Skip to main content

 

Tisk stencilu nebude jednoduchý


 
Ahoj, osobně si myslím, že pro začátek je potřeba se naučit bobkovat, tj. nanést "bobek" pájecí pasty na každou plošku na DPS. Obvykle se dávkovač dělá z injekční stříkačky a zkrácené injekční jehly (průměr jehly je individuelní, podle tuhosti pájecí pasty a síly v prstech). Kdysi se v ECS tools prodával i mechanický dávkovač, ale kde ty doby jsou.
IvoL
 
po zkušenostech s bobkováním na 20+ deskách jsem sem právě napsal, že je potřeba začít stencilovat. To bobkování je tak nespolehlivé, že se to dá použít jen v největší nouzi. Jinak trávím mnohem víc času opravováním desky po vytažení z trouby, než kdybych ji od začátku normálně rukou upájel.
 
Tak to je zvláštní, znám lidi, kteří jen bobkují a výsledky jsou fantastické. Bohužel se k jejich know how nedostanu, střeží si to jako oko v hlavě.
Kdysi jsem viděl na YT borce, jak má udělané něco jako zářič z plotýnky ze sklokeramického sporáku, kterou měl na manuálním posuvu nad DPS (pochopitelně teplou částí směrem k desce). Ve videu bylo pěkně vidět, že když zářičem ohřál desku rychle, nezbedné drobné SMD součástky se vesele snažily emigrovat mimo své pady.
 
This entry was edited (7 months ago)
 
leptat šablonu určitě nebudu - opustil jsem leptání plošných spojů, nebudu se k tomu obloukem vracet. A ten dávkovač z Mexika vypadá pěkně, ale za 4000 Kč je to vražda, a pořád ruční práce. Objednal jsem menší trysku do Průši, pokusím se optimalizovat ty Gerbery pro nanášení pájecí pasty, myslím, že to půjde. Přes víkend zkusím vytisknout jednu šablonu a natřít - tam zas záleží, jestli v jedné 0,2mm vrstvě vůbec vydrží materiál, jestli se nerozpadne na vlákna, jestli nebude hrubý povrch, do kterého by se pasta zanášela, jestli výsledek nebude moc vysoký atd. Dám vědět.
 
tisk stencilu je právě geniální v tom, že si můžu masku upravit před tiskem přesně tak, jak potřebuju. Např. na některých deskách osazuju jen část součástek, to by Číňan nepochopil, že má udělat poloviční stencil, ale já si to před zkonvertováním do STL pěkně upravím v KiCadu na míru. Je to super. Až na jemnost rozlišení toho tisku - to je zatím slabina.