Skip to main content


Poznámky k upgrade serveru na Debian Buster


Začínám aktualizovat servery na nejnovější Debian. Mám stroje, které procházejí aktualizacemi už desítky let, takže ssebou mohou vléct různé koule na noze. Včera jsem aktualizoval server dokonce o dvě verze (z Debian Jessie na Stretch a pak na Buster), na kterém běží všechno možné, takže kleklo hned několik drobností:

- openvpn se nerozběhlo, protože "dh.pem" bylo jen 1024bitové, ale verze OpenVPN v Busteru chce minimálně 2048 bitů. Stačilo přegenerovat tento soubor a bylo to OK

- dovecot se nerozeběhl, protože mu chyběl "dh.pem". Zkusil jsem dle návodu konvertovat předchozí jakýsi ssl soubor pomocí 'dd' na dh.pem, ale pak to stejně nadávalo, tak jsem opět vygeneroval nový "... show more

To už mi trochu připadá jako dobrý adept na to, mít pro ty produkční stroje nějaké test/staging servery. Možná je máš, ale z textu mi to nevyplynulo.

mohl bych celý server naklonovat někam před upgradem, ale protože bych ho pak stejně nemohl plně provozovat (na finálních doménách), tak bych na řadu věcí nikdy nepřišel (např. ten problém v Dokuwiki). Někdy je lepší udělat upgrade rovnou na ostrém a všechny problémy hned spravit.

Mimochodem, asi 36 hodin po upgrade na Buster se něco stalo s databázemi a teď ihned po spuštění padá MariaDB na segfault. Nejspíš je poškozen InnoDB datový soubor. Možná jsem narazil na nějakou krutou chybu v Debianu/MariaDB. Samá radost.