Skip to main content


Piny napájeny, konečně. Za 1 dolar dobrá hračka s oled displejem...

!Elektrotechnika a BastleniImage/photoImage/photoImage/photoProtože někteří mají problé, že MeWe neví veřejně přístupné bez registrace, tak jsem ještě vytvořil na žádost ve sjednocené skupině pod stejným názvem elektrotechnika a bastlení https://github.com/elektrotechnika-a-bastleni a nastavil vše veřejně a může každý vše vidět, ale musím říci, že uživatelské rozhraní není zrovna přívětivé....

!Elektrotechnika a BastleniPROPOJME VŠECHNY CZ/SK ELEKTRO SKUPINY NA MÍSTO, KAM SI BUDEME CHODIT PRO RADY S RYCHLOU ODPOVĚDÍ.


Založil jsem účet pod názvem elektrotechnika a bastlení na Discortu, je tam dobré to, že je i mobilní verze vč. verze pro win, nebo v prohlížeči a lze vkládat audiozáznamy. Rád bych zde propojil obě naše skupiny z FB a MeWe, můžeme si tam chodit pro rady a vzájemně si pomáhat s rychlou odpovědí. stačí kliknout na tuto pozvánku: https://discord.gg/z6DEPj

!Elektrotechnika a Bastleni

Cílem je sjednotit co nejvíce lidí z GOOGLE +, aby se mohly všichni dělit o své zkušenosti a znalosti a pomoci druhým. C9lem je, aby zde bylo co nejvíce lidí z ČESKA A SLOVENSKA.Dotaz na zapojení


Ahoj, můžete mi prosím objasnit, jsou roli má v tomto zapojení Zenerova dioda D3? Jako stabilizátor to podle způsobu zapojení není.

A jakou roli mají kondíky C3 a C3? Jednak nevím, proč jsou dva paralelně? Není to prostě obyčejné paralelní zapojení, takže se kapacita sečte, ale těch 47µ to přeci přebije? Navíc jsou ještě dál paralelně k velkému 2200µ. Hraje v tom roli D2?

PS:Vím, jsem pěkná 🦙
Image/photo

Spíš Petrovi, já jsem na tom s teorii celkem špatně 🙃, ale děkuji.

mě mrzí, jak jsem odflákl vysvětlení těch paralelních kondenzátorů - Dave EEVBlog o tom natočil hodinové video, kde to všechno vysvětlil do detailu. Nezmínil jsem třeba, že ten 47 µF bude nejspíš elektrolyt s velkým ESR, takže nestihne dodat proud ve špičkách, a proto je tam důležitý ten menší, nejspíš keramický kondenzátor - to když ty kondíky uvažuješ jako vyrovnávací zdroje energie a ne jako filtry...

Tak napsané to bylo dostatečně si myslím.
A koneckonců to že pokryjí špičky = sníží "zvlnění"(způsobené třeba větším odběrem na 12V větvi ) napájecího napětí na vstupu té konkrétní napájecí větvě se dá považovat taky za filtraci ne?

Mám obavu, že k takovým znalostem se dopracuji až na univerzitě třetího věku :-). Bych potřeboval, aby měl den tak 36 hodin a ten čas kdy nespím být neustále ready.

36 hodin denně je minimum, když uvážíš, že to chce 10 hodin spánku, 8 hodin práce, 1 hodina cestování, 2 hodiny jídlo, 4 hodiny hraní si s dětmi, 3 hodiny hraní si s manželkou, 2 hodiny sportování, 2 hodiny úklid doma a kolem domu, a pak teprve začíná čas na koníčky. Kolik že mi to zbylo z 36hodinového dne? 10+8+1+2+4+3+2+2 = 32 hodin denně vyžaduje běžný život, takže z 36hodinového dne zbývá 4 hodiny denně na samostudium a koníčky. To sakra není moc, co?
No a teď si vemte, že běžný den nemá ani 24 hodin...

Nemám děti ani manželku ale rozhodně vím že i tak je 48 hodin dlouhý den moc krátký. A navíc počítám max 7 hodin spánku v ideálním případě. 10 hodin jak píše Petr je něco co se mi stává tak jednou za 2 měsíce.

Občas prostě závidím lidem kterým stačí 8hodin práce a jediný koníček který se dá slušně nazvat relaxem.
Krimpovací kleště


!Elektrotechnika a Bastleni
Hledám to vlákno, kde se to řešilo už moc dlouho marně, tak sorry, ale bouchnu to sem takhle. Vítěz za $15
https://youtu.be/25qObkSUHng

jsem si nedávno koupil nějaké jiné, co mi někdo doporučil v tom dlouhém vláknu, a něco málo jsem krimpnul, ale bylo to tedy pracné a výsledek jakýsi nejistý... Musím se podívat, jak jsou ty moje daleko od vítěze za $15

Pokud jsou to ty z Bangoodu https://www.banggood.com/SN-01BM-Terminal-Wire-Cable-Crimping-Pliers-Tool-for-Dupont-PH2-0-XH2-54-AMG28-20-KF2510-JST-p-1301387.html tak to neni o moc ( nevím tedy za kolik jsi je koupil ty, ale já je měl za cca 280kč ).

Pro zajímavost ;). ( shrnutí na konci, kdo by to četl nechť bere na vědomí že naši zákazníci vyžadují pravidelné kontroly a "kalibrace" i u kleští na dutinky takže onen pohled je tímto poznamenán )

DuPont lisovali lépe než ty PA-09 u některých průřezů a některých výrobců pinů ( mám doma molex, něco "značkového + v práci máme nějaké zlacené ).
Nejlépe samozřejmě vyšel originá... show more

Ano, to jsou ony! SN-01BM. Ale neumím s tím dělat, teprve jsem se to učil, udělal jsem tři piny, nic jsem nezkazil, ale trvalo mi to neúměrně dlouho to tam vždycky narafičit přesně - je to docela piplačka. Neumím si představit tak dělat větší množství než dva denně. Nakonec jsem se ostudně vrátil k pájení drátků, na kterých už je nakrimpováno.

To chce cvik :). I ty dutinky necvičený člověk lisuje dlouho, ten kdo to má v ruce udělá cvak, cvak a má to.LED Světlo 10W


Delší dobu jsem narážel na LED světlo a jen jej míjel. Občas se na nějaké podíval když se v něm bigclivedotcom zrovna vrtal ale nevěnoval nějakou větší pozornost.

Nedávno při návštěvě rodičů otec vznesl myšlenku že by chtěl nějak víc osvětlit půdu, a mě napadl hned konkrétní typ světla který jsem při nejbližší příležitosti na zkoušku objednal.

Konkrétně zde https://www.aliexpress.com/item/32951317280.html ve variantě 10W v obou verzích - warm i cold white ( tehdy mě stálo 4USD kus )

Prvním dojmem bylo příjemné překvapení, neboť vše se tváří velmi hezky zpracováno / slepeno. Zabaleno bylo v "blistru". Velikostně... show more!Elektrotechnika a Bastleni

https://www.thingiverse.com/thing:3725945
!Elektrotechnika a Bastleni
https://makezine.com/2019/05/17/arduino-unveils-new-nano-family-of-boards/
Arduino Unveils New Nano Family of Boards
This entry was edited (5 months ago)Tento týden jsem vyzvednul převodník pro esp32, už se těším, až vyzkouším tu kameru ( příspěvek níže)...
Není k dispozici žádný popis fotky.

!Elektrotechnika a BastleniImage/photoImage/photoImage/photo2x USB adaptér + UV osvitová rampička.


Auto-adaptér.
Trocha štítkových údajů:
Vstupní napětí 12V-24V.
USB type A - QC4.0 ( zpětně kompatibilní ) 4,5V - 5A; 5V - 4,5A; 9V - 3A; 12V - 2,5A.
USB type C - PD3.0 5V - 3A; 9V - 3A; 12V - 2,5A; 15V - 2A; 20V - 1,5A

Hliníkové tělo, kromě plastového konce. V ruce působí rozhodně velmi solidním dojmem.
Dle popisu má zvládat QC4.0 i PD3.0 . Podle měření mohu směle prohlásit že tomu tak je. Bohužel u mě doma se nalézají zařízení s USB PD, tudíž nemohu provést reálné měření s QC4.0 ( patřičný "spoušteč" je zatím ve stádiu výběru). Takže na fotkách uvidíte jen QC3.0.
Zde bohužel musím poznamenat že nejsem schopen ani zkusit PD na 20V.
Zaprvé můj USB analyzátor nepracuje s PD... show more


Úplně nevím co si o tom mám myslet ( pokud narážíš na dřívější debatu ). Zatím jsme to nikam nedával ani neměl čas zkoušet zda dostojí některým parametrům z datasheetu.

Ani nevím co si myslet o té cenovce která je naprosto směšná.
Mám doma i attiny85 které jsem dal do práce do takové schránky kde je zapnuté skoro rok nonstop a pořád funguje. Byť vykonává jen jednoduchou činnost.

ne, myslím ty tvoje super fotky, když porovnáš farnell a china - zblízka vypadá všecko stejně, ne? Takže všecko asi je podvržené :-)

Nevím jak je to s těmi co mají značení nějakého US/EU výrobce ( možná to fakt má někdo možnost brát z linky kde to vyrábí pro daného "známého" výrobce ) ale s těmi co jsou ryze čínské bych klidně bral že jsou to prostě jejich produkty za příznivou cenu.
Viz. video od Davea Jonese o onom MCU.wemos (esp8266) převod signálů z 3.3V na 5V


Řeším teď projektík na inteligentní zavlažování květináčů(9V). Ovládání přes Blynk+OTA. Hardware:Wemos D1 mini+čidlo půdní vlhkosti+čerpadlo5-12V. Bohužel mně nefunguje spojení wemos(3.3v) a senzor, takže jsem se rozhodl, aby signál z pinu wemosu spínal 5V, který bude použit pro napájení senzoru(viz obrázky). Nechci mít senzor neustále pod napětím, ale jen na velmi krátkou chvilku, kdy je vyslán požadavek na měření (nechci proudem škodit kořenům rostlinek). Zde však narážím na mé neznalosti elektrických obvodů. Navrhnul jsem dle mých znalostí+strejda Google obvod a na fotkách vidíte můj návrh. Avšak výsledek je špatný. Použil jsem NPN+PNP tranzistory a zvolil nějaké odpory a oček... show more
esp8266 (wemos) (x)

Co takto?
Rezistory třeba 1M a FDV301 a FDV304.

děkuji za tipy. AO3400/AO3401 i FDV301 a FDV304 jsem si již objednal. Předpokládám, že je v budoucnu využiji. Mezitím jsem se snažil "doplnit" základní znalosti tranzistorů a potažmo MOSFETů:-) A jen tak pro zajímavost přikládám fotečku rozpracovaného zmíněného projektíku, na kterém právě dělám...
Zvláštně připájených odporů si nevšímejte, protože jsem pořád měnil hodnoty.
Image/photoKrabička pro časomíru


Referenční 3D tisk krabičky časomíry pro požární sport https://www.fstimer.cz. Doba tisku 10h 40m, profil quality 0.15, chci to mít hezký :-).

@Elektrotechnika a Bastleni @3DtiskPrvní objednávka na JLCPCB


!Elektrotechnika a Bastleni
Moje první objednávka - takže sleva na dopravu. DHL pouze 3 USD místo 23.
10 ks #MeteoV3.1 (malé úpravy) za 2 USD, Modrá nepájivá maska bez příplatku.
10 ks #BigClown Sensor Board za 5 USD. Červená nepájivá maska bez příplatku.
Tak to jsem fakt zvědavý.
#JLCPCB

také jsem u JLCPCB poprvé objednával (a vlastně poprvé nechal vyrábět vlastní navrženou PCB). Vychytal jsem akci, kdy i s dopravou přes DHL (tedy do 5 dnů) mě vyšlo 10ks na 8USD. Jedinou věc, která mě na tom trochu zamrzela bylo to, že jsem si asi 10 minut od objednávky uvědomil, že mám na desce malou chybičku. Hned jsem jim psal, jestli můžou použít nové upravené soubory, ale od poklonkovali se, že je to již ve výrobě...Moje chyba. Nicméně dalo se to opravit připájením drátku, takže zkušenosti s JLCPCB zatím dobré.Tak jsem objednal na JLCPCB.com


!Elektrotechnika a Bastleni
Moje první objednávka - takže sleva na dopravu. DHL pouze 3 USD místo 23.
10 ks #MeteoV3.1 (malé úpravy) za 2 USD, Modrá nepájivá maska bez příplatku.
10 ks #BigClown Sensor Board za 5 USD. Červená nepájivá maska bez příplatku.
Tak to jsem fakt zvědavý.
#JLCPCB!Elektrotechnika a Bastleni

bratránek trochu dělá do zesiků, tak zde rozšířím zajímavý trik se sluchátkama

Poslední dobu jsem řešil pozici traf na šasí. Jak je umístit aby se co nejmíň vzájemně ovlivňovala.
- První věc je dát napájecí a výstupní trafo tak daleko od sebe jak to jde.
- Druhá věc je je proti sobě otočit o 90°.
- A třetí věc jsem se dočet nedávno a je to sakra dobrej tip!
Třetí věc je takzvanej "Headphone trick" a je to celý o tom, že se zapojí primár napájecího trafa a na sekundár výstupního trafa se připojí sluchátka, osciloskop,..něco. Nic dalšího se nepřipoj
... show more!Elektrotechnika a Bastleni

ani jsem si nevšiml, že tasmota umí nějaký templejty, ale zde je databáze hotových nastavení pro různé věci s esp jako LED žárovky, wifi zásuvky apd. takže člověk nemusí lovit na kterým GPIO je co.

https://blakadder.github.io/templates/Hříbky pro časomíru


Vyrobil jsem koncové spínače (hříbky) pro časomíru. Za zmínku stojí vylepšení značení pro možné koncové spínače zeleným kroužkem pro snadnou orientaci zapojení do rozbočovací krabice. Kroužek jsem vytiskl na 3D tiskárně z ABS a konečně dovedu zařadit ten smrad pálící se umělé hmoty. Nedovedu si představit, že bych z toho tiskl něco většího, stačí otevřít box a prostor je zamořen. Spínač a konektor z Ali. Krabička z GME nebo TME. Lepeno mamutem.

https://www.aliexpress.com/item/Waterproof-connector-SP13-type-IP68-cable-connector-Plug-and-socket-2Pin-3Pin-7Pin/32761320961.html

... show more