Skip to main content


Krabička pro časomíru


Referenční 3D tisk krabičky časomíry pro požární sport https://www.fstimer.cz. Doba tisku 10h 40m, profil quality 0.15, chci to mít hezký :-).

@Elektrotechnika a Bastleni @3Dtisk
Kabelová spojka a krytka konektoru XT60


Pro napájecí kabely některých modulů k časomíře jsem namodeloval a vytiskl kabelové spojky a krytky pro konektor XT60. Spojku jsem dělal proto, že potřebuji mít spoj vodotěsný a smršťovací bužírka tohle podle mého nezastane. Zalepeno oblíbeným mamutem. Dvoužilový plochý kabel 0,75 mm (průměr pláště 3 mm) a vodotěsný konektor kabel (průměr pláště 4 mm).

Dále jsem potřeboval na koncích měnit kleště na baterie za konektory faston na malou gelovou baterii. Pro výměnu konců jsem využil konektory XT60 a namodeloval krytky (zalepené mamutem) pro pohodlnější manipulaci. Tady nepočítám s vodotěsností samotného konektoru, baterie bude umístěna v nějakém ochranném vodotěsném obalu spolu s koncov... show more

Vyrábějí se smršťovačky které mají uvnitř nějaké lepidlo ( či co ) které mají vodotěsnost certifikovanou. Ale netuším jak je to s běžnou dostupností. V práci jsme je měli u nějakých ultrdrahých konektorů kterým dělali část krytu. Drželo to dokonce tak že v případě nutnosti bylo lepší celý konektor ustřihnout a dát nový než zkoušet rozebírat tu smrštovačku pryč.

Já to řešil občas tak že jsem použil lepidlo do smršťovačky a zafoukal od krajů. To docela drží a funguje.

Speciální smršťovačku mě ani nenapadlo hledat, i tak je spoj je navíc nevzhledný. S lepidlem jsem to zkoušel taky, ale upřímně bylo to hrozný drbání, všechno zapatlaný. Použít další konektor jako spojku mi přišlo už překombinovaný a i zbytečně drahý, když to má být takhle napevno. Chvilku mi tedy trvalo než mě napadlo si udělat spojku. Zatím jsem si nezvykl uvažovat, jestli by nešlo najít řešení pomocí 3D tisku.

Jo to je pak čitější řešení jít rovnou z potřebného konektoru ( pokud se dá sehnat a za nějakou rozumnou cenu ).
Já bych tohle asi řešil tím že bych to napojit nejblíže konektoru / použil nový konektor ( to vypadá většinou nejlépe :) ). A asi to zalil nějakým epoxidem v případě potřeby.

Mimochodem jak je to s trvanlivostí 3D výtisků venku ( střídání teplot, vlhko, přímé slunce - UV záření ) ?

Chtěl jsem použít jiný konektor pro napájení, protože ty další budou na koncové spínače k mikropočítači do časomíry. Takhle není možné zaměnit napájecí konektor. Kdybych poslal na pin STM32 na místo sepnutí se zemí 12 V, tak by vystřeli až na mars, na mars, na mars :-).

Na tisk používám hlavně PET-G, což je materiál, ze kterého se vyrábí PET lahve. Takže jsem uvažoval tak, že PET lahev je v přírodě prakticky nesmrtelná a voděodolná. Řekl bych, že to bude dost dlouho, než se to zničí. Navíc to bude venku jen při závodech několikrát do roka. Ze školy si pamatuji něco o zesíťování plastů, jejich křehnut... show moreČasovač pro rozprašovač na rostliny v akváriu


O víkendu jsem dokončil rozprašovač na rostliny v akváriu pro kamaráda. Každou hodinu se spustí na 10 sekund. Tlačítkem je možné po dobu stisku manuálně spustit rozprašování. Signalizace 3 pípnutí každých 10 minut, pokud dojde voda z nádrže/kbelíku pro rozprašování. V případě, že dojde voda, nerozprašuje se a to ani manuálně. Kontrola stavu hladiny je realizována pomocí magnetického spínače a plováku v trubce s magnetem. Plovák je navržen v OpenSCADu a vytištěný na 3D tiskárně. Magnetů přesně tolik, aby plovák pěkně ploval a zároveň dobře spínal, což splňoval každý neodym, co jsem tu měl. Lepeno tradičně mamutem.

Image/photo

Image/photo

Image/photo

@Elektrotechnika a Bastleni @3DtiskKvůli tvrdohlavému Googlu a jeho snaze poslat (pro mne nenahraditelný) Google+ do křemíkového nebe, jsem po letech jsem vzkřísil #blog a převedl na něj skoro tisíc příspěvků ze Sbírek s tématy #3Dtisk, #DIY, #technologie (vč. #bastleni ) a další. Funguje i #RSS. → www.tvit.cz

Mimochodem, zkouším i MeWe, jsem zvědav. Ale ponejvíce s koncem G+ budu zřejmě na Twitteru. ;) www.tvit.cz @3dtisk @elektrotechnika @3dtisk @elektrotechnika
This entry was edited (10 months ago)DIY Watterproof Micro USB


Do jednoho svého projektu potřebuji mít dobíjecí voděodolný konektor Micro USB. Hledal jsem na AliExpress a nejlevnější, co jsem nalezl, je za 8 eur, což není málo a to neberu v potaz, že potřebuji tyto konektory 4. Vše jsem vyřešil vlastní výrobou pomocí 3D tisku + nákup gumové krytky pro konektor GX20 a Micro USB na PCB. Vše nakoupeno z AliExpress. Konektor přilepím ještě zevnitř krabičky mamutem, prozatím lepeno gelový sekundovým lepidlem. Mám z toho upřímnou radost, 3D tiskárna přináší netušené možnosti. Takto mě jeden konektor vyjde tak na 15 korun. Váha vytištěné průchodky 3g.

Drahý konektor
www.aliexpress.com/item/15cm-1… www.aliexpress.com/item/15cm-1…... show more
This entry was edited (10 months ago)

Jakou máš tiskárnu Jirko?

Moc pěkný.
Mimochodem, ty krytka by mohla jít taky vytisknout. V práci tiskneme takový "zátky" z TPU 95A - https://ultimaker.com/en/products/materials/tpu-95a

Mimochodem do rozvaděčů montujeme třeba i viz níže. To je teprve drahý konektor :D . Ale oni ty bedny bývají v mokru, teple, prachu (kovovém prachu, to má pak rozvadeč druhé opláštění :D ) i ve výbušném prostředí.
https://eshop.elfetex.cz/10-263-277-kabel-rittal-2482-210-usb-05m

to je nápad - mně tu leží kilogram TPU a nevím, co s ním. Krytky pružné, to musím příležitostně zkusit...

všechny Devil Design filamenty kupuju na gospos.cz, protože mi ho Heuréka nebo kdo našel jako nejlevnějšího.3D tisk krabička


Můj první pokus o nakreslení krabičky ( a vlastně "komplexnějšího 3D objektu vůbec )
Tisknuto na UM3, materiál PC.

Bude potřeba ještě nějakých manuálních úprav ale jinak jsem s výsledkem vcelku spokojen.
Pro příště ale už vím že asi můžu slabší stěny, trošku ubrat ( nebo přidat ) kvůli smrštování materiálu.
https://photos.app.goo.gl/MKKyZ8zx5JJgAZ7B9

@Elektrotechnika a Bastleni
@3Dtisk

UM3 je Ultimaker 3? Jestli ano, tak to je už trochu jiná liga 😁

Jo Ultimaker 3. Máme v práci ale pořád se s tím kolega co to má na starosti učí.
Mám to štestí že si tam můžu tisknout / nechat tisknout i věci pro sebe. Byť toto je zrovna věc do práce.

Fotka finálního "výrobku". Přemýšlel jsem že udělám přes nepovedenou čelní stranu gravirovaný štítek ale nakonec jsem se rozhodl že to zůstane jak je.
Na fotce není kabel pro připojení, jen kabel nic zvláštního.

https://photos.app.goo.gl/WMx5Z3WJtHxnztdA8

jak by asi vypadalo, kdybys něčím ta prohloubená písmena jakoby vyplnil - představuju si nějakou bílou jemnou pastu/barvu? :-)

Taky to padlo jako myšlenka v práci, ale vzhledem k tomu jak to s těmi písmenky dopadlo ( dost špatně :( ), tak jsem od toho rovněž upustil.

Dělal jsem takhle psí známku pro psisko rodičů. Z hliníku kolečko, vygravírovaný text ( to jsme ještě měli mechanickou gravírku, ten laser teď je na kov nepoužitelný ) a následně vyplněno modrou barvou.!3Dtisk

Mám problém při tisku z CPE, tak bych chtěl poprosit o radu co s tím.

Jednotlivé vlákna někdy nechtějí držet dobře u sebe, takže se tisknutá věc hroutí / deformuje nebo jak bych to popsal. V podstatě ji nelze ani rozumně vytisknout.

FYI, přiznám se, že jsem si 3Dtisk fórum odhlásil, protože se mi nelíbí, jak se k tomu Petr Bláha zase postavil (propagace Kryalu). Nevím, co @Tom Vít , jestli tam je, možná ani není. Ten jediný bude umět poradit s CPE, vždycky ho doporučoval.

Zdar a sílu, nechodím, ale jak jste mě označili, @Petr Stehlík a @Kamil Zmeškal, e-mail varoval. ;)

@Lukas Kymla Obecně: CPE se tiskne podobně snadno, jako třeba PETG. Je to jeden z materiálů, který rád navlhá, ale také jeden z mála, který lze (jakž takž) vysušit v troubě (bez tlakového exikátoru). Pokud tedy na trysce prská či nadměrně tahá vlasy, už je načatý. Pozor, CPE je spousta variant a velmi se liší třeba už teplotou zpracování (pokládání materiálu přes horkou trysku). Zatímco PLA... show moreobrázek?


!3Dtisk co takhle změnit obrázek konkrétní tiskárny za nějaký obecný 3D výtisk?