Skip to main content


SDR záchvěv


Vždycky jsem obdivoval borce s SDR = Software Definovaným Rádiem. V podstatě to znamená, že s vhodným SW a univerzálním HW je možné přijímat radiové frekvence od dost dlouhých po fakt krátké vlny, takže třeba poslouchat různé radiomajáky, komunikaci mezi letadly nebo záchranáři a kdo ví co ještě.

Dnes jsem ze zvědavosti popadl jednu z DVB-T USB "klíčenek", co jsem nakoupil kvůli DVB-T2 a pustil na ni v Ubuntu soft z balíčku gqrx-sdr. Vidím teď krásně, co se kolem šustne, od 24 MHz až do 1767 MHz. No jo, ale co s tím? Na CB (27 MHz) je ticho, na 433 MHz je ticho, a jinde nevím, co vysílají. Jo, FM rádio tím samozřejmě poslouchat jde, ale to je nuda.

Pak jsem si stáhl rtl_433 z GitHubu (od merbanana), přeložil, pustil, a teď mi to tu zobraz... show more
SDR (x)

Co lovit radiosondy? To tě neláká? Z Prostějova by tam k vám nějaká občas zalítnout mohla.

věříš, že ani ne? Navíc tu převládá západní proudění, z Prostějova by to bylo fakt těžké. Na jaké frekvenci jsou slyšet? Mohl bych to aspoň zkusit, kdybych měl někdy dlouhou chvíli...

Tak SDRko muzes vyuzit treba na prijem signalu v radioamaterskych pasmech a treba si na stary kolena udelat koncesi jako radioamater.

obratně jsem se tomu vyhnul, když jsem chodil do kroužku radioamatérů na mladá kolena, tak nevím, jestli teď na středních kolenou začínat :-)
Navíc, SDR s DVB-T HW umožní jen poslouchat (na což koncesi nepotřebuji), a kupovat HW na vysílání? Dokud funguje internet, není důvod se k rádiím vracet, si myslím. A až nám politici vypnou internet, tak koncese bude spíš přítěží (půjdou najisto).
This entry was edited (6 months ago)

Tak pravdu mas s tim , ze na poslech koncesi nepotrebujes. Argument ze je internet tak proc vysilat je do jiste miry take casto pouzivany. Ale je neco jineho chatovat s nekym po netu a vysedet si ro ranni spojeni do Australie a pak mit radost ze jsi se s nekym spojil treba morzeovkou na nejakem vzdalenem ostrove, nebo na druhem konci zemekoule..

to je něco jako rybaření ;-):-D Nakonec tě napadne,že lepší je pořídit vysílačku ručku s pendrekem),páč jen poslouchat není to pravé ořechové...nojo ale...bez té zpropadené licence jsi zase na začátku. Sdílenky tě omrzí...to je tak na pokec se sousedem,nebo na výlet. Tak nakonec na to hodíš bobek a nebo skončíš ranním poslechem důchodců o počasí a o žradle :-D

takže jsem správně hned odhadl, že SDR mi jaksi nemá co nabídnout.

Ono SDR a RTL se používá primárně pro dekodovani Tetra/Matra sítí. Tedy PČR, městské policie a záchraných složek. Tam to smysl má. Já jsem se dostal k rozběhání na raspbery, našel jsem si ty vysílací BEACONy na kterých se vysílá, nahodil jsem si tam ten čtecí program, ale nikdy mi nic nevylezlo. Na foru mi borci odpověděli, že už v našem městě asi používají kódování a není možné to odposlouchávat. Ale že v mnoha městech jedou postaru, sice datově, ale nekodovaně a tam to použít jde.

V běžném životě mi připadá naprosto zbytečné poslouchat informace záchranných složek - prostě řeší nějaké pracovní věci, které se mě netýkají. Informačního šumu je kolem už tolik, že přidávat si ještě takovýto zdroj je IMHO kontraproduktivní. A v případě nějaké horší krize? To bych asi řešil jiné věci než poslouchání cizího rádia...

hele já mám vlastně úplně stejnou zkušenost. Přijímal.jsem.so chvíli Tower z Ruzyně a pak ads-b/acars, ale tak nějak mi to přišlo podobné zbytečné. A SDR dongle je zpátky v šuplíku ;)