Skip to main content

 

Arduino IDE 1.8.8


Upgraduju si právě Arduino IDE z 1.8.5 na 1.8.8 a tak ze zvědavosti porovnávám soubory a pozoruju rozdíly. Kromě přechodu z GCC 4.9.2 na verzi 5.4.0 (na kterou jsem se kvůli (ne)podpoře ATMEGA328PB těšil před 3/4 rokem) jsou zajímavé i změny/opravy v low-level knihovnách Arduina - např. v HardwareSerial nebo ve Wire (I2C). A to ani nemluvím o velkých změnách v Ethernetu, které na první pohled ani nejsem schopen pochopit. Asi se fakt vyplatí držet se poslední verze, přestože to často zase něco někde jinde rozbije :-)
 
asi jsem přišel na původ obřích změn v Ethernetu: vyměkli a vzali Pavlovu verzi knihoven (FastEthernet), podobně jako už dříve vyměkli u OneWire a dalších. Jooo Pavel jede!

Je to super zajímavé z toho důvodu, že pamětníci si vybaví, jak mi moje domácí Arduina s Ethernetem pravidelně nepravidelně po nějakých 20-40 dnech přestanou komunikovat. Teď s Pavlovýma knihovnama by se to mělo hned zkusit přeložit, třeba už je ďábel vyexorcistován?
 
A nad Arduino 1.9 (Beta) jsi nepřemýšlel?
Já tam oceňuju autocomplete a nápovědu
https://chiptron.cz/news.php?readmore=694
 
Po vlastním omezení Arduina použitím nejshitovějších CPU ATMega (ATmega328 je parametrově fakt výsměch - RAM, FLASH, EEPROM, v dnešní době a ESP32) je Arduino IDE druhá nejhorší část. S jeho preprocesorem jsem se nikdy rozumně nedomluvil a dělit projekty do několika souborů a includovat je šílené, skoro bych řekl nedeterministické chování :-(
 
Pravda, používat ArduinoIDE chce to jistou dávku sebemrskačství, ale zase třeba super cool PlatformIO mi dělalo takové psí kusy (psal jsem na G+), že jsem se ještě rád vrátil k ArduinoIDE, které mě víceméně poslouchá. 1.9Beta jsem nezkoušel, nemám čas ladit cizí chyby všude, i když jsem sám na sebe zvědavý, jestli mi autocomplete napsané v Javě udělá radost, nebo zkazí zážitek.
 
Co se týče CPU ATMEGA, tak na ně nedám dopustit. Dělají, co po nich chci, takže i do nejnovějších produktů (třeba teď ty bezdrátové senzory) je vždycky rád použiju. Srovnávat ATMEGA328 a ESP32 zavání naprostým nepochopením účelu těch MCU a vůbec sklonu k používání kanónu na vrabce, Kamile :-)
 
 
a jaký MCU tedy doporučuješ používat pro Ethernet? Skutečně ESP32? Nebo jsi to napsal jen tak, a ve skutečnosti používáš něco jiného?
 
 
mě snad trefí... stačí, když řeknu, že něco nejde, a okamžitě to někdo udělá!!
www.aliexpress.com/item/MEGA25… https://www.aliexpress.com/item/MEGA2560-PRO-EMBED-Micro-USB-Adapter-Development-Board-CH340G-ATMEGA2560-16AU-for-Arduino-ATmega2560-Expansion-Module/32968615346.html
This entry was edited (1 year ago)
 
Mě by se spíše líbila malá deska přímo s ATMEGA2560 s integrovaným W5500 a PoE. Něco takového, ale menší a ne za takovou šílenou cenu: https://www.sparkfun.com/products/11229