Skip to main content

 

Přiznání: jsem víc na Twitteru a Youtube


 
Testuju ted https://moa.party/ , jestli by se nedal pouzit jako bridge mezi Mastodonem a Twitterem.
 
Mam to uplne stejne, sem se prihlasuju minimalne, Twitter vede

 

Android aplikace pro WiFi teploměr je open source


Právě jsem uvolnil mou aplikaci pro Android, která podporuje WiFi teploměr tím, že na ploše můžete mít widget, který neustále zobrazuje aktuální teploty a další měřená data.

Pozor - toto NENÍ dobrý příklad, jak udělat widget pro Android, je to splácáno po vzácných volných chvilkách a zdaleka to není dokončeno. Budu rád za případné pull requesty opravující/vylepšující výsledek.

https://github.com/joysfera/wifi-teplomer-android

 

Stále tisknu stencily jako blázen


jsem tak potichu, protože trávím moře času bojem s větrnými mlýny. Jak psal Honza pod minulým příspěvkem, holt tu (slepou) cestu musím prošlápnout, a jak se nerad vzdávám, tak s tím pořád bojuju. Jak vidíte, TQFP32 jsem na 0,4 trysce chytře předělal na úzký chlíveček společný pro všechny nožičky, a teďka se snažím přesvědčit pájku/pastu, aby se po nahřátí pěkně slušně rozdělila a přelila jen na nožičky a neslepovala je.

Skoro by to možná i fungovalo, kdyby v té pastě bylo víc tavidla, se mi zdá...

https://photos.app.goo.gl/EQuaaVGAnJiLT1Kk7
 
S tím jsem začínal. Je to taková lepší kalafuna v isopropylalkoholu, a hezky vonící ( alespoň mě ale já jsem divnej :D ). Není to vůbec špatná věc ale nevrátil bych se k tomu u standartního používání.
Z pajecimed.cz jsem si kupoval pro začátek jen ten vzorek ( dorazilo v pohodě ). Jinak ho má conrad - samozřejmě v původním baleníhttps://www.conrad.cz/pajeci-pasta.k811114
 
Konečně jsem se podíval v utajené schránce v ledničce, jakou gelovou pastu (tavidlo) už léta na občasné opravy SMD používáme. Je to Multifix 450-01, balený ještě v ECS Tools Benešov (původní výrobce Multicore Solders Ltd. Zdá se, že podobnou je možné objednat zde (ale nezkoušel jsem, naše tubička je stále plná)
http://www.esdshop.cz/shop/?page=vyrobok&psk=242&rozbal=80&id=69&lang=cz&PHPSESSID=a7921d3294608b3afe586500c55e17db

 

Tisk stencilu nebude jednoduchý


 
This entry was edited (7 months ago)
 
leptat šablonu určitě nebudu - opustil jsem leptání plošných spojů, nebudu se k tomu obloukem vracet. A ten dávkovač z Mexika vypadá pěkně, ale za 4000 Kč je to vražda, a pořád ruční práce. Objednal jsem menší trysku do Průši, pokusím se optimalizovat ty Gerbery pro nanášení pájecí pasty, myslím, že to půjde. Přes víkend zkusím vytisknout jednu šablonu a natřít - tam zas záleží, jestli v jedné 0,2mm vrstvě vůbec vydrží materiál, jestli se nerozpadne na vlákna, jestli nebude hrubý povrch, do kterého by se pasta zanášela, jestli výsledek nebude moc vysoký atd. Dám vědět.
 
tisk stencilu je právě geniální v tom, že si můžu masku upravit před tiskem přesně tak, jak potřebuju. Např. na některých deskách osazuju jen část součástek, to by Číňan nepochopil, že má udělat poloviční stencil, ale já si to před zkonvertováním do STL pěkně upravím v KiCadu na míru. Je to super. Až na jemnost rozlišení toho tisku - to je zatím slabina.

 

ESP32-S2 a ohlédnutí za OpenAltem 2019


Natočil jsem doma jednak drobné doplnění mé přednášky o zbrusu novém čipu ESP32-S2 od Espressif Systems a druhak ohlédnutí za právě uplynulým víkendem s OpenAlt 2019 konferencí, kde mi nečekaně dali extra prostor a čas, čehož jsme docela kvalitně využili! :-) Kdybych to byl býval tušil, mohl jsem se nachystat a něco jsme si tam mohli spolu naprogramovat nebo předvést. Třeba příště? :-)

https://youtu.be/wmADYj0yoT4

Mimochodem, jestli jste někdo tady z Nerdicy byli osobně na OpenAltu nebo dokonce na mé přednášce a nepozdravili jste se se mnou, tak mě to mrzí, protože se tam vždycky těším, koho nového potkám a poznám a něco se od něj dozvím a naučím :-)

OpenAlt reshared this.

 
Přednáška byla super, jen mě mrzí že jsem nemohl na tu druhou session.

Chtěl jsem se tě ještě zeptat, zda používáš nějaký veřejný framework pro konfiguraci wifi na ESP32 nebo používáš něco svého?
 
v ESP-IDF jsem před lety použil vlastní řešení, teď v Arduino Core zkouším WiFiManager, akorát je těžké najít nějakou verzi funkční v ESP32... Je to až nečekaně všechno "rozbité". O tom by taky byla pěkná přednáška, ale spíš už pro pokročilé...

 

OpenAlt 2019


Už několik týdnů se pečlivě připravuju na mé vystoupení na OpenAlt 2019 už zítra, v sobotu odpoledne. Vyrobil jsem vlastníma rukama nejméně dvě překvapení, beru ssebou dvě sady plošných spojů na rozdávání, přivezu i nějaké dříve neviděné ESP32 vývojové desky a moduly. A před chvílí jsem dokonce na GitHub nahrál program, který jsem od včerejška speciálně pro OpenAlt vytvořil.

Z přednášek na OpenAltu nebudou video záznamy. Kdo si to chce užít/zažít, musí tam osobně. Já se těším a jedu. Co vy? :-)
 
oni to pak kluci nějak zvládli na vlastní kamery a dokonce odstreamovat živě, třeba můj syn bral z domu nějaký levný klon akční kamery a na tu v některé místnosti natáčel. Kvalita tomu odpovídá, ale je to rozhodně lepší než nic.

 

Velké elektro Vánoce 2019 už v říjnu!


This entry was edited (8 months ago)
 
Doufám, že si toho @Jan Kratochvíl všimne, je to too good to be true offer.

 

Přepisuji z Lua do C, a můžu o tom přednášet


 
Tak tady je moje G+ historie, ale jednak je bez komentářů, takže prakticky bezcenná (nejvíc jsem si cenil vašich komentářů), a druhak není vidět bez účtu u MeWe, takže... no ale stejně, tu je ten link: https://mewe.com/profile/5bc8e78073a3f10bad4efc86
 
můžu to propagovat? Poběží to už furt, nebo to zase cvičně vypneš?

 

Hledání fungujícího vodotěsného DS18B20 pokračuje


 
já to prostě dál kupuju ty předražené americké od neven.cz a průběžně vyvracím dojmy ostatních prodejců (naposledy minulý týden hwkitchen.cz) o tom, že prodávají funkční čidla...
 
"předražené" oproti ostatním e-shopům pro neznalého kupujícího. Vyrábět jsem je už zkoušel, proto je teď kupuju.

 

LED Lupo-lampa z Lidlu a kur... kazítko


 
tak. Úmyslně jsem ho v první fázi udělal stejně silný jako originál, ale stačí přidat dovnitř více ramen, nebo je zesílit, a je to...
 
o možné separaci vrstev vím, ale tisknout tento tvar jinak moc nešlo. Upřímně řečeno jsem chvíli uvažoval, že to vyrobím celé ze železa, ale pak jsem dal ještě 3D tisku šanci, a bylo to myslím rychlejší, než kdybych něco pižlal a svařoval...

 

Další očesaný OS pro embedded zařízení: Yocto Project


Náhodou jsem narazil na další možnost, jak na malých počítačích neprovozovat kompletní GNU/Linux OS, který startuje půl minuty a pak tam běží třicet démonů, které dělají bůhvíco. Jmenuje se Yocto Project a bydlí tady: https://www.yoctoproject.org/

samozřejmě jsem neměl čas ho vyzkoušet, ale popis vypadá dobře. Asi to nebude tak hardcore jako Buildroot ( https://buildroot.org/ ), ale pořád to může být zajímavá možnost.
Landing
#
This entry was edited (10 months ago)

 

Celková cena vlastnictví automobilu


 
Skoda, vediet to tak by som to pred 3 mesiacmi za 40k pravdepodobne kupil... Teda ak ten focus nebol cerveny.
 
černá metalíza... taková zvláštní, jakoby s jemnou perletí, moc pěkná barva.

 

Poznámka k indexování jednotlivých příspěvků na Nerdica.net


This entry was edited (10 months ago)
 
dopr... Nerdica.net zase zahazuje opravy komentářů, to je smrt! Ta vyhledávací fráze musí být kompletnější, takto: "Petr Stehlík ESP8266 z bláta do louže".

 

GNOME flashback s Compizem = blikání druhého monitoru 

chrony na Ubuntu 18.04 

ESP32-BTC


 
diaspora nesiri updaty komentarov, takze som to urcite na tomto node necital

naposledy ked som to pozeral tak je na to otvoreny velmi brfadaty ticket a nikto sa nema k tomu aby ho vyriesil. preto nie je na standardnych diaspora nodoch povoleny update postov a/alebo komentarov.
 
ak by to niekoho zaujimalo tak je to issue 1762 z 2011/08/11 (bez par dni 8 rokov) a feature request z 2014/10.

 

Domeček pro tiskárnu


This entry was edited (11 months ago)
 
Teď jsem ještě dohledával, jestli si dobře pamatuji, ale ASA by mělo mít navíc oproti ABS nejen menší smrštivost a 10 x vyšší odolnost proti UV záření, ale i právě zanedbatelný zápach. Teď už jen ověřit na vlastní kůži. Mám tu černý od Devil Design.
 
koupil jsem hnědý od Devil Design, takže stačí, co zjistíš ty, u mě to bude platit taky :-) Až na absenci boxu, to jsem chtěl ošidit tím tiskem někde mimo dům :-)

 

Jak moc je zelený switch úsporný?


Je lepší vzít někde zadarmo vyřazený starší ethernetový switch, nebo je ve výsledku levnější koupit nový, moderní, rádoby úsporný switch? Zajímalo mě to, a tak jsem to změřil a natočil při tom mé první FullHD video (to jen abyste se nedivili, proč se to chvílemi seká :-)
https://youtu.be/-TSzWATsgRc

 

Raspberry Pi 4B


Okamžitě objednávám, abych to mohl pro vás otestovat a nahlásit, jestli je to už použitelné pro přehrávání videa. Otázkou totiž není, jestli to bude umět HEVC H.265 nebo 4K@60 rozlišení - tohle jsou už potvrzené skutečnosti a je to super. Otázkou stále zůstává, jestli to bude umět HDR, tedy 10bitové barvy... V tom by se totiž Raspberry Pi 4B odlišilo od starých Orange Pi, které uměly 4K a H.265, ale neuměly HDR...
 
Tak vývojáři LibreELEC už půl roku Raspberry Pi 4B testují (nechápu, jak to mohli utajit) a praví, že hardware HDR umí, ale musí se počkat na Intel, než něco přidá do Linux jádra 5.2, a potom se musí počkat na Raspberry Pi, než pojede na kernelu 5.2 (nyní 4.19). Takže nejspíš do podzimu/zimy :-)
 
zatím jim to na přehrávání jaksi vůbec nefunguje, to je zajímavé, jak nedodělané to po půl roce práce vydali. Každopádně současná verze KODI je s MythTV použitelná - jedu na ní na OrangePi...

 

W5100 sockety zase zase zase!


 
posunutý čas nic nepřinesl, takže záporným millis() to není.
This entry was edited (10 months ago)
 
Mas mou uprimnou soustrast :(

 

Filozofický problém s OTA update SPIFFS 

SDR záchvěv


SDR
This entry was edited (1 year ago)
 
Ono SDR a RTL se používá primárně pro dekodovani Tetra/Matra sítí. Tedy PČR, městské policie a záchraných složek. Tam to smysl má. Já jsem se dostal k rozběhání na raspbery, našel jsem si ty vysílací BEACONy na kterých se vysílá, nahodil jsem si tam ten čtecí program, ale nikdy mi nic nevylezlo. Na foru mi borci odpověděli, že už v našem městě asi používají kódování a není možné to odposlouchávat. Ale že v mnoha městech jedou postaru, sice datově, ale nekodovaně a tam to použít jde.
 
V běžném životě mi připadá naprosto zbytečné poslouchat informace záchranných složek - prostě řeší nějaké pracovní věci, které se mě netýkají. Informačního šumu je kolem už tolik, že přidávat si ještě takovýto zdroj je IMHO kontraproduktivní. A v případě nějaké horší krize? To bych asi řešil jiné věci než poslouchání cizího rádia...
 
hele já mám vlastně úplně stejnou zkušenost. Přijímal.jsem.so chvíli Tower z Ruzyně a pak ads-b/acars, ale tak nějak mi to přišlo podobné zbytečné. A SDR dongle je zpátky v šuplíku ;)

 

pojistky, startovní čas a vytrhané vlasy


This entry was edited (1 year ago)
 
Je to tak, četl jsem stejnou informaci, že krystalu to chvilku trvá. Já teď ponejvíce jezdím na interní oscilátor, tomu snad stačí kratší čas...
 
Tak dej časem vědět jestli se nevyskytl nějaký zádrhel.

 

Arduino W5100: out of sockets again


This entry was edited (1 year ago)

 

Kodi na Orange Pi jede jak z praku!


This entry was edited (1 year ago)
 
Dobrá cena, ale jaká je spotřeba? Aby to nebyl nějaký žrout :-)
 
někdo to musel koupit první. Ještě nějakou RAM úspornou do toho, asi stačí 4 GB, jestli se ještě prodávají...

 

Atariáda 2019


 
Dokonce Root.cz zveřejnil spoustu fotek. Bohužel mi to už kolikátým rokem časově nevychází, ale pořád jsem někde hodně hluboko Atarista. Vždyť jsem prošel téměř všechny hlavní platformy: 800XE, MegaSTE a Falcon. Bylo to úžasných více než dvacet let od mého pubertálního věku až do nedávné doby. Hodně mi to dalo. A abych nezapomněl: díky za "emulátory"!!!
 
Rootu jsem je poslal já, znám se s šéfredaktorem. Příště musíš na Atariádu dorazit!

 

Osciloskop, µCurrent a základní školení


 
Pak je tady ještě tohle https://en.wikipedia.org/wiki/Bessel_filter
Ale to už nebude jen kondík + rezistor.
 
Ah, dělám opět víc věcí najednou :D . http://sim.okawa-denshi.jp/en/CRtool.php

 

Geekcreit® ESP32-CAM WiFi + Bluetooth Camera Module 

OSH Park neumí PCB? Aneb ztracen bez infrakamery!


 
A něco na focení malých věcí.
Na inspekci těhle věcí bude třeba to že ona služba která PCB vyrábí ti je i proměří. Nejspíš i na možný zkrat. Aspoň tak bych chápal že by mohla ona služba fungovat.

A IR na to existuje, jednu jsem potkal na Amperu.
Kamera s cenovkou http://totalgeosystem.com/microepsilon-tim-400--tim-450-thermal-imagers-sale-price
A nástavba k ní ( mikroskop ) https://www.micro-epsilon.cz/press/publication/pub-en--2018--05--TIM-microscope-lens.pdf
 
komunikoval jsem teď s OSH Parkem a ti mi řekli, že sice nedělají elektrický test, ale že dělají AOI a že je to skoro stejně dobré (nevím, co je AOI).
 
AOI = Automated optical inspection
U nás ve firmě, když automat osází desky, tak pak jdou právě do AOI, který porovná osazenou desku s tím, jak by měla vypadat a nahlásí případné chyby
 
na twitteru někdo ze Slovenska hlásil, že mu na deskách od OSH Parku chyběly vias. Tak to AOI asi trošku pokulhává...
 

 

kapesní AI


Nějak se nám roztrhl pytel s jednodeskovými počítači vybavenými brutálním hardwarem schopným provozovat umělou inteligenci. Prakticky zároveň vydali své "kopie Raspberry Pi" dva největší hráči (nepočítám-li Teslu): Google a NVIDIA.

Originální zdroj od Google teď nemůžu narychlo najít, tak aspoň článek na ZDNETu: https://www.zdnet.com/article/googles-raspberry-pi-like-coral-board-lands-turbo-charged-ai-on-a-tiny-computer/

EDIT: "Coral Board" je zde: https://coral.withgoogle.com/products/dev-board/

Video k NVIDIA Jetson Nano je tady a je moc hezké:
This entry was edited (1 year ago)

 

i3 MK3S


Tak už opět tisknu... A dokonce na nové tiskárně MK3S :-)

 

Víkend těžkých zpráv, ale Arduino + Ethernet drží!


This entry was edited (1 year ago)

 

Start programu přímo z flash paměti na Orange Pi Zero


Tady panáček popisuje něco, co vypadá jako jednoduchý způsob, jak zapsat vlastní image přímo do flash paměti na Orange Pi Zero (předpokládám, že do té maličké, co je tam z výroby). Zřejmě taky dokáže programovat bare-metal, ale není to z té stránky patrné. Jsem z toho losos. Ale je to lákavé, Orange Pi Zero bez jakékoliv karty, start za 0 sekund, nezničitelné...
 
Dík. S tímhle jsem se pral asi před rokem a nerozchodil to, tenkrát ještě byly nějaké problémy v ubootu. Moc se ale neraduj, ta flash má 2MB :) Měla by jít vyměnit za větší, ale prý to není úplně blbuvzdorné - prý různí výrobci mají různě lehce modifikovaný protokol, tak se na to musí dát pozor.

 

Pěknější URL


Trošku jsem záviděl kolegům s Mastodonem jejich zavináč v URL (např. https://kompost.cz/@fuxoft), než jsem dnes čirou náhodou zjistil, že my na Friendice máme tildu! :-)

https://nerdica.net/~joy

 

Tisknout z vinylu?


Píšou mi tady z vedlejší obce, že právě vydali zbrusu nový plast do 3D tiskáren: vinyl. Prý je nejlepší a taky flame retardant, což mě docela zajímá (na elektrokrabičky). Ale nejspíš by byl ještě lepší i na mechanické části, ozubená kola a jiné mechanismy? Kdo ví... Asi bych ho měl vyzkoušet...

 

Průša i3 MK3S


Zrovna jsem se chystal napsat, že už mám 11 měsíců i3 MK3 a že je to super, ale v tom Průša vydal verzi i3 MK3S a já mám zase důvod přemýšlet, jestli není na čase upgradovat :-))
Original Prusa i3 MK3S and MMU2S release, SL1 and powder-coated sheets update
 
Upgrade za 499 Kč, pokud si všechny plastové části vytisknu sám. Co tam za tu pětistovku asi bude? Možná pár dní počkám na první zkušenosti s tímto upgradem, ale teď jsem zrovna moc rád, že jsem ještě nepředělával extruder na nové šikmé chlazení - kdyžtak to udělám až s MK3S.
 
Naprosto cool jsou ty dva neodym magnety, co se odpuzují, namísto pružinky, která by byla slabé místo. To je prostě bezva nápad, vidím poprvé.

 

Arduino core a SPIFFS


This entry was edited (1 year ago)
 
uveřejněno jen o pár hodin později, než jsem to řešil. Klasika, Cimrman :-)

 

ESP8266: Z bláta do louže


This entry was edited (1 year ago)
 
Je vhodné doplnit, že po dalším dlouhém debugování jsem zjistil, že se jedná o svého druhu chybu mezi klávesnicí a židlí, akorát teda způsobenou špatným příkladem (examplem), který dodávají. Tak jsem vytvořil pull request s opravou:
https://github.com/esp8266/Arduino/pull/5739
 
jak jsem psal výše, jsou tak stovky klíčových oprav, takže naopak zvesela updatovat :-) To SSL předělali úplně zásadně, přešli z jedné knihovny na druhou, mohlo by to být teď lepší - jen co si lidi předělají programy na novou syntaxi HTTPClient atd.

 

ESP32 Cam


Jsem jednoduchý člověk: přečtu článek na Hackaday, jasně vidím, že to nepotřebuji, ale stejně jdu na Banggood a koupím si to taky - za 170 korun jaksi nejde odolat. Omlouvám si to pro sebe slovy "co kdybych jednou... naprogramoval rozpoznávání objektů" či "pro strýčka příhodu... vlastní bezpečnostní kamera"
 
Moc se mi to líbí, ve středu se vracím do Prahy, tak budu objednávat, sice si s tím nyní hrát nebudu, ale co kdy by... :)
 
Tak změna, nevydržel jsem a právě jsem objednal....
 
Mimochodem, všiml jsem si že mají i TS100 lehce pod 1000kč...

 

Jak na výrobu plošných desek u Seeed Studia


Napsal jsem polopatický návod pro výrobu plošných spojů: Věřím, že to vypadá lépe, než kdybych se zase jen chlubil tím, jaké krásné desky jsem navrhl :-)
PCB
 
Krásné desky si navrhl 👍. Ne tak popisný návod mám u časomíry pro objednávku na tebou doporučeného výrobce JLCPCB. Objednávka mi zatím dorazila vždy za 14 dnů. S panelizací a se zaměřením velikosti desky taky nebyl problém. Vrtání, lakování, vše OK.

https://www.fstimer.cz/wiki/doku.php?id=objednavka_pcb_s_prokovy#pruvodce_objednavkou_plosnych_spoju