Skip to main content


 

Regulace teploty mikropáječky


Kdysi jsem si koupil pájecí stanici W.E.R. 898BD, která má horký vzduch a páječku. Několik let poté jsem pořád ještě pájel páječkou z Lidlu, která nemá skutečnou regulaci teploty hrotu, ale spíš to jen nějak odhaduje. Když to zjistil tuším @Jan Kratochvíl (a možná i někdo jiný), tak na mě velmi naléhal, abych zahodil tu nebezpečnou věc z Lidlu a začal pájet tím 898BD - že to má všechno mnohem lepší - jak regulaci teploty hrotu, tak i bezpečnost celého provedení.

A tak jsem někdy v srpnu 18 začal pájet. Ze začátku mi dělalo zle, že mám pořád nízkou teplotu, že hrot nic netaví, ale nakonec jsem si zvykl na to, že mus... show more

Já má na své (Ersa) s čidlem v hrotu nastaveno jen 280 ℃. Používám různé pájky co dům dal. Jen výjimečně, když potřebuji prohrát větší plochu, tak teplotu zvyšuji (nebo sáhnu po trafopájce).
This entry was edited (7 months ago)

Předpokládám, že ty směsky, co mám doma, jsou všechny olovnaté: https://wiki.spoje.net/doku.php/howto/electro/soldering

Když jsem na to termokameru zkoušel, ukazovala mi úplné nesmysly.
Nakonec používám měřák co je k tomu určený, z číny. A co jsem testoval ( nechci používat výraz kalibrovat ), tak rozptyl byl maximálně pár stupňů. Oproti pravidlně kontrolovanému měřáku v práci.

Měřák ( kupoval jsem ho poněkud levněji než za kolik je teď )
https://www.banggood.com/DANIU-FG-100-Soldering-Iron-Tip-Thermometer-Temperature-Tester-0-700-p-952899.html?cur_warehouse=CN

Zkoušel jsem i termočlánek typ-K ( to co bývá k multimetrům ), a je tam větší chyba díky špatnému kontaktu s hrotem.

ty máš doma úplně super vybavení!! :-)

Zas tak moc ne. Spíš bych bral víc umět to co umíte vy, co to tady ( i na G+ ) vedete. S ohledem na příspěvky produktů a podobně.