Skip to main content


wemos (esp8266) převod signálů z 3.3V na 5V


Řeším teď projektík na inteligentní zavlažování květináčů(9V). Ovládání přes Blynk+OTA. Hardware:Wemos D1 mini+čidlo půdní vlhkosti+čerpadlo5-12V. Bohužel mně nefunguje spojení wemos(3.3v) a senzor, takže jsem se rozhodl, aby signál z pinu wemosu spínal 5V, který bude použit pro napájení senzoru(viz obrázky). Nechci mít senzor neustále pod napětím, ale jen na velmi krátkou chvilku, kdy je vyslán požadavek na měření (nechci proudem škodit kořenům rostlinek). Zde však narážím na mé neznalosti elektrických obvodů. Navrhnul jsem dle mých znalostí+strejda Google obvod a na fotkách vidíte můj návrh. Avšak výsledek je špatný. Použil jsem NPN+PNP tranzistory a zvolil nějaké odpory a očekával jsem, že když se sepne třeba pin D2(3,3V, tak na výstupu budu mít 5V a když vypne, tak na výstupu bude 0V. 5V při sepnutí je v pohodě, ale při vypnutí mám na konci obvodu cca 700mV. Takže někde mám chybu. Poradíte mně, jak správně navolit potřebné odpory, či jak pozměnit schéma? Či ještě lépe, jak máte vyřešený převod signálu z 3.3V na 5V s vyšší proudovou zátěží. Někde jsem našel, že ten senzor potřebuje max. 250mA.
in reply to Radek Brym

Měl jsem u nahraných obrázků nastaveno nezobrazovat nikomu. Změnil jsem to a pořád nic? Kam třeba doporučuješ nahrát obrázky?
This entry was edited (5 years ago)
in reply to Radek Brym

Odběr je jen 13,5mA. Přišlo mně ale zbytečné mít čidlo celou dobu pod napětím, když jej potřebuji spustit jen cca 1x za 4hodiny.
Je zajímavé, že na 5V z Wemos mini čidlo reaguje, ale když jsem je zkoušel spínat datovým pinem, tak mně nepracuje. Proto jsem řešil nějaký „switch“ na výsledné napětí 5V.
Zbytkové napětí: i když odpojím A0, tak stejně mám ve vypnutém stavu na čidle 700mA, takže Jak již zmiňoval Petr, tak zřejmě tranzistor PNP 2N3906 není plně uzavřen. Jestli tomu trochu rozumíte, můžete mně říct, jestli mám ty odpory zvoleny správně? Nad P-mosfetem jsem také uvažoval, ale neměl jsem žádný po ruce. Jaký byste na tuto aplikaci zvolili? NDP6020P? Zase jsem našel na netu podobné zapojení jako to původní. Takže nyní to budu mít, jak je vidět na obrázcích. Jak by vypadal obvod se zapojením jen P-MOSFETu?
Když bych použil metodu level shift, tak nehrozí, že kondenzátory v čidle budou vybíjet zpět do pinu MCU?
Unknown parent

Radek Brym
no jo no... Taky jsem si toho měl všimnout😀
in reply to Radek Brym

děkuji za tipy. AO3400/AO3401 i FDV301 a FDV304 jsem si již objednal. Předpokládám, že je v budoucnu využiji. Mezitím jsem se snažil "doplnit" základní znalosti tranzistorů a potažmo MOSFETů😀 A jen tak pro zajímavost přikládám fotečku rozpracovaného zmíněného projektíku, na kterém právě dělám...
Zvláštně připájených odporů si nevšímejte, protože jsem pořád měnil hodnoty.