Skip to main content


Peklo zmrzlo: přesedlal jsem zkušebně z gvimu na VS Code.

První produkt Microsoftu, u kterýho nemám chuť si vypíchnout oči, uříznout ruce a někoho zavraždit. S Vim extension se to fakt dá používat! A funguje to dost dobře!
Unknown parent

Miroslav Prýmek
Já jsem dlouho tvrdil, že VS Code nemůžu používat z principu kvůli odporu k MS 😀 ale když jsem ho zkusil, byla to tak příjemná zkušenost, že jsem ideologický odpor překonal. Ostatně, je to opensource pod MIT licencí ;)

Že je to v Electronu jsem zjistil až potom - udivilo mě právě, jak je to _rychlý_, tak jsem se podíval, v čem je to napsaný, a nestačil se divit. Fakt první aplikace v Electronu, kterou vidím a funguje skvěle.
Unknown parent

Miroslav Prýmek
V lib_deps v platformio.ini muze byt bud cislo nebo nazev knihovny: https://docs.platformio.org/en/latest/projectconf.html

Cachovani nevim. Mozna by se to mohlo dit u knihoven, ty se prekladaji do .o souboru a mozna, ze za nejakych okolnosti nezkouma zmeny? Nebo to byla nejaka nekdejsi chyba? Nevim.

Kazdopadne ale kdyz to srovnam s nastroji typu Eclipse, Atmel Studio, ST Cube IDE... tak je to raj na zemi (i s tema nedodelavkama, co tam jsou).
Unknown parent

Miroslav Prýmek
Na Atmegy mi celkem stacil vim + Arduino IDE jenom na kompilaci (popripade i Arduino CLI, ale to jeste neni uplne funkcni). Posledni dobou ale hodne delam ARMy (hlavne STMka, okrajove Atmel SAM) a tam uz to chce tezsi kalibr.
Unknown parent

Miroslav Prýmek
Formatovani uz tam doplnili (Tools -> Auto format).

Celkove se to myslim da shrnout tak, ze featury v Arduino IDE se deli na tri skupiny:
1. naprosto zakladni featury, ktery funguji dobre
2. neexistujici featury
3. mirne pokrocile featury, ktere jsou tam dobastlene

Celkove je na nem poznat, ze na zacatku byl naprosto minimalisticky plan a pozdeji se tam doplacalo nekolik featur, ktere cim vic bobtnaji, tim jsou nepouzitelnejsi (konkretni priklad: mam nainstalovanych asi pet rodin procesoru, takze kdyz chci vybrat konkretni procesor, musim prorolovat menu, ktery ma snad dveste polozek. Tak jednou ze tri pokusu se mi stane, ze kliknu blbe (kvuli pouzivani trackballu) a musim cely menu rollvoat znovu - cert by me v tu chvili vzal...
Unknown parent

Miroslav Prýmek
Nemáme a nikdy jsme neměli Windows server. Samba server funguje naprosto skvěle, deterministicky a pokud je nějaký problém, dá se řešit.

Jasně že občas něco nefunguje, však je to technika, s výpadky se musí počítat. Ty věci, který mě vytáčí nejvíc, jsou úplně jinýho druhu. S oblibou používám tenhle příklad: kdysi z nějakého důvodu nefungovala na Windows jakási databáze. Samozřejmě v logu nebylo buď nic nebo nějaké naprosto nesrozumitelné informace (log Windows je obecně úplně k hovnu) a nakonec jsem zjistil (a bylo to zdokumentováno v KB, takže žádný dojem), že se to děje, když si uživatel zapne nějaké stínování oken v GUI. V GUI! Stínování oken! A přestane fungovat databázový engine! Ne, takhle opravdu nevypadá modulární, zdokumentovaný, deterministicky se chovající systém. Takhle vypadá kopa hnoje, ze které někdo uplácal ledničku a aby se mu to nerozpadlo, celý to omotal lepící páskou 😀

O tohle přesně jde: ano, chyby se dějí. Když ke chybě dojde, má být v logu srozumitelný záznam, co se stalo, ta chyba má jít pokud možno na základě záznamu z logu zreprodukovat a řešit.

IMHO to není ani tak záležitost technická (že by byly Windows nějak technicky zaostalý), ale spíš otázka jakési kultury. Můžeš do logu zalogovat "došlo k zásadní chybě" a můžeš zalogovat "při otevírání souboru C:\....\x.y došlo k chybě NT_ERROR_PERMISSION_DENIED". Mezi těmahle dvěma věcma je pro admina propastný rozdíl. Ten druhý přístup může vést k tomu, že máš problém vyřešený během půl hodiny. První může taky znamenat, že nad tím strávíš několik dní, z toho většinu zoufalým googlováním a pročítáním absurdních rad typu "změňte v registru hodnotu BFLMPSVZ"...

Abysme si rozuměli: nemám potřebu kohokoli o čemkoli ohledně Windows přesvědčovat, z toho už jsem fakt vyrost. Jenom říkám, že kdybych mohl správu Windows kompletně někomu předat a sám se věnovat jenom správě Linuxových serverů, byl bych nejšťastnější člověk na světě. Protože správa Windows prostě není něco, o čem bych psal z tábora domů rodičům nadšené dopisy. Je to opruz a moje noční můra. Speciálně teď, kdy MS zavedl rolling release model, což znamená, že do vší té nepředvídatelnosti Windows se ještě přidalo to, že se chování může kdykoli změnit pod rukama. A to i velice zásadním způsobem a bez jakékoli pořádné dokumentace (opět bych mohl vykládat hrůzostrašné historky, ale už tak je ten post moc dlouhý).
Unknown parent

Miroslav Prýmek
Active directory je podle mě obecně přeceňovaný. Pokud člověk nepotřebuje nějaké pokročilejší věci typu autentizační stromy (trust delegation nebo jak tomu říkají), což v malých a středních firmách nikdy nepotřebuješ, poskytuje AD jenom:
1. autentizaci
2. sdílení souborů
3. configuration management
...což jsou všechno technicky naprosto triviální věci a šly by naimplementovat naprosto jednoduše. Ta tragikomicky předražená jaderná elektrárna jménem AD je úplně zbytečná a lidi ji provozují jenom proto, že to prostě na Windows jinak nejde (Samba není "jinak", samba je jenom jiná implementace té samé jaderné elektrárny).
Unknown parent

Miroslav Prýmek
Aha, tak to jsem nevedel, ze funguje. Kazdopadne porad zustava to verzovani.