Skip to main content


 

DS18B20 fake counterfeit waterproof shit


Asi si pamatujete moje anabáze s "vodotěsnými" čidly teploty DS18B20 na kabelu - na G+ jsem to loni docela rozmazával. Long story short - je nadlidsky obtížné koupit funkční čidla v tomto provedení, protože se zdá, že Číňan opravdu ovládl výrobu napodobeniny DS18B20 takovým způsobem, že to laik nepozná a navíc tím zaplavil místní trh, takže výrobci "vodotěsných" čidel je začali (ty napodobeniny) používat místo originálů od Maxim Integrated (dříve Dallas Semiconductor).

Začal jsem proto nedávno s novou taktikou: obepisuji prodejce na AliExpressu ještě před objednávkou s dotazem, jestli používají originální a 100% funkční čidla - že jestli ano, tak jich nakoupím tuny, ale jestli pak nebudou fungovat, tak jim to hodím na hlavu a p... Show more...
This entry was edited (15 hours ago)

Naopak, silikon je dobry vodic tepla, viz treba silikonova pasta, co se pouziva mezi vykonove soucastky a chladice. Existuji i specialni silikony se zvysenou vodivosti, viz treba: https://acc-silicones.cz/products/adhesives/thermally-conductive-silicone-adhesives Ale obyc silikon v tube z Hornbachu funguje taky dobre. Pripadne mam dobrou zkusenost i s timto: https://www.aliexpress.com/item/705-Silicone-Clear-Sealing-Glue-Waterproof-Heat-Resist-For-Electron-Component/32877937590.html

Tak už máme i jedno doporučení. Zeditoval bych post ale trošku se té editace bojím po tom co jsem tu ze začátku četl. 

suchou rýži kvůli CJMCU-9833


V Číně bude nějaký chudák až do Velikonoc jíst jen suchou rýži, protože mi omylem poslal CJMCU-9833 - sine wave square wave triangle generator.
Pokud to nebude chtít vrátit, tak to budu na nejbližším setkání s vámi rozdávat, protože co já s tím?
Můžeš si postavit hezkej signální generátor. 😁

nevidím pro signální generátor použití. Ale v noci jsem přemýšlel, že bych tím dokázal udělat něco jako generátor čistých tónů, DTMF, nebo by tím šlo zahrát písničku, díky té sinusovce. Ale zas na co? DTMF asi už není v praxi na nic.

To vypadá dobře, zrovna koukám kolik to stojí, také by se mi to líbilo.... 

Nejmocnější síla Vesmíru


Jen jsem chtěl zdokumentovat jakou sílu má mé slovo: včera ve 23 hodin jsem sem napsal, že (cituji) "už mi doma dlouho žádné Arduino s Wiznet W5100 nevytuhlo".
Dnes v 11:39 přestalo odpovídat Arduino v hlavním termostatu. Na ping reaguje (ale ten se odehrává na HW úrovni), ale telnet na port 80 už neudělá nic...

To znamená, že mě tu už sleduje i Zákon schválnosti, ta nejmocnější Síla vůbec. To už Google+ můžou opravdu vypnout, už tam nikdo nezůstal :-)))
Zátuhy mi nastávaly už třeba po 4 dnech běhu, někdy to vydrželo i měsíc. Ale komunikace jsem tam měl spousty. Když jsem po zátuzích terminálem vyčítal z arduina stav socketů, byly všechny zabrané. Proto jsem udělal pokus výměny W5100 za W5200, ale tam to dopadlo stejně - po čase bylo místo čtyřech všech osm socketů také beznadějně "vyprodaných". Z toho stavu pomohl jedině až hw restart, nebo sw restart ethernetu. Pak jsem zkoušel vypnout toho http klienta, kterým jsem odesílal data ven do DB a výrazně se to zlepšilo. Ale neustalo. Tak jsem vypnul http server a nechal klienta. Také nepomohlo. Až když jsem vypnul vše a nechal jen Blynk komunikaci, tak nastal klid. Od té doby Blynkem načítám a posílám vše. Pořád to tak vypadá na chybnou práci s http... Show more... 

Smrt Huawei!!


Ladím WiFi displej, kód píšu v C, používám WiFiManager. Když zkompiluju oproti starší verzi Arduino core (2.4.1), vše jede. Když oproti 2.5.0-beta2, tuhé. Ladím dlouho, zkouším postupně upgradovat WiFiManager na -hotfixes a nakonec i na -development (kde je VŠECHNO přepsáno). Pořád stejně tuhé - přihlásím se na mobilu Huawei P10 Lite na ESP AP, přidělí mi 192.168.4.2, tak ručně spustím prohlížeč, napíšu do něj jak otrok 192.168.4.1, a stránka se nenačte.
Celé hodiny všechno možné zkouším, pořád nic.
A pak mě to napadne - vytáhnu starý nejlepší mobil Nexus 5 a naráz všechno funguje, nemusím ani opisovat IP adresu, okamžitě se to samo všechno udělá!

Huawei do pekla!!!

I když...... Show more...

Tak anonymni rezim - na testovani vzdycky. Dokonce se mne na to ptali onehda na supportu Aliexpressu, jestli jsem to zkousel v anonymnim rezimu, kdyz jsem resil, ze mi nejde platit kartou.

Já jsem takhle vytuhl po flashnutí SONOFFů (firm. tasmota). Při přihlášení na wifimanager načtení IP, pak hláška není připojení k internetu (logicky) a okamžité odpojení od wifi bez možnosti stihnout otevřít stránku. Musel jsem to udělat z noťasu - tam bez problémů. Mobil Xiaomi Redmi 4X.

podle mě do těch captive portálů vrtají i v různých verzích Androidu. Ještě i na tom Huawei mi to 100% šlapalo v Androidu 7, ale od verze 8 se výzva pro přihlášení k captive portálu objeví jen jednou za uherský rok - něco tam podělali (nevím, jestli u Google nebo u Huawei, víc osmiček doma nemám). Je to na pytel - tak jednoduchá funkcionalita a není možné ji udělat spolehlivou.
This entry was edited (7 days ago) 

Arduino 1.8.5 vs 1.8.8


Zkoušel jsem dnes zkompilovat můj pokojový termostat nejnovějším ArduinoIDE, o kterém jsem tu nedávno psal, že má nové Ethernet knihovny.

Takže: s v1.8.8 zabírá kód termostatu 32632 bajtů, a potřebuje 1351 bajtů RAM.
S v1.8.5 zabírá kód o 2220 bajtů méně a potřebuje o 80 bajtů méně RAM.

Rozdíl je to zásadní, uvážíme-li, že v Arduinu mám k dispozici jen 31744 bajtů. Když zkompiluju verzí 1.8.5, budu mít ještě 1332 bajtů na další programový kód. Když zkompiluju verzí 1.8.8, nevejde se to do Flash paměti o skoro 900 bajtů, což nejspíš nepůjde ani zoptimalizovat (čti někde ubrat)...

Tak za 1/2 roku uvidíme 😁. Ale náhoda je ...

dám tam 10 ms a vydám tu mou knihovnu. Pak budeme mít všichni stejný kód a uvidí se ;-) 

Espressif tlačítko


Dnes mi Espressif poslal dokumentaci k tomu mesh tlačítku, co jsem rozbaloval ve videu na YouTube - je v soukromém git repozitáři, hehe. Z dokumentace se zdá, že se snaží vyvinout chytré žárovky, které už ale na trhu dneska prodává několik subjektů. Ani nevím, jak ty prodávané fungují, jestli na WiFi nebo BT nebo ještě jinak - Espressif to zjevně zkouší na své mesh technologii.

No a to tlačítko je naprogramované a čeká, že s ním budu ovládat jejich chytrou žárovku, kterou nemám. Takže dokud neseženu konektor na ty jemné piny, tak je mi to asi k ničemu. A až to jednou budu schopen naprogramovat, tak z toho můžu udělat nevím co - pořád to asi zůstane 4tlačítkem... Hmm, tak nevím, jak s tím ve světě prorazí.

Jinak v té... Show more...
Myslím, že na doma to může být větší, tzn. větší baterie a nebo napájeno z rozvodu.

Já bych uvítal mechanické tlačítko (jazýčkové relé nebo HAL nebo to je fuk) s ESP do KP68.

a jak by to mělo fungovat? Jazýčkové relé jako mechanické tlačítko? Nerozumím.

jo, tlačítko velké jak klasický vypínač do kp68, ta kolíbka na pružince a zespodu magnet co se přiblíží k jazýčkovému relé a to sepne. Jde o to, aby to vypadalo jako klasický mechanick vypínač a mělo to i tu mechanickou zpětnou vazbu.
Obrázek/fotka


Tak asi ne, ABB v tom má příjmač na dálkové ovládáni.

jestli umím číst, tak to ABB je funkčně naprosto stejné s tím Espressifem, tj. 4 rohy odvysílají 4 různé signály, a celé to potvrdí LEDky.

no a co to bude dělat jiného kromě normálního tlačítka? Proč je tam magnet a jazýčkové relé, když tam může být normální kontakt?

S jazýčkovým kontaktem / HAL snímačem může být vypínač klidně pod vodou a vnitřku se nic nestane a vydrží to víc než nějaká vlitá guma.
Když se celá elektronika zalije do jedné kostky tak mám krásné tlačítko pod vodu ( vestavěný akku + bezdrátové dobíjení jako třešnička na dortu).

cože? vždyť to mělo být do krabice ve zdi, tak jaké pod vodou?

Šlo mi o eliminaci mechanickeho spínače nebo tlačítka, ale v podstatě je to fuk. Hlavně aby se po tom dalo placnou a přeplo se to. Ne jak sonoff Switch, kde to přepínám na 3x.

Aha to jsem ten účel jazýčkového kontaktu pochopil špatně.

ale šak teďka máš od ABB Praha mechanické tlačítko, po kterém stačí plácnout. Já se od začátku ptám, co to jako má dělat navíc? Má tam být nějaká elektronika? Má něco vysílat, nebo přijímat? Nebo co? Prostě jsem vůbec nepochopil, co potřebuješ a na co.

Nadneseně jsem tím mířil k tomu že bez převodu na nějaký mechanický kontakt můžeš mít opravdovou vodotěsnost, ne určitý stupeň voděodolnosti.

Na ten konektor by možná mohl jit tento protikus
https://www.tme.eu/cz/details/ds1016-06masibb/konektory-idc/connfly/
Ale bez pořádné fotky a nějakých rozměrů ( rozteč pinů.. ) to asi líp nenajdu.

díky, koupím.

Píšu že by mohlo, nemám jistotu!

mám šupleru, neboj.

Bojím, abych pak nečetl nějaký jedovatý komentář :D .

tak díra je 8,48 x 3,36 mm a rozteč je skutečně 1,27 mm:
Fotka jako důkaz
Toto je myslím "stadardní" pinout, jaký má např. i ODROID XU4...
This entry was edited (1 week ago)

@Petr Stehlík To jsem rád že to klaplo. A pokud budeš hledat plochý vodič který by do toho konektoru šel dobře tak by tam měl akorát pasovat ten samý co býval na PATA100 ksandach ( 80 žil ). Jen pozor, někdy ty kšandy měli v sobě tvrdý drát místo licny takže to chce opatrně nebo nějakou přechodku / adaptér.
A válí se mi doma i pájecí varianta ale ta je lepší do PCB kvůli mechanické odolnosti konektor - kabel. Je tam málo materiálu kam můžeš připájet vodič.

neklaplo ještě nic, fotil jsem ti jen ten konektor v tlačítku, abys mi věřil, že mám šupleru.
Ovšem dneska jsem v Officialu koupil nějaký konektor naslepo - jen jsem ještě nebyl doma, abych ho zkusil.
Dík za tip na PATA100, zkusím v práci pohledat. 

Seek Thermal Compact - první dojmy


1) Alza mi drze prodala nenápadně otevřené a tedy zřejmě již použité zboží, čehož jsem si v prodejně nevšiml. Skřeti!

2) microUSB konektor na nejlepším telefonu všech dob je orientován tak, že Seek Thermal kamera míří na opačnou stranu, než kamera telefonu, tj. je to nepoužitelné.

3) software Seek Thermal pro Android je šílený, 3/4 položek v "menu" otevřou webovou stránku uvnitř aplikace a aby toho nebylo málo, tak ty stránky trvají na odsouhlasení cookies...

4) neumím ten soft ovládat, musím si o něm něco přečíst.

5) relativní barvy (přepočet teplot na barvy vždy podle nejnižší a nejvyšší teploty v daném záběru) jsou na pendrek, člověk při prohlížení kamerou t... Show more...
This entry was edited (2 weeks ago)

Tak vypadá to stějně jako z Fliru. Jen u těch za asistence jejich SW se dá "domeřovat" ta teplota jak jsem psal.
Jinak na fotkách je snímek ruky. Ty další jsou stopy koleček od jezdící židle a ty výraznější je od podrážky bot co jeli po koberci ( odpíchneš se na jezdící židli a necháš nohy na koberci )
A půjčil jsem si ji domů - kdyby jsi chtěl aspoň nějaké srovnání.
https://drive.google.com/open?id=16MO5BWUUio5T2YihJ_NOqaheQr-LLVx_

tak na první pohled to vypadá, že si budu muset koupit Flir. Ty máš E5 zřejmě. Podívám se do ceníků...
This entry was edited (2 weeks ago)

jo a všimni si, že ruka má 32, nikoliv 50 stupňů...

Tak to je důvod proč tam ta fotka je.
Škoda že bydlíš na druhém konci republiky, jinak bych klidně s kamerou zajel.

jednoho krásného dne bude naše malá republika protkaná sítí rychlých a bezpečných dálnic, a pak bude jednoduché přejet z jednoho konce na druhý za půl hodiny. Do té doby se holt budeme vídat hlavně tady, na internetu :-)

Ty něco piješ? Nebo nějaké nachlazení? :D

Moc hezký, asi před týdnem jsem ji objednal do práce. Tu nejdražší za 13000. Ale vybrali si ji sami a zatím prý ok. Nemají ji na měření teploty, ale spíš na koukání jak chladne výrobek, orientačně. A to bude asi lepší než bezdotykový teploměr co měli teď. 

Test editace


Nejdřív Kamil a teď i já jsme zaznamenali, že příspěvky jdou sice editovat, ale jednak to zničí odkazy a druhak druhý edit se už nepromítne do systému. Ještě v náhledu je vidět, ale po refreshi stránky zmizí a vrátí se předchozí verze. Na tomto příspěvku to odkouším.
První edit: první větu dám do italiky. Náhled před uložením je OK.
Druhý edit: druhou větu dám do bold. Náhled před uložením je OK. Nefungují "tlačítka" pro změnu formátu písma ani pro zadání odkazu (ten řetěz).
Třetí edit: třetí větu dám podtrženou. V náhledu zase všechno OK.
Čtvrtý edit: všiml jsem si, že ve chvíli, kdy zmizí smajlíky... Show more...
This entry was edited (2 weeks ago)

A pátý bug, s tím zešedivěním celé obrazovky, když chce člověk něco editovat:
https://github.com/friendica/friendica/issues/6417

Můžeš přidat další (ale netrápí nás asi moc) - nelze smazat účet. Založil jsem si zde další, testovací (na dočasný e-mail), a při smazání to vrací HTTP 500 :-) 

Superpowers MEGA2560


Musím se přiznat: mám nadpřirozené schopnosti. Kdykoliv řeknu nebo napíšu, že něco nejde udělat, najde se okamžitě někdo, kdo to neví, a udělá to!!

Přes oběd jsme se pod mým příspěvkem o Arduino IDE bavili s @kamilzm , že nemáme rozumný MCU, co by řídil ethernet, měl aspoň trochu paměti, nestál majlant a nebyl velký jako Arduino MEGA2560.

Vyslovil jsem tezi, že by to chtělo nějakou malou destičku tak 3x6 cm s procesorem MEGA1280 tak za 6 dolarů, ale že to nejde udělat. Napsal, odeslal, a pak jen z čiré zvědavosti otevřel AliExpress, a co myslíte - měl jsem ho tam!

Destička s procesorem MEGA2560 (tj. 2x lepším, než jsem ře... Show more...
This entry was edited (2 weeks ago)

Od vánoc mi tu tahle destička leží společně s RXB6 (ASK 433 MHz superhet receiver). V plánu je do ní nahrát close source kód RFLink Gateway na příjem všech možných čidel meteostanic, který jsem viděl ve videu Andrease Spiese: https://www.youtube.com/watch?v=oYfbEyzT-Gs

Osobně bych raději zkrotil bootloader v STM32F103 (který je za 2 dolary a má víc RAM), ale na doplnění OTE do něj bych potřeboval nejméně 2 měsíce dovolené a intenzívně to celé nastudovat... Asi bude kratší/rychlejší používat megu2560 a jen upravit už dostupné bootloadery tak, aby OTE update fungoval stejně jako OTA u ESP8266.
OTE je moje právě vymyšlené slovo znamenající Over The Ethernet :-)

Já byl zprvu s STM32 nadšen a chtěl je používat místo Arduino (pomocí Wiring, ne přes jejich nástroje, HAL atd). Vypadalo to zprvu dobře, ale stávalo se, že např. za pár hodin přestala chodit přestala ethernet komunikace atd. Předpokládám, že to byl asi jen problém knihoven resp. nekvalitě Wiring "wrapperu" pro STM, či jako bych to nazval a při používání jejich nativních nástrojů by to problémy nedělalo. Ale to už je zase úplně jiný level a Arduino mám rád právě pro jednoduchost.

to zní, jako bys mi právě ušetřil 2 měsíce neplacené dovolené...

Já bych to tak černě neviděl. Určitě to jsou skvělé CPU a desky, jen to nabastlení na Wiring podle mě není úplně dotaženo. Pokud bys používal ty jejich nativní nástroje, tak věřím, že by to bylo OK. Ale do toho se mi už nechce.
PS: Zrovna dnes @chiptron zveřejnil pro STM jedno video: https://www.youtube.com/watch?v=AYICE0gU-Sg a má toho spoustu na webu: https://chiptron.cz/articles.php?article_id=75 

Revolut?


Jak měl/má @Jan Kratochvíl problém s placením na AliExpressu kartou kvůli diakritice ve jménu a @Antonin Kral mu doporučil Revolut předplacenou/přednabíjecí platební kartu, tak jsem si ji nezávisle už dřív taky pořídil a dnes v noci natočil unboxing video té karty: ... Show more...

Chápu to tak že tam prostě mají "filtr" na diakritiku a uznají to i bez ní. Kartu mám u několika zahraničních služeb od doby co ony služby používám a jedinný problém byl přešvihlý limit :D

Doporucuju rozebrat. Je to hrozne pekny mechanismus postaveny na jednom pasku folie :) (A samozrejme zjistit, ze je patentovany. A taky, ze firma, ktera to dela, dela dalsi hromadu dalsi podobnych obalu.)

Jinak ta moje pointa byla v techto funkcich:
- virtualni karta (pripadne disposable) - neni treba na nic cekat, protoze si ji clovek proste vyrobi v aplikaci. A taky ji muze smazat, kdyz ji pouzije nekde, odkud se zacne sirit do internetu
- vsechny karty se daji zamykat (freeze card), coz je featura, kterou jsem hojne pouzival v eBance, dokud ji nezrusili
- vyborne forexove kurzy (prevody men) 

Unboxing video dárečku od EspressifNevidel jste nahodou nekdo "chytre" spinace at uz wifi/433? Znamy shani do bytu, ale jelikoz maji v domacnosti i dedecka a babicku, tak chce klasicke hw vypinace, ne dotykove, coz vylouci snad vse co je momentalne na trhu:)

K čemupak je asi tolik místa uprostřed? Žeby na dotykový sensor do dvoupin konektoru?

jak jsem už někde dřív psal, je to zjevně na 240 mAh Li-Ion baterii. Tlačítko musí být přenosné, aby mělo aspoň nějaký smysl. 

Jak nahradit Arduino komunitu z G+


Dívám se ještě na G+, co by mi tak mohlo chybět, a vidím, že jsem byl v nějaké Arduino komunitě, kde kromě brutálního spamu občas probleskly odkazy na užitečné nebo zajímavé projekty. Ale ony byly všechny jen přebírané z webu, takže stačí občas chodit na https://create.arduino.cc/ - zřejmě do "Arduino Project Hub".

@Elektrotechnika a Bastleni
Já se dívám zde, jde to tam filtrovat podle platforem atd. a vypadá to, že ty z Arduino tam jsou také:
www.hackster.io/arduino?ref=to… www.hackster.io/arduino?ref=to…
blog.hackster.io/tagged/arduin… blog.hackster.io/tagged/arduin… (RSS medium.com/feed/hacksters-blog… medium.com/feed/hacksters-blog… )
This entry was edited (2 weeks ago)

Evidentně blbne editování komentářů. Vypadá to, jako by prošla jen první změna a další už pak neproběhnou. Včera jsem psal komentář a po prvním uložení vypadal takto: https://screenpresso.com/=L7T9g
Pak jsem tam jen něco opravoval a znovu uložil, jenže jsem si nevšiml, že z URL adresy, které jsem neměl v TAGu URL, zduplikoval a ten tag ke každé URL přidal. Tak vzniklo to, co je výše. Tak jsem to chtěl opravit, ale už se mi to nedaří. Udělám změnu, uložím to, vidím to po uložení OK, ale po prvním refresh stránky je tam opět stará verze nerdica.net/images/smiley-unde…
Včera jsem to dával za vinu cache, ale ani dnes se to neprojevilo, zkoušel jsem to několikrát.
Už jsem si toho všiml dříve.
This entry was edited (2 weeks ago) 

Alza píše: Zboží naskladněno - Seek Thermal Compact pro Android


ve čtvrtek si asi půjdu pro vánoční dáreček :-)
Koukám, že je stále jen verze s micro USB konektorem, ten nemám na telefonu snad už 3 roky :-( 

Arduino IDE 1.8.8


Upgraduju si právě Arduino IDE z 1.8.5 na 1.8.8 a tak ze zvědavosti porovnávám soubory a pozoruju rozdíly. Kromě přechodu z GCC 4.9.2 na verzi 5.4.0 (na kterou jsem se kvůli (ne)podpoře ATMEGA328PB těšil před 3/4 rokem) jsou zajímavé i změny/opravy v low-level knihovnách Arduina - např. v HardwareSerial nebo ve Wire (I2C). A to ani nemluvím o velkých změnách v Ethernetu, které na první pohled ani nejsem schopen pochopit. Asi se fakt vyplatí držet se poslední verze, přestože to často zase něco někde jinde rozbije :-)

Já se necítím cokoli doporučovat, na to nemám zkušenosti a praxi. ESP32 nepoužívám. Obecně používám klony Arduina (rozměrově menší desky typu Arduino Micro/Nano s ATMEGA328, nepoužívám jen CPU+součástky) a kde narazím, tak desky s ATMEGA2560. Ale to už je kráva jako pr*se. Kdyby se dělaly malé desky typu Arduino Micro/Nano s ATMEGA2560 (nebo ještě lepším), tak by jen na nich.
Pro mě není až tak důležité, jestli mě ta deska stojí 2$ nebo 4$. Nedělám sériovou výrobu a na kšeft, dělám si jen pro radost, takže v tom mém množství to není podstatné.

Tak to děláme velmi podobně až stejně. Všechny moje moduly jsou postavené na Pro Mini. Také souhlasím s tebou, že bojovat o poslední bajt ve flašce je o nervy. Sám jsem na to před lety dojel v pokojovém termostatu (co o něm byl seriál na Rootu). To ale nic nemění na tom, že ATTiny a ATMEGA jsou naprosto skvělé řady MCU, které když jsou použité na věci, pro které jsou určeny, plní úkoly na výbornou.
Mimochodem, osobně už mnoho let hledám vhodný MCU na ethernetové věci, a pořád ještě jsem ho nenašel. Takže když jsi to zmínil výše, že ATMEGA328 s Arduino ethernet knihovnami zaplní hodně flaš paměti, tak to je sice pravda, ale neznám nic lepšího. ESP32 to možná bude (na vyzkoušení se teprve chystám),... Show more...

mě snad trefí... stačí, když řeknu, že něco nejde, a okamžitě to někdo udělá!!
www.aliexpress.com/item/MEGA25… https://www.aliexpress.com/item/MEGA2560-PRO-EMBED-Micro-USB-Adapter-Development-Board-CH340G-ATMEGA2560-16AU-for-Arduino-ATmega2560-Expansion-Module/32968615346.html
This entry was edited (2 weeks ago)

Mega2560 používám vždy s Ethernet shieldem, tak ještě kdyby na tuhle mikroverzi taky existoval mikroshield kompatibilní s W5100 :)

Mě by se spíše líbila malá deska přímo s ATMEGA2560 s integrovaným W5500 a PoE. Něco takového, ale menší a ne za takovou šílenou cenu: https://www.sparkfun.com/products/11229 

Espressif dáreček


Dneska večer se bude rozbalovat nějaké překvapení... :-)

Bude online prenos?

si myslím, že u online streamu bych mluvil do zdi. Mám sice 390 sleďů, ale určitě u toho nebudou sedět po půlnoci, až budu mít chvilku času :-)

Jo po pulnoci, tak to uz taky budu spat... Skoda.

Už teď jsem napnutý :D, přešel jsem z Google+, rád jsem pozoroval Tvé příspěvky 

DS18B20 disassembly failure


Zkoušel jsem rozdělat dvě "vodotěsná" čidla z Číny, abych zjistil, co je v nich ve skutečnosti za senzory. Bohužel se mi je nedaří rozdělat po dobrém - senzory jsou do trubičky vlepené tak silně, že ...
Když to nejde ven dírou, tak možná vzít Dremel a dostat se k čidlu císařským řezem z boku?

Ano, to bude fáze II. Zatím jsem to, jak jsem psal nahoře, zkoušel "po dobrém".

Nahrat horkovzduchem ? 

Kauflandí okénko - světlo s lupou


Světlo nad stolem, co vypadá jak z operačního sálu, spolu s 12cm velkou lupou? To se hodí! Sám s ním operuji už nějaký pátek a jsem s tím spokojen. Navíc se ostatní členové rodiny pravidelně smějí tomu obřímu ramenu.
Koupil jsem ho kdysi za 699 v Lidlu, ale tento týden je v letáku Kauflandu za pouhých 249 korun, tak kdyby někdo chtěl něco na stůl, můžu vřele doporučit.
This entry was edited (2 weeks ago)

Mám podobné konstrukce jednu doma ( z TME ), hodí se. Používám i jako světlo ale i když mi k tomu svítí ještě jedna lampička, je to pořád moc málo
Kdo navštívíte Ampér, zkuste se podívat na ty lupy co tam na pár stánkách bývá. Obzvlášť ty bezrámečkové jsou luxusní.
Cenu doporučuju nehledat :D. ( to jen tak co si člověk domů nepořídí )

Vypadá dobře. Já mám stolní lupu s led přisvícením, ale nemusí se uchycovat, kulatý spodek, tak že je to skoro, jako lampička....

takové se akorát převracejí...

Ta má skutečně ne. Dole má závaží a je těžká a stála přes tisíc korun, ikdyž ji naklonim až dolu, tak stále pevně drží. Kupoval jsem ji přímo v obchodě s elektro, něco, jako gmko...

aha, moje malá stolní lampička bez úchytu přijela z méně značkového obchodu a stačí se na ni škaredě podívat a hned se kácí. Někdy to natočím na video, fakt "radost" s ní pracovat :-)
Každopádně proto jsem si pořídil tu velkou, co je dnes v Kauflandu, a ta je pevně uchycená za kraj stolu a drží jako čert :-)

Hlavně aby vydržela.... 

Stav stěhování z Google+ na otevřené sítě


Jen krátké doplnění informací k mému původnímu dlouhému příspěvku a stovce nesouvisejících komentářů pod ním:
https://plus.google.com/+PetrStehl%C3%ADk/posts/buMVVJCKCMr

Stěhování z Google+ na Friendicu zatím vypadá velmi dobře. Lidé, kteří se se mnou propojují, volí jako svůj nový přístav buďto www.nerdica.net nebo vlastní servery, případně se propojují ze svých dříve zřízených Mastodon účtů, třeba na slavném kompost.cz.

Dále, našli jsme zřejmě použitelné aplikace pro Androidí mobilní zařízení:
https://play.google.c... Show more...
This entry was edited (3 weeks ago)
@joy Snad se ty klienty pro Android trochu rozjedou, protože ty pro Mastodon jsou zatím o několik levelů výš. Takový @Tusky se mi používá stejně příjemně jako klient od Twitteru.

Tusky neznám, ale přemýšlím, jestli nejde použít i na Friendicu, když třeba AndStatus funguje na všechny sítě (AndStatus is an Open Source multiple accounts client for multiple Social networks, including GNU social, Mastodon, Twitter and Pump.io.)
This entry was edited (3 weeks ago) 

Chystáme se na stěhování z Google+, zachovejme spojení!


Jak jsem psal před pár dny, po delším zkoumání jsem jako pro sebe nejlepší náhradu vybral software/síť Friendica. Od té doby jsem se už také rozhodl, že můj nový výchozí server bude www.nerdica.net. S jeho adminem jsem si psal, vypadá to, že by to mělo být stabilní místo minimálně na nejbližší pětiletku. Kdyby se to ale přecejen začalo někdy v budoucnu kazit, vždycky je možné vyexportovat celou historii, kontakty atd. a odejít na jiný podobný server (dokonce by se měly automaticky aktualizovat kontakty vašich přátel).

Friendica je z mnou testovaných řešení to nejbližší Google+. Mohl bych se o tom rozepsat velice detailně, ale teď to není důležité. Pokud mi uvěříte a budete Friendicu testovat, vězte, že n... Show more...
Basically it would be possible to also provide you a mail and an XMPP account under the same address as your nerdica.net address. ;)

Too good to be true, as they say :-)

Google Hangouts is going to die, too, I've heard, so the XMPP address might be needed soon again :)

Well, for a complete Hangout replacement XMPP alone is not enough, but setting up Jitsi-Meet is on my todo list anyway... ;)

what we G+ refugees are missing the most currently are forums where we could meet and discuss on a common topic, say "Arduino" or "3D printing". I thought there wasn't anything like that in Friendica but just a second ago I found some "Forums" support. Are you familiar with forums in Friendica?
This entry was edited (3 weeks ago)

Yeah, I created the retrocomputing forum here.

So, the trick is currently (as described in the Help page):
- register again with the same mail address as your current account
- create a new profile as Public Forum profile
- delegate the permissions to your real account
- now you can switch from your personal account to the forum account
- you can post to the forum by addressing that forum with eg. !arduino@nerdica.net or what ever you've chosen for the accountname of that forum.

I would recommend to use two different browsers during that creation.

Also remember that you cannot register an account, delete it and re-register the same account name again as this is not possible by purpose. So be careful.

Also keep in mind that you can only invoke one ! mention per post and that other softwares like Mastodon or Hubzilla might work different when it comes to posting to that forum. Usually it should be possible to connect to forums like with any other "normal" accounts in Friendica.

And finally: you can group your contac... Show more...

There's ton of errors and issues, specifically related to the forums. People hate me for choosing Friendica. Hoping that the 2019.01 release will fix at least the worst issues (commenting often fails with grayed screen, the content often shows old or incomplete things like if it used an old cache). Also such basic thing as creating a new account, adding a friend or adding a profile photo have issues sometimes.
They also complain about stability/availability of Nerdica.net (I admit I met with HTTP error 503, too). Do you have some regular maintenance window or some maintenance tasks that daily make the site inaccessible?
This entry was edited (3 weeks ago)

Today is RAID-syncing-Sunday:
md3 : active raid10 sdc5[2] sda5[4] sdb5[1] sdd5[3]
      3846581248 blocks super 1.2 512K chunks 2 near-copies [4/4] [UUUU]
      [========>............]  check = 42.0% (1618002496/3846581248) finish=1441.8min speed=25760K/sec
      bitmap: 8/29 pages [32KB], 65536KB chunk


This happens once a month on the first Sunday starting at 1:00 a.m. CE(S)T.

Beside that there are backup jobs running. Usually they are scheduled to start during the night at 2 or 3 a.m., but depending on the workload it can take somewhat longer. Backups jobs are configured to use less disk IO via rsync.

When I announced the move from Google+ to Friendica (Thursday 6pm?) then just few minutes later nerdica.net started returning HTTP 503 Service Unavailable, for about half an hour. So perfect timing for those invited to try out nerdica.net :)

BTW, the RAID sync will take about 39 hours, judging from the progress and finish time. Quite long time. I never re-sync RAID arrays on my servers.

See my blog post at https://blog.windfluechter.net/ or on planet.d.o about high disk IO on sda. Although this doesn't apply for the RAID sync, it does apply for the "normal" disk IO happening during the RAID sync and interfering with it. The less disk IO is happening, the faster the RAID sync will be finished. In summer it just took 16 hours or so. In December it took two full days and then I moved the databases to NVMe disk, which should result in much reduced disk IO workload. But since then maybe 100-150 new users joined. The server is not overloaded, it's just the disk IO and mainly sda having a high utilization. I also reduced lots of logging and move many things to tmpfs to reduce disk IO, but sda as a main issue still persist.

Uhm, maybe you mean this: https://nerdica.net/display/a85d7459-895c-2e43-79d7-b5c917941749 ?

Maybe took <30 mins... At least database upgrade was very quick this time...

oh, so we're running 2019.01rc already? That's bad. It means all the issues that we see now are not going to be addressed anytime soon (I was hoping they would be fixed in 2019.01 already). Should we go ahead and start entering issues in friendica's github?

Well, if you see issue, please report them via github or in the Friendica repository. They maybe can be solved then and otherwise you would have to live with them until the next release in the summer or so... ;)

I have reported three issues so far. All of them are well known and neither of them can be fixed easily. Cool :-) 

Prudce elegantní dotykové vypínače světel z Ali


Kamarád Zbyněk, co jsem mu udělal ten chytrý dům v blogu, mi právě hlásí, že si koupil následující nádheru:

https://www.aliexpress.com/store/product/European-Four-gang-glass-panel-touch-light-switch-EU-UK-standard-AC110-250V-Free-shipping/1157683_32764882707.html

Skleněný panel se čtyřmi dotykovými ploškami, které spínají světla. Montáž jednoduše do "české" dvojkrabice. Super, že? A nejlepší na tom je to, že to nepotřebuje nulák! Celé to žije jen z fáze, takže to jde zapojit i pokud máte do vypínače přivedenou jen fázi. Paráda :)

Zbyněk to otestoval a hlásí, že normální... Show more...
Přihodíš link, které to kapacitní spínače sis koupil před rokem? Dík. Jo a taky dík za link na nerdicu, synchronizace s google+ je super!