Skip to main content


 

Čím se to "krimpuje"?


Vždycky jsem hledal cenově a bastlířsky přístupné konektory na propojování věcí, typicky DS18B20 senzorů. Líbily se mi takové ty ploché konektory, co jdou rovnou nasunout na piny třeba do nepájivého kontaktního pole, akorát jsem měl problém s tím, že konektor šel "otočit", zapojit naopak, a tím jaksi vše zničit.
No a dnes jsem zjistil, že modeláři to pro vrtulníky vyřešili (odkaz níže).
Zbývá jediná otázka: jak a čím připojit dráteček nebo lanko k tomu pinu? Napadá mě pájení, ale normálně se to asi dělá nějakými kleštěmi. Jaké s tím máte zkušenosti?

@Elektrotechnika a Bastleni... show more

Osobně bych doporučil jit do těch z TME a zvolit "gold flash" povrchovou úpravu (jako minimum).

Na lisovaní buď
https://www.tme.eu/cz/details/fut.pa-20/kleste-pro-krimpovani-kabel-koncovek/engineer/pa-20/ ( jednoznačně doporučuji, mám doma - po tom co jsem vyhodil cca 800kč za jiné ).
Můžeš je zkusit pohledat i v číně a podobně ale opravdu to nedoporučím.
Dají se použít i na JST konektory ( ty mají i zámeček na těle konektoru )

Nebo https://www.tme.eu/cz/details/nb-8160-04/kleste-pro-krimpovani-kabel-koncovek/newbrand/ ale osobně bych bral ty výše, jsou univerzálnější díky úzké čelisti ( by... show more

dobré nářadí se doma neztratí, ale kleště za 1400 korun jsou tedy na pováženou. Nic podobně drahého jsem si ještě nekoupil, nepočítám-li osciloskop a Průšu :-)

Je i není. Jen pro info.
Takové obyčejné kleště na dutinky které uznávají i v zahraničí ( 99% našich zákazníků je ze zahraničí ) stojí kolem 4000kč. A má je ( mimo jiné nářadí ) každý pracovník elektrovýroby ( cca 150 lidí ). Za den udělají v průměru 700 stisků. Vydrží kolem 6 let celkově, jednou za rok při kontrole se případně "přitáhnou" - je tam k tomu takové kolečko.
Občas některé kleště pro nové kontakty hledám a ty cenovky jdou mnohdy přes desítky tisíc až se člověk diví za co chtějí tolik pěnez. A jako bonus ti někteří ony kleště ani neprodají když řekneš že bys s nimi lisoval v podstatě stejné kontakty ale ne jejich ( minul... show more

mám to právě na ten uherský rok. Odhaduji potřebu použití na zhruba 2 kontakty ročně, tj. za den zhruba 0,00nic stisků.
This entry was edited (4 months ago)

Chápu. Zkus kouknout u číňanů ale i navzdory všem faktům bych ti opravdu doporučil vzit ty Enginnering. Třeba toho pak budeš cvakat víc ;). Jen radím z vlastní zkušenosti, mě se taky nechtělo ( proč taky když si z práce můžu půjčit ) ale nakonec nelituju ( navíc na ty JST nemáme v práci nic co by šlo použít )
Ty JST jsou tyhle ( kopie samozřejmě )
https://www.aliexpress.com/item/230pcs-XH-2-54-Kit-in-box-2p-3p-4p-5-pin-2-54mm-Pitch-Terminal/32751262161.html

Ten rozdíl ve zpracování čelisti je hezky vidět od 2:16 v následujícím videu https://www.youtube.com/watch?v=3Cw9YFLDZeo

Lukáši, na tohle se dá říct jediné: "I'm sold!". Díky (můžeš se živit i jako prodejce :-))
V mé příští TME objednávce budou tyto PA-20 kleště. Jestli máš v záložkách/umíš na TME hledat i vhodné piny, tak prosím ještě o jejich URL/jméno.
Těším se, že obohatím svou sbírku kvalitního nářadí, kde je zatím teda je ten osciloskop :-)

Ne to nebylo úmyslem Ti nějaké vnutit. Jsem si jist že si to umíš spočítat mnohem lépe než já ( nemám ani manželku ani děti ;) ) Jen úplně nechci aby někdo další opakoval moji chybu. Pořád můžou být i tyhle kleště špatným řešením, jen v tuto chvíli o lepším nevím.

Hádám že piny bys něco jako jsi postl v úvodu?
Je třeba počítat s vyšší cenou oproti číně.

Vcelku slušný brand je NINIGI
NA odkazu níže je samice, v doporučeném je i protikus a kódovací kolík ( strčíš do jedné díry těla konektoru - protikus nebude mít kolík = nezastrčíš konektor opačně.
... show more

Dlouho již používám na takové to domácí žvýkání toto:https://www.gme.cz/krimpovaci-kleste-pro-ic-piny-ewz202b
ale najíždím na konektorky s roztečí 1mm, takže jsou už velké, na rozsah 2-6mm jsou docela fajn.

kleště jsem vybíral opravdu dlouho, nakonec jsem objednal tyto a vypadá to, že to s nimi opravdu jde a výsledek vypadá slušně! https://www.banggood.com/SN-01BM-Terminal-Wire-Cable-Crimping-Pliers-Tool-for-Dupont-PH2-0-XH2-54-AMG28-20-KF2510-JST-p-1301387.html

nejsou to ty samé, které ve videu výše známý Švýcar hodnotí jako nepoužitelné??

a vida, video.. ne nejsou to ony, tyhle jsou SN-01BM. hodím nějaké foto kleštin a výsledku.

Už jsem byl zlomen na PA-20, ale @Stanislav Kubec a @Roman Mikulka mě kvalitně zmátli. Děkuji všem za tipy a poznatky, jsem si jist, že i jiní, kteří ještě nekrimpovali, se tu poučí a vyberou si.

A wotomtoje, Na několik zmáčknutí pořizovat univerz. kleště s výměnnými čelistmi je ptákovina. Navíc ty čelisti jsou široké, takže pomačkáš všechno naokolo a při malých vzdálenostech máš problém s místem bo kleště jsou mohutné. Vlezl bych někde do krámu a před koupí si něco podobného prohlédl.

Jak to čtu tak jsem hodně zblbnutej z povolání. :D
@Roman Mikulka Mohu poprosit o tlouštku čelistí? Vypadají vcelku zajímavě.

Mně se líbila ta tvoje poznámka o ženě a dětech, že si musím ty kleště podle toho spočítat. Pro informaci, jedno dítě vyjde cca na 3 miliony korun (od početí do konce VŠ), a žena? To si netroufám odhadnout! :-D

@Lukas Kymla jestli to dobře chápu, tak 4mm. jsou ze dvou 2mm plechů jeden s menším výřezem pro drát/kontakt, a druhý s větším výřezem pro tu část s izolací.

Jo to bude správný rozměr co mě zajímal.
Přemýšlím že je objednám ať vyzkouším jak lisují. A nejspíš zvládnou i uváděné JST konektory ( s trochou pozornosti ) bez jejich zničení.
Podle fotek ( i na BG ) vypadají čelisti opravdu slušně.

Minimálně na tomhle základě se je @Petr Stehlík dovolím "doporučit" místo oněch PA-20 vzhledem k četnosti užívání / cena.
Ale já radši této debaty zanechám vzhledem ke své "zaujatosti" :D.

Bohužel servokonektory se otočit dají.

přehled všemožných (ne)origo konektorů a rozdílů mezi (ne)origo kleštěmi:
http://tech.mattmillman.com/info/crimpconnectors/

Hezké čtení. Pod většinu se klidně podepíšu. I navzdory faktu že jsem Petrovi ty PA20 doporučil, s ohledem na univerzálnost a nízkou cenu.

asi jsem nedával pozor při objednávání, protože mi dnes přišly SN-01BM. Vypadají dobře. Teď se s nimi ještě musím naučit dělat Obrázek/fotka
This entry was edited (2 months ago)