Skip to main content


 
!Elektrotechnika a Bastleni
https://makezine.com/2019/05/17/arduino-unveils-new-nano-family-of-boards/
Arduino Unveils New Nano Family of Boards
This entry was edited (5 days ago) 
Tento týden jsem vyzvednul převodník pro esp32, už se těším, až vyzkouším tu kameru ( příspěvek níže)...
Není k dispozici žádný popis fotky.

!Elektrotechnika a BastleniObrázek/fotkaObrázek/fotkaObrázek/fotka 
Dnes konečně po téměř 3 měsících dorazilo ESP32-CAM WiFi + Bluetooth Camera Module. Zatím jsem vytvořil video, kde je představení desky a obsah balení.
http://jvelektronika.cz/?page_id=2371

!Elektrotechnika a Bastleni 

2x USB adaptér + UV osvitová rampička.


Auto-adaptér.
Trocha štítkových údajů:
Vstupní napětí 12V-24V.
USB type A - QC4.0 ( zpětně kompatibilní ) 4,5V - 5A; 5V - 4,5A; 9V - 3A; 12V - 2,5A.
USB type C - PD3.0 5V - 3A; 9V - 3A; 12V - 2,5A; 15V - 2A; 20V - 1,5A

Hliníkové tělo, kromě plastového konce. V ruce působí rozhodně velmi solidním dojmem.
Dle popisu má zvládat QC4.0 i PD3.0 . Podle měření mohu směle prohlásit že tomu tak je. Bohužel u mě doma se nalézají zařízení s USB PD, tudíž nemohu provést reálné měření s QC4.0 ( patřičný "spoušteč" je zatím ve stádiu výběru). Takže na fotkách uvidíte jen QC3.0.
Zde bohužel musím poznamenat že nejsem schopen ani zkusit PD na 20V.
Zaprvé můj USB analyzátor nepracuje s PD... show more 
tohle tu nebylo, ne? součástky v řezu, takže je krásně vidět jak vypadají uvnitř.

https://twitter.com/i/moments/1112130787694931968

Ne nebylo, jen jsem občas něco retweetnul. Moc hezký. 

SOT23 Tranzistory china x autorizovaný distributor


Pár fotek pro srovnání.
A09T je AO3400 ( china )
5CJ je BC807 ( farnell / TME )

EKWAB - IRLML6402 ( china )
LGZG5 - IRLML0060 ( farnell )
https://drive.google.com/open?id=1hPz9qJRUphoDYJpq4jnMzu0h3FqO0aVL

@Elektrotechnika a Bastleni

Úplně nevím co si o tom mám myslet ( pokud narážíš na dřívější debatu ). Zatím jsme to nikam nedával ani neměl čas zkoušet zda dostojí některým parametrům z datasheetu.

Ani nevím co si myslet o té cenovce která je naprosto směšná.
Mám doma i attiny85 které jsem dal do práce do takové schránky kde je zapnuté skoro rok nonstop a pořád funguje. Byť vykonává jen jednoduchou činnost.

ne, myslím ty tvoje super fotky, když porovnáš farnell a china - zblízka vypadá všecko stejně, ne? Takže všecko asi je podvržené :-)

Nevím jak je to s těmi co mají značení nějakého US/EU výrobce ( možná to fakt má někdo možnost brát z linky kde to vyrábí pro daného "známého" výrobce ) ale s těmi co jsou ryze čínské bych klidně bral že jsou to prostě jejich produkty za příznivou cenu.
Viz. video od Davea Jonese o onom MCU. 

wemos (esp8266) převod signálů z 3.3V na 5V


Řeším teď projektík na inteligentní zavlažování květináčů(9V). Ovládání přes Blynk+OTA. Hardware:Wemos D1 mini+čidlo půdní vlhkosti+čerpadlo5-12V. Bohužel mně nefunguje spojení wemos(3.3v) a senzor, takže jsem se rozhodl, aby signál z pinu wemosu spínal 5V, který bude použit pro napájení senzoru(viz obrázky). Nechci mít senzor neustále pod napětím, ale jen na velmi krátkou chvilku, kdy je vyslán požadavek na měření (nechci proudem škodit kořenům rostlinek). Zde však narážím na mé neznalosti elektrických obvodů. Navrhnul jsem dle mých znalostí+strejda Google obvod a na fotkách vidíte můj návrh. Avšak výsledek je špatný. Použil jsem NPN+PNP tranzistory a zvolil nějaké odpory a oček... show more
esp8266 (wemos) (x)

Co takto?
Rezistory třeba 1M a FDV301 a FDV304.

děkuji za tipy. AO3400/AO3401 i FDV301 a FDV304 jsem si již objednal. Předpokládám, že je v budoucnu využiji. Mezitím jsem se snažil "doplnit" základní znalosti tranzistorů a potažmo MOSFETů:-) A jen tak pro zajímavost přikládám fotečku rozpracovaného zmíněného projektíku, na kterém právě dělám...
Zvláštně připájených odporů si nevšímejte, protože jsem pořád měnil hodnoty.
Obrázek/fotka 

Optobrány pro požární sport


Vyrobil jsem optobrány jinými slovy světelné závory/optozávory/infra závory pro požární sport. Má to několik zajímavých vlastností.

Použité IR závory jsem nakoupil v ČR, z AliExpressu lze pořídit levnější, ale moc dlouho jsem na ně čekal a signalizaci relé mají pouze na rozepnutí kontaktu (těm se budu věnovat jindy, už je tu mám). Ty z ČR lze zapojit jak na sepnutí tak i na rozepnutí při přerušení paprsku IR závory. Nicméně jsou dražší.

Baterie li-on 18650B je pořízena přímo z AliExpress včetně protection boardu, který jsem oddělil a připojil zvlášť. Článek s integrovaným protection boardem nevejde do držáku baterie.

* celková voděodolnost IP65 (mamut kolem šro... show more
 

První objednávka na JLCPCB


!Elektrotechnika a Bastleni
Moje první objednávka - takže sleva na dopravu. DHL pouze 3 USD místo 23.
10 ks #MeteoV3.1 (malé úpravy) za 2 USD, Modrá nepájivá maska bez příplatku.
10 ks #BigClown Sensor Board za 5 USD. Červená nepájivá maska bez příplatku.
Tak to jsem fakt zvědavý.
#JLCPCB

také jsem u JLCPCB poprvé objednával (a vlastně poprvé nechal vyrábět vlastní navrženou PCB). Vychytal jsem akci, kdy i s dopravou přes DHL (tedy do 5 dnů) mě vyšlo 10ks na 8USD. Jedinou věc, která mě na tom trochu zamrzela bylo to, že jsem si asi 10 minut od objednávky uvědomil, že mám na desce malou chybičku. Hned jsem jim psal, jestli můžou použít nové upravené soubory, ale od poklonkovali se, že je to již ve výrobě...Moje chyba. Nicméně dalo se to opravit připájením drátku, takže zkušenosti s JLCPCB zatím dobré. 

Tak jsem objednal na JLCPCB.com


!Elektrotechnika a Bastleni
Moje první objednávka - takže sleva na dopravu. DHL pouze 3 USD místo 23.
10 ks #MeteoV3.1 (malé úpravy) za 2 USD, Modrá nepájivá maska bez příplatku.
10 ks #BigClown Sensor Board za 5 USD. Červená nepájivá maska bez příplatku.
Tak to jsem fakt zvědavý.
#JLCPCB 
!Elektrotechnika a Bastleni

bratránek trochu dělá do zesiků, tak zde rozšířím zajímavý trik se sluchátkama

Poslední dobu jsem řešil pozici traf na šasí. Jak je umístit aby se co nejmíň vzájemně ovlivňovala.
- První věc je dát napájecí a výstupní trafo tak daleko od sebe jak to jde.
- Druhá věc je je proti sobě otočit o 90°.
- A třetí věc jsem se dočet nedávno a je to sakra dobrej tip!
Třetí věc je takzvanej "Headphone trick" a je to celý o tom, že se zapojí primár napájecího trafa a na sekundár výstupního trafa se připojí sluchátka, osciloskop,..něco. Nic dalšího se nepřipoj
... show more 
!Elektrotechnika a Bastleni

ani jsem si nevšiml, že tasmota umí nějaký templejty, ale zde je databáze hotových nastavení pro různé věci s esp jako LED žárovky, wifi zásuvky apd. takže člověk nemusí lovit na kterým GPIO je co.

https://blakadder.github.io/templates/ 

Hříbky pro časomíru


Vyrobil jsem koncové spínače (hříbky) pro časomíru. Za zmínku stojí vylepšení značení pro možné koncové spínače zeleným kroužkem pro snadnou orientaci zapojení do rozbočovací krabice. Kroužek jsem vytiskl na 3D tiskárně z ABS a konečně dovedu zařadit ten smrad pálící se umělé hmoty. Nedovedu si představit, že bych z toho tiskl něco většího, stačí otevřít box a prostor je zamořen. Spínač a konektor z Ali. Krabička z GME nebo TME. Lepeno mamutem.

https://www.aliexpress.com/item/Waterproof-connector-SP13-type-IP68-cable-connector-Plug-and-socket-2Pin-3Pin-7Pin/32761320961.html

... show more 

Modifikace 5$ USB pájecího pera


Tak jsem si dal konečně dnes večer za úkol provést modifikace páječky jak někdo nadhodil na Google+ kdysi.
https://github.com/ole00/zd-20u

Funguje to celkem dobře ale teploty mi dle toho co je psáno na githubu nesedí - použil předkompilovaný .hex .
Nejspíš se budu muset trošku povrtat ve zdrojáku ( pokud tomu budu rozumět :/ ) a zkusit to trochu upravit. Ale celkově vzato je to i v momentálním stavu dobře použitelné.
Regulace výkonu funguje, na nejnizší výkon se pájí dobře malé věci.
Uspávání se spustí automaticky. Ručně jde samozřejmě vypnout také.

Škoda že není dotaženo to o čem se baví v Issues. A to zkusit aspoň přibližně číst teplotu a na základě t... show more
This entry was edited (2 months ago)

Tu jsem měl taky, ale dorazila mi nefunkční. Po refundaci jsem neměl sílu s tím cokoliv dělat. Hackovat ji by mě vůbec nenapadlo. Na mobilní pájení mám plynovou páječku.

Já ji kdysi koupil ze zvědavosti a nakonec se ukázala jako poměrně schopná. K tomu někdo postl výše uvedený hack takže zase zvědavost. A zas celkem překvapení že je to celkem schopné. Ale s tím co mám doma se to srovnávat nedá. A jako mobilní je v plánu TS80, až bude nějaký výběr hrotů ( pokud vůbec bude :/ ).

Cena TS80 je ale dost drsná.

Tak je i není ( záleží co vezmeš na porovnání...) 

Simulace denního svitu


!Elektrotechnika a Bastleni
Nepotkal jste někdo řešení dosvitu obytných prostor tak, aby to simulovalo denní dobu, případně i venkovní podmínky? Prostě dosvit tmavé obytné místnosti,aby se tam člověk lépe cítil. Světlovod tam asi použit nepůjde.

nestačí venku senzor světla a vevnitř LED přes PWM?
 

Ochrana proti zkratu autobaterie


Nemáte někdo tip nebo mě nenasměroval jak pořešit ochranu proti zkratu autobaterie? Dioda + pojistka? Nějak tápu a zrovna empiricky bych to objevovat nechtěl. Vím, že autobaterie umožňuje odběr vysokých proudů a při zkratu fakt hodně.

@Elektrotechnika a Bastleni

Mnoooo tak nevim presne co resis, ale to "fakt hodne" je treba u me male 45Ah autobaterie 440A. Polyswitch na 400A ? To teda nevim... Jestli z baterie budes odebirat jednotky A tak OK, ale dat to do auta si neumim predstavit, ale treba mam jen malou predstavivost.

Z baterie budu odebírat max 4 A. Budu tam mít měnič step up/down nastavený na 12 V, který bude napájet řádově v desítkách sekund nebo jednotek minut 12 V LED světla (4 ks max 960 mA). Ten měnič má na výstupu max 1,5 A. Mám představu, že na vstup u baterie dám polyswitch 3,75 A a na výstup z měniče polyswitch 1,35 A. Na tom výstupu z měniče je možné provést záměnu za spínač, tak jsem tam chtěl ochranu a kabel u baterie může někdo přešlápnout tretrou a vyzkratovat teoreticky. Jinak konektory mají danou polaritu, nemělo by se povést ani velkou silou to otočit, to bych ale mohl ošetřit diodou. U té baterie jsou kleště nebo faston k malé gelovce, takže když budu kopyto, tak to můžu zapojit špatně, takže tam dám diodu určitě, asi paral... show more

Hmmm, tak nejak usuzuju z Tvych ostatnich prispevku, ze se jedna o nejake venkovni zarizeni napajene 12V v ne uplne suchych podminkach, tak jestli je to tak jednoduche, ze na baterii budou pripojena LED svetla a jde jen o to nepripojit "kleste" chapu jako krokosvorky na baterii ( https://img.bmmoto.cz/images/IMG_0648.JPG) obracene, pak asi staci na vse jedna dioda. Step up/down je zde na co? Z 12V dela 12V? Autobaterie si svych 12V podrzi sama pomerne dlouho a LED svetlum asi nebude prilis vadit, jestli jsou pripojena na 12,1V nebo 11,8V - ostatne o to se postara privodni kabel tak jako tak. V jednoduchosti je sila, tak bych to shrnul.

Jsou to světla k terčům pro časomíru pro požární sport (https://www.fstimer.cz), přesněji požární útok, kde se stříká voda na terče. Autobaterie může mít napětí v rozmezí 10,5 - 12,8 V, mohli by použí i baterii 24 V, což ten měnič dá taky. Autobaterie, ale bývá nejběžnější zdroj. Chtěl jsem mít stabilní napětí 12 V pro ty LED. Vzhledem k tomu, že dělám celou konstrukci volně dostupnou, tak že to ty LED asi vydrží mi fakt nestačí. Kdybych to dělal jen pro sebe, tak to klidně zapojím jak na pouti a dám si pozor. Snažím se to mít univerzální, pokud to jde. S měničem bych mohl na vstup připojit i li-on 18650 nebo jiný zdroj. Úbytek napětí na vo... show more 

Test Li-ion 18650 Battery Charger Board DC-DC Step Up Boost


Udělal jsem test s test Li-ion 18650 Battery Charger Board DC-DC Step Up Boost. Zejména mě zajímalo zda má integrovaný protection board, který ochrání článek před zničením. Bohužel ne, bez protection boardu lze článek spolehlivě zničit. Protože požadované výstupní napětí 12,5 V přestal dodávat až když vstupní napětí (li-on 18650) kleslo pod 1,8 V. I tak bylo na výstupu stále 1,65 V.

Takže charger OK, step up OK, protection board přidat a je to v pohodě. Při nabíjení článku proud 1 A a doba nabíjení 4 hodiny. Charger dost topí, v nejteplejším místě ho neudržíte mezi palcem a ukazováčkem.

https://www.aliexpress.com/item/3-7V-4-2V-Lithium-Li-ion-18650-Battery-Charger-Board-DC-DC-Step-Up-Boost/32885492501.html

Obrázek/fotka

@Elektrotechnika a Bastleni

tak to je videt okem, ze tam zadna ochrana neni ne, to neni treba merit... :)

V těch švábech se vůbec nevyznám, takže bez testu jsem fakt neměl jistotu :-).

Otázka pro blbý 😁 - ta ochrana je proti nadměrnému vybití nebo naopak nabití (pokud to nedělá nabíječka)?

Ochrana nabíjení tam je, to by byl hodně blbý charger pro 18650 :-), nabíjecí napětí je 4,2 V. Nabíjení je v pohodě, to jsem testoval tedy, ale neměřil. Není tam ochrana proti vybití. Doufal jsem, že se to nejpozději na 2,5 V odstaví, protože to je nejnižší napětí, na které může článek 18650 poklesnout, než se začne ničit/zničí. Tu ochranu proti nadměrnému vybití lze ošetřit přidáním protection boardu, viz můj předchozí post. Btw růzené protection boardy můžou mít různé ochrany, proti přebití, proti vybití, proti zkratu, proti přepólování, asi i nemožnost nabíjet článek s napětím hluboko pod 2,5 V a mož... show more 

Koncová světla pro časomíru


Vyrobil jsem koncová světla pro časomíru (https://www.fstimer.cz). Našel jsem na TME bezva voděodolné krabičky s průhledem a zužitkoval červený LED pásek 12 V z AliExpressu. Jako chladič jsem použil tenký hliníkový plech, dále voděodolný 2 pin konektor. Rozměr plechu 78 mm x 58 mm. Šroubky s jemným závitem o průměru 3 mm (odněkud z PC vymontovaných). Jedná se o 6 segmentů (ks 5 cm) po 3 LED na segment, tedy 18 LED v délce pásku 30 cm. Spotřeba proudu jednoho světla max 240 mA.

https://www.tme.eu/cz/details/z128ujph-tm-pc/univerzalni-krabicky/kradex/z128ujph-tm-pc/

https://www.aliexpress.com/item/led-strip-light-5630-5730-waterproof-ip65-dc-12v-300led-5m-warm-white-3000k-white-6500k/32834372574.html

https://www.aliexpress.com/item/Waterproof-connector-SP13-type-IP68-cable-connector-Plug-and-socket-2Pin-3Pin-7Pin/32761320961.html

Obrázek/fotka

Obrázek/fotka

Obrázek/fotka

@Elektrotechnika a Bastleni