Skip to main content


OneWireHub fix


Až mě zas někdy uvidíte s vytrhanými vlasy, anebo vám moje rodina řekne, že mě celé víkendy nevidí, tak to je proto, že debuguju zatrápené cizí knihovny, které kolidují s čínskými posranými kopiemi DS18B20. Občas mám ale po několika non-stop dnech a nocích ležení v kódu a čtení logických analýz i nějaké výsledky: ... show more

S těmi podvodnými je vždy problém. Já jsem akorát věnoval nesmyslné úsilí vyřešení jedné drobnosti, ale další číhají dál po cestě. Pro mě ta čidla prostě skončila, dneska už jsem začal stavět vlastní.

Jestli jsem Tě pochopil správně, tak použiješ jiné čidlo jak DS18B20, uděláš k němu extra mini převodník na OneWire (předpokládám, že je pro Tebe kvůli zpětné kompatibilitě důležité zachovat 2 vodiče a i rozhraní protokolu) a narveš to do vodotěsného pouzdra? 😮

Já naštěstí pro sebe potřebuji jen jednotky kusů a tak obětuji $ za originál. Ale chápu, že ve Tvém případě výrovy na zakázku by se to už hodně překvapilo.

Možná jsem to někde v starších příspěvcích přehlédl, ale budu vděčný za radu, kde dnes nakoupit DS18B20 sensory (ať už vodotěsné nebo ne) a mít jistotu (přiměřenou), s tím, že to budou originály.
Doma mi dochází zásoba, nakoupená někdy před čtyřmi lety na eBay a potřebuji pomalu nakoupit další.

Tak asi u mě, nebo možná ještě v USA. Nevím o žádném jiném výrobci, který by byl spolehlivý. Dneska v noci jsem vyhazoval tři různé zásilky z AliExpressu - přitom všechny prodejce jsem prosil, ať mi neposílají vadné kusy. Je to marné...

Tomuhle bych věřil, ale ta cena. V Petrově objemu se to nevyplatí. Já potřebuji jen jednotky ks pro sebe, takže bych ty peníze asi obětoval:
www.sparkfun.com/products/1105… https://www.sparkfun.com/products/11050
https://www.sparkfun.com/products/245

Nebo někde u nás a pokud nepojedou , tak do 14 dnů vrátit:
https://www.gme.cz/ds18b20
www.gme.cz/teplotni-cidlo-s-ka… https://www.gme.cz/teplotni-cidlo-s-kabelem-2-metry-flajzar-ds18b20-teplotni-cidlo (myslím, že si to FLAJZAR ohlídá)
Mají ale zřejmě i neoriginály:
www.gme.cz/digitalni-teplotni-… https://www.gme.cz/digitalni-teplotni-cidlo-s-ds18b20
This entry was edited (1 year ago)

dneska nesu na poštu senzory koupené u nás. Páteční telefonát s prodejcem, že mi poslali vadná čidla, nebyl vůbec příjemný. Poslouchat klasické "to není možné, čidla namátkově testujeme, nemáte je špatně zapojené?". To ještě zlatý Aliexpress...

sparkfun, to jsem přece psal výše, že "možná v USA". U nás není nikdo - Flajzar má dvouvodičové zapojení, to nebude dobře fungovat na větší síti... GME? Nejspíš stejná Čína jako všude jinde. Říkám, že je to tak, jak jsem napsal předtím nahoře.

Cistě v TO92 je má TME i v celku rozumné ceně ( v porovnání toho samého v GME ).
NEmohu ale říci v jakém stavu jsou teď, každopádně bych mohl jedno přihodit k nejbližšímu nákupu (na TME ) ,postavit @Petr Stehlík tester a dát vědět.

Pak ještě Farnell a Mouser ale tam je to za 76 / 79 korun kus...


Nestálo by opravdu za to vzit nějaké jiné čidlo, plácnout k tomu třeba ATTINY10 ( nevím jestli by na to výbavou stačil ) aby to bylo na patričné sběrnici? Nechal by se udělat i pěknej tištáček do trubičky... ( to už jsem se ale zasnil moc :D )

dneska mi přijdou TO-92 z TME, takže nic nevymýšlej, všechno už je v procesu řešení, jak jsem sem už dříve víckrát psal.

jo, ale to bude nejspíš reálná cena (porovnával jsem i ceny u amerických dodavatelů). U TME ... no raději to nebudu ani říkat, aby se to nevyplnilo.

Nene, jde o to, že to mimořádně praktické provedení na kabelu (zdráhám se napsat vodotěsné) z Číny obsahuje už pouze podvrhy místo originálů. Takže tyto kabely musím začít dělat nějak z originálních DS18B20 a nějakých kabelů.
To, že jsem se snažil upravit emulátor pro spolužití s vadnými čínskými soudruhy souvisí s tím, že umím měřit jakékoliv veličiny a data přenášet po OneWire spolu s teplotami z DS18B20.

Stiznosti na to, ze cinske klony DS18B20 nechodi v parazitnim modu se tahnou uz nekdy od 2015. Nektere se podarilo uchodit tvrdsim pull-upem, jeste tedy v zavislosti na Vcc.
Zjevne uz se daji koupit jen klony, jedno kde. Takze nejen epidemie chripky, ale i cinskych DS18B20. Zajimave by bylo zkusit ty v SOP / uSOP pouzdru / zkousel nekdo?

od 2015? Ukaž... Moje zkušenosti do jara/léta 2018 byly jiné.

Nenašlo mi to nic, co bych ještě nečetl a hlavně nic, co by popisovalo problémy, na které jsem narazil. Samozřejmě jsem zkoušel hledat už loni, když jsem narazil na první problémy. Zatím jsem ale nenašel nikoho, kdo by to jasně popsal. Udělám to sám.
Jestli víš o konkrétním článku, tak mi prosím dej jeho přesné URL - google ukáže každému na jednu frázi jiné výsledky.

když toto vlákno člověk pročte pořádně, tak v posledním příspěvku "harvie" (nějaký náš spoluobčan) dokumentuje dokonce, jak fake rozpoznat multimetrem v diodovém módu a taky jak ho poznat na sběrnici podle "default errata/trim value of fake devices is always 65535 while on real thing it can vary, default templow/temphigh values of fake device is -1/-1, while 70/75 on original".
Takže tohle je cenné info. Opravdu to je už z roku 2016. Tudíž já měl jen o dva roky déle štěstí nebo co. No co se dá dělat... Teď už je to konec tak jako tak.
Díky @Michal Ondřej a @Jan Kratochvíl

K té detekci fake senzorů - na tomto odkazu je mimo jiné přehledná tabulka rozdílů v chování orig/fake senzorů, v podstatě přehledně to, co psal "harvie" :
https://wiki.spoje.net/doku.php/howto/electro/1-wire
Dnes jsem protestoval svá vodotěsná čidla (koupená na Aukru v r. 2016) a jsou pravá. Ještě projdu ta holá TO92, koupená na eBay v tomtéž roce)

ta tabulka není špatná, ale moje zkušenosti jsou o několik řádů horší. Například dnes jsem byl svědkem situace, kdy dvě čidla v pouzdru TO-92, z nichž každé zvlášť funguje OK, spolu na sběrnici nefungují - jedno či obě zmizí. Tomu říkám smrt!

Tak jako malo kdo jde tak do hloubky jako ty. Vetsina clanku co vim konci tim, cinsky klon nefunguje, original ano a dal se to neresi. Nicmene tech zminek o tom, ze u cinskych DS18B20 nefunguje / spravne / vubec / obcas / pod natlakem parazitni rezim je opravdu mnoho. Pokud pises, ze v tom searchi neni nic, co bys necetl, tak jsi na to uz musel take narzit. Konkretni URL doplnim, ale nijak ti to nepomuze.

není důvod se omlouvat, jen jsem chtěl vysvětlit, že o Sparkfun vím, ale upřímně za tu cenu je to v Evropě neprodejné. Resp. budu schopen to dělat za lepší cenu i doma.

takže TME nedoručilo nic - máme tu 40 cm čerstvého sněhu, tak i když celý den čekám doma, tak v info systému je jen lakonicky "12:46 nedoručeno". Takže snad zítra uvidím, v jakém stavu mají čidla v TO-92.

@Petr Stehlík a ako ti funguje u tých čínskych "klonoch" (tie čo majú vadné parazitné napájanie) rozlíšenie 10 a 11bit pri normálnom externom napájaní (3pin)??
U mňa som si všimol, že tieto dve rozlíšenia nefungujú - nedajú sa zmeniť. Pri znovunačítaní rozlíšenia je tam buď 9bit alebo 12bit. U "normálnom" DS18B20 (funkčné parazitné napájanie) to funguje nádherne.
Na otestovanie som vtedy použil bežný príklad z Arduino IDE s 10ks DS18B20 zapojených samostatne alebo i po 2-5ks na zbernici s externým napájaním. Máš nejaké skúsenosti i s takýmto prípadom?
Prípadne viete mi toto niekto tu z vás prítomných otestovať/preveriť?

hehe, další chyba? Zajímavé. Já ty fejky vyřazuju rovnou, dál je neřeším. Jestli mají 6 nebo 7 chyb už je mi jedno. Mám jich doma stovky, můžu se na nich pověsit...
Horší je, že se mi nedaří sehnat originály za rozumnou cenu. www.neven.cz mi je teď nabídl snad za 199 Kč/kus?

A ty levnější, co neven.cz nabízí, jsou asi čínské kopie,... ale třeba fungují? Už to někdo od nich zkoušel?
Momentálně ještě mám k dispozici 7 čínských, které šlapou. Až dojdou, tak holt budu muset nakoupit za draho.

já jsem zkoušel akorát od santy.cz a pohořel jsem moc. Od neven.cz to zkoušet nebudu, vlastně už nebudu zkoušet nic, je to IMHO marné.

A jak dopadla ta čidla z TME?

dobrá otázka. Vypadají funkčně, ale mají pekelně zajímavé sériové číslo (posledních pět cifer je "0"). Skoro jakoby někdo resetl mašinu, která ta sériová čísla generuje ;-)