Skip to main content


Krabička pro časomíru


Referenční 3D tisk krabičky časomíry pro požární sport https://www.fstimer.cz. Doba tisku 10h 40m, profil quality 0.15, chci to mít hezký :-).

@Elektrotechnika a Bastleni @3Dtisk
@Elektrotechnika a Bastleni @3Dtisk elektronická časomíra pro požární sportMořská pana


Dokázal jsem to, zachránil jsem ji! I bez 3D tisku! Sbírám body do soutěže otec roku Image/photo.

Image/photonerdica.net/photos/isn/image/9…

@elektrotechnika
This entry was edited (9 months ago)IQOS holder


"Rozmontoval" jsem poškozený IQOS holder. Sympatické je, že tam je li-on v kovovém pouzdře pro lepší bezpečnost. Baterie by měla mít kapacitu 120 mAh. Dostala slušivý smršťovací kabátek. Nevím k čemu mi bude, ale přeci ji nevyhodím Image/photo.

Image/photohttps://nerdica.net/photos/isn/image/17540021205c8cd6bccd3b6084789147

Image/photohttps://nerdica.net/photos/isn/image/16484216565c8cd6bcb9789696866074

@elektrotechnika
This entry was edited (9 months ago)

Absolutně netuším, co to je. Dal jsem, to do Google, našel tunu prodejců apod., ale nikde není napsané, co to vlastně je a k čemu to slouží :-).Hříbky pro časomíru


Vyrobil jsem koncové spínače (hříbky) pro časomíru. Za zmínku stojí vylepšení značení pro možné koncové spínače zeleným kroužkem pro snadnou orientaci zapojení do rozbočovací krabice. Kroužek jsem vytiskl na 3D tiskárně z ABS a konečně dovedu zařadit ten smrad pálící se umělé hmoty. Nedovedu si představit, že bych z toho tiskl něco většího, stačí otevřít box a prostor je zamořen. Spínač a konektor z Ali. Krabička z GME nebo TME. Lepeno mamutem.

https://www.aliexpress.com/item/Waterproof-connector-SP13-type-IP68-cable-connector-Plug-and-socket-2Pin-3Pin-7Pin/32761320961.html

... show more
@Elektrotechnika a Bastleni elektronická časomíra pro požární sportBox pro magnetický spínač


Box pro magnetický spínač z 3D tisku pro časomíru. Pro voděodolnost lepeno mamutem.

https://www.thingiverse.com/thing:3485404

Image/photo

Image/photo

@Elektrotechnika a Bastleni @3Dtisk
@Elektrotechnika a Bastleni @3Dtisk elektronická časomíra pro požární sportOchrana proti zkratu autobaterie


Nemáte někdo tip nebo mě nenasměroval jak pořešit ochranu proti zkratu autobaterie? Dioda + pojistka? Nějak tápu a zrovna empiricky bych to objevovat nechtěl. Vím, že autobaterie umožňuje odběr vysokých proudů a při zkratu fakt hodně.

@Elektrotechnika a Bastleni

Z baterie budu odebírat max 4 A. Budu tam mít měnič step up/down nastavený na 12 V, který bude napájet řádově v desítkách sekund nebo jednotek minut 12 V LED světla (4 ks max 960 mA). Ten měnič má na výstupu max 1,5 A. Mám představu, že na vstup u baterie dám polyswitch 3,75 A a na výstup z měniče polyswitch 1,35 A. Na tom výstupu z měniče je možné provést záměnu za spínač, tak jsem tam chtěl ochranu a kabel u baterie může někdo přešlápnout tretrou a vyzkratovat teoreticky. Jinak konektory mají danou polaritu, nemělo by se povést ani velkou silou to otočit, to bych ale mohl ošetřit diodou. U té baterie jsou kleště nebo faston k malé gelovce, takže když budu kopyto, tak to můžu zapojit špatně, takže tam dám diodu určitě, asi paral... show more

Hmmm, tak nejak usuzuju z Tvych ostatnich prispevku, ze se jedna o nejake venkovni zarizeni napajene 12V v ne uplne suchych podminkach, tak jestli je to tak jednoduche, ze na baterii budou pripojena LED svetla a jde jen o to nepripojit "kleste" chapu jako krokosvorky na baterii ( https://img.bmmoto.cz/images/IMG_0648.JPG) obracene, pak asi staci na vse jedna dioda. Step up/down je zde na co? Z 12V dela 12V? Autobaterie si svych 12V podrzi sama pomerne dlouho a LED svetlum asi nebude prilis vadit, jestli jsou pripojena na 12,1V nebo 11,8V - ostatne o to se postara privodni kabel tak jako tak. V jednoduchosti je sila, tak bych to shrnul.

Jsou to světla k terčům pro časomíru pro požární sport (https://www.fstimer.cz), přesněji požární útok, kde se stříká voda na terče. Autobaterie může mít napětí v rozmezí 10,5 - 12,8 V, mohli by použí i baterii 24 V, což ten měnič dá taky. Autobaterie, ale bývá nejběžnější zdroj. Chtěl jsem mít stabilní napětí 12 V pro ty LED. Vzhledem k tomu, že dělám celou konstrukci volně dostupnou, tak že to ty LED asi vydrží mi fakt nestačí. Kdybych to dělal jen pro sebe, tak to klidně zapojím jak na pouti a dám si pozor. Snažím se to mít univerzální, pokud to jde. S měničem bych mohl na vstup připojit i li-on 18650 nebo jiný zdroj. Úbytek napětí na vo... show moreTest Li-ion 18650 Battery Charger Board DC-DC Step Up Boost


Udělal jsem test s test Li-ion 18650 Battery Charger Board DC-DC Step Up Boost. Zejména mě zajímalo zda má integrovaný protection board, který ochrání článek před zničením. Bohužel ne, bez protection boardu lze článek spolehlivě zničit. Protože požadované výstupní napětí 12,5 V přestal dodávat až když vstupní napětí (li-on 18650) kleslo pod 1,8 V. I tak bylo na výstupu stále 1,65 V.

Takže charger OK, step up OK, protection board přidat a je to v pohodě. Při nabíjení článku proud 1 A a doba nabíjení 4 hodiny. Charger dost topí, v nejteplejším místě ho neudržíte mezi palcem a ukazováčkem.

https://www.aliexpress.com/item/3-7V-4-2V-Lithium-Li-ion-18650-Battery-Charger-Board-DC-DC-Step-Up-Boost/32885492501.html

Image/photo

@Elektrotechnika a Bastleni

tak to je videt okem, ze tam zadna ochrana neni ne, to neni treba merit... :)

Otázka pro blbý 😁 - ta ochrana je proti nadměrnému vybití nebo naopak nabití (pokud to nedělá nabíječka)?

Ochrana nabíjení tam je, to by byl hodně blbý charger pro 18650 :-), nabíjecí napětí je 4,2 V. Nabíjení je v pohodě, to jsem testoval tedy, ale neměřil. Není tam ochrana proti vybití. Doufal jsem, že se to nejpozději na 2,5 V odstaví, protože to je nejnižší napětí, na které může článek 18650 poklesnout, než se začne ničit/zničí. Tu ochranu proti nadměrnému vybití lze ošetřit přidáním protection boardu, viz můj předchozí post. Btw růzené protection boardy můžou mít různé ochrany, proti přebití, proti vybití, proti zkratu, proti přepólování, asi i nemožnost nabíjet článek s napětím hluboko pod 2,5 V a mož... show moreTest protection boardu pro li-on 18650


Test protection boardu pro li-on 18650 z AliExpressu, který byl součástí přímo článku.

www.aliexpress.com/item/4-pcs-… https://www.aliexpress.com/item/4-pcs-lot-New-Original-18650-NCR18650B-Rechargeable-Li-ion-battery-3-7V-3400mAh-for-Panasonic/32611589032.html

1. není potřeba jej aktivovat nabíjením nebo sepnutím P- a B-
2. článek se odpojí při poklesu napětí na 2,5 V (Discharging End Voltage)
3. opětovná aktivace výstupního napětí je při nabití článku alespoň na 2,9 V

Image/photonerdica.net/photos/isn/image/5…

@elektrotechnika a Bastleni
This entry was edited (9 months ago)GPD Pocket 2 přelepky na klávesnici


Pořídil jsem na doporučení přelepky na klávesnici z Gigacomputer. Po pár ořezech pro některé znaky, jsem je úspěšně nalepil na GPD Pocket 2 a jsou fakt super.

Navíc jsem využil volný prostor a vystřihl si děrovačkou na papír pěkná kolečka pro přelepení kamery na notebooku. Dříve jsem používal elektrikářskou pásku, ale to lepidlo se po čas nějak rozteče a když jsem chtěl přelepku občas sundat, aby na mě bylo vidět, tak to bylo všude. Tady to působí jako, že by to měl být v pohodě.

https://www.gigacomputer.cz/zbozi/143951-prelepky-na-klavesnici-cerne-s-bilym-potiskem.html

Image/photoKabelová spojka a krytka konektoru XT60


Pro napájecí kabely některých modulů k časomíře jsem namodeloval a vytiskl kabelové spojky a krytky pro konektor XT60. Spojku jsem dělal proto, že potřebuji mít spoj vodotěsný a smršťovací bužírka tohle podle mého nezastane. Zalepeno oblíbeným mamutem. Dvoužilový plochý kabel 0,75 mm (průměr pláště 3 mm) a vodotěsný konektor kabel (průměr pláště 4 mm).

Dále jsem potřeboval na koncích měnit kleště na baterie za konektory faston na malou gelovou baterii. Pro výměnu konců jsem využil konektory XT60 a namodeloval krytky (zalepené mamutem) pro pohodlnější manipulaci. Tady nepočítám s vodotěsností samotného konektoru, baterie bude umístěna v nějakém ochranném vodotěsném obalu spolu s koncov... show more

Vyrábějí se smršťovačky které mají uvnitř nějaké lepidlo ( či co ) které mají vodotěsnost certifikovanou. Ale netuším jak je to s běžnou dostupností. V práci jsme je měli u nějakých ultrdrahých konektorů kterým dělali část krytu. Drželo to dokonce tak že v případě nutnosti bylo lepší celý konektor ustřihnout a dát nový než zkoušet rozebírat tu smrštovačku pryč.

Já to řešil občas tak že jsem použil lepidlo do smršťovačky a zafoukal od krajů. To docela drží a funguje.

Speciální smršťovačku mě ani nenapadlo hledat, i tak je spoj je navíc nevzhledný. S lepidlem jsem to zkoušel taky, ale upřímně bylo to hrozný drbání, všechno zapatlaný. Použít další konektor jako spojku mi přišlo už překombinovaný a i zbytečně drahý, když to má být takhle napevno. Chvilku mi tedy trvalo než mě napadlo si udělat spojku. Zatím jsem si nezvykl uvažovat, jestli by nešlo najít řešení pomocí 3D tisku.

Jo to je pak čitější řešení jít rovnou z potřebného konektoru ( pokud se dá sehnat a za nějakou rozumnou cenu ).
Já bych tohle asi řešil tím že bych to napojit nejblíže konektoru / použil nový konektor ( to vypadá většinou nejlépe :) ). A asi to zalil nějakým epoxidem v případě potřeby.

Mimochodem jak je to s trvanlivostí 3D výtisků venku ( střídání teplot, vlhko, přímé slunce - UV záření ) ?

Chtěl jsem použít jiný konektor pro napájení, protože ty další budou na koncové spínače k mikropočítači do časomíry. Takhle není možné zaměnit napájecí konektor. Kdybych poslal na pin STM32 na místo sepnutí se zemí 12 V, tak by vystřeli až na mars, na mars, na mars :-).

Na tisk používám hlavně PET-G, což je materiál, ze kterého se vyrábí PET lahve. Takže jsem uvažoval tak, že PET lahev je v přírodě prakticky nesmrtelná a voděodolná. Řekl bych, že to bude dost dlouho, než se to zničí. Navíc to bude venku jen při závodech několikrát do roka. Ze školy si pamatuji něco o zesíťování plastů, jejich křehnut... show moreLi-on 18650, protection board, charger


Objednal jsem si po delší době ověřené li-on 18650 články s protection boardem. Zároveň jsem si pořídil lepší nabíječku, která umožňuje automatický TEST kapacity. Články mají udávanou kapacitu a jsou OK. Protection board jsem však musel dát mimo, protože se článek nevejde do držáku. Délka článku bez PB je 65,2 mm s PB je to 68,2 mm.

https://www.aliexpress.com/item/4-pcs-lot-New-Original-18650-NCR18650B-Rechargeable-Li-ion-battery-3-7V-3400mAh-for-Panasonic/32611589032.html

https://www.aliexpress.com/item/Liitokala-lii-500-LCD-3-7V-1-2V-AA-AAA-18650-26650-16340-14500-10440-18500/32792032580.html

Image/photo

Image/photoČasovač pro rozprašovač na rostliny v akváriu


O víkendu jsem dokončil rozprašovač na rostliny v akváriu pro kamaráda. Každou hodinu se spustí na 10 sekund. Tlačítkem je možné po dobu stisku manuálně spustit rozprašování. Signalizace 3 pípnutí každých 10 minut, pokud dojde voda z nádrže/kbelíku pro rozprašování. V případě, že dojde voda, nerozprašuje se a to ani manuálně. Kontrola stavu hladiny je realizována pomocí magnetického spínače a plováku v trubce s magnetem. Plovák je navržen v OpenSCADu a vytištěný na 3D tiskárně. Magnetů přesně tolik, aby plovák pěkně ploval a zároveň dobře spínal, což splňoval každý neodym, co jsem tu měl. Lepeno tradičně mamutem.

Image/photo

Image/photo

Image/photo

@Elektrotechnika a Bastleni @3DtiskBox 3D tisk redukce hluku


Pro snížení hluku ve svém "boxu" pro 3D tiskárnu jsem pořídil izolaci do auta, protože je i nehořlavá. Původně jsem měl v úmyslu je dát i z venčí na nepohledové stěny, jenže desky jsou vypuzují zápach jako spálený prach z rachejtlí :-/. Ne moc, ale po čase je to znát. Uvnitř boxu to naštěstí nevadí, ven se to nedostane, dokud neotevřu dvířka, což je jen pro odejmutí podložky s tiskem nebo manipulace před tiskem. Hepa + uhlíkový filt také nic nepropustí.

https://www.2din.cz/odhlucneni-protihlukovy-material/vbf-noise-neoprene-6-2/

Image/photo
3D tisk
This entry was edited (10 months ago)DIY Watterproof Micro USB


Do jednoho svého projektu potřebuji mít dobíjecí voděodolný konektor Micro USB. Hledal jsem na AliExpress a nejlevnější, co jsem nalezl, je za 8 eur, což není málo a to neberu v potaz, že potřebuji tyto konektory 4. Vše jsem vyřešil vlastní výrobou pomocí 3D tisku + nákup gumové krytky pro konektor GX20 a Micro USB na PCB. Vše nakoupeno z AliExpress. Konektor přilepím ještě zevnitř krabičky mamutem, prozatím lepeno gelový sekundovým lepidlem. Mám z toho upřímnou radost, 3D tiskárna přináší netušené možnosti. Takto mě jeden konektor vyjde tak na 15 korun. Váha vytištěné průchodky 3g.

Drahý konektor
www.aliexpress.com/item/15cm-1… www.aliexpress.com/item/15cm-1…... show more
3D tisk
This entry was edited (10 months ago)

Jakou máš tiskárnu Jirko?

Moc pěkný.
Mimochodem, ty krytka by mohla jít taky vytisknout. V práci tiskneme takový "zátky" z TPU 95A - https://ultimaker.com/en/products/materials/tpu-95a

Mimochodem do rozvaděčů montujeme třeba i viz níže. To je teprve drahý konektor :D . Ale oni ty bedny bývají v mokru, teple, prachu (kovovém prachu, to má pak rozvadeč druhé opláštění :D ) i ve výbušném prostředí.
https://eshop.elfetex.cz/10-263-277-kabel-rittal-2482-210-usb-05m

to je nápad - mně tu leží kilogram TPU a nevím, co s ním. Krytky pružné, to musím příležitostně zkusit...

všechny Devil Design filamenty kupuju na gospos.cz, protože mi ho Heuréka nebo kdo našel jako nejlevnějšího.