Skip to main content


 

Optobrány pro požární sport


Vyrobil jsem optobrány jinými slovy světelné závory/optozávory/infra závory pro požární sport. Má to několik zajímavých vlastností.

Použité IR závory jsem nakoupil v ČR, z AliExpressu lze pořídit levnější, ale moc dlouho jsem na ně čekal a signalizaci relé mají pouze na rozepnutí kontaktu (těm se budu věnovat jindy, už je tu mám). Ty z ČR lze zapojit jak na sepnutí tak i na rozepnutí při přerušení paprsku IR závory. Nicméně jsou dražší.

Baterie li-on 18650B je pořízena přímo z AliExpress včetně protection boardu, který jsem oddělil a připojil zvlášť. Článek s integrovaným protection boardem nevejde do držáku baterie.

* celková voděodolnost IP65 (mamut kolem šro... show more
 

První objednávka na JLCPCB


!Elektrotechnika a Bastleni
Moje první objednávka - takže sleva na dopravu. DHL pouze 3 USD místo 23.
10 ks #MeteoV3.1 (malé úpravy) za 2 USD, Modrá nepájivá maska bez příplatku.
10 ks #BigClown Sensor Board za 5 USD. Červená nepájivá maska bez příplatku.
Tak to jsem fakt zvědavý.
#JLCPCB 

Tak jsem objednal na JLCPCB.com


!Elektrotechnika a Bastleni
Moje první objednávka - takže sleva na dopravu. DHL pouze 3 USD místo 23.
10 ks #MeteoV3.1 (malé úpravy) za 2 USD, Modrá nepájivá maska bez příplatku.
10 ks #BigClown Sensor Board za 5 USD. Červená nepájivá maska bez příplatku.
Tak to jsem fakt zvědavý.
#JLCPCB 
!Elektrotechnika a Bastleni

bratránek trochu dělá do zesiků, tak zde rozšířím zajímavý trik se sluchátkama

Poslední dobu jsem řešil pozici traf na šasí. Jak je umístit aby se co nejmíň vzájemně ovlivňovala.
- První věc je dát napájecí a výstupní trafo tak daleko od sebe jak to jde.
- Druhá věc je je proti sobě otočit o 90°.
- A třetí věc jsem se dočet nedávno a je to sakra dobrej tip!
Třetí věc je takzvanej "Headphone trick" a je to celý o tom, že se zapojí primár napájecího trafa a na sekundár výstupního trafa se připojí sluchátka, osciloskop,..něco. Nic dalšího se nepřipoj
... show more 
!Elektrotechnika a Bastleni

ani jsem si nevšiml, že tasmota umí nějaký templejty, ale zde je databáze hotových nastavení pro různé věci s esp jako LED žárovky, wifi zásuvky apd. takže člověk nemusí lovit na kterým GPIO je co.

https://blakadder.github.io/templates/ 

Hříbky pro časomíru


Vyrobil jsem koncové spínače (hříbky) pro časomíru. Za zmínku stojí vylepšení značení pro možné koncové spínače zeleným kroužkem pro snadnou orientaci zapojení do rozbočovací krabice. Kroužek jsem vytiskl na 3D tiskárně z ABS a konečně dovedu zařadit ten smrad pálící se umělé hmoty. Nedovedu si představit, že bych z toho tiskl něco většího, stačí otevřít box a prostor je zamořen. Spínač a konektor z Ali. Krabička z GME nebo TME. Lepeno mamutem.

https://www.aliexpress.com/item/Waterproof-connector-SP13-type-IP68-cable-connector-Plug-and-socket-2Pin-3Pin-7Pin/32761320961.html

... show more 

Modifikace 5$ USB pájecího pera


Tak jsem si dal konečně dnes večer za úkol provést modifikace páječky jak někdo nadhodil na Google+ kdysi.
https://github.com/ole00/zd-20u

Funguje to celkem dobře ale teploty mi dle toho co je psáno na githubu nesedí - použil předkompilovaný .hex .
Nejspíš se budu muset trošku povrtat ve zdrojáku ( pokud tomu budu rozumět :/ ) a zkusit to trochu upravit. Ale celkově vzato je to i v momentálním stavu dobře použitelné.
Regulace výkonu funguje, na nejnizší výkon se pájí dobře malé věci.
Uspávání se spustí automaticky. Ručně jde samozřejmě vypnout také.

Škoda že není dotaženo to o čem se baví v Issues. A to zkusit aspoň přibližně číst teplotu a na základě t... show more
This entry was edited (2 weeks ago)

Tu jsem měl taky, ale dorazila mi nefunkční. Po refundaci jsem neměl sílu s tím cokoliv dělat. Hackovat ji by mě vůbec nenapadlo. Na mobilní pájení mám plynovou páječku.

Já ji kdysi koupil ze zvědavosti a nakonec se ukázala jako poměrně schopná. K tomu někdo postl výše uvedený hack takže zase zvědavost. A zas celkem překvapení že je to celkem schopné. Ale s tím co mám doma se to srovnávat nedá. A jako mobilní je v plánu TS80, až bude nějaký výběr hrotů ( pokud vůbec bude :/ ).

Cena TS80 je ale dost drsná.

Tak je i není ( záleží co vezmeš na porovnání...) 

Simulace denního svitu


!Elektrotechnika a Bastleni
Nepotkal jste někdo řešení dosvitu obytných prostor tak, aby to simulovalo denní dobu, případně i venkovní podmínky? Prostě dosvit tmavé obytné místnosti,aby se tam člověk lépe cítil. Světlovod tam asi použit nepůjde.

nestačí venku senzor světla a vevnitř LED přes PWM?
 

Ochrana proti zkratu autobaterie


Nemáte někdo tip nebo mě nenasměroval jak pořešit ochranu proti zkratu autobaterie? Dioda + pojistka? Nějak tápu a zrovna empiricky bych to objevovat nechtěl. Vím, že autobaterie umožňuje odběr vysokých proudů a při zkratu fakt hodně.

@Elektrotechnika a Bastleni

Mnoooo tak nevim presne co resis, ale to "fakt hodne" je treba u me male 45Ah autobaterie 440A. Polyswitch na 400A ? To teda nevim... Jestli z baterie budes odebirat jednotky A tak OK, ale dat to do auta si neumim predstavit, ale treba mam jen malou predstavivost.

Z baterie budu odebírat max 4 A. Budu tam mít měnič step up/down nastavený na 12 V, který bude napájet řádově v desítkách sekund nebo jednotek minut 12 V LED světla (4 ks max 960 mA). Ten měnič má na výstupu max 1,5 A. Mám představu, že na vstup u baterie dám polyswitch 3,75 A a na výstup z měniče polyswitch 1,35 A. Na tom výstupu z měniče je možné provést záměnu za spínač, tak jsem tam chtěl ochranu a kabel u baterie může někdo přešlápnout tretrou a vyzkratovat teoreticky. Jinak konektory mají danou polaritu, nemělo by se povést ani velkou silou to otočit, to bych ale mohl ošetřit diodou. U té baterie jsou kleště nebo faston k malé gelovce, takže když budu kopyto, tak to můžu zapojit špatně, takže tam dám diodu určitě, asi paral... show more

Hmmm, tak nejak usuzuju z Tvych ostatnich prispevku, ze se jedna o nejake venkovni zarizeni napajene 12V v ne uplne suchych podminkach, tak jestli je to tak jednoduche, ze na baterii budou pripojena LED svetla a jde jen o to nepripojit "kleste" chapu jako krokosvorky na baterii ( https://img.bmmoto.cz/images/IMG_0648.JPG) obracene, pak asi staci na vse jedna dioda. Step up/down je zde na co? Z 12V dela 12V? Autobaterie si svych 12V podrzi sama pomerne dlouho a LED svetlum asi nebude prilis vadit, jestli jsou pripojena na 12,1V nebo 11,8V - ostatne o to se postara privodni kabel tak jako tak. V jednoduchosti je sila, tak bych to shrnul.

Jsou to světla k terčům pro časomíru pro požární sport (https://www.fstimer.cz), přesněji požární útok, kde se stříká voda na terče. Autobaterie může mít napětí v rozmezí 10,5 - 12,8 V, mohli by použí i baterii 24 V, což ten měnič dá taky. Autobaterie, ale bývá nejběžnější zdroj. Chtěl jsem mít stabilní napětí 12 V pro ty LED. Vzhledem k tomu, že dělám celou konstrukci volně dostupnou, tak že to ty LED asi vydrží mi fakt nestačí. Kdybych to dělal jen pro sebe, tak to klidně zapojím jak na pouti a dám si pozor. Snažím se to mít univerzální, pokud to jde. S měničem bych mohl na vstup připojit i li-on 18650 nebo jiný zdroj. Úbytek napětí na vo... show more 

Test Li-ion 18650 Battery Charger Board DC-DC Step Up Boost


Udělal jsem test s test Li-ion 18650 Battery Charger Board DC-DC Step Up Boost. Zejména mě zajímalo zda má integrovaný protection board, který ochrání článek před zničením. Bohužel ne, bez protection boardu lze článek spolehlivě zničit. Protože požadované výstupní napětí 12,5 V přestal dodávat až když vstupní napětí (li-on 18650) kleslo pod 1,8 V. I tak bylo na výstupu stále 1,65 V.

Takže charger OK, step up OK, protection board přidat a je to v pohodě. Při nabíjení článku proud 1 A a doba nabíjení 4 hodiny. Charger dost topí, v nejteplejším místě ho neudržíte mezi palcem a ukazováčkem.

https://www.aliexpress.com/item/3-7V-4-2V-Lithium-Li-ion-18650-Battery-Charger-Board-DC-DC-Step-Up-Boost/32885492501.html

Image/Photo

@Elektrotechnika a Bastleni

tak to je videt okem, ze tam zadna ochrana neni ne, to neni treba merit... :)

V těch švábech se vůbec nevyznám, takže bez testu jsem fakt neměl jistotu :-).

Otázka pro blbý 😁 - ta ochrana je proti nadměrnému vybití nebo naopak nabití (pokud to nedělá nabíječka)?

Ochrana nabíjení tam je, to by byl hodně blbý charger pro 18650 :-), nabíjecí napětí je 4,2 V. Nabíjení je v pohodě, to jsem testoval tedy, ale neměřil. Není tam ochrana proti vybití. Doufal jsem, že se to nejpozději na 2,5 V odstaví, protože to je nejnižší napětí, na které může článek 18650 poklesnout, než se začne ničit/zničí. Tu ochranu proti nadměrnému vybití lze ošetřit přidáním protection boardu, viz můj předchozí post. Btw růzené protection boardy můžou mít různé ochrany, proti přebití, proti vybití, proti zkratu, proti přepólování, asi i nemožnost nabíjet článek s napětím hluboko pod 2,5 V a mož... show more 

Koncová světla pro časomíru


Vyrobil jsem koncová světla pro časomíru (https://www.fstimer.cz). Našel jsem na TME bezva voděodolné krabičky s průhledem a zužitkoval červený LED pásek 12 V z AliExpressu. Jako chladič jsem použil tenký hliníkový plech, dále voděodolný 2 pin konektor. Rozměr plechu 78 mm x 58 mm. Šroubky s jemným závitem o průměru 3 mm (odněkud z PC vymontovaných). Jedná se o 6 segmentů (ks 5 cm) po 3 LED na segment, tedy 18 LED v délce pásku 30 cm. Spotřeba proudu jednoho světla max 240 mA.

https://www.tme.eu/cz/details/z128ujph-tm-pc/univerzalni-krabicky/kradex/z128ujph-tm-pc/

https://www.aliexpress.com/item/led-strip-light-5630-5730-waterproof-ip65-dc-12v-300led-5m-warm-white-3000k-white-6500k/32834372574.html

https://www.aliexpress.com/item/Waterproof-connector-SP13-type-IP68-cable-connector-Plug-and-socket-2Pin-3Pin-7Pin/32761320961.html

Image/Photo

Image/Photo

Image/Photo

@Elektrotechnika a Bastleni 

Pošta z Číny


Páteční pošta na kterou jsem byl zvědavý (obzláště na jednu věc ).
https://photos.app.goo.gl/fx4mvoh6zTizEWD89

@Elektrotechnika a Bastleni Image/Photo[/url] 

už přišlo. Dal jsem počkat. Napsali mi nový stejný mail. Asi opakování jako při referendu v EU.

Tak uvidíme, zda to vůbec přijde, nebo budou vracet peníze....

asi přecenili zájem, a protože to byl prodej pod cenou, tak se jim do toho teď nechce...

Přišel mi nový mail, že mi to už poslali.

Ano, mě též. 

Kabelová spojka a krytka konektoru XT60


Pro napájecí kabely některých modulů k časomíře jsem namodeloval a vytiskl kabelové spojky a krytky pro konektor XT60. Spojku jsem dělal proto, že potřebuji mít spoj vodotěsný a smršťovací bužírka tohle podle mého nezastane. Zalepeno oblíbeným mamutem. Dvoužilový plochý kabel 0,75 mm (průměr pláště 3 mm) a vodotěsný konektor kabel (průměr pláště 4 mm).

Dále jsem potřeboval na koncích měnit kleště na baterie za konektory faston na malou gelovou baterii. Pro výměnu konců jsem využil konektory XT60 a namodeloval krytky (zalepené mamutem) pro pohodlnější manipulaci. Tady nepočítám s vodotěsností samotného konektoru, baterie bude umístěna v nějakém ochranném vodotěsném obalu spolu s koncov... show more

Vyrábějí se smršťovačky které mají uvnitř nějaké lepidlo ( či co ) které mají vodotěsnost certifikovanou. Ale netuším jak je to s běžnou dostupností. V práci jsme je měli u nějakých ultrdrahých konektorů kterým dělali část krytu. Drželo to dokonce tak že v případě nutnosti bylo lepší celý konektor ustřihnout a dát nový než zkoušet rozebírat tu smrštovačku pryč.

Já to řešil občas tak že jsem použil lepidlo do smršťovačky a zafoukal od krajů. To docela drží a funguje.

Speciální smršťovačku mě ani nenapadlo hledat, i tak je spoj je navíc nevzhledný. S lepidlem jsem to zkoušel taky, ale upřímně bylo to hrozný drbání, všechno zapatlaný. Použít další konektor jako spojku mi přišlo už překombinovaný a i zbytečně drahý, když to má být takhle napevno. Chvilku mi tedy trvalo než mě napadlo si udělat spojku. Zatím jsem si nezvykl uvažovat, jestli by nešlo najít řešení pomocí 3D tisku.

Jo to je pak čitější řešení jít rovnou z potřebného konektoru ( pokud se dá sehnat a za nějakou rozumnou cenu ).
Já bych tohle asi řešil tím že bych to napojit nejblíže konektoru / použil nový konektor ( to vypadá většinou nejlépe :) ). A asi to zalil nějakým epoxidem v případě potřeby.

Mimochodem jak je to s trvanlivostí 3D výtisků venku ( střídání teplot, vlhko, přímé slunce - UV záření ) ?

Chtěl jsem použít jiný konektor pro napájení, protože ty další budou na koncové spínače k mikropočítači do časomíry. Takhle není možné zaměnit napájecí konektor. Kdybych poslal na pin STM32 na místo sepnutí se zemí 12 V, tak by vystřeli až na mars, na mars, na mars :-).

Na tisk používám hlavně PET-G, což je materiál, ze kterého se vyrábí PET lahve. Takže jsem uvažoval tak, že PET lahev je v přírodě prakticky nesmrtelná a voděodolná. Řekl bych, že to bude dost dlouho, než se to zničí. Navíc to bude venku jen při závodech několikrát do roka. Ze školy si pamatuji něco o zesíťování plastů, jejich křehnut... show more 

Výroba PCB - 5ks 1 USD, 10ks 2 USD


!Elektrotechnika a Bastleni
Do e-mailové schránky mi přiletěla asi padesátá nabídka na výrobu PCB. Většinou to mažu, protože se to pro bastlíře nehodí, ale tohle, tohle vypadá výborně!
https://www.boktech.cc/order
5 ks 100x100 - 1 USD
10 ks 100x100 - 2 USD
Zelená, modrá, bílá, černá masky bez příplatku
Platba přes paypal
Poštovné: 10 USD Registered Post, 20 USD DHL
Výroba: 2 - 4 dny

Shipping ? / Osobni zkusenost ?

dneska mi to přišlo do mailu, takže vůbec.. ale jsou očividně noví, protože na fb mají zatím jen 15 "přátel" 

Proudový měřící adaptér


Protože mám občas potřebu měřit větší proudy, 10A a větší, jaksi mi můj multimetr s max 10A nepostačoval.
Takže se kdysi urodil nápad si postavit měřící adaptér za pomoci nějakého bočníku. Z bočníku se vyklubala součástka které měří proud za pomoci hallova jevu. Její nespornou výhodou je minimální odpor a mnohem jednodušší používání.

Takže jednoho dne pošta doručila balíček v kterém byl ACS758 LCB-100B modul.
Tento víkend jsem měl neděli volnější a konečně se dokopal k realizaci. Výsledek vidíte na fotkách.
Něco málo katalogových údajů

Napájení - 3,3V - 5V , na výstupu je za nulového proudu polovina napětí napájec... show more

To nedelas dobre Jaromire s tim USBeckem, jednou se ti to vymsti... :-)

Jo já vím. Přibude tam popis ještě. Navíc jsem neměl po ruce nějaký hezký konektor který by tam pasoval a USB konektorů mám víc než dost. A na hulváta vytahovat kabel se mi nechtělo. Tak bude special a odpojovací. Třeba mi časem padne nějaký hezký konektor do oka. 

Drsné vlákno aneb co Číňan ještě nevymyslí


To bude asi podvod, nemohou vydávat kondenzátor za 6800uF a ve vnitř je schovaný jen 2200uF, sice to není dobře vidět, ale i napětí je jiné.... TO si asi ani číňan nedovolí.... 
Očekávám, že tento měsíc přijde ESP32-CAM WiFi + Bluetooth Camera Module Development Board ESP32 With Camera Module OV2640 a již jsem vytvořil na webu jvelektronika, novou položku menu ESP32 .


!Elektrotechnika a Bastleni
@Elektrotechnika a Bastleni a Bastlení