Skip to main content


 

Sharp 55" 4K Direct LED


Mám teď půjčený takový solidní 55" monitor, který vyrobil Sharp sice původně jako televizi (DVB-T2/S2/C), ale to ignoruju, protože jsem vždycky sháněl akorát velký monitor. Příjemně mě překvapila sestava vstupních konektorů - je tu SCART, kompozitní i komponentní vstup, což je pro mé potřeby (k Atari počítačům a dalším konzolím) naprosto super. Kupodivu tu není VGA, ale to oželím.

Kromě toho ten stroj přímo podporuje YouTube a Netflix - rovnou na dálkovém ovladači je malé tlačítko YouTube a obrovské tlačítko Netflix, což pro předplatitele může být dost pohodlné. Dále je tu vestavěný webový prohlížeč (ještě jsem nezkoušel) a AccuWeather (zkoušel, selhal při načít... show more

Upřímně - nevím, těžko jen tak slovně posoudit. Ale za cenu 10500 Kč podle mě rozumnou 55" 4K TV nevyrobíš, bude tam spousta kompromisů. Podle úhlů to má IPS panel, takže pokud bude mít málo zón (nebo žádnou), tak černá bude problém. Ale může to být i problém jen kusu, špatná montáž. Hledal jsem návod kvůli nastavení, ale podle modelu nenašel (https://www.sharp.cz/cps/rde/xchg/cz/hs.xsl/-/html/centrum-pro-stahovani.htm?p=lc-55UI7252E&q=&lang=CS&cat=0&type=1429&type=1418&type=1214&type=1215&os=&emu=) . Zkus poslat fotku štítku, protože zde... show more

"jen 60Hz panel" znamená, že to naši 50p TV nějak přepočítává a blbě zobrazuje?

To ne, tohle TV zvládají. Ale pokud si dobře pamatuji, tam má Tvá dnešní TV refresh 120Hz, takže jsi poměrně "zhýčkaný" a 60Hz na Tebe může působit rozmazaně, obzvláště v rychlých scénách (sport) atd.

jakože nedokáže obnovit obraz rychleji než za 16 ms? To přece musí stačit, když zdroj obrazu má 50 či 24 Hz, ne?

Já tu refresh frekvenci u monitorů chápu tak že pokud mám například 60Hz monitor tak je ideálních 60fps a víc "nemá smysl".
Takže pro 144Hz monitor to chce 144fps pro ideální "užití" vlastností monitoru.
U TV bych to viděl podobně - tak jak píše Petr ?
Nebo je to úpně jinak?

Nestačí, protože mimo PC/herní mód máš aktivované různé dopočty a interpolaci, u Tvé TV udávají index "400Hz". Pokud by se Ti zobrazoval "čistý zdroj" 24Hz, tak by toho spousta nebyla, na rozdíl od CRT, díky vlastnostem LCD moc koukatelná. Těch 60Hz je takové minimum. Ale bohužel doba, kdy byly běžné ve střední třídě 120Hz panely, je pryč. Ty jsou v rámci šetření a úspor dnes (cca 2 roky zpět) už highend. Dříve byly v highendu 240Hz panely. Částečně se to sice kompenzuje rychlejšími CPU a dokonalejší interpolací, což je levnější na výrobu, ale není to ono.
Je samozřejmě zase nesmysl mít ujetá čísla různých rychlostí motion indexů (800, 1600 atd.), jak se výrobci v reklamác... show more
This entry was edited (3 months ago)

Budu se snažit opět všechny ty super fíčury vypnout a dosáhnout stavu, kdy každý vyslaný pixel z PC bude okamžitě zobrazen na svém místě na LCD. Víc po tom stroji nechci.
Ještě je otázka, co to udělá s analogovým signálem z Atari počítačů, tam bych potřeboval upscaling, ale nic víc.
Až si budu jednou kupovat TV, tak se tedy podívám po tom, aby panel měl aspoň 120 Hz, a hlavně proboha aby černá byla už konečně černá, tj. buďto OLED nebo micro LED (nebo jak tomu říkají - počítám, že se jedná o direct LED podsvícení každého pixelu - nebo maličké skupinky pixelů - zvlášť).

Nejsou micro LED tak že udělali malý ledky? Něco jako OLED ale s obyč LED diodou. Tak jsem to teda pochopil já bez hloubkového studia.

nevím o tom nic, ale to co říkáš je příliš ideální, tak jsem na to raději ani nepomýšlel. Kamil bude vědět.