Skip to main content


Celková cena vlastnictví automobilu


Nečekaně jsem teď prodal mé auto Ford Focus combi r.v. 2007, které jsem si koupil v létě 2010 v autobazaru jako dovezené z Itálie s najetými 104 tisíci km dle tachometru. Když jsem ho po přesně devíti letech prodával, měl najeto 169 tisíc km. Dal jsem k němu veškeré servisní a jiné doklady, ale ještě předtím mě napadlo ta čísla posčítat, abych viděl, co mě to vlastně stálo. Je to docela zajímavé:

Kupní cena 180 tisíc Kč, prodejní cena 40 tisíc Kč => cena vlastnictví 140 tisíc
Cena běžné údržby (jen olej, filtry, klima, baterie, rozvody, a STK): 60 tisíc
Cena pneu (4x nové protektory ježděné celoročně): 20 tisíc
Cena povinného a ha... show more

Já si taky vedu záznamy všech nákladů vynaložených na auto a není to vůbec pěkný pohled. V mém případě tak 60k Kč ročně. Ano, kdybych si to auto půjčoval z půjčovny, tak určitě platím míň. Beru to jako daň za pohodlnost. Můžu jen nasednout a jet. Sdílet auto budu až v momentě, kdy to bude jednoduché a instantní jako Uber: objednám a za 5 minut mi stojí před barákem.

Souhlas, vlastnit auto je drahá věc. Doba na sdílení aut ještě asi nějaký čas nebude, byť auto stojí většinu času doma. Při sdílení mohou dělat problém právě i ty špičky ráno a odpoledne/večer, kdy chce jet většina.

Jestli jsi měl jen takové popojížďky, tak se asi nevyplatilo mít havarijko, protože pravděpodobnost, že to při nich výrazněji sešrotuješ není velká. Ale člověk si říká, co kdyby .... To znám a také zaplacené havarijko funguje jako dobrá prevence, že se nic nestane 😁. Já ho platit musím, protože občas použiji auto na služební cestu a je to tím pádem povinně.
Také je obdivuhodné, že se těmi krátkými popojížďkami nekazilo, prot... show more

Takže každý kilometr stál 400k/65k = 6,15 Kč. A cena benzínu je v tom méně než třetina. Proto je úplně zbytečné koukat na cenu benzínu, nedejbože dojíždět ke vzdálené benzínce, kde je o trochu levnější, stejně to nebude o víc než 10 %. Všechny ostatní náklady to bezpečně přebijou.