Skip to main content


Domeček pro tiskárnu


Dnes jsem si koupil první ASA plast pro 3D tisk. Potřebuju totiž něco na venkovní udělátka, co by vydrželo vlivy počasí, a po posledních zkušenostech v ještě neuveřejněném videu se ukázalo, že PETG to není. ASA je prý takové vylepšené ABS, tak jsem to zkusil objednat a uvidím.

Ovšem dočetl jsem se, že ASA při tisku dost smrdí. To doma nechci. A zároveň jsem byl včera v UniHobby (takové české OBI/Baumaxx/...) a jak jsem tam tak brouzdal, padl mi do oka dětský domeček. No a dnes mě to napadlo: koupím "dětem" dětský domeček, postavím jim ho někde v rohu zahrady, a pak do něj vždycky odnesu tiskárnu, když budu tisknout z nějakého smradlavého plastu - ať si to hezky smrdí venku. Geniální? Ještě nevím...... show more
This entry was edited (3 months ago)

Při volbě jsi hleděl i na UV odolnost? Protože co vím tak jediný ASA materiál ji má. Ptám se ze zvědavosti ( a případné rozšíření obzorů, když jsi ten průkopník :) )
V práci jsme ABS zcela vyloučily ( dělalo to nějaké problémy - nevím detaily) a buď se tiskne Nylon, PC ( polykarbonát ), TPU95A nebo prosté PLA.
Většinou to jsou nějaké mechanické doplňky k námi vyráběným rozváděčům ( nebo blbosti co chci já :D ).
Zatím nikde nebyl jakýkoliv problém a to ani od zákazníků. Ale je to necelý rok co tyhle věci tiskneme takže je brzy na závěry.

ano, UV patří mezi základní "venkovní" odolnosti. Materiál ASA by měl být na venkovní použití ten "nejlepší" (z těch pár běžně dostupných za rozumnou cenu).

Mimochodem, zdá se, že Nerdica zase ukazuje svou stinnou stránku - svůj původně včerejší příspěvek jsem pozdě večer doplnil o odstavec "proč ne ABS" - a teď tam ten odstavec není. Grrr!

ASA tu mám pár dnů. Ještě jsem nic netiskl. Zatím modeluji krabičku pro RPi4 a ověřuju na PETG. Co jsem zkoušel ABS (jen malé kroužky barevné), tak box smrad udrží. Po tisku se musí vyvětrat. Tak jsem na ASA zvědav. Otestují v řádu dnů.

Teď jsem ještě dohledával, jestli si dobře pamatuji, ale ASA by mělo mít navíc oproti ABS nejen menší smrštivost a 10 x vyšší odolnost proti UV záření, ale i právě zanedbatelný zápach. Teď už jen ověřit na vlastní kůži. Mám tu černý od Devil Design.

koupil jsem hnědý od Devil Design, takže stačí, co zjistíš ty, u mě to bude platit taky :-) Až na absenci boxu, to jsem chtěl ošidit tím tiskem někde mimo dům :-)