas mám chuť doplnit do některého projektu nějakou paměť s filesystémem, abych tam měl soubory. Znám SPIFFS a FAT atd., ale teď jsem našel informaci o LittleFS, který jsem neznal, tak ho sem položím. Jo a v diskusi pod článkem jsou odkazy na další dva nebo tři mně neznámé FS. Velmi zajímavé!


 

WiFi LEDový displej získává reálné obrysy


Jsem se ještě nepochlubil: loni v říjnu jsem na OpenAltu předváděl vizi WiFi LEDového informačního displeje, který jsem později popsal i na blogu zde:
joysfera.blogspot.com/2018/12/….

Od té doby ticho, ale tvrdě jsem makal na krabičce, vytiskl kilogramy plastu nazmar, a už to konečně začíná získávat reálné obrysy! Díky tisku na zrnitou podložku od Josefa Průši to vypadá zatraceně sexy! (což uvidíte, až to nafotím na světle). photos.app.goo.gl/6eoD2BkLq4eX… @elektrotechnika
This entry was edited (4 weeks ago)


To je mi jasné 😁. S tím BigClown by se to pěkně (a dle mě nesmyslně, nic extra to nepřinese) prodražilo. Naházel jsem si do košíku ty BigClown věci a je to je za 3417 Kč:
i.imgur.com/kQbUEFy.png
This entry was edited (4 weeks ago)

Jej, mám tam zbytečně dongl navíc, teď to vidím.

Nebylo by nějaký info o té podložce? Dá se někde sehnat i k jiný tiskárně než MKx? díky

Tady je poslední info od Průši, co jsem zaznamenal.

https://josefprusa.cz/tiskove-platy-s-praskovym-pei-prusament-slic3r-nastavitelne-podpory/

Asi to půjde "položit" i na jinou tiskárnu, nicméně na i3 se to přichytává magnety. Já mám jen tu hladkou, protože dodání s podložky práškovým pei bylo delší a nechtěl jsem čekat :-). Docela rád bych si ji přikoupil, ale to zatím volný prodej v eshopu v nedohlednu. Jedině s novou tiskárnou.

@Michal Paseka je to jak píše @Jiří Blažek , ale počkejte na odpoledne, nafotím to na světle a nebudete chápat... Původně jsem tu podložku podceňoval, ale teď jsem se s ní naučil tisknout a ten výsledek je naprosto famózní. Na pohledové věci je to v porovnání s hladkou "nebe a dudy" - fakt úplně profi vzhled. 

Čím se to "krimpuje"?


Vždycky jsem hledal cenově a bastlířsky přístupné konektory na propojování věcí, typicky DS18B20 senzorů. Líbily se mi takové ty ploché konektory, co jdou rovnou nasunout na piny třeba do nepájivého kontaktního pole, akorát jsem měl problém s tím, že konektor šel "otočit", zapojit naopak, a tím jaksi vše zničit.
No a dnes jsem zjistil, že modeláři to pro vrtulníky vyřešili (odkaz níže).
Zbývá jediná otázka: jak a čím připojit dráteček nebo lanko k tomu pinu? Napadá mě pájení, ale normálně se to asi dělá nějakými kleštěmi. Jaké s tím máte zkušenosti?

@Elektrotechnika a Bastleni... Show more...

Jak to čtu tak jsem hodně zblbnutej z povolání. :D
@Roman Mikulka Mohu poprosit o tlouštku čelistí? Vypadají vcelku zajímavě.

Mně se líbila ta tvoje poznámka o ženě a dětech, že si musím ty kleště podle toho spočítat. Pro informaci, jedno dítě vyjde cca na 3 miliony korun (od početí do konce VŠ), a žena? To si netroufám odhadnout! :-D

@Lukas Kymla jestli to dobře chápu, tak 4mm. jsou ze dvou 2mm plechů jeden s menším výřezem pro drát/kontakt, a druhý s větším výřezem pro tu část s izolací.

Jo to bude správný rozměr co mě zajímal.
Přemýšlím že je objednám ať vyzkouším jak lisují. A nejspíš zvládnou i uváděné JST konektory ( s trochou pozornosti ) bez jejich zničení.
Podle fotek ( i na BG ) vypadají čelisti opravdu slušně.

Minimálně na tomhle základě se je @Petr Stehlík dovolím "doporučit" místo oněch PA-20 vzhledem k četnosti užívání / cena.
Ale já radši této debaty zanechám vzhledem ke své "zaujatosti" :D.

Bohužel servokonektory se otočit dají. 

DS18B20 fake counterfeit waterproof shit


Asi si pamatujete moje anabáze s "vodotěsnými" čidly teploty DS18B20 na kabelu - na G+ jsem to loni docela rozmazával. Long story short - je nadlidsky obtížné koupit funkční čidla v tomto provedení, protože se zdá, že Číňan opravdu ovládl výrobu napodobeniny DS18B20 takovým způsobem, že to laik nepozná a navíc tím zaplavil místní trh, takže výrobci "vodotěsných" čidel je začali (ty napodobeniny) používat místo originálů od Maxim Integrated (dříve Dallas Semiconductor).

Začal jsem proto nedávno s novou taktikou: obepisuji prodejce na AliExpressu ještě před objednávkou s dotazem, jestli používají originální a 100% funkční čidla - že jestli ano, tak jich nakoupím tuny, ale jestli pak nebudou fungovat, tak jim to hodím na hlavu a p... Show more...
This entry was edited (4 weeks ago)

Naopak, silikon je dobry vodic tepla, viz treba silikonova pasta, co se pouziva mezi vykonove soucastky a chladice. Existuji i specialni silikony se zvysenou vodivosti, viz treba: https://acc-silicones.cz/products/adhesives/thermally-conductive-silicone-adhesives Ale obyc silikon v tube z Hornbachu funguje taky dobre. Pripadne mam dobrou zkusenost i s timto: https://www.aliexpress.com/item/705-Silicone-Clear-Sealing-Glue-Waterproof-Heat-Resist-For-Electron-Component/32877937590.html

Tak už máme i jedno doporučení. Zeditoval bych post ale trošku se té editace bojím po tom co jsem tu ze začátku četl.

Určitě blbne editace komentářů (resp. funguje pouze první editace, další už ne). U příspěvků jsem se s blbnutím nesetkal (@joy psal, že ano, ale pak to nedokázal reprodukovat), jen občas zablbne zdejší cache a pak to chvíli trvá. Takže se editace neboj a alespoň uvidíme.
První editace 10:48
This entry was edited (4 weeks ago)

už jedeme na finálním release 2019.01 Friendicy, takže by se to mohlo chovat lépe - a pokud ne, musím to připsat do mých bugreportů.
1. editace
This entry was edited (4 weeks ago)

tak druhá editace komentáře blbne spolehlivě dál.
1
This entry was edited (4 weeks ago)

právě se mi povedlo 2x editovat komentář bez problému.
Tj. buďto zde straší, anebo pomohlo, že jsem předtím provedl Ctrl+F5, tedy totální reload všeho, aby v keších prohlížeče nebyly staré javascripty například.

byl to omyl, nakonec se ten rádoby 2x editovaný komentář vrátil do předchozí podoby. Je to fakt těžké spolehlivě nasimulovat, ale prostě druhé a další editovní komentářů zlobí dál.

Mě se vždy po druhé (a další) editaci po uložení zobrazí správná verze (což mě dříve mátlo), ale po refereshi zmizí. Takto se mi to chovalo i dříve.

ještě zjevně záleží na přesném časování, protože jednou se mi povedlo, že i po refreshi tam druhý edit zůstal. Ale po chvíli... Škoda mluvit.

BTW, dnes je na ofiko kanálu MeWe:
3) New Features You Suggested
a. “Open Posts” are now live across MeWe – woohoo! Thanks everyone, for asking for us to develop this. As with everything on MeWe, you have control. You decide whether a post you make is private or open – the default is clearly private. If you change it to “Open”, then it will live on your profile and other MeWe members will be able to see it. We will make further enhancements to open posts this year too – as some members want their open posts to be visible outside MeWe too. Stay tuned. Our commitment is to serve and listen to you – at MeWe you are our members to serve and delight; and never data to sell or target!

no budeme je po očku sledovat, ale pravda je, že už jsem si na spartánské rozhraní Friendicy zvykl a když teď mrknu na MeWe, přijde mi to přeplácané. Plus se tam na mě lepí ty divé ženštiny, což mi tady teda vůbec nechybí.

Spartánské rozhraní Friendicy mi nevadí, ale nefunkčnost a bugy hodně. Nebo třeba najít v delších vláknech, kde jsou nové komentáře... (i díky nepoužitelným notifikacím). A ani ty uměle vytvořené skupiny moc ideální nejsou. To je rozdíl proti Mewe, tam to funguje jak má a makají na tom dál (ale se*ou mě ty jejich neustálé kecy o soukromí a vymezování a navážení se proti FB apod., to si mohou odpustit).
Chápu, že minimálně dokud Mewe neimplementuje skutečně public příspěvky, tak budeš zde. Počkáme, až to tam zprovozní, ale třeba se do té doby vyřeší i zdejší problémy.
This entry was edited (4 weeks ago)

Všiml jsem si, že do mailu mi chodí upozornění na nové komentáře obsahující URL mířící přesně na daný komentář (obsah poroluje tak, aby daný komentář byl nahoře a ještě ho javascript rozsvítí). Tj. nerozumím, proč píšeš nepoužitelné notifikace, nejde najít nové komentáře.

Protože se nenechávám spamovat notifikacemi na e-mail, ale chci využít notifikace na webu, u těch ikon nahoře. Objeví se za 1/2 hodiny a stejně nereflektují to, co jsem už četl.

nahlásíme jako bug a bude. Jen to musím zase přesně zdokumentovat... 

suchou rýži kvůli CJMCU-9833


V Číně bude nějaký chudák až do Velikonoc jíst jen suchou rýži, protože mi omylem poslal CJMCU-9833 - sine wave square wave triangle generator.
Pokud to nebude chtít vrátit, tak to budu na nejbližším setkání s vámi rozdávat, protože co já s tím?
Můžeš si postavit hezkej signální generátor. 😁

nevidím pro signální generátor použití. Ale v noci jsem přemýšlel, že bych tím dokázal udělat něco jako generátor čistých tónů, DTMF, nebo by tím šlo zahrát písničku, díky té sinusovce. Ale zas na co? DTMF asi už není v praxi na nic.

To vypadá dobře, zrovna koukám kolik to stojí, také by se mi to líbilo.... 

Nejmocnější síla Vesmíru


Jen jsem chtěl zdokumentovat jakou sílu má mé slovo: včera ve 23 hodin jsem sem napsal, že (cituji) "už mi doma dlouho žádné Arduino s Wiznet W5100 nevytuhlo".
Dnes v 11:39 přestalo odpovídat Arduino v hlavním termostatu. Na ping reaguje (ale ten se odehrává na HW úrovni), ale telnet na port 80 už neudělá nic...

To znamená, že mě tu už sleduje i Zákon schválnosti, ta nejmocnější Síla vůbec. To už Google+ můžou opravdu vypnout, už tam nikdo nezůstal :-)))
Zátuhy mi nastávaly už třeba po 4 dnech běhu, někdy to vydrželo i měsíc. Ale komunikace jsem tam měl spousty. Když jsem po zátuzích terminálem vyčítal z arduina stav socketů, byly všechny zabrané. Proto jsem udělal pokus výměny W5100 za W5200, ale tam to dopadlo stejně - po čase bylo místo čtyřech všech osm socketů také beznadějně "vyprodaných". Z toho stavu pomohl jedině až hw restart, nebo sw restart ethernetu. Pak jsem zkoušel vypnout toho http klienta, kterým jsem odesílal data ven do DB a výrazně se to zlepšilo. Ale neustalo. Tak jsem vypnul http server a nechal klienta. Také nepomohlo. Až když jsem vypnul vše a nechal jen Blynk komunikaci, tak nastal klid. Od té doby Blynkem načítám a posílám vše. Pořád to tak vypadá na chybnou práci s http... Show more... 

Smrt Huawei!!


Ladím WiFi displej, kód píšu v C, používám WiFiManager. Když zkompiluju oproti starší verzi Arduino core (2.4.1), vše jede. Když oproti 2.5.0-beta2, tuhé. Ladím dlouho, zkouším postupně upgradovat WiFiManager na -hotfixes a nakonec i na -development (kde je VŠECHNO přepsáno). Pořád stejně tuhé - přihlásím se na mobilu Huawei P10 Lite na ESP AP, přidělí mi 192.168.4.2, tak ručně spustím prohlížeč, napíšu do něj jak otrok 192.168.4.1, a stránka se nenačte.
Celé hodiny všechno možné zkouším, pořád nic.
A pak mě to napadne - vytáhnu starý nejlepší mobil Nexus 5 a naráz všechno funguje, nemusím ani opisovat IP adresu, okamžitě se to samo všechno udělá!

Huawei do pekla!!!

I když...... Show more...

Tak anonymni rezim - na testovani vzdycky. Dokonce se mne na to ptali onehda na supportu Aliexpressu, jestli jsem to zkousel v anonymnim rezimu, kdyz jsem resil, ze mi nejde platit kartou.

Já jsem takhle vytuhl po flashnutí SONOFFů (firm. tasmota). Při přihlášení na wifimanager načtení IP, pak hláška není připojení k internetu (logicky) a okamžité odpojení od wifi bez možnosti stihnout otevřít stránku. Musel jsem to udělat z noťasu - tam bez problémů. Mobil Xiaomi Redmi 4X.

podle mě do těch captive portálů vrtají i v různých verzích Androidu. Ještě i na tom Huawei mi to 100% šlapalo v Androidu 7, ale od verze 8 se výzva pro přihlášení k captive portálu objeví jen jednou za uherský rok - něco tam podělali (nevím, jestli u Google nebo u Huawei, víc osmiček doma nemám). Je to na pytel - tak jednoduchá funkcionalita a není možné ji udělat spolehlivou.
This entry was edited (1 month ago) 

Arduino 1.8.5 vs 1.8.8


Zkoušel jsem dnes zkompilovat můj pokojový termostat nejnovějším ArduinoIDE, o kterém jsem tu nedávno psal, že má nové Ethernet knihovny.

Takže: s v1.8.8 zabírá kód termostatu 32632 bajtů, a potřebuje 1351 bajtů RAM.
S v1.8.5 zabírá kód o 2220 bajtů méně a potřebuje o 80 bajtů méně RAM.

Rozdíl je to zásadní, uvážíme-li, že v Arduinu mám k dispozici jen 31744 bajtů. Když zkompiluju verzí 1.8.5, budu mít ještě 1332 bajtů na další programový kód. Když zkompiluju verzí 1.8.8, nevejde se to do Flash paměti o skoro 900 bajtů, což nejspíš nepůjde ani zoptimalizovat (čti někde ubrat)...

Tak za 1/2 roku uvidíme 😁. Ale náhoda je ...

dám tam 10 ms a vydám tu mou knihovnu. Pak budeme mít všichni stejný kód a uvidí se ;-) 

Espressif tlačítko


Dnes mi Espressif poslal dokumentaci k tomu mesh tlačítku, co jsem rozbaloval ve videu na YouTube - je v soukromém git repozitáři, hehe. Z dokumentace se zdá, že se snaží vyvinout chytré žárovky, které už ale na trhu dneska prodává několik subjektů. Ani nevím, jak ty prodávané fungují, jestli na WiFi nebo BT nebo ještě jinak - Espressif to zjevně zkouší na své mesh technologii.

No a to tlačítko je naprogramované a čeká, že s ním budu ovládat jejich chytrou žárovku, kterou nemám. Takže dokud neseženu konektor na ty jemné piny, tak je mi to asi k ničemu. A až to jednou budu schopen naprogramovat, tak z toho můžu udělat nevím co - pořád to asi zůstane 4tlačítkem... Hmm, tak nevím, jak s tím ve světě prorazí.

Jinak v té... Show more...
Myslím, že na doma to může být větší, tzn. větší baterie a nebo napájeno z rozvodu.

Já bych uvítal mechanické tlačítko (jazýčkové relé nebo HAL nebo to je fuk) s ESP do KP68.

a jak by to mělo fungovat? Jazýčkové relé jako mechanické tlačítko? Nerozumím.

jo, tlačítko velké jak klasický vypínač do kp68, ta kolíbka na pružince a zespodu magnet co se přiblíží k jazýčkovému relé a to sepne. Jde o to, aby to vypadalo jako klasický mechanick vypínač a mělo to i tu mechanickou zpětnou vazbu.
Image/Photo


Tak asi ne, ABB v tom má příjmač na dálkové ovládáni.

jestli umím číst, tak to ABB je funkčně naprosto stejné s tím Espressifem, tj. 4 rohy odvysílají 4 různé signály, a celé to potvrdí LEDky.

no a co to bude dělat jiného kromě normálního tlačítka? Proč je tam magnet a jazýčkové relé, když tam může být normální kontakt?

S jazýčkovým kontaktem / HAL snímačem může být vypínač klidně pod vodou a vnitřku se nic nestane a vydrží to víc než nějaká vlitá guma.
Když se celá elektronika zalije do jedné kostky tak mám krásné tlačítko pod vodu ( vestavěný akku + bezdrátové dobíjení jako třešnička na dortu).

cože? vždyť to mělo být do krabice ve zdi, tak jaké pod vodou?

Šlo mi o eliminaci mechanickeho spínače nebo tlačítka, ale v podstatě je to fuk. Hlavně aby se po tom dalo placnou a přeplo se to. Ne jak sonoff Switch, kde to přepínám na 3x.

Aha to jsem ten účel jazýčkového kontaktu pochopil špatně.

ale šak teďka máš od ABB Praha mechanické tlačítko, po kterém stačí plácnout. Já se od začátku ptám, co to jako má dělat navíc? Má tam být nějaká elektronika? Má něco vysílat, nebo přijímat? Nebo co? Prostě jsem vůbec nepochopil, co potřebuješ a na co.

Nadneseně jsem tím mířil k tomu že bez převodu na nějaký mechanický kontakt můžeš mít opravdovou vodotěsnost, ne určitý stupeň voděodolnosti.

Na ten konektor by možná mohl jit tento protikus
https://www.tme.eu/cz/details/ds1016-06masibb/konektory-idc/connfly/
Ale bez pořádné fotky a nějakých rozměrů ( rozteč pinů.. ) to asi líp nenajdu.

díky, koupím.

Píšu že by mohlo, nemám jistotu!