Skip to main content


Tajuplná smrt WiFi teploměru


WiFi teploměr se skládá ze tří hlavních dílů (na fotce zleva doprava): značkový vysoce úsporný síťový zdroj 9V napětí "TP-Link", kvalitní step-down měnič napětí z 9 V na 3,3 V, a modul s ESP8266 od AI Thinker. Normálně tato sestava pracuje spolehlivě po celé roky, ale dnes se mi stalo, že mi jeden člověk přinesl všechno zpátky s tím, že to na jaře po dvou měsících spolehlivého běhu vypnul, a když to teď na začínající podzim zkusil zapnout, tak že to nejelo.

První jsem změřil zdroj - dával 0,0 V. Zajásal jsem, že mám viníka, a zdroj vyměnil za jiný. Pořád to nejelo.

Připojil jsem tedy na vstup napětí z mého chorošného "laboratorního" zdroje a vidím, že je... show more

zapomněl jsem zmínit, že vůbec nikde nebylo viditelné jakékoliv (i sebemenší) znamení nějakého nadproudu nebo přepětí.

Asi bych rozebral ten zdroj...

Tak možná rozdrcením ve svěráku, neboť je nějak lepený či co. To si můžu nechat na dlouhé zimní večery, budou-li někdy.

chytit za snuru roztocit a trisknout o zem - klasika :)

ach, pozdě, šňůru jsem mu okamžitě ustřihl, abych ho nespletl za bezvadný :-)

Nicméně vyzkoušet, jak se chová ten step-down měnič, když se mu na vstup přivede střídavé napětí by šlo i bez svěráku. Když si vezmu, že za ním je WiFi modul, který má odběrové špičky, tak se z toho nestabilního provozu může step-down docela zapotit. Továrním zdrojům v poslední době podezřele často vysychají kondenzátory.

"střídavé" ve smyslu proražení usměrňovacích diod? Nebo ve smyslu nevyhlazeného napětí? A o jaké frekvenci - vždyť spínané zdroje fungují v řádu desítek kHz, ne? A po tom všem dává zdroj 0,0 V, takže se v něm muselo něco nepěkného odehrát... Možná jen nějaká polyfuse odešla?

Určitě myslím nevyhlazené napětí. Netuším, na kolika kHz "jedou" 230V adaptéry, tím pádem těžko říci, co se mohlo dostat na výstup. Pokud se nemýlím, LM2575 a spol. chodí někde okolo 52 kHz.
Dokáži si představit, že ve zdroji TP-linku odchází filtrační kondenzátor (ten, do kterého se tlačí několik desítek kHz). Zdroj je bez zátěže zdánlivě stabilní, ale měkký. Připojím stepdown modul, ten se s chaosem na vstupu nějak pokouší popasovat, možná se to i nějakou dobu daří a najednou si ESP vzpomene, že bude komunikovat přes WiFi a navýší odběr. Celá ta sestava se rozkmitá, drží se zuby nehty, ale ve finále raději součástky páchají sebevraždu.
A takhle podobn... show more

Pěkný příběh, ale "páchají sebevraždu" tak, že jsou buďto v čistém zkratu, nebo mají odpor 10 ohmů, no nevím, jestli je to běžný konec života. Většinou se něco spálí tak, že to el. proud už nevede. Navíc ESP8266 samotné fungovalo, odešlo tam něco jiného, nejspíš se prorazil filtrační kondenzátor, ale tak, že měl odpor 10 ohmů?
Jestli to tak chtěl Bůh, tak já po něm budu chtít, aby se to neopakovalo, protože to není dobré.