Skip to main content

 

Stále tisknu stencily jako blázen


jsem tak potichu, protože trávím moře času bojem s větrnými mlýny. Jak psal Honza pod minulým příspěvkem, holt tu (slepou) cestu musím prošlápnout, a jak se nerad vzdávám, tak s tím pořád bojuju. Jak vidíte, TQFP32 jsem na 0,4 trysce chytře předělal na úzký chlíveček společný pro všechny nožičky, a teďka se snažím přesvědčit pájku/pastu, aby se po nahřátí pěkně slušně rozdělila a přelila jen na nožičky a neslepovala je.

Skoro by to možná i fungovalo, kdyby v té pastě bylo víc tavidla, se mi zdá...

https://photos.app.goo.gl/EQuaaVGAnJiLT1Kk7
 
fakt se flux přidává? Mně se pořád zdálo, že kdyby tam trochu tavidla bylo, že by to dopadlo perfektně. Jdu to teda znovu zkusit, už tak po desáté :-)

Co se týče mých pocitů ohledně pečení v troubě, tak ty už budu sdělovat jen osobně u piva, to už na internety nepatří :-)
 
Já když koupil tu drahou QuickChip pastu tak to bylo nebe a dudy ( bez přidávání čehokoliv ) oproti té čínské ( a to i s přidaným fluxem ).

Ale nezkoušel jsem se žádným stencil/šablonou a určitě ne na nějakém QFN pouzdře.
Bylo to opravdu pocitové porovnání na stejném PCB co jsem měl doma navíc.
 
přiznám se, že taky podezřívám pastu, protože mám na každé desce několik mnoho kuliček cínu, které musím ručně sbírat. A hádej, kde jsem ty vyprskané kuličky viděl první... ano, u tebe ve videu špatné pasty.
Takže mě asi čeká QuickChip pasta, zdá se... Tady s touto vysoce kvalitní už nevím, jak dál: https://www.neven.cz/kategorie/dum-a-hobby/ruzne/vysoce-kvalitni-sn63pb37-olovena-pajeci-pasta-s-dlouhou-trvanlivosti/
 
prosímtě připomeň mi, kde's ji koupil - byl jsem automaticky na TME, ale neviděl ji tam.
 
Mouser - měl jsem tam toho víc ( což i chce protože od 1300kč máš poštu+clo zdarma. Protože USA )
https://cz.mouser.com/ProductDetail/910-TS391AX

Pokud najdu čas, teď před vánocema je to hodně obtížný, zkusil bych s ní zapájet něco menšího. S ručním dávkováním samozřejmě ( dělal jsem to samé předtím s čínskou a tak vzniklo ono video s prskající pastou ).

K těm kuličkám. Měl jsem v ruce takový hezký zesilovač který pár let normálně fungoval. Do ruky se mi dostal jen proto že se měnila anténa a stožár.
 
Nejspíš to vtípek bude, protože ten RF800 jsem na zkoušku koupil a to je naprosto příšerné tavidlo. Tedy v porovnání s AMTECH, QuickChip, Kester fluxy.
A když se přidá k pastě tak to prskání je ještě horší. Tedy konrkétně k té čínské Mechanic. Třeba to s jinou funguje dobře. Nebo v peci či nižší teplotě.

Bohužel už nevyzkouším, pasta letěla do nebezpečného odpadu :( . Je totiž dost možné že jsem nedělal vše jak bych měl.

Vzal jsem to díky videu od SDG Electronic kde nějaký měl jiný od stejného výrobce. Bohužel jiný.
 
Nenech se zmást. Já nepatřím k těm profíkům co dělají věci v peci. Já k tomu jen teď trochu víc čuchnul protože jisté pouzdra se ručně sice dají ale pasta je jednodušší prostě.
Pasta je samozřejmě hezky olověná ( 63/37 ), stejně jako cín co běžně používám.

Mimochodem, u těch tekutých tavidel mám problém že se moc rychle odpaří / znehodnotí. Ty gelové vydrží déle, zbytečně nikam daleko netečou ani po ohřátí.
 
všichni si pochvalují včelí med, nebo co to je, ale když jsem se to kdysi pokusil koupit, tak mi ten e-shop ani neodpověděl...
 
S tím jsem začínal. Je to taková lepší kalafuna v isopropylalkoholu, a hezky vonící ( alespoň mě ale já jsem divnej :D ). Není to vůbec špatná věc ale nevrátil bych se k tomu u standartního používání.
Z pajecimed.cz jsem si kupoval pro začátek jen ten vzorek ( dorazilo v pohodě ). Jinak ho má conrad - samozřejmě v původním baleníhttps://www.conrad.cz/pajeci-pasta.k811114
 
Konečně jsem se podíval v utajené schránce v ledničce, jakou gelovou pastu (tavidlo) už léta na občasné opravy SMD používáme. Je to Multifix 450-01, balený ještě v ECS Tools Benešov (původní výrobce Multicore Solders Ltd. Zdá se, že podobnou je možné objednat zde (ale nezkoušel jsem, naše tubička je stále plná)
http://www.esdshop.cz/shop/?page=vyrobok&psk=242&rozbal=80&id=69&lang=cz&PHPSESSID=a7921d3294608b3afe586500c55e17db