Skip to main content


LOL :)

EDIT: je to nesmysl, čísla nesedí, z článku byla ta věta potichu smazána. Omlouvám se.
This entry was edited (1 year ago)

ten pán lže, což je vždycky problém. Ještě horší je takové lži pomáhat šířit.

Proč? Jsou špatně ty čísla, nebo s tím nesouhlasíš z nějakýho "ideologickýho"/metodologickýho úhlu pohledu?

Která čísla jsou špatně? Spotřebovaná na těžení nebo vyrobená soláry? Já našel tohle a když porovnám stav špičky v listopadu 2018 podle https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption (bacha, "per Year") a https://www.iea.org/statistics/monthly/#electricity, tak vychází, že bitcoin spotřeboval 3x méně (73/12=6 TWh) jak vyrobí soláry (18 TWh).
Ale je to o číslech, jejich zdroji. Nepochybuji, že lze najít po podstatně jiná čísla.
Image/Photo

@joy Stačí se mrknout do komentářů k tomu tweetu. Odkazů na relevantní zdroje tam je dost. Instalovaný výkon solárů je minimálně 400 GW, BTC konzujeme 2-6 GW. I když vezmeme v úvahu, že soláry nejedou na 100 % své kapacity, pořád je to číslo v jiných řádech.
Mimochodem tu informaci z článku, z kterého ten tweet vychází, už potichu odstranili, protože je to nesmysl.

Díky tobě i Petrovi za upozornění, byla moje chyba si ty čísla neověřit. Bral jsem to jenom jako vtipnou hlášku a přišlo mi intuitivně, že by to _mohlo_ sedět, tak jsem to víc nevěřoval, což byla chyba.

@mprymek Jako ne, že by v průměru 4 GW byla zanedbatelná spotřeba. To jsou dva Temelíny na plný výkon. Těžko představitelná hodnota na provoz jednoho, byť globálního digitálního systému.
V globálu to je ale hodnota, která znamená jen vykrývání volných kapacit, než že by BTC způsoboval zvyšování výroby.

Pokud by BTC jenom vykryval volne kapacity (at uz by to melo znamenat cokoli), musely by se rigy ve spicce vypinat, coz se nedeje.

@mprymek Nejde o časové, ale o geografické vykrývání. Přirozeně se stahuje tam, kde je nejlevnější a nejlevnější tam je, protože jí tam je nadbytek. Většina těžařů je v Číně, protože tam vláda v nerozvinutých provinciích vybudovala vodní elektrárny, které zatím nemají odbyt, tak to dávají těžařům prakticky zadarmo.

To mi přijde spíš jako přání otcem myšlenky. Pokud by opravdu měli tolik energie z hydra, že neví, co s ní, tak k čemu 45 jaderných reaktorů a 15 ve výstavbě?

@mprymek A ještě jeden aspekt tam je: výroba hydroenergie tam je v některých oblastech dost sezónní. V období dešťů tam mají nadprodukci a ceny padají k nule, to se tam pak stahují Bitmain a podobní. V období sucha zase letí cena nahoru a oni se přesunují jinam.

To je rozhodně zajímavý, dík.